Zaostatak je već prevelik

TZGU12 olimpijaPribližilo se kraju i prvenstvo Slovenije za mlađe kadete. Hrvatska selekcija ugostila je vodeću momčad u poretku, Olimpiju. Ljubljančani su već osigurali prvo mjesto, a Zagrepčanima su bodovi trebali kako bi ostali u korak s Bledom s kojim se bore za drugo mjesto. Domaći su prvi postigli pogodak no "zmajčeki" su već u prvih 15 minuta pokazali da su bolja momčad. Za manje od četiri minute gosti su preokrenuli omjer i stečenu prednost više nisu ispuštali. Olimpija je u nastavku susreta s četiri uzastopna zgoditka odlučila ishod. Do kraja druge trećine oba su sastava po jednom zatresla mrežu no utakmica se već bila pretvorila u ekshibiciju. Gosti su u zadnjoj trećini s još tri pogotka dosegnuli okruglih deset, a Team Zagreb je u zadnjim sekundama samo ublažio težak poraz.

Team Zagreb U12 - Olimpija U12 3:10 (1:2, 1:5, 1:3)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 28.1.2017.

Olimpija 8 min

Team Zagreb: Ždralović, Čavić - Vukadin, Slovinac L., Goršić, Idžan, Bodiroga - Filipović, Bestić, Mandušić, Kašparek, Završki - Valečić, Savić,
Zovko, Soldić, Borošak - Stipković, Kuljak. Trener: Jurković

Olimpija: Dukarič, Hočevar - Kuret, Hebar, Sever, Žeželj, Kopač - Pipan, Smolnikar, Jurić, Sečen, Petelinkar - Vivoda, Belec Poženel, Zupančič, Kontrec. Trener: Beribak

Team Zagreb je posljednji mjesec natjecanja u prvenstvu Slovenije otvorio s dvije pobjede. Zagrepčani su početkom siječnja tijesno svladali Crvenu zvezdu, da bi tri tjedna kasnije pobijedili i Celje. U završnici natjecanja očekivale su ih dvije teške utakmice protiv Olimpije i Villacha te zaključak sezone s Mariborom. Prvo mjesto bