Ne ide protiv jačih

jes tzg U14Porazom u Jesenicama kadeti Teama Zagreb izgubili su priliku boriti se za prvo mjesto u redovnom dijelu prvenstva Slovenije. Zagrepčani su prije dvoboja sa "železarima" dijelili prvo mjesto s Olimpijom pri čemu su bili svjesni da Jesenice imaju pet bodova, ali i tri utakmice manje od njih. Gosti su u prvih dvadeset minuta imali nešto više od igre no prvi su pogodak postigli Jeseničani. Team Zagreb je ubrzo izjednačio pa se na veliki odmor pošlo u rezultatskoj ravnoteži. Domaći su bili bolji u nastavku susreta no mreže se nisu tresle tako da je odluka imala pasti u posljednjoj trećini. "Crveni" su na samom početku trećine zatresli mrežu nakon čega se rasplamsala ravnopravna borba. Gosti su imali više prilika za izjednačenje i preokret no nijednu od njih nisu iskoristili. Na drugoj strani, polovicom posljednje trećine "železari" su svoju jedinu brojčanu prednost na utakmici pretvorili u pogodak kojim su osigurali pobjedu od 3:1.

Jesenice U14 - Team Zagreb U14 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Jesenice, Dvorana Pod Mežaklom, 18.1.2017.

Team Zagreb 2 min

Jesenice: Škrjanc, Avsenek - Seršen, Dolinar, Slivnik, Török, Langus - Šmid, Adrovič, Baloh, Dobravec, Svetlin - Gasar, Glavič, Bergelj, Crnkić, Rep - Miklič, Krupenko, Kaltak, Čufer. Trener: Sodja

Team Zagreb: Janjatović-Lončar, Debeljak - Čavlović, Bezuk, Dimitrijević, Bebek, Idžan - Mandić, Pavetić, Pejaković, Marinković, Kumanović - Digula, Čavić, Ljubičić, Pejić, Šimunković - Looser, Čeak, Polonijo, Marojević. Trener: Janjatović

Sedam uzastopnih pobjeda podiglo je samopouzdanje Zagrepčana na izuzetno visoku razinu. Kadeti Teama Zagreb imali su dvostruki poticaj pred dvoboj u Jesenicama. Pobjedom bi se zadržali u borbi za prvo mjesto, a pritom bi i uzvratili "železarima" za poraz kojeg su pretrpjeli u utakmici prvog kruga u Zagrebu. Zagrepčani su u Jesenicama isklizali u gotovo najjačem sastavu. Nedostajao je samo napadač Grgurić koji je s deset bodova držao 11. mjesto među strijelcima Teama Zagreb. Poredak je prevodio Idžan s 49 bodova ispred Dimitrijevića s 40, Kumanovića s 35 i Bebeka s 33 boda. Trener Janjatović zadržao je dvije prve navale u istim sastavima, dok je treću sastavio prebacivanjem Ljubičića i Pejića k Šimunkoviću. Pavetić je vraćen u obranu s Mandićem, a Čavlović je zaigrao s Bezukom. Treći par činili su Digula i Čavić, a četvrti Čeak i Looser.

Jeseničanima je ovo bila jednako važna utakmica kao i Zagrepčanima. U dotadašnjem dijelu prvenstva "železari" su pretrpjeli samo dva poraza, od Olimpije i početkom prosinca od Bleda u produžetku. Od tada su Jesenice zabilježile tri pobjede, protiv Olimpije, Maribora i Celja. Nekoliko utakmica manjka davalo je privid zaostatka u poretku koji bi postao stvaran u slučaju poraza od Teama Zagreb. U zagrebačkom međusobnom dvoboju odigranom početkom studenog Jeseničani su početno vodstvo domaćih preokrenuli s tri pogotka u prvoj trećini i još jednim na polovici susreta. Team Zagreb se u završnici približio na samo gol zaostatka no potom je primio zgoditak u praznu mrežu za konačnih 5:3 za Jesenice.

