Bakljada u Celju

bakljada celjeHokejaši Medveščaka su u 21. kolu slovenskog prvenstva gostovali u Celju. Otužno ozračje koje se stvorilo oko profesionalne momčadi u KHL-u ponukalo je neke od najvjernijih navijača da pođu na gostovanje u Štajersku. Domaći su zasigurno bili zbunjeni kad im se u dvorani pojavilo tridesetak gostiju pod punom navijačkom spremom. "Medvjedi" su dali sve od sebe ne bi li odigrali u skladu s podrškom s tribina. Međutim, snažna momčad Celja imala je dva gola prednosti već nakon desetak minuta. Zagrepčani su u završnici trećine uspjeli smanjiti zaostatak, ali ih je u nastavku susreta očekivala potjera za rezultatom. Celjani su u drugoj trećini imali više od igre no jedini su pogodak neposredno pred odlazak na odmor, postigli gosti. Domaći se po ulasku u zadnju trećinu vraćaju u vodstvo, a u završnici dvoboja slamaju otpor protivnika i privode utakmicu pobjedonosnom kraju s rezultatom 6:3.

Celje - Medveščak 6:3 (2:1, 0:1, 4:1)

Celje, klizalište u gradskom parku, 4.2.2017.

Celje: Jeram, Duh - Grahut Ž., Grahut N., Ogrizek, Leber
, Klavžar - Mercina, Zupanc J., Ribič, Kastelic, Zupanc M. - Kolar, Knez, Čuvan. Trener: Rojšek

Medveščak: Tomljenović, Nikolić - Sertić, Čavkić, Mikulić, Šakić, Vedlin - Tadić, Senzel, Budak, Brenčun, Jazbec - Pleško, Žižanović, Ružić, Kovaček. Trener: Kolombo

Celje je dočekalo Zagrepčane kao veliki favorit. Domaći su kao druga momčad u poretku imali čak dvadeset bodova više od Medveščaka. "Grofovi" se nisu previše umarali u 2017. budući da su tijekom siječnja odigrali samo dvije utakmice. Na svom ledu svladali su Maribor i Zagreb čime su se zadržali u tijesnoj trci za prvo mjesto na kojem se trenutno nalazi Triglav s četiri boda prednosti. Trener Rojšek za ovu utakmicu nije mogao računati na jednog od najboljih strijelaca, Rakanoviča, a od standardnih igrača nedostajali su branič Petek te napadači Nemeček, Jeram, Pintar Senica i Pešak. Najveća opasnost vratima gostiju prijetila je od Ogrizeka i Kastelica.

Medveščak je u Štajersku doputovao bez napadača Jankovića, Miličića i Bukovića te braniča Smoleca. U odsustvu Jankovića s njegovih 28 bodova, Trener Kolombo se mogao osloniti i na Šakića koji je takošer upisao 28 bodova te Mikulića s 22. Podršku su davali i braniči poput Tadića i Vedlina s 10 odnosno Sertića s 9 bodova. Adut Zagrepčana trebao je biti i vratar Tomljenović koji se tijekom prvenstva pokazao uspješnijim od kolege Jerama na drugoj strani. "Medvjedi" su trenutno bili peti na ljestvici s istim brojem bodova kao i Mladost. Za razliku od Celjana, Medveščak je bio dosta zaposlen u 2017. Gosti su godinu otvorili pobjedama protiv Bleda i Zagreba nakon čega su uslijedili porazi od Slavije i Mladosti. Prije puta u Celje, Zagrepčani su svladali Maribor.

"Medvjedi" su već u drugoj minuti ostali s igračem manje budući da je prekršaj dosuđen Šakiću. Gosti su se dopro opirali naletima "plavih" i kad se činilo da će se izvući netaknute mreže, 15 sekundi pred izjednačenje snaga na ledu kombinaciju Lebera i Ogrizeka u pogodak je pretvorio Klavžar. Dvije minute kasnije Zagrepčani su dobili priliku za izjednačenje. Na klupu za kažnjene sjeo je Matic Zupanc. Medveščak je pritisnuo Celjane no nije uspio pronaći put do mreže.

