Što donosi Nova?

graz medvescak prosinacIgranje utakmica na praznike poput Božića, Štefanja ili Nove Godine, zapadna je umotvorina koja nikako nije "legla" Hrvatima. Praznici koje golema većina profesionalaca u drugim strukama provodi s obiteljima trebali bi biti na raspolaganju i profesionalnim sportašima, a ne da ih se vucara po igralištima, dvoranama ili klizalištima jer je nekome bitno izžmikati još koji dolar ili euro. Na žalost ni EBEL se nije odupro nepotrebnim novotarijama pa se tako 34. kolo igralo na samu Novu Godinu. "Medvjedi" su se po očekivanju, jedva skupili za gostovanje u Grazu. Štajerski je sastav riješio sva bitna pitanja već u prvih dvadeset minuta tijekom kojih je postigao četiri pogotka uz punu dominaciju na ledu. Zagrepčani su bili u podređenom položaju i tijekom druge trećine no u drugih dvadeset minuta su primili samo dva zgoditka. Graz je bio poduzetnija momčad i u zadnjoj trećini, ali su se radovali samo gosti koji su dvaput zatresli mrežu domaćih za konačnih 6:2.

Graz 99ers - Medveščak 6:2 (4:0, 2:0, 0:2)

Medveščak 4 min

Graz 99ers: Höneckl, Rahm - Weihager, Setzinger, Loney, Yellow Horn, King - Caito, Jacobsson, Zuševics, Garbowsky, Hamilton - Soritz, Sundin, Grafenthin, Oleksuk, Oberkofler - Egger, Natter, Moderer, Kainz. Trener: Mason

Medveščak: Nikolić, Mikulić - Jačmenjak, Robar, Zanoški, Fičur, Svensson - Čepon, Vedlin, Janković, Simšič, Jarčov F. - Čurčić, Brenčun, Burazin - Paulović. Trener: Kolombo

Dugom popisu igrača koji su napustili "medvede" pridružio se i vratar Rosandić. Najizgledniji kandidat za mjesto prvog vratara reprezentacije novi je čaln francuskog prvoligaša Nice. Rosandić je Zagreb napustio s 19 odigranih utakmica na kojima je ostvario 88,1% obrana, znatno manje nego prošle sezone kad je imao 91,8%, ali i u bitno drugačijim okolnostima. Hrvatski vratar odlazi u klub koji se u najviši razred francuskog hokeja uvrstio 2016. i u dvije prvoligake sezone je osvojio prvo 11., a potom 9. mjesto. Od Rosandića se očekuje da svojom kvalitetom pomogne momčadi u borbi za ulazak u doigravanje.

Njegovo mjesto između vratnica pripast će Nikoliću koji je u prošloj utakmici protiv KAC-a branio čitavu utakmicu, a na mjestu pričuve po prvi put se našao junior Ivan Mikulić. Mladi vratar je još prošle sezone branio za mlađe juniore Zagreba, a sada se našao na mjestu koje je po mišljenju ljudi koji su tada, a i danas vode klub, bilo predobro za prvog vratara hrvatske reprezentacije, Vanju Belića. "Medvedi" su u Graz doputovali sa samo 14 igrača od kojih će trojica zaigrati na predstojećem svjetskom prvenstvu divizije IIB za hokejaše do 20 godina. Nije u postavi Medveščaka bilo braniča Tadića, Keglja, ni Sertića kao ni napadača Luke Jarčova, Mirića, Mikulića, Miličića niti Bukovića.

Graz je dočekao Zagrepčane kao druga momčad u poretku s tri boda manje od vodećih Capitalsa. Realno, Štajerci su tek treći jer KAC-u nedostaje utakmica protiv Medveščaka, a ima samo dva boda manje od Graza. Domaći su u prvom dijelu prosinca igrali ispod svoje razine skupivši četiri poraza u pet susreta. Gubili su kod kuće od Orla i Dornbirna i na strani u Salzburgu i Bolzanu. Slavili su samo na svom ledu protiv Innsbrucka.

