Slom u trećoj

celje zagrebZagrebov "hod po mukama" nastavio se u Celju. Ni jednim Jesenicama ne bi bilo lako u pet dana odigrati tri utakmice protiv tri najjače momčadi slovenskog prvenstva. Nakon poraza u Kranju i Zalogu, "veprovi" su izgubili i od Celjana. Premda su domaći poveli već u prvoj minuti, zagrebaši nisu pokleknuli kao u prethodnim dvobojima nego su u kratkom roku preokrenuli omjer. "Grofovi" su se morali dobro pomučiti kako bi izjednačili do odmora. Zagrepčani su pružali odličan otpor i u nastavku susreta. Gosti su se brzo vratili u vodstvo no Celje je tijekom trećine preokrenulo omjer. "Veprovima" je pošlo za rukom poravnati no domaći su pogotkom u zadnjoj minuti izborili minimalnu prednost pred zadnju trećinu. Celjani su u zadnjih dvadeset minuta u potpunosti nadigrali suparnika i s čak pet pogodaka izborili (pre)visokih 10:4.

Celje - Zagreb 10:4 (2:2, 3:2, 5:0)

Celje, klizalište u gradskom parku, 21.1.2017.

Zagreb 12 + 10 (Jačmenjak) + 20 (Jačmenjak) min

Celje: Duh, Jeram - Grahut Ž., Grahut N., Ogrizek, Rakanovič, Leber - Mercina, Zupanc J., Pintar Senica, Knez, Čuvan - Petek, Klavžar, Zupanc M., Kastelic, Ribič. Trener: Rojšek

Zagreb: Slivnjak, Hergešić-Adamović - Kegalj, Srketić, Jačmenjak, Blagus, Jarčov L. - Polašek, Stančić T., Šupih Kvaternik, Čizmadija, Novotny - Stančić P., Crnec, Tadić. Trener: Zavacky

Celjani su očekivali lagani posao protiv "fenjeraša" u ligi. Domaćin se pritom nije oslanjao samo na pretpostavljenu slabost protivnika nego i na dosadašnji učinak svoje momčadi. Celje je nakon 15 odigranih utakmica držalo drugo mjesto s četiri boda manje od vodećeg Triglava. Stanka za svjetsko prvenstvo mladih i Božićni praznici loše su utjecali i na natjecateljski ritam "grofova". U prethodnih mjesec i pol odigrali su samo dvije utakmice u kojima su svladali Bled i Maribor. Vodeći strijelci momčadi su Rakanovič, Kastelic i Ogrizek, a trener Rojšek za dvoboj protiv "veprova" nije mogao računati na napadače Nemečeka, Jerama i Pešaka.

Za zagrebaše nije bilo odmora. Gostovanje u Celju bilo im je treće u pet dana. U dosadašnjem tijeku prvenstva "veprovi" nisu osvojili ni boda, a posljednji tijesni poraz pretrpjeli su još krajem studenog od Bleda. Vodeći strijelac momčadi je i dalje Blagus s 23 boda po čemu je najuspješniji hrvatski igrač u ligi. Njegovim suigračima ne ide baš tako dobro pa ga slijede Šupih Kvaternik sa 7 te Tibor Stančić i Kaleb sa po 6 bodova. U Celju nije bilo prvog vratara Filipeca te napadača Filipa Jarčova, Kaleba i Krikšića.

Tek što je bačen pak za početni buli, Leber se probio pred Zagrebova vrata i doveo domaće u vodstvo. Ne postoji momčad kojoj je svejedno kad primi pogodak u 11. sekundi utakmice no "veprovi" su se brzo pribrali. Već u trećoj minuti Patrik Stančić i Blagus su asistirali Jarčovu za izjednačenje. Usprkos velikoj razlici u prvenstvenom učinku, Celjani nisu imali razloga potcijeniti goste. Zagreb je u prethodnoj utakmici u Celju poražen s minimalnom razlikom, a "veprovi" su i na Velesajmu pružili dobar otpor.

Gosti su opravdali respekt kojeg su uživali kad su u šestoj minuti preokrenuli omjer. Kombinaciju Jačmenjaka i Blagusa pogotkom je dovršio Novotny. Domaći su nakon ovog zgoditka pojačali tempo ne bi li se i prije kraja trećine vratili u vodstvo. Pritisak "plavih" bivao je sve veći no mladi Slivnjak zaustavljao je jedan pak za drugim. Kad je u 12. minuti isključen Šupih Kvaternik, zagrebaši su se našli u nezavidnom položaju. Gostujuća obrana se teško nosila s opsadom svog gola pa je četrdesetak sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeo i Čizmadija.

Celje je sada više od minute imalo dvojicu igrača više na ledu. Činilo se kako će "grofovi" ne samo izjednačiti nego možda i povesti prije nego što zagrebaši odsluže svoje kazne. Međutim, Zagrepčani su požrtovnom igrom sačuvali svoja vrata pa su dočekali povratak Šupiha Kvaternika u igru poslije punog iznosa kazne. Dvadesetak sekundi pred ulazak Čizmadije, prekršaj je napravio Čuvan. Gosti su pričekali da zaigraju s brojčanom prednosti nakon čega su krenuli po treći pogodak.

