Zvezda na (bjelo)ruski pogon

zagreb czNeumorni zagrebaši odigrali su i četvrtu utakmicu u šest dana. Nakon gostovanja kod tri vodeće momčadi prvenstva, Zagreb je u Domu sportova dočekao Crvenu zvezdu koja je dan ranije odigrala utakmicu u Bledu. "Veprovi" su odlično započeli dvoboj, vodećim pogotkom u prvoj minuti. Nakon dvadeset minuta ravnopravne igre na odmor se pošlo s vodstvom gostiju koji su u završnici trećine preokrenuli omjer. Izjednačena borba nastavila se i u drugoj trećini no Beograđani su se pokazali učinkovitijima u napadu. Zagreb je držao priključak do polovice trećine, a onda su "crveno-beli" s dva zgoditka u završnici pobjegli na nedostižna tri gola razlike. "Veprovi" su u zadnjih dvadeset minuta imali više od igre no pogotke su uglavnom postizali gosti. Konačnih 9:3 za Crvenu zvezdu ne pokazuju pravu sliku o odnosu snaga dvije momčadi.

Zagreb - Crvena zvezda 4:9 (1:2, 2:4, 1:3)

Crvena zvezda 14 min

Zagreb: Hergešić-Adamović, Slivnjak - Kegalj, Polašek, Jačmenjak, Jarčov L., Kaleb - Srketić, Stančić P., Krikšić, Jarčov F., Stančić T. - Novotny, Čizmadija, Tadić. Trener: Zavacky

Crvena zvezda: Belinski, Feher - Soljankin-Pasternak, Nikolić, Zubricki, Radosavljević, Bučkin - Pajević, Leonov, Laptev, Pajić, Anđelković - Ješić, Gačić, Ivković, Vuković. Trener: Krivošljik

Beogradski sastav je na svoj drugi nastup u Zagrebu doputovao u dosta jačem sastavu nego što je to bio slučaj dva mjeseca ranije kad se suprostavio Mladosti. Između vratnica nalazio se Bjelorus Belinski koji je prije četiri godine branio za reprezentaciju na pet utakmica svjetskog prvenstva elitne skupine. Obranu su predvodili nekadašnji mladi bjeloruski reprezentativac Leonov i mladi Rus s iskustvom igranja u VHL-u, Soljankin-Pasternak. Napadačke trojke pojačali su Rusi Zubricki i Laptev te Bjelorus Bučkin. Zvezdaši su do utakmice sa Zagrebom odigrali samo deset utakmica u kojima su osvojili devet bodova. Dvaput su svladali Medveščak, a jednom Maribor. Bjeloruskom treneru Krivošljiku su u Zagrebu nedostajali mladi branič Živić te napadač Glavonjić.

Zagreb je u četrnaestoj prvenstvenoj utakmici tražio svoje prve bodove protiv jedinog susjeda na ljestvici. Izgledi mu nisu bili veliki, ako ni zbog čega drugoga onda zbog ubitačnog tempa u kojem se izmjenjuju redovne i zaostale utakmice. Tri teška poraza od vodeći sastava u ligi nisu mogla pozitivno utjecati na raspoloženje u momčadi. Vodeći strijelac momčadi, a i najučinkovitiji Hrvat u ligi, je i dalje Blagus s 27 bodova. Svi ostali "veprovi" imaju puno manji učinak, a predvode ih Šupih Kvaternik i Luka Jarčov sa po 7 bodova. Treneru Zavackom je i dalje nedostajao prvi vratar Filipec koji propušta već četvrtu utakmicu za redom, no najveću brigu zasigurno je prouzrokovao izostanak napadača Blagusa. Dvoboj protiv Crvene zvezde propustili su i napadači Šupih Kvaternik i Crnec.

"Veprovi" su odlično ušli u utakmicu zgoditkom Luke Jarčova već u prvoj minuti. Dvoboj se nastavio ravnopravnom igrom, a Beograđani su u četvrtoj minuti dobili priliku izjednačiti kad je isključen Srketić. Napori gostiju nisu urodili plodom no napadački zamah kojeg su zadržali i nakon izjednačenja snaga na ledu doveo je do prekršaja Tadića. Zagrebova obrana ponovo se našla na iskušenju, ali je izdržala i druge dvije minute s igračem manje. U drugi dio trećine domaći su ušli s minimalnom prednošću.

Čim su uspjeli povezati nekoliko minuta u punoj postavi "veprovi" su uspostavili ravnotežu na ledu. Akcije su se ravnomjerno smjenjivale na obje strane no vratari su bili na visini zadatka i održavali postojeće stanje. Pet minuta prije završetka trećine na klupu za kažnjene sjeda Leonov. Zagrebaši su dobili izglednu priliku povećati prednost no "crveno-beli" su pokazali kako se mogu braniti i bez bjeloruskog braniča. Tek što su se snage na ledu izjednačile prekršaj je napravio Polašek.