Stvari su krenule na bolje u predbožićno vrijeme u Linzu kad su pobijedili u raspucavanju. Potom su nanizali još tri pobjede nad KAC-om, Medveščakom i Villachom čime su zaključili 2018. Prvi strijelac "devedesetdevetaša" je Yellow Horn s 38 bodova, a slijede ga Loney, Oberkofler i branič Setzinger sa po 30 bodova. Od standardnih igrača u postavi nije bilo braniča Kirchschlägera ni napadača Ograjenšeka. Između vratnica stajao je pričuvni čuvar mreže, Höneckl.

"Medvedi" su se početnom jurišu Graza odupirali samo tri minute. Domaći su prvi pogodak postigli početkom četvrte minute nakon što je King presjekao dodavanje "bijelih" iza svojih vrata te vratio pak u sredinu odakle Yellow Horn udarcem iz prve pogađa mrežu. "Narančasti" su nastavili s pritiskom no Medveščak je zbio svoje tanke redove i održavao minimalni zaostatak gotovo do sredine prve trećine. Nikolić je malo prije istjeka desete minute po drugi put morao vaditi pak iz mreže.

Weihager je iz svoje trećine uposlio Kinga u sredini koji odmah prebacuje pak nadesno do Loneya. Napadači domaćih zamijenili su strane što je potpuno zbunilo četvoricu Zagrepčana koji stajali između njih i Nikolića. Loney je potom prošao između dvojice "medveda" obišao vratara i iz neposredne blizine ugurao pak u mrežu. Ovakav pogodak bio je prikladniji neobaveznom haklu nego prvenstvenoj utakmici što dovoljno govori o prirodi dvoboja koje Medveščak mora odigrati do kraja sezone.

Graz je i u drugom dijelu trećine dominirao ledenom plohom pa im je trebalo manje od tri minute da i po treći put zatresu mrežu zagrebačkog sastava. Setzinger je krenuo sa svoje plave linije i prošao po dijagonali sve do desnog kruga u napadačkoj trećini nakon čega se okrenuo i vratio pak na plavu liniju odakle je Kainz gromovitim "bendijem" svladao čuvara mreže gostiju. Nije prošla ni minuta i pol, a Štajerci su već imali četiri pogotka razlike.

Weihager je pokupio pak u lijevom kutu i vratio se uz ogradu na plavu liniju odakle je spustio pak za Garbowskog u sredini. Napadač domaćih dao je pak nadesno do Hamiltona koji potom šalje pak kroz vratarski prostor poprijeko do Zuševicsa, a mladi Latvijac ga vraća u sredinu odakle Garbowski postiže pogodak. Zagrepčani su u cijeloj akciji bili samo pasivni promatrači bez neke posebno velike želje da spriječe ekshibiciju protivničkih igrača.

Do kraja trećine ostalo je više od šest minuta što je Graz mogao iskoristiti da već u prvoj trećini pretvori izvjesni poraz gostiju u pravi rezultatski potop. Međutim, unatoč inicijativi, "narančasti" nisu više nijedan pak pospremili u mrežu Medveščaka sve do završetka trećine. Kad bi hokej bio šah, "bijeli" bi mogli baciti ručnik na led već na kraju prve trećine. Međutim, utakmicu se, kako god moguće, moralo odigrati do kraja bez obzira što je već bila izgubila dalji smisao.

Domaći su u drugoj trećini nastavili na isti način kao i u prvih dvadeset minuta. Naleti "narančastih" nizali su se jedan za drugim, a "medvedi" su se branili na sve moguće načine pri čemu su pazili da ne naprave kakav prekršaj. Zagrepčani su se uspješno branili punih sedam minuta prije nego što je Graz povećao svoju prednost.

Hamilton se vraćao prema plavoj liniji uz ogradu po desnom krilu i tik je pred linijom poslao pak bekhendom iza leđa niz ogradu do Garbowskog. Ovim je potezom izbacio iz igre gotovo cijelu postavu "bijelih" pa se Garbowsky spustio po desnom krilu i prebacio pak nalijevo. Premda je Robar zakačio pločicu ona je ipak došla do usamljenog Zuševicsa koji preciznim udarcem šalje pak tik uz stativu.