Čim su se snage izjednačile suparnici su nastavili s ravnopravnom borbom. Domaći su se pokazali učinkovitijim u napadu pa su već u 11. minuti povećali prednost. Na asistencije Ribiča i Mercine gostujuću mrežu zatresao je Kastelic. Zagrepčani nisu gubili glavu zbog vodstva "grofova" no nije im polazilo za rukom smanjiti zaostatak. Obostrano otvorena igra nastavila se sve do završetka trećine. Kad su domaći navijači već pomislili kako će na prvo osvježenje otići s dva gola prednosti, Brenčun je 18 sekundi prije odmora uposlio Čavkića čijim pogotkom "bijeli" hvataju priključak.

Domaćima se nikako nije dopalo što im Medveščak uz veliku podršku navijača "puše u vrat". Celje se namjeravalo što prije odlijepiti od gostiju no isključenje Matica Zupanca u 24. minuti na dvije je minute odgodilo planove "plavih". Zagrepčani su dobili odličnu priliku izjednačiti čime bi zakomplicirali život "grofovima". Međutim, domaći su se obranili pa su uskoro mogli preuzeti igru u svoje ruke. Pritisak Celja doveo je i do prekršaja Mikulića u 30. minuti. Tomljenović se našao pod opsadom, ali je zajedno sa suigračima izdržao nalete domaćih sve do povratka isključenog napadača u igru.

"Kazna" Celjanima za propuštene prilike stigla je u 36. minuti. Tadić je pronašao Vedlina koji preciznim udarcem vraća rezultatsku ravnotežu. Do kraja trećine više nije bilo dovoljno vremena u kojem bi domaći stigli reagirati na povratak Medveščaka u utakmicu. Utakmica se u zadnjoj trećini mogla rasplesti na bilo koji način. Kod izjednačenog omjera dvadeset minuta prije kraja favorita više nema, tko god da igrao. Celjani su prvi udarili. Samostalnom akcijom u 45. minuti Leber vraća "plave" u vodstvo. Gosti su brzo reagirali i krenuli prema naprijed. Dvije minute kasnije na klupu za kažnjene sjeda Ribič.

Sedam sekundi kasnije Žiga Grahut ispucava pak preko ograde što Zagrepčanima ostavlja gotovo dvije minute s dvojicom igrača više na ledu. Bila je to prilika za preokret koju "medvjedi" nisu smjeli ispustiti. Međutim, "bijeli" su podbacili. Ako je želja za dva pogotka u dvije minute i bila nerealna, ne postići pogodak s dvojicom igrača više na ledu, uvijek se smatra ozbiljnim propustom napadačke momčadi. Jedan za drugim, isključeni su se Celjani vraćali na led, a Medveščak se desetak minuta prije kraja morao suočiti s mogućim porazom.

Iako se Zagrepčani nisu predavali, njihovi napadi bili su neučinkoviti. Celjani su vrebali svoju priliku te su je u 55. minuti dočekali. Nakon prekršaja Brenčuna nad Ogrizekom dosuđen je kazneni udarac kojeg je vrsni strijelac domaćih iskoristio. Gosti su tek tada namjestili ciljnike pa su u 56. minuti smanjili zaostatak, Pleško i Šakić pripremili su akciju iz koje Kovaček postiže pogodak.

Vremena za izjednačenje još je bilo, ali Celje se nije slučajno našlo pri vrhu lige. Domaći su učinkovito držali protivnika podalje od svojih vrata, a kad je utakmica ušla u posljednju minutu Leber i Klavžar izveli su akciju iz koje je Ogrizek osigurao pobjedu svoje momčadi. "Grofovi" su se s nova tri boda sasvim približili Triglavu na prvom mjestu. Medveščak je ostao peti, ali mu je Bled pobjedom protiv Zagreba pobjegao na velikih 12 bodova razlike. "Medvjedi" su ipak zabilježili jednu pobjedu, a to je ona za srca navijača. Bilo je doista lijepo vidjeti Medveščakove navijače kako bodre svoje ljubimce na gostovanjima kao nekad, u vrijeme Interlige i EBEL-a.