Crno nam se piše

U16 Tri TZG 161227U posljednjoj utakmici u 2016. mlađi juniori Teama Zagreb gostovali su u Kranju. Domaći Triglav bio je prva momčad koju su Zagrepčani svladali u prvenstvu pa su "orlovi" spremali uzvrat za poraz u Domu sportova. Gosti su odlično započeli utakmicu pogotkom u trećoj minuti. Triglav je ubrzo izjednačio no Zagrepčani su do polovice prve trećine opet bili u vodstvu. Raspoloženi gosti su potom još dva puta zatresli protivničku mrežu i činilo se kako je Triglav na rubu poraza. Međutim, domaći su pred sam kraj prve trećine postigli jedan, a odmah na početku druge dionice dvoboja još jedan pogodak čime su se približili na samo gol manjka. Zagrepčani su potpuno nestali s leda što je omogućilo Gorenjcima da s nova dva zgoditka preokrenu omjer prije odlaska na mali odmor. Team Zagreb je u zadnjoj trećini uspio izjednačiti no domaći su odmah uzvratili. Gosti su se još jednom vratili u utakmicu samo da bi gledali "orlove" kako sedmim pogotkom vraćaju prednost koju su sačuvali do kraja susreta.

Triglav U16 - Team Zagreb U16 7:6 (2:4, 3:0, 2:2)

Team Zagreb 14 + 10 (Dobrić) min

Triglav: Žibert, Jeler Remškar - Jazbec, Kremenović, Grilj, Žagar, Pavlovič - Janežič, Udir, Lombar Mravlje, Kleindienst, Burgar - Trampuš, Gradišek, Klemenčič, Vidjak, Jelar - Černe. Trener: Hafner

Team Zagreb: Pilipović, Goršić - Premerl, Đerek, Hanžek, Dobrić, Jakovac - Čiček, Podboj, Joureau, Kramarić, Rakar - Belinić, Mihalić, Supančić, Vujasinović. Trener: Sertić

Team Zagreb je odgodio svoju predbožićnu utakmicu protiv Crvene zvezde, a u jednoj od ostalih utakmica 13. kola Maribor je svladao Triglav čime se izjednačio po bodovima sa Zagrepčanima. Gostovanje u Kranju bila je prilika za hrvatsku selekciju da se mogućom pobjedom izjednači s "orlovima" i približi sredini ljestvice. Međutim, trener Sertić imao je velikih poteškoća u prikupljanju momčadi za dvoboj protiv Triglava. Napadačke trojke bile su oslabljene izostankom drugog najučinkovitijeg napadača, Burazina, a nedostajali su i Pleština i još uvijek nedovoljno oporavljeni Tijan Popović. Najveću glavobolju zadavala je obrana u kojoj nije bilo Kuzmanovića, Janjatovića i Pavlešića.

U odnosu na sastav koji je svladao Maribora Zagrepčani su od prva dva branička para uspjeli složiti jedan, a treći branički par unaprijeđen je u drugi. Novih braniča nije bilo. Hanžek je u prvom napadu nadomjestio izostalog Pleštinu, a Joureau je isklizao u drugom napadu umjesto Burazina. Vujasinović i Belinić smjenjivali su se u trećem napadu na mjestu kojeg je privremeno napustio Hanžek. Vratarski dvojac je ostao u istom sastavu, a povjerenje je ponovo dobio Pilipović. Statistika nakon 13 kola ukazivala je kako je Dobrić s 13 bodova najučinkovitiji napadač, a slijedili su ga Burazin s 8 i Jakovac sa 7 bodova. Kuzmanović je branič s najviše bodova, ukupno 5. Od dvojice vratara s dovoljnom minutažom, Goršić je s 83,2% nešto uspješniji od Pilipovića s 80,5%.

Triglav je jedna od dvije najslabije slovenske momčadi u prvenstvu. "Orlovi" su dosadašnjem dijelu natjecanja zabilježili četiri pobjede. Svladali su Slaviju, Maribor, Crvenu zvezdu i Bled. Posljednje dvije utakmice prije dvoboja sa Zagrepčanima, hokejaši iz Kranja su izgubili. Uspješniji su bili Olimpija i Maribor. Najopasniji strijelci Triglava su Burgar, Žagar i Lombar Mravlje, a od dvojice standardnih vratara, više je uspjeha imao Jeler Remškar. Trener Triglava, inače legenda slovenskog hokeja, Edo Hafner, imao je na raspolaganju praktički sve igrače. Nedostajao je samo branič Rogelj.

