Obavili posao za 15 minuta

tzg celje U12U zaostaloj utakmici 16. kola prvenstva Slovenije mlađi kadeti Teama Zagreb svladali su vršnjake iz Celja. Uzevši u obzir da se radilo o dvoboju između druge i desete momčadi u poretku te da su Zagrepčani utakmicu u Celju dobili s čak 14:1, moglo bi se reći da su zagrebački mladi hokejaši podbacili. Susret je krenuo odlično za domaće koji su za osam minuta postigli čak četiri pogotka. Do kraja trećine Zagrepčani su podigli razliku na pet golova. Krenuli su domaći žustro i u nastavak susreta zatresavši mrežu na samom početku trećine no onda su "podigli ručnu". Naleti "plavih" su stali pa su gosti u završnici trećine s dva zgoditka popravili omjer. Team Zagreb je ipak stigao postići pogodak prije zadnjeg predaha. U posljednjih 15 minuta obje su momčadi postigle po jedan pogodak za "mršavih" 8:3 za zagrebački sastav.

Team Zagreb U12 - Celje U12 8:3 (5:0, 2:2, 1:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 24.1.2017.

Celje 4 + 10 (Cekuta) + 25 (Zidanšek) min

Team Zagreb: Ždralović, Penzer - Slovinac, Vukadin, Goršić, Idžan, Bodiroga - Bestić, Filipović, Mandušić, Kašparek, Završki - Valečić, Pažin, Kuljak, Zovko, Soldić - Savić, Dragojević, Borošak, Banek, Svjetličić Fi. Trener: Jurković

Celje: Zupanc - Bervar, Blazinšek, Črepinšek, Cekuta, Rakita - Robek, Ramšak, Zidanšek, Rakun, Šebenik. Trener: Felicijan

Team Zagreb je i dalje u borbi za visoko drugo mjesto u prvenstvu Slovenije za mlađe kadete. Tijekom siječnja Zagrepčani su odigrali samo jednu utakmicu u kojoj su svladali Crvenu zvezdu. Dvoboj 17. kola protiv HHD Bleda su odigrali unaprijed, u 19. kolu su bili slobodni, a utakmicu 20. kola su odgodili. Nastalu prazninu zagrebački mlađi kadeti su ispunili igranjem utakmica domaćeg prvenstva. Treneru Jurkoviću su za utakmicu protiv Celja nedostajali vratar Čavić, braniči Kireta i Žigolić te napadač Stipković. Vodeći strijelac momčadi bio je Završki s 56 bodova kojeg su pratili Idžan s 37 i Goršić s 34.

Celje u tri utakmice koje je odigralo tijekom siječnja nije osvojilo ni jedan bod. Od malih "grofova" uspješniji su bili Olimpija, Maribor i Slavija. Niz poraza, od kojih je jedan bio protiv izravnog suparnika s dna ljestvice, Maribora, bacio je Celjane na predzadnje mjesto u poretku. Iza njih našao se samo HDD Bled.

Tek što je utakmica započela, Bodiroga je asistirao Idžanu za vodeći pogodak "plavih". Početkom treće minute domaći su povećali vodstvo. Završki je, na asistenciju Kašpareka, preciznim udarcem zatresao mrežu Celja. Odličan ulazak u dvoboj dao je dodatni poticaj Zagrepčanima koji su nastojali do vrha napuniti protivničku mrežu. Prekršaj Rakuna u petoj minuti dao je priliku Teamu Zagreb da prije polovice prvog dijela utakmice dosegne i treći pogodak.

Celjani su uspjeli sačuvati svoja vrata do izjednačenja snaga na ledu no "plavi" su zadržali napadački zamah i nakon samo 18 sekundi postigli pogodak. Na asistenciju Bestića strijelac je bio Mandušić. Kašparek je osvojio buli na centru te uposlio Mandušića koji samo 11 sekundi kasnije povisuje prednost Teama Zagreb. U tim trenucima bilo je jasno kako ishod susreta više nije u pitanju. Jedina neizvjesnost ticala se konačne razlike u korist domaćih. Prekršaj Zovka u devetoj minuti privremeno je zaustavio ofanzivu Teama Zagreb.

Domaći nisu imali poteškoća u obrani svojih vrata, ali im je trebalo nešto vremena da se opet "zahuktaju" u pohodu prema protivničkoj trećini. Na novi pogodak valjalo je čekati do 14. minute kad je akciju u kojoj su sudjelovali Bodiroga i Idžan, preciznim udarcem dovršio Goršić. Na veliki odmor pošlo se visokih pet golova razlike za domaće i malo je tko sumnjao da razlika neće porasti i do dvoznamenkastog iznosa.

Prije nego što su domaći uzeli zalet za drugu trećinu, na klupu za kažnjene je početkom 17. minute sjeo Vukadin. Zagrepčani su osvojili buli u svojoj trećini i prenijeli igru u protivnički dio leda. Prošlo je tek dvadesetak sekundi kad je Kašparek asistirao Završkom za novi zgoditak. Da je tada netko ponudio okladu kako će Celje do kraja susreta smanjiti zaostatak, velika većina gledatelja zasigurno bi prihvatila ponudu. Međutim, da li po uputi s klupe, ili zbog hrvatskog mentaliteta, Zagrepčani su "stali". Umjesto da su nastavili s punjenjem protivničke mreže kao što to Slovenci redovito rade jedni drugima ili Hrvatima, domaći su dopustili protivniku da uspostavi ravnotežu.