"Plavi" su se u završnici trećine našli u neočekivanom položaju, s igračem i golom manje od "fenjeraša". Celjska četvorka odigrala je obranu na visini zadatka pa je ne samo sačuvala svoja vrata nego u 16. minuti iznudila novi prekršaj Čizmadije. U igri četvorice protiv četvorice nije bilo promjene omjera no kad su domaći zaigrali s igračem više Rakanović je u 17. minuti pronašao Ribiča koji postiže pogodak. Nekoliko minuta kasnije završila je ova uzbudljiva trećina u kojoj su "veprovi" pokazali kako su sposobni za daleko više nego što to pokazuje stanje na ljestvici.

Domaći su od prve minute nastavka krenuli odlučno prema trećini Zagreba. Pritisak Celjana doveo je već u 22. minuti do prekršaja Jarčova. Međutim, događaji se nisu odvijali kako su to očekivali celjski navijači. Dvadesetak sekundi kasnije, Blagus je asistirao Jačmenjaku za pogodak s igračem manje koji je "bijele" vratio u vodstvo. Premda je do kraja kazne ostalo dosta vremena, Celjani nisu uspjeli povezati svoje redove pa je Zagreb sačuvao svoja vrata, a time i prednost. "Grofovi" su ipak zadržali napadački zamah i samo minutu po izjednačenju snaga na ledu, postigli izjednačujući zgoditak.

Bila je to kombinacija Kastelica i Matica Zupanca koju je preciznim udarcem dovršio Čuvan. Igra se u tim trenucima potpuno rasplamsala. U 26. minuti zbog uzajamnih prekršaja isključeni su Tadić i Pintar Senica. "Veprovi" su se bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice pa su četrdesetak sekundi kasnije iznudili prekršaj Ogrizeka. "Plavi" su se morali potruditi kako bi spriječili da im protivnik ponovo ne povede u njihovoj dvorani. Zagrebaši nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost, ali su u drugi dio utakmice ušli u rezultatskoj ravnoteži što je samo po sebi bio lijep uspjeh.

Stvari su za "veprove" krenule nizbrdo u 34. minuti. Dosuđen je prekršaj Srketiću, a s tom odlukom se Jačmenjak nikako nije htio pomiriti. Dobio je prvo jednu, a potom i drugu, isključujuću disciplinsku kaznu. Momčad je ostala bez kapetana i najiskusnijeg igrača i imala je u završnicu trećine ući s igračem manje. Celjanima je trebalo samo sedam sekundi da postignu pogodak iznerviranom protivniku. Nakon osvojenog bulija pak je prošao od Klavžara do Peteka natrag prema Kastelicu koji dovodi Celje u vodstvo.

Dvadesetak sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeda Ribič. Bila je to odlična prilika za "veprove" da se vrate u utakmicu prije posljednje trećine. Celjani su se dugo i uspješno odupirali protivničkoj opsadi i kad se već činilo da će napadač "plavih" izdržati kaznu u cjelosti, Jarčov je uposlio Blagusa koji pogađa mrežu za novo izjednačenje. Sve što su zagrebaši trebali uraditi prije drugog odmora bilo je ne primiti pogodak i pustiti domaće da se živciraju u svlačionici.

Događaji su se odvijali po planu sve do prekršaja Klavžara u predzadnjoj minuti. Iskušenje igranja s igračem više do kraja trećine bilo je preveliko. Domaći su se uspješno branili više od minute, a onda su osvojili pak te je nakon akcije Žige Grahuta i Matica Zupanca, Kastelic pogotkom s igračem manje vratio "grofove" u vodstvo. Bio je to trenutak od kojeg se Zagreb više neće oporaviti.

Zagreb je u zadnju trećinu ušao s minimalnim zaostatkom što je značilo da ne treba srljati u napad nego čvrstom obranom držati rezultat i tražiti priliku za poravnanje u protunapadima. Celjani su stoga namjeravali što prije povećati razliku kako bi otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Plan domaćih počeo se ostvarivati već u 43. minuti. Čuvan i Klavžar asistirali su Rakanoviču za peti pogodak Celja. Dvije minute kasnije u akciji su Žiga Grahut i Rakanovič, a pak u mrežu posprema Leber.

Bilo je teško očekivati kako će "veprovi" stići zaostatak od tri gola pa stoga nije bilo čudno što su u preostalom vremenu Celjani u potpunosti zagospodarili ledenom plohom. Umorni zagrebaši nisu imali više energije, a niti volje da bi se istrošili u izgubljenoj utakmici. Nik Grahut je u 49. minuti povisio razliku nakon asistencija Ribiča i Rakanoviča. "Grofove" nije mogao zaustaviti ni prekršaj Nika Grahuta u 52. minuti. Celje je i s igračem manje pogađalo mrežu. Strijelac je u istoj minuti bio Kastelic, a asistirali su mu Petek i Matic Zupanc.

U samoj završnici dvoboja domaći su dostigli i deseti pogodak. Akcija je krenula od pričuvnog vratara Jerama koji je stao između vratnica na početku zadnje trećine, preko Nika Grahuta do Ogrizeka koji postavlja konačnih 10:4. Domaći su se s nova tri boda približili Triglavu na samo bod manjka pri čemu treba uzeti u obzir da kranjski sastav ima dvije utakmice manje. Zagreb je i nakon 13 odigranih utakmica i dalje bez osvojenog boda no vjerujemo kako je samo pitanje trenutka u kojem će se sve poklopiti kada će i "veprovi" imati razloga za slavlje.