Domaći su krenuli odlučno u utakmicu s ciljem da uzvrate Zagrepčanima za poraz u prvom krugu natjecanja. Pilipović je već u prvim minutama morao braniti udarce "plavih" no početna ofanziva Triglava zaustavila se nakon prekršaja Klemenčiča u drugoj minuti. Gostima je bilo dovoljno tridesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u rezultatsku. Đerek je opalio s plave linije, a pak je zakačio nekog iz postave Triglava i završio u mreži. "Orlovi" su nastojali što prije odgovoriti na ovaj izazov no minutu kasnije pločica se ponovo našla u mreži domaćih.

Pogodak je bio postigao Jakovac no sudac ga je poništio jer je prije toga dosudio prekršaj Dobrića. Zagrepčani su se uspješno branili nešto manje od minute kad je Pavlovič prošao po desnom krilu nadmudrio driblingom svog čuvara i bekhendom iz neposredne blizine izjednačio omjer. Dva zgoditka u uvodnim minutama dvoboja unijela su dodatni oprez među suparnike pa je uslijedilo razdoblje tijekom kojeg ni jedni niti drugi nisu bili previše poduzetni. Vrijeme je prolazilo bez akcija u igri u kojoj se dosta griješilo.

U sedmoj minuti "bijeli" su izveli brzu akciju kojom su se vratili u vodstvo. Dobrić je iz sredine prebacio pak nalijevo do Jakovca koji ga spušta Hanžeku. Napadač gostiju preciznim je udarcem slijeva svladao Žiberta. "Orlovi" su minutu kasnije imali odličnu priliku za novo izjednačenje. Kleindienst je pucao iz blizine no Pilipović je bio na mjestu. Potaknut vodstvom, Team Zagreb je preuzeo inicijativu te u par navrata zaprijetio vratima domaćih. U desetoj minuti prema golu "bijelih" sjurio se Lombar Mravlje, a Čiček ga je zaustavio prekršajem. Lombar Mravlje je izveo kazneni udarac no pucao je preko gola pa je velika prilika Triglava otišla u nepovrat.

Zagrepčani su i dalje imali više od igre no Triglav je uskoro uspostavio ravnotežu. Pilipović je u 13. minuti odličnom obranom zaustavio udarac Žagara s desne strane, a gosti su odgovorili novim pogotkom. Rakar je prošao po desnoj strani te ubacio pločicu pred vrata gdje se najbolje snašao Kramarić i pogurnuo pak preko crte gola. Minutu kasnije, Dobrić po drugi put sjeda na klupu za kažnjene. Gosti su se ovog puta bolje branili pa su ne samo sačuvali svoja vrata nego su našli vremena zaprijetiti i protivničkom golu.

"Orlovi" su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Uputili su nekoliko udaraca prema golu "bijelih" no Team Zagreb je učinkovito branio stečenu prednost. Na istjeku predzadnje minute trećine Jakovac je s lijeve strane uposlio Hanžeka u sredini koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Činilo se kako su Zagrepčani na najboljem putu da zabilježe novu pobjedu. Međutim, kad su isticale posljednje sekunde prije odlaska na veliki odmor, Kleindienst je uposlio Lombara Mravljeta koji udarcem sdesna popravlja omjer i vraća nadu u povoljan ishod utakmice.

Trener Triglava Hafner, osjetio je potrebu zamijeniti vratara Žiberta pa je u od početka druge trećine između vratnica stajao Jeler Remškar. "Orlovima" je za potjeru za Zagrepčanima trebao raspoloženi čuvar mreže koji neće primiti četiri pogotka u dvadeset minuta. Tek što se utakmica nastavila, domaći su uhvatili priključak. Kremenović je uposlio Pavloviča koji je udarcem iskosa s lijeve strane iznenadio vratara gostiju. Rano postignut pogodak dao je dodatni poticaj "plavima" koji pojačavaju pritisak.

Team Zagreb je prihvatio otvorenu igru pa uvodne minute druge trećine protječu u brzoj igri s akcijama koje su se nizale na obje strane. Jeler Remškar je opravdao povjerenje svog trenera kad je u 23. minuti zaustavio opasan udarac Hanžeka s lijeve strane. Obostrano napadačka igra morala se nekom isplatiti. Triglav je bio spretniji pa je u 25. minuti nakon kombinacije Lombara Mravljeta i Kleindiensta, Burgar iz neposredne blizine ubacio pak u mrežu. Izgubiti tri gola prednosti za manje od pet minuta bilo bi za većinu trenera dovoljno da pozovu pola minute predaha i prekinu protivnički zamah. Međutim, zagrebački hokejaši su ostavljeni da se sami nose s protivničkim naletom.

