Bolan poraz u Tivoliju

olimpija TZGU14Kadeti Teama Zagreb u posljednjem su kolu slovenskog prvenstva gostovali u Ljubljani: Protivnik je bila momčad Olimpije kojoj su bodovi trebali za lov na prvo mjesto. Zagrepčani su odlično ušli utakmicu ranim pogotkom već u drugoj minuti. Domaći su nametnuli otvorenu igru koja je dala rezultata tek u završnici trećine kada "zmajčeki" s dva zgoditka preokreću omjer. Gosti su ipak neposredno pred odlazak u svlačionicu uspjeli izjednačiti. U nastavku susreta Olimpija ubacuje u višu brzinu i za deset minuta triput pogađa mrežu Zagrepčana. Team Zagreb se uspio pribrati u drugom dijelu trećine te smanjiti zaostatak. Ljubljančani su prije kraja trećine vratili prednost na tri gola čime su stavili goste u težak položaj. Zagrepčani su u zadnjoj trećini sve karte bacili na napad te im je pošlo za rukom dvaput zatresti mrežu. Suočeni s gubitkom velike prednosti, kadeti Olimpije podižu razinu svoje igre i s tri uzastopna pogotka slamaju otpor protivnika. Porazom od 9:5 Team Zagreb je izgubio mjesto među vodeće tri momčadi u poretku.

Olimpija U14 - Team Zagreb U14 9:5 (2:2, 4:1, 3:2)

Team Zagreb 4 + 10 (Dimitrijević) min

Olimpija: Župančič - Pratneker Hatič, Sopotnik, Sečen, Petronijevič Lepša, Kramar - Sojer, Vahen, Brodnik, Turšič, Matičič - Okorn. Trener: Beribak

Team Zagreb: Janjatović-Lončar - Čavlović, Bezuk, Dimitrijević, Bebek, Idžan - Mandić, Pavetić, Kumanović, Marinković, Pejaković - Digula, Čavić, Šimunković, Grgurić, Polonijo - Čeak, Pejić, Ljubičić. Trener: Janjatović

Niz pobjeda koje su zagrebački kadeti ostvarili protiv suparnika iz srednjeg i donjeg dijela ljestvice prekinut je porazima od izravnih suparnika u borbi za vrh, Bleda i Jesenica. Izgubivši priliku da osvoje prvo mjesto, Zagrepčanima je ostalo odigrati što bolje dvije preostale utakmice protiv Olimpije i KAC-a. Prva dva mjesta su bila nedostižna, ali ni treće, odmah do slovenskih velikana Jesenica i Olimpije ne bi bilo za baciti. Team Zagreb je u Ljubljanu otputovao u jakom sastavu. Nedostajali su tek vratar Debeljak i branič Loose dok su svi drugi standardni igrači bili na raspolaganju treneru Janjatoviću.

U odnosu na sastav koji je svladao Slaviju dva tjedna ranije, izostanak Loosera "pokrio" je Pavetić novim premještajem u obranu. Mjesta su zamijenili Bezuk i Čavić. Dvije su navale ostale nepromijenjene, a povratnik Grgurić zauzeo je Pavetićevo mjesto u napadu. Prvi strijelac momčadi i dalje je bio Idžan s 50 bodova. Dimitrijević je skupio 41 bod, a slijedili su ga Kumanović s 35 te Bebek s 33 boda. Od "čistih" braniča najučinkovitiji je bio Mandić s 14 bodova, standardni vratar Janjatović-Lončar ostvario je 87,4% obrana.

Olimpija je dočekala Zagrepčane na drugom mjestu s tri boda manje od Jesenica. U slučaju kiksa "železara", Ljubljančani bi s istim brojem bodova bili u prednosti zbog bolje gol-razlike u međusobnim okršajima. U prvom susretu u Zagrebu, "zmajčeki" su krajem studenog uvjerljivo slavili na Velesajmu s 10:4. Taj rezultat je s jedne strane davao domaćima razlog za optimizam, ali je zato s druge strane djelovao kao dodatni poticaj Teamu Zagreb da uzvrati milo za drago. Zanimljivo je da su Ljubljančani imali samo 11 igrača na raspolaganju.

Marinković je krajem druge minute asistirao Pejakoviću za vodeći pogodak gostiju. Bio je to uvod kakvog su Zagrepčani mogli samo priželjkivati, posebice u okolnostima kad bi jurnjava za rezultatom mogla brzo iscrpiti malobrojne "zmajčeke". Kad je početkom četvrte minute Sopotnik napravio prekršaj, Team Zagreb je dobio odličnu priliku zadati drugi udar domaćinu. Međutim, Olimpija se uspjela obraniti čime je zadržala priključak za protivnikom.

Suparnici su nastavili s otvorenom igrom u kojoj su obje momčadi stvarale prilike za pogodak. Malo po malo, "zmajčeki" su preuzimali inicijativu. Njihovi napori urodili su plodom u završnici trećine. Pet minuta prije odlaska na veliki odmor Sojer je asistirao Brodniku za izjednačenje. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Vahen. Zagrepčani su dobili novu priliku s igračem više no ovog puta događaji su se razvijali gore nego kod prethodnog slučaja.

Umjesto povratka u vodstvo, gosti su primili zgoditak s brojčanom prednosti. Pratneker Hatič je pronašao Šubica koji dvije minute prije završetka trećine dovodi Olimpiju u vodstvo. Team Zagreb nije stigao ništa učiniti prije izjednačenja snaga na ledu, ali su gosti dobili priliku za popravak budući da je dvadesetak sekundi kasnije prekršaj napravio vratar Župančič. Treća je bila sreća za Zagrepčane. Pola minute prije odlaska na odmor Dimitrijević je asistirao Idžanu za poravnanje.

Nakon izjednačenih prvih dvadeset minuta gosti su u nastavku trebali ppogodak kojim bi se vratili u vodstvo i natjerali "zmajčeke" da troše energiju. Međutim, pogodak Sopotnika u 22. minute je otkazao ovaj plan. Sada su Zagrepčani bili ti koji su morali napasti i otvoriti prostor u pozadini. Razvila se ravnopravna borba u kojoj su se akcije smjenjivale na obje strane. Ravnoteža u igri nije se odrazila i na omjer jer je Olimpija u 28. minuti povećala razliku na dva gola. Kombinaciju Petronijeviča Lepše i Sopotnika u pogodak je pretvorio Pratneker Hatič.

Prije nego što je Team Zagreb stigao bilo što uraditi, pločica je ponovo odsjela u mreži gostiju. Pratneker Hatič je na polovici susreta vratio asistenciju Petronijeviču Lepši koji postiže peti pogodak za "zmajčeke". Da stvari budu još gore za goste, tridesetak sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeda Čavlović. Novi pogodak Olimpije zapečatio bi ishod utakmice no Zagrepčani su zbili redove i uspjeli sačuvati svoja vrata. Neposredno pred povratak svog braniča u igru Pratneker Hatič je napravio prekršaj kojeg je sudac kazni s pet minuta što je za sobom povlačilo i disciplinsku kaznu igre. Ionako "tanki" domaćini, ostali su bez ponajboljeg braniča.

Team Zagreb je sada imao pet minuta da iskoristi brojčanu prednost i što je moguće više smanji zaostatak. Ljubljančani su se, usprkos umoru, dobro branili i prošlo je više od tri minute prije nego što je Idžan na asistenciju Dimitrijevića zatresao mrežu Olimpije. Nadali su se gosti boljem ishodu no ni jedan pogodak nije bio za baciti. Sve što je trebalo učiniti u preostale tri minute bilo je mirno privesti trećinu kraju i napasti u posljednjoj trećini.

"Zmajčeki" su i ovaj plan bacili u vodu kad je Petronijevič Lepša asistirao Sopotniku za pogodak minutu i pol prije malog odmora. Zaostatak od tri gola na kraju druge trećine nije obećavao ništa dobro gostima. Zagrepčani su opet bili u izgubljenom položaju protiv protivnika koji nije znatno slabiji od njih. Nemajući što izgubiti, Team Zagreb je u zadnjoj trećini bacio sve karte na napad. Olimpija se u uvodnim minutama učinkovito branila no u 47. minuti pločica je odsjela u mreži domaćih.

Raspoloženi Dimitrijević je pronašao Kumanovića koji preciznim udarcem pogađa mrežu i vraća nadu gostima. Tri minute kasnije, Kumanović je ponovo na sceni i Team Zagreb prilazi na samo gol manjka s više od deset minuta igre pred sobom. Hokej je naporan sport kojeg je teško igrati u punom tempu sa samo desetoricom igrača. Bilo je realno očekivati kako će gosti s tri postave u zadnjih desetak minuta biti nadmoćniji Ljubljančanima za koje se moglo pretpostaviti da "dišu na škrge".

Međutim, nije se tako zbilo. U 51. minuti Sojer pravi prekršaj. Team Zagreb je imao igrača više, umornog protivnika i samo gol manjka. Bila je to sjajna prilika za izjednačenje i mogući preokret no ništa se od toga nije zbilo. Čim se Sojer vratio u igru asistirao je Brodniku za pogodak koji je "dotukao" volju za igrom gostima. Minutu kasnije Dimitrijević pravi prekršaj zbog kojeg uz dvije, kažnjen i s deset minuta disciplinske kazne.

Premda su se Zagrepčani uspjeli obraniti, domaći su zadržali napadački zamah i u 57. minuti nakon kombinacije Šubica i Petronijeviča Lepše, pogotkom Brodnika otklonili savaku dvojbu oko ishoda. Minutu kasnije konačnih 9:5 za Olimpiju postavlja Šubic. Ovim porazom, Team Zagreb je izgubio svaku mogućnost za ulazak u najbolje tri momčadi slovenskog prvenstva. Zagrepčanima je preostalo samo odigrati zaostalu utakmicu protiv KAC-a koja je odlučivala o četvrtom i petom mjestu.

Analizu cijele sezone zagrebačkih kadeta u Sloveniji ostavit ćemo za kraj sezone, a sada ćemo samo spomenuti kako je katastrofalni pad gostiju u zadnjih deset minuta izravna posljedica zapostavljanja fizičke pripremljenosti na koju nailazimo kod sva tri zagrebačka kluba. Bez obzira što tako zvani "suhi treninzi" postoje i izvode se tijekom kasnog proljeća i kasnog ljeta, nije nikakva tajna da su isti prilično nepopularni kod igrača, ali i njihovih roditelja. Na jesen, kad zaredaju utakmice i treninzi na ledu. o izdržljivosti gotovo da se i ne vodi računa. Pitanje je koliko poraza i koliko ozljeda
hrvatski hokejaši trebaju pretrpjeti uslijed fizičke nepripremljenosti, a da bi se o tome u hrvatskim klubovima konačno počelo ozbiljno voditi računa?