Trideset minuta nije dovoljno

sl medTri dana poslije uvjerljive pobjede nad Zagrebom hokejaši Slavije svladali su još jednu zagrebačku momčad. Protivnik Ljubljančana bio je sastav Medveščaka koji se pokazao daleko težim suparnikom od "veprova". "Medvjedi" su utakmicu otvorili dominantno s dva pogotka u sedam minuta. Domaći su se brzo pribrali i polovicom prve trećine izjednačili. Međutim, gosti su u idućem napadu vratili prednost koju su zadržali do prvog odmora. Slavija je ponovo poravnala na samom početku druge trećine. Suparnici su u uvodnim minutama postigli još po jedan zgoditak tako da su u drugu polovicu susreta ušli izjednačeni. Domaći su odmah potom po prvi puta došli u vodstvo. Minimalnu prednost zadržali su sve do završnice dvoboja kad su još dva puta zatresli mrežu osiguravši pobjedu od 7:4.

Medveščak 10 min

Slavija: Pavlič, Cerar - Ščap, Zorko, Snoj T., Snoj Č., Snoj M. - Čampa, Batič, Briški, Truden, Humar - Kompolšek, Turk, Gorše, Vidic, Kisovec - Miklavčič, Železnik. Trener: Sodržnik

Medveščak: Nikolić, Jünker Đurić - Sertić, Vedlin, Buković, Brenčun, Tadić - Čavkić, Senzel, Mikulić, Janković, Šakić - Šimunović, Kovaček, Ružić L., Budak. Trener: Žibret

Za razliku od prethodnog dvoboja protiv Zagreba u kojem nisu očekivali poteškoća, hokejaši Slavije su svom idućem zagrebačkom suparniku posvetili nešto više pažnje. Medveščak je u Zalog doputovao kao peta momčad u poretku i najbolje uvrštena od svih neslovenskih momčadi. Ljubljančani su imali razloga za optimizam budući da je iza njih bio niz od pet pobjeda ostvarenih protiv Crvene zvezde, Bleda, Mladosti, Maribora i Zagreba. Pobjedom nad "medvjedima", Slavija bi zadržala treće mjesto i položaj s kojeg se može ugroziti i vodeći dvojac. Treneru Sodržniku od standardnih igrača nedostajali su branič Pogačar i napadač Leber. Najjači aduti ipak su mu bili na raspogalanju. Uz vodećeg vratara lige Pavliča i najučinkovitije napadače u momčadi, Tadeja i Črta Snoja te Trudena, tu je bio i branič Čampa.

Na drugoj strani "medvjedi" su se nakon trotjedne stanke u prosincu aktivirali krajem 2016. kada su poraženi od Crvene zvezde kod kuće. U novoj godini uvjerljivo su svladali Bled i Zagreb pa su na put u Zalog krenuli s dosta optimizma. Obveze u EBYSL-u spriječile su trenera Kolomba da vodi svoju momčad u Ljubljanu pa je uskočio trener kadeta, Žibret. Za dvoboj sa Slavijom od standardnijih igrača nije mogao računati na vratara Tomljenovića, braniče Smoleca i Kapetanića te napadače Jazbeca, Miličića, Žižanovića i Domagoja Krivošića. Udarne snage Medveščaka bile su na raspolaganju. Vodeći dvojac strijelaca, Šakić i Janković sa po 22 boda te Mikulić s 18 te učinkoviti braniči Tadić, Vedlin i Sertić.

Medveščak je u dvoboj ušao goropadno, u skladu s ugledom kluba čija se profesionalna momčad natječe u KHL-u. Već u petoj minuti udarna navala gostiju izvela je akciju za vodeći pogodak. Strijelac je, na asistencije Šakića i Mikulića, bio Janković. Samo dvije minute kasnije, pločica se ponovo zakoprcala u mreži domaćih. Kombinaciju Sertića i Šakića pogotkom je dovršio, opet Janković. Neku slabiju momčad bi ovakav ulazak u susret uzdrmao no Ljubljančani su se vrlo brzo pribrali.

Vidic i Železnik su u osmoj minuti pripremili akciju za Goršeta koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Obje momčadi igrale su otvoreno i koristile svaku moguću priliku za udarac. "Medvjedi" su imali nešto više od igre i kad je u desetoj minuti prekršaj napravio Kompolšek, činilo se da bi gosti mogli vratiti razliku na dva gola. Zagrepčani su opsjedali vrata "crnih" no nisu pronalazili način za postizanje pogotka. Kad je do kraja kazne ostalo samo 15 sekundi, Slavija je izjednačila.

Humar je pobjegao u protunapad i svladao čuvara mreže "bijelih". Zagrepčani su ostali bez početne prednosti, ali ne za dugo. Još uvijek se igrala 12. minuta kad je dvojac Mikulić - Šakić omogućio Jankoviću da upotpuni hat trick. Bez obzira što su momčadi i dalje tražile put do protivničkih mreža, u preostalih osam minuta više nije bilo pogodaka. Medveščak je na prvi odmor otišao s minimalnim vodstvom, ali i spoznajom da se može nositi sa Slovencima na njihovom ledu.

Slavija je već u prvoj minuti nastavka poništila prednost gostiju. Črt Snoj je uposlio Matica Snoja koji izjednačuje omjer. Domaći su nastavili s napadačkom igrom, a "medvjedi" su prihvatili otvoreni gard pa su obje momčadi krenule igrati po sustavu "tko da više". Spretnijima su se pokazali "crni" koji su u 25. minuti preokrenuli omjer. U akciji su sudjelovala dva Snoja, Matic i Črt, a pogodak je postigao treći Snoj, Tadej. Gosti se nisu dali zastrašiti nepovoljnim razvojem događaja. Dvadesetak sekundi kasnije Ružić i Šimunović asistirali su Budaku za novo izjednačenje.

Rezultatska ravnoteža dodatno je podigla borbenost, ali i nervozu obje momčadi. U 28. minuti pograbili su se Vidic i Čavkić pa su obojica dobili po četiri minute na klupama za kažnjene. Na polovici susreta Tadej Snoj je pronašao Humara koji vraća domaće u vodstvo. Dva se "borca" još nisu bila vratila s izdržavanja kazni kad je zbog grubosti isključen Gorše. Ova sudačka odluka nikako se nije svidjela Humaru koji je zaradio disciplinsku kaznu.

Bila je to odlična prilika za goste da se ponovo vrate u utakmicu no obrana "crnih" obavila je svoju zadaću. Suparnici su nastavili s otvorenom igrom i u preostalih sedam minuta dvoboja no mreže se više nisu tresle. Medveščak je ispustio prednost i u trećoj dionici dvoboja morao je krenuti na sve ili ništa ako je htio osvojiti kakav bod u Zalogu.

Prigoda za izjednačenje ukazala se na samom početku zadnje trećine kad je isključen Kompolšek. "Medvjedi" su bili odmorni i voljni, ali takvim se pokazao i protivnik. Napori "bijelih" nisu bili uspješni pa su izjednačujući pogodak morali potražiti na neki drugi način. Slovenci su, po očekivanju, bili bolje fizički pripremljeni pa su ubrzo preuzeli inicijativu. Naleti domaćih nizali su se jedan za drugim pa je Nikolić imao sve više posla. Upravo je vratar gostiju u 45. minuti ispucao pak preko ograde pa je Slavija zaigrala s igračem više.

Ljubljančani su žestoko pritisnuli "medvjede" pa je obrana gostiju imala dosta poteškoća u obrani. Dvadesetak sekundi prije izjednačenja snaga na ledu prekršaj je napravio Tadić. Zagrepčani su prvo izdržali s dvojicom igrača manje, a potom su dočekali i povratak svog braniča iz kazne. Do kraja trećine ostalo je još dosta vremena za preokret no gosti se nikako nisu mogli othrvati pritisku "crnih". Slavija je i dalje napadala ne bi li izbjegla neizvjesnu završnicu.

Prekršaj Senzela u 54. minuti dao je domaćima željenu prigodu. "Medvjedi" su opet bili prisiljeni na obranu bez mogućnosti da preuzmu igru u svoje ruke i počnu juriti za izjednačenjem. Kad su ponovo zaigrali s punom postavom, Zagrepčani su morali krenuti na sve ili ništa. Takav pristup otvorio je praznine u obrani "bijelih" što je Slavija znala iskoristiti. U 57. minuti ponovo su na sceni bila tri Snoja. Črt i Matic pripremili su akciju koju je Tadej pretvorio u pogodak.

U tom trenutku bilo je jasno kako će bodovi ostati u Zalogu. Medveščak se nastavio sportski boriti do kraja no domaći su i u 59. minuti pronašli prolaz kroz postavu "bijelih". Na asistencije Ščapa i Tadeja Snoja, konačnih 7:4 postavio je Črt Snoj.

Domaći su upisali tri važna boda koja ih održavaju na trećem mjestu s tri boda prednosti nad Bledom koji je svladao Crvenu zvezdu s 9:3. Poraz u Zalogu nije se odrazio na položaj Medveščaka na ljestvici budući da su Mladost i Maribor svoju utakmicu odgodili. Međutim, razlika između "labudova" i Medveščaka narasla je na ogromnih 12 bodova što ne djeluje poticajno pred nastavak natjecanja u prvenstvu Slovenije.