Gosti su pokušali zadržati ravnotežu u igri no poletni hokejaši Triglava osjetili su svoju priliku i vođeni iskusnom rukom svog trenera Hafnera preuzeli su igru u svoje ruke. Pritisak domaćih doveo je i do prekršaja Premerla u 27. minuti. Zagrepčani su se isprva dobro branili od protivničkih napada, čak i predobro. Akcija je povukla "bijele" u napadačku trećinu pa kad je Triglav krenuo u protunapad, obrana Teama Zagreb nije bila na mjestu. Žagar je s desne strane uposlio Pavloviča koji udarcem iz sredine dovodi domaće u vodstvo.

Ni ovaj događaj nije bio dovoljan da potakne trenera gostiju da se uključi u vođenje utakmice. Niti je pozvao predah, niti je pokušao zamjenom vratara potaknuti momčad na dodatni napor. Prepušteni sami sebi, Zagrepčanima su popustili živci pa je Dobrić dobio disciplinsku kaznu i ono što se krajem trećine činilo kao gotovo dobivena utakmica počelo se rušiti sa svih strana. "Orlovi" su u potpunosti preuzeli igru u svoje ruke. Akcije "plavih" nizale su se jedna za drugom pri čemu su gosti pružali samo pasivan otpor. Pilipović je zaustavio nekoliko udaraca, a nakon isključenja Čičeka u 29. minuti položaj Zagrepčana dodatno se pogoršao.

Gosti su se nekako uspjeli obraniti do izjednačenja snaga na ledu, a koju sekundu kasnije jedna gužva je prerasla u obračun trojice igrača. Kad su suci napokon rastavili borce, Lombar Mravlje, Kleindienst i Jakovac su se našli na klupama za kažnjene. Bila je to dobra prilika za goste da poravnaju omjer i započnu utakmicu ispočetka. Međutim, ispostavilo se da su domaći samo uzeli dvominutnu stanku od ofanzive. Čim su se snage izjednačile, "orlovi" su ponovo zagospodarili ledenom plohom. U 36. minuti prekršaj je napravio Rakar. Triglav je dvije minute opsjedao protivnička vrata no Pilipović je s par obrana zadržao Team Zagreb  u utakmici.

Dobrić se u međuvremenu vratio u igru no Zagrepčani su i dalje bili u potpuno podređenom položaju. Naleti Triglava nizali su se jedan za drugim, udarci su svako malo sijevali prema vratima. Isključenje Mihalića u 39. minuti predstavljalo je još jedan izazov za "bijele". Dali su domaći sve od sebe ne bi li povećali prednost no Team Zagreb je uspio nekako zbiti svoje redove. Druga trećina je završila prije isteka kazne za napadača "bijelih" tako da je goste očekivalo još 19 sekundi s igračem manje, a potom pokušaj povratka u utakmicu.

Zagrepčani su uspješno dočekali povratak svog napadača u igru no nedugo zatim neoprezni nalet Grilja na Hanžeka doveo je do novog isključenja. Domaći igrač kažnjen je disciplinskom kaznom igre premda je za sam nalet mogao dobiti i dvije plus deset minuta no sudac je bio zabrinut za stanje napadača "bijelih" koji je neko vrijeme ostao ležati na ledu. Zagrepčani su sada imali pet minuta s igračem više tijekom kojih su mogli izjednačiti pa i preokrenuti omjer. Nevjerojatno je da ni ovaj trenutak nije djelovao dovoljno značajno da bi se pozvalo 30 sekundi predaha i pripremilo igrače za zadaću koja ih je očekivala.

Gosti su odigrali u skladu s načinom na koji su bili i vođeni. U pet minuta uputili su samo jedan udarac prema golu Triglava. Sve ono što ne valja u igri s igračem više vidjeli smo u tih pet minuta. Predugo držanje jedne te iste neučinkovite petorke na ledu. Predugo zadržavanje paka, spora i neprecizna dodavanja, nevraćanje pakova braničima, ukratko gostujući igrači su pokazali da ih se nije ni uigravalo niti učilo kako odigrati s igračem više. Svaka usporedba s načinom na kojeg je vođena momčad Triglava bila bi bespredmetna.

Zagrepčani su put do mreže pronašli tek kad su domaći već izdržali kaznu. Kramarić je uposlio Rakara koji se najbolje snašao u gužvi pred vratima i pogurao pak preko crte gola. Team Zagreb je ponovo bio u igri. Međutim, radost "bijelih" kratko je trajala. Za manje od 50 sekundi Triglav je vratio minimalnu prednost. Žagar je s lijeve strane vratio pak na plavu liniju odakle je Burgar "bendijem" iznenadio čuvara mreže gostiju. Jedna od zadaća trenera je i prepoznati kada i na koji način intervenirati. Međutim, ni ovaj pogodak nije potaknuo klupu Teama Zagreb na reakciju.