Suparnici su u dvoboj ušli otvoreno, sa željom da se izbori pobjeda. Prilike su se nizale na obje strane pri čemu su gosti bili nešto poduzetniji. U prvih desetak minuta obrane Jeseničana i Zagrepčana bile su uspješnije od protivničkih napada. Svi napori usmjereni prema postizanju pogodaka bili su neučinkoviti pa se u drugi dio prve trećine ušlo netaknutih mreža. Na prvi pogodak čekalo se do 13. minute kad se iza vrata "bijelih" našao Török koji je uposlio Langusa pred golom nakon čega precizni udarac šalje pak u mrežu.

Radost domaćih nije dugo trajala. Samo minutu i pol kasnije Dimitrijević prolazi po desnom krilu te ubacuje pak u sredinu odakle Idžan sigurnim udarcem izjednačuje omjer. Povratak rezultatske ravnoteže utjecao je i na odnos snaga u preostalih šest minuta. Ni jedni niti drugi nisu uspjeli uspostaviti premoć. Igralo se ravnopravno tako da je svaka greška mogla dovesti do protivničkog pogotka. Budući da su obrane i dalje bile na visokoj razini, na veliki odmor se pošlo bez novih pogodaka.

Druga trećina nije donijela vidljivih promjena u odnosu snaga. Team Zagreb je isprva imao nešto više od igre i stvarao više prilika no fizički i klizački bolje pripremljeni Jeseničani su održavali rezultatsku ravnotežu, a s protekom vremena bivali sve opasniji u napadačkoj trećini. Igralo se u visokom tempu, a obrane su i dalje bile nadmoćnije navalama. Posebno valja istaknuti disciplinu obje momčadi budući da u 40 minuta nije dosuđen nijedan prekršaj. Budući da pogodaka u drugom dijelu susreta nije bilo, odluka je imala pasti u trećoj trećini.

"Železari" su već u prvoj minuti posljednje trećine zatresli gostujuću mrežu. Kombinaciju Seršena i Töröka u pogodak je pretvorio Slivnik. Zagrepčani su smjesta krenuli po izjednačenje. Pritisak "bijelih" doveo je do prekršaja Dolinara u 44. minuti. Gosti su opsjedali protivnička vrata, ali im nije pošlo za rukom izjednačiti. Tek što su se snage na ledu izjednačile, Team Zagreb je dobio novu veliku priliku za izjednačenje. Török je skrivio kazneni udarac no vratar Škrjanc je obranio pokušaj Zagrepčana.

Samo 15 sekundi nakon ove propuštene prilike Team Zagreb je ponovo ostao s igračem više. Na klupu za kažnjene sjeo je Langus. Napori Zagrepčana da dohvate prednost domaćih nisu bili uspješni. Desetak sekundi po povratku napadača "crvenih" u igru, prekršaj je napravio Polonijo. Jeseničanima je trebalo samo dvadesetak sekundi da pokažu kako se igra s igračem više. Raspoloženi Török je uposlio Slivnika koji pogađa mrežu. Gostima je ostalo nešto više od deset minuta za izvesti podvig no kako je vrijeme odmicalo postajalo je sve jasnije da će bodovi ostati Pod Mežaklom.

Napori Zagrepčana nisu imali učinka. Minutu i pol prije kraja Janjatović-Lončar je ustupio mjesto šestom igraču. Tridesetak sekundi kasnije domaći griješe pri letećoj izmjeni. Međutim, ni sa šestoricom protiv četvorice, Teamu Zagreb nije pošlo za rukom zatresti mrežu. Uskoro je utakmica završila pa su "železari" imali što slaviti. Ostali su u trci za prvim mjestom. Na drugoj strani, Zagrepčani su mogli žaliti za propuštenom prilikom. Prvo mjesto u Sloveniji bi odjeknulo unutar slovenske hokejaške zajednice. Team Zagreb i dalje ostaje pri vrhu poretka što je samo po sebi lijep uspjeh no valja se zabrinuti nad neučinkovitosti hrvatskih igrača protiv momčadi koje su ravnopravne ili nešto jače. Hrvatski udarni napadači imaju poteškoća u realizaciji kad god se nađu pred organiziranom obranom koja je fizički i klizački ravnopravna, ako ne i nadmoćna. Tamo gdje improvizacija i pojedinačna kvaliteta trebaju ustupiti mjesto uigranosti i kombinatorici, Hrvati u pravilu ostaju kratkih rukava.