Minutu i pol kasnije, suci su po prvi put nekog isključili. Na klupu za kažnjene sjeo je Vedlin. Unatoč brojčanoj prednosti, "narančasti" nisu uspjeli pronaći put do mreže. Budući da su zadržali napadački zamah, Štajerci su novi pogodak postigli već u 32. minuti. Caito je zaustavio Robara na svojoj plavoj liniji i dugim dodavanjem "izbacio" Loneya samog u protunapad. Nikolić je isklizao daleko od svojih vrata no domaći napadač je ipak bio brži te je obišao hrvatskog vratara. Budući da je Caito ispratio ovu akciju, Loney se odlučio ne pucati u praznu mrežu nego uposliti svog braniča koji šalje pak u gol.

U preostalih osam minuta druge trećine, Graz je i dalje imao daleko više od igre. Međutim, s obzirom da je i Štajercima bila Nova godina, ni oni nisu imali potrebu previše se trošiti u već dobivenoj utakmici. Stvarali su domaći i dalje prilike, Nikolić nije imao vremena za predah no omjer se do kraja trećine više nije mijenjao. Uzevši u obzir omjer udaraca od 37:10 i sastav s kojim je Medveščak otputovao na utakmicu, zaostatak od šest golova bio je sasvim prihvatljiv.

Gosti su u posljednjoj trećini dobili nešto više prostora za igru premda je Graz i dalje držao inicijativu. Zagrepčani su u 46. minuti iskoristili pruženu priliku i postigli svoj prvi pogodak na utakmici. Filip Jarčov je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavu liniju do Čepona. Branič Medveščaka uputio je gromoviti "bendi" prema vratima, a kako je pak na putu prema mreži zakačio Čurčića, pogodak je pripisan mladom napadaču. Domaći se nisu previše uzbuđivali zbog primljenog pogotka. Pobjeda im nije dolazila u pitanje pa su i dalje držali inicijativu i pružali priliku Nikoliću da popravlja ionako zavidnu statistiku.

Idućih desetak minuta odvijalo se na sličan način. Domaći imaju nešto više od igre, ali ne uspijevaju povećati svoju prednost. Na drugoj strani, Zagrepčani su nešto aktivniji nego što su bili u prve dvije trećine. Zahvaljujući raspoloženim vratarima, mreže su mirovale. Pet minuta prije završetka susreta, prekršaj Kainza je ostavio "narančaste" s igračem manje. Medveščak je pokušao popraviti omjer tijekom iduće dvije minute no obrana domaćih uspješno je obavila svoju zadaću. Pola minute kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Vedlin. Ono što su propustili s igračem više, "bijeli" su nadoknadili s igračem manje.

Svensson je u 58. minuti osvojio pak i držao ga na lijevom krilu odakle ga je prebacio poprijeko do Brenčuna koji tuče s crvene linije. Höneckl odbija pak koji bježi Garbowskom pa ga prihvaća Svensson i s lijeve strane upošljava Zanoškog pred golom koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Graz je još uvijek imao minutu i pol brojčane prednosti, ali domaći su bili sasvim zadovoljni ostvarenim pa nisu pretjerano pritiskali obranu "bijelih". Nakon povratka braniča Medveščaka u igru, Zagrepčani su sačuvali svoja vrata čime su izborili sasvim prihvatljiv poraz od 6:2.

Graz je ovom pobjedom zadržao drugo mjesto u poretku sa 65 bodova. Pobjede Vienne i KAC-a značile su da su međusobni razmaci vodeće tri momčadi ostali nepromijenjeni. Neočekivani poraz Red Bulla kod kuće od Innsbrucka udaljio je "crvene bikove" od samog vrha ljestvice. Medveščak, unatoč činjenici da već osam utakmica igra s većinski amaterskim sastavom, zaostaje za Villachom samo tri boda. Kako stvari trenutno stoje, nastupi zagrebačkih dečki uglavnom privlače simpatije i razumijevanje od strane Austrijanaca. Međutim, od simpatija se ne živi pa "medvede" napuštaju svi koji imaju nekamo otići. Ova sezona će se nekako završiti, ali je teško očekivati da ćemo "medvede" najesen gledati u EBEL-u.