Kako je vrijeme odmicalo tako je tempo igre počeo padati. Zagrepčani su sve teže pratili ritam igre, pri čemu su braniči bili pod dodatnim opterećenjem budući da ih je bilo samo četiri. U 50. minuti Triglav je mogao riješiti utakmicu no pak kojeg je ispalio Lombar Mravlje pogodio je prečku. "Kazna" za ovaj promašaj brzo je stigla. Rakar je bio u akciji na lijevom krilu, ali je prešao na suprotnu stranu i udarcem iz okreta poslao pak pod prečku. Team Zagreb se još jednom uspio vratiti. Idućih par minuta vidjeli smo nešto prilika na obje strane, a onda se pločica opet našla u mreži gostiju.

Žagar je u protunapadu prošao po lijevoj strani te ubacio pak u sredinu do Vidjaka koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Gosti su se opet našli u položaju da spašavaju barem bod. Hanžek je u 55. minuti pobjegao obrani "plavih" no njegov udarac pogodio je stativu. Ulaskom u završnicu susreta Triglav preuzima igru u svoje ruke. Zagrepčani nisu dobili ni najmanju priliku za novo izjednačenje jer su domaći držali pak pod kontrolom. Vratar "bijelih" s nekoliko je obrana u posljednjim minutama onemogućio da pobjeda "orlova" ne postane još izraženija.

Umjesto pobjede kojom bi se svrstali u sredinu ljestvice, Team Zagreb pretrpio je neugodan poraz koji ga je gurnuo na začelje s Mariborom. Sam poraz od Triglava, kluba u kojem se kvalitetno radi s mlađim juniorima i juniorima o čemu svjedoče i naslovi prvaka Slovenije u tim uzrastima ne bi bio problem. Međutim, kad momčad ima vodstvo od 4:1 ili kad postigne šest pogodaka u gostima, onda je teško povjerovati da se takva utakmica može izgubiti, čak i u prorijeđenom sastavu.

Na žalost, pokazalo se po tko zna koji put kako je uzrast mlađih juniora prvi na kojem se vidi kako se hrvatski igrači zapostavljaju u svom razvoju i to upravo od klubova koji su najdgovorniji za njihov razvoj. U godinama u kojima njihovi vršnjaci u Sloveniji i Srbiji već igraju ozbiljan hokej, mladi Hrvati još uvijek ne mogu od svojih učitelja čuti kako na lede ne treba provoditi više od minute, kako treba uposliti bolje postavljenog suigrača, kako se treba vratiti u obranu i slično. Mjestu vratara, toliko bitnom u hokejaškoj igri, ne poklanja se nikakva pažnja. Nije stoga čudno što svaki iole ambiciozniji mladi vratar nastoji što prije pronaći strani klub u kojem bi ozbiljnije brusio svoje vještine.

Uz sve manjkavosti koje hrvatski mladi hokejaši sa sobom donesu u ovaj uzrast, posebno ih teško pogađa kad vide da je za njihov uspjeh malo tko zainteresiran osim njih samih. Prije tri godine Team Zagreb je igrao s četiri postave i kad je to stanje na ledu dopuštalo, ali i kad je trebalo stizati rezultat. Vratari su se mijenjali na polovici utakmica "kako bi svi dobili priliku", a poslije prekršaja nekog iz druge postave, obavezno je na led išta treća postava i tako redom. Dobili, izgubili, malo je koga u klubovima ili selekciji bilo briga. Još je gore bilo kad su u Sloveniju pošli klubovi samostalno. Nastup u slovenskom prvenstvu nije se smatrao natjecanjem nego "prilikom da svi koji putuju ujedno i igraju" neovisno o tome jesu li se bili u stanju mjeriti sa Slovencima ili ne. Gubilo se po deset, petnaest pa i dvadeset razlike, ali opet nikoga nije bilo briga.

Da li je ikoga briga što juniorska reprezentacija Hrvatske na svjetskom prvenstvu 2019. tavori na dnu slovenskog prvenstva? Da li je nekoga briga što se ove sezone ni uz najbolju volju ne mogu postaviti četiri branička para? Da li je nekoga briga što Hrvati primaju po sedam golova i od slabijih slovenskih momčadi? Ima li nekoga u hrvatskom hokeju tko će se javno posipati pepelom i preuzeti odgovornost za rezultatski neuspjeh mlađih juniora Teama Zagreb u ovoj sezoni? Hrvatska mlada reprezentacija je već ispala u diviziju IIB i mogući povratak je krajnje neizvjestan. Misli li bilo tko da se momčad koja gubi od Crvene zvezde za dvije godine može nositi s reprezentacijom Srbije? Tko je taj koji će reći kako Srbi imaju "bolje uvjete za razvoj hokeja" ili da je "hokej popularniji pa se više djece njime bavi"? Stanje je loše, teži na gore, a odgovornih nema nigdje.