Broj prilika domaćih značajno je pao, a "žuti" su sve češće izlazili na protivničku polovicu. Prekršaj Vukadina u 25. minuti dodatno je otežao igru Zagrepčana. "Grofovi" nisu iskoristili brojčanu prednosti, ali su zadržali napadački zamah i dvadesetak sekundi kasnije Blazinšekova postiže prvi pogodak za goste. Nije prošla ni minuta, a celjska kadetkinja na asistenciju Rakite postiže i drugi pogodak za Celje. Trener domaćih je potom zamijenio vratare pa je priliku dobio Penzer. Ovdje ćemo malo zastati i skrenuti pažnju na takozvanu "pozitivnu diskriminaciju" u kojoj ne vidimo ništa pozitivnog.

Nemamo ništa protiv da djevojčice i dječaci zajedno uče hokej u školama hokeja i igraju jedni uz druge dokle god to pravila hokeja dopuštaju. Međutim, nikako se ne možemo složiti da se hokejašicama dopušta nastup u uzrastu mlađem od onog u kojem se trenutno nalaze. Prvo, činjenica je da su djevojčice u jednom razdoblju svog razvoja više i snažnije od dječaka i da se ono upravo poklapa s uzrastom mlađih kadeta i donekle kadeta. Ukratko, izlazna kadetkinja po svojim će fizičkim osobinama biti nadmoćnija velikoj većini mlađih kadeta, a da o igračima iz škole koji igraju za mlađe kadete da i ne govorimo. Drugo, ako djevojčice i dječaci istovremeno započinju s učenjem hokeja, zašto se pretpostavlja da kadetkinja s više od šest godina treniranja hokeja neće biti nadmoćna po znanju klizanja i tehnici svojim mlađim suparnicima koji treniraju po dvije ili tri godine kraće? Zašto bi kadetkinja koja sasvim ravnopravno igra sa svojim kolegama kadetima smjela igrati protiv mlađih kadetima, a njeni kolege ne, samo zato što su dečki?

"Spuštanjem" kadetkinja u uzrast mlađih kadeta zapravo se šalje poruka da djevojke nisu toliko dobre kao dečki pa im se stoga može dopustiti da igraju protiv dvije ili tri godine mlađih dečki, s čim se jednostavno ne možemo složiti. I za dječake i za djevojčice morala bi važiti ista pravila dokle god se smiju natjecati zajedno. Mlada celjska hokejašica ove sezone redovito igra za ženski seniorski sastav Triglava za kojeg je postigla 9 bodova u 8 utakmica pa doista nije jasno po kojem bi joj se to kriteriju, sportskom ili bilo kojem drugom, trebalo dopustiti da igra protiv mlađih kadeta?

U zadnjim sekundama druge trećine Idžan je samostalnom akcijom vratio razliku gdje je bila i na početku trećine. Prije nego što se otklizalo na predah, pograbili su se Bodiroga i Cekuta. Obojica su dobili po dvije minute za grubost i disciplinske kazne za pouku. Bilo bi dobro kad bi se na našim klizalištima ujednačili kriteriji jer ćemo se prisjetiti masovnog obračuna između zagrebačkih i jeseničkih mlađih juniora za koji nijedan od sudionika nije dobio više od četiri minute premda su se bacale rukavice i tuklo i nakon sudačke intervencije. Sudački dvojac na ovoj utakmici zaslužio je palac gore.

Gosti su uspješnije ušli u zadnju trećinu. U 34. minuti Ramšak je asistirao Blazinšekovoj za hat trick. Malo kasnije, domaći su praktički do kraja utakmice ostali bez Soldića koji je dobio disciplinsku kaznu zbog neprimjerenog odnosa prema sucima. Vrijeme je u zadnjoj trećini proticalo u otvorenoj igri u kojoj su "plavi" imali premoć koju nisu znali pretvoriti u pogotke. Gosti nisu ostajali dužni pa su vratari imali više nego dovoljno prilike za isticanje.

U samoj završnici susreta Zovko i Idžan asistirali su Goršiću za posljednji pogodak na utakmici. Na žalost, prilikom pozdravljanja igrača na kraju susreta Zidanšek je napao nekolicinu zagrebačkih hokejaša pa je zbog toga kažnjen najstrožom kaznom u hokeju, kaznom igre. Kad smo već kod ove kazne, možda ne bi bilo naodmet kad bi se hrvatsko hokejaško nazivlje malo prilagodilo jer je doista teško razlikovati "disciplinsku kaznu igre" (game misconduct) od kazne igre (match penalty). U engleskom jeziku je jasno zna što je što dok je hrvatski prijevod previše doslovan i pati od nedostatka razlike između prijevoda za riječi "game" i "match".

Tri utakmice prije kraja prvenstva Zagrepčani i dalje imaju dobre izglede dohvatiti drugo mjesto. Čekaju ih gostovanja u Villachu i Mariboru te veliki derbi protiv Olimpije u Zagrebu.