Uzvratili za poraze

med zvezda velesajam2Medveščak je u 22. kolu slovenskog prvenstva po drugi put ugostio Crvenu zvezdu. Poslije dva poraza, "medvjedima" je napokon pošlo za rukom svladati Beograđane. U obostrano otvorenoj igri Zagrepčani su brzo došli u vodstvo, ali ga usprkos brojnim prilikama nisu uspjeli povećati prije nego što je trećina završila. "Crveno-beli" su veći dio energije istrošili u prvih dvadeset minuta pa su se s vremenom sve teže odupirali naletima "modrih". Domaći su početkom druge trećine povećali prednost, a na pogodak protivnika odgovorili su još jednim pa se na drugi odmor pošlo s dva razlike za Medveščak. U zadnjoj trećini "medvjedi" su zagospodarili ledenom plohom te su još triput zatresli mrežu za konačnih 6:1 u svoju korist.

Medveščak - Crvena zvezda 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)

Crvena zvezda 4 min

Medveščak: Tomljenović, Nikolić V. - Sertić, Tadić, Buković, Brenčun, Jazbec - Pleško, Senzel, Mikulić, Šakić, Vedlin - Čavkić, Smolec, Zanoški, Miličić, Voronin - Šimunović, Budak, Žižanović, Ružić, Kovaček. Trener: Kolombo

Crvena zvezda: Belinski, Stepanović - Nikolić M., Soljankin Pasternak, Zubricki, Sabadoš, Bučkin - Leonov, Živić, Radosavljević, Glavonjić, Babić. Trener: Milinković

Medveščak je u veljaču ušao porazom u Celju nakon čega je dvaput zaredom svladao Mladost čime je ostavio "mamute" šest bodova iza sebe u poretku slovenskog prvenstva. Do kraja natjecanja "medvjedima" je ostalo još pet utakmica u kojima su imali priliku sustići Bled na četvrtom mjestu koji im je izmicao za šest bodova. Idući protivnik bila je momčad Crvene zvezde koja je u oba prethodna susreta svladala Zagrepčane. Medveščak je za ovaj dvoboj okupio izuzetno jak sastav u kojem je od standardnih igrača nedostajao samo drugi strijelac, Janković. Njegov izostanak trebali su nadoknaditi napadači profesionalnog sastava, Zanoški i Voronin. Najučinkovitiji napadač "medvjeda" i dalje je Šakić s 33 boda, a slijede ga Janković s 28, Mikulić s 27 te ofanzivni braniči Vedlin s 14 i Tadić s 13 bodova. Vratar Tomljenović i dalje drži visok postotak obrana od 90,3%

Beogradski sastav je u siječnju odigrao samo tri utakmice u kojima je izgubio od Bleda, ali je zato svladao Zagreba i Mladost. Ovim pobjedama preskočio je Maribor pa ni poraz od Triglava u veljači nije pomaknuo "crveno-bele" sa sedmog mjesta. Srpski klub kasnio je samo tri boda za Mladosti uz dvije utakmice manje. Crvena zvezda je u Zagreb doputovala sa samo desetoricom igrača. Među njima su doduše bili svi vodeći igrači poput napadača Zubrickog i Bučkina te braniča Soljankina Pasternaka i Leonova. Kroz sastav Beograđana izmijenilo se puno igrača pa su od standardnih nedostajali su samo napadači Pajić i Daniel.

Suparnici su u dvoboj ušli napadački sa željom da postignu pogodak više od protivnika. Od Medveščaka smo to i očekivali uzme li se u obzir da su u sastavu bili i igrači iz KHL-a, no od zvezdaša bi očekivali zatvoreniju igru, usmjerenu ka čuvanju vlastitih vrata. "Medvjedi" su poveli u petoj minuti kad je Jazbec uposlio Brenčuna koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Činilo se kako će ovo biti tek početak "vatrometa" no vratarski dvojac bio je prilično raspoložen.

Usprkos velikom broju prilika na obje strane nijedan pak nije više pronašao put do mreže sve do završetka trećine. Obostrano otvorena igra istovremeno je bila i posve disciplinirana. Prvi prekršaji dosuđeni su tek dvije minute prije odlaska na prvo odmor kad su se pograbili Vedlin i Soljankin-Pasternak. U nastavku susreta proradila je i "zagrebačko-ruska" veza. Zanoški je u 22. minuti pronašao Voronina koji postiže pogodak "svojima".

"Kratka klupa" ubrzano je trošila zalihe energije Beograđana. Zvezdaši su i dalje nastojali napadačkom igrom sustići zaostatak no vrijeme im je izmicalo. Pokraj svih Rusa i Bjelorusa u sastavu, pogodak za goste postigao je Babić u 29. minuti. Crvena zvezda je uhvatila priključak i ishod je na polovici susreta ponovo bio neizvjestan. Medveščak je nastavio s pritiskom no nije mu polazilo za rukom povećati prednost. Kad je šest minuta prije kraja trećine na klupu za kažnjene sjeo Zanoški, stvari nisu izgledale obećavajuće za domaće.

Zagrepčani su se uspješno odupirali više od minute, a onda je Mikulić asistirao Vedlinu za pogodak s igračem manje. Bio je to udarac od kojeg se "crveno-beli" više nisu oporavili. Gosti su se nakako dovukli do kraja trećine bez novih pakova u mreži, ali na njihov povratak u posljednjoj trećini malo bi se tko okladio. Zvezdine dvije petorke sve su teže pružale otpor naletima Medveščaka. Tomljenović nije imao previše posla, a kad bi se gosti i dovukli pred njegova vrata, nisu bili učinkoviti.

Neizvjesnost je potrajala do 48. minute kad je kombinaciju Miličića i Voronina u pogodak pretvorio Zanoški. Bio je to kraj nadama Beograđana da će se i po treći put izvući neporaženi od "medvjeda". Priliku za popravak omjera gosti su dobili u 55. minuti kad je Vedlin ispucao pak preko ograde. Četrdesetak sekundi kasnije Medveščak je po drugi put postigao pogodak s igračem manje. Voronin je pronašao Zanoškog koji je, kao nekada Austrijancima, zatresao mrežu protivniku koji je imao brojčanu prednost na ledu.

Bez obzira na umor i siguran poraz, gosti su odigrali izuzetno disciplinirano pa su drugi prekršaj napravili tek u predzadnjoj minuti. Bučkin je na klupi za kažnjene proveo točno šezdeset sekundi prije nego što je Zanoški vratio asistenciju Voroninu za šesti pogodak domaćih.

Medveščak se s nova tri boda sasvim približio Bledu na četvrtom mjestu. "Labudovi" su izgubili u Zalogu od Slavije pa im sada "medvjedi" pušu za vratom. Istina, Bleđanima u prilog ide činjenica što imaju tri utakmice manje od zagrebačkog sastava. Budući da je Mladost svladala Zagreba tek u produžetku, Medveščak je povećao i razmak u odnosu na "mamute" tako da je sve bliži i prvom mjestu u poretku hrvatskih klubova koje mu donosi Sisak za protivnika u polufinalu doigravanja.