Gosti su brojčanu prednost imali svega četrdesetak sekundi, ali ne zbog svoje učinkovitosti u napadu nego zbog novog prekršaja Leonova. Dodatni prostor na ledu pokazao se kao prednost Crvene zvezde. Početkom posljednje minute Soljankin-Pasternak asistirao je Bučkinu za izjednačenje. Polašek se desetak sekundi kasnije vratio u igru, ali nije uspio pomoći svojim suigračima da ne prime drugi pogodak, samo 24 sekunde iza prvog. Bučkin je ovog puta bio asistent, a mrežu Zagreba zatresao je Zubricki.

Ruski napadač skrivio je prekršaj samo 19 sekundi nakon postignutog zgoditka. Domaći nisu imali vremena bilo što učiniti prije završetka trećine, ali su gajili velike nade za početak druge trećine. Crvena zvezda se dobro postavila u nastavku susreta te je odbila sve nalete zagrebaša s igračem više. Čim se vratio u igru, Zubricki je, zajedno s Bučkinom, asistirao Soljankinu-Pasternaku za treći pogodak gostiju. Zagrebaši se definitivno nisu nadali ovakvom ulasku u drugu trećinu.

"Veprovi" nisu klonuli duhom nego su nastavili s napadačkom igrom. Pritisak Zagreba ubrzo je doveo do prekršaja Radosavljevića u 24. minuti. Mladi napadač srpskog sastava na klupi za kažnjene se zadržao samo minutu. Nakon kombinacije Luke Jarčova i Srketića, mrežu gostiju zatresao je Jačmenjak. Borbenost suparnika bila je na visokoj razini, ponekad i preko nje. U 26. minuti pograbila su se dva juniora, Krikšić i dvije godine mlađi Anđelković. Suci su obojicu poslali na četverominutni prinudni odmor.

Minutu kasnije, Crvena zvezda opet podiže razliku na dva gola. Soljankin-Pasternak uposlio je Bučkina koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Zagrebaši se nisu dali obeshrabriti pa su se nekoliko minuta kasnije ponovo približili na gol manjka. Luka Jarčov je u 31. minuti samostalnom akcijom zatresao mrežu Belinskog. Domaći su nastojali izjednačiti prije kraja trećine no Beograđani nisu dopustili protivniku da iskoristi zamah od prethodnog pogotka.

Isključenje Čizmadije u 35. minuti nije došlo u dobro vrijeme za "veprove". Nakupljeni umor od prethodnih utakmica i dobar tempo ovog dvoboja istrošili su energiju domaćih. Zvezdašima je trebalo samo 16 sekundi da brojčanu prednost pretvore u novi pogodak. Akciju u kojoj su sudjelovali Soljankin-Pasternak i Leonov preciznim je udarcem završio Zubricki. Prije nego što su se zagrebaši stigli pribrati, pločica je ponovo odsjela u mreži domaćih. Opet su u akciji bili Soljankin-Pasternak i Zubricki, a Bučkin je upotpunio hat trick.

Uzdrmani domaći uspjeli su primiriti igru u završnici trećine no kad su Beograđani u zadnjoj minuti pogriješili pri letećoj izmjeni, Zagreb nije imao energije bilo što ozbiljnije učiniti. "Veprovi" su u posljednju trećinu ušli s tri gola manjka što je bilo teško, gotovo nemoguće nadoknaditi. Crvena zvezda je na početku treće dionice dvoboja ponovila izvedbu iz prethodne trećine i ponovo sačuvala mrežu s igračem manje.

Minutu po izjednačenju snaga na ledu, "crveno-beli" postižu i sedmi pogodak. Srketić je bio pod isključenjem sa zadrškom kad je kombinaciju Leonova i Zubrickog pogotkom dovršio Pajić. U tom trenutku bilo je jasno da više nema nikakve dvojbe oko ishoda. Gosti su se malo povukli i prepustili Zagrepčanima inicijativu no pazili su da ne ostave nikakve praznine u obrani. Domaći su pokušavali barem ublažiti poraz no sredinom trećine primili su novi pogodak.

Igrala se 49. minuta kad je na asistencije Bučkina i Radosavljevića, hat trick upotpunio i Zubricki. Premda su imali prividnu premoć, "veprovima" je u zadnjoj trećini malo toga što polazilo za rukom. Iznimku su napravili u 55. minuti kad je Jačmenjak uposlio Keglja za četvrti pogodak domaćih. Posljednju riječ na utakmici ipak su imali gosti iz Srbije. Bučkin je tri minute prije završetka asistirao Zubrickom za njegov četvrti pogodak u ledenoj dvorani Doma sportova kroz koju su prošli njegovi brojni sunarodnjaci u dresovima klubova KHL-a. Prekršaj Filipa Jarčova u 59. minuti više nije utjecao na konačni rezultat.

Crvena zvezda se pobjedom u Zagrebu približila Mariboru na samo jedan bod. Uzme li se u obzir da su Beograđani odigrali čak četiri utakmice manje, izvjesno je da će se "crveno-beli" u nastavku natjecanja primaknuti sredini ljestvice. "Veprovi" su pak na ovoj utakmici primili i stoti pogodak no u dobrom su dijelu dvoboja bili "u igri". Kad bi Zagreb barem jednom bio kompletan i u normalnom natjecateljskom ritmu, zasigurno bi uhvatio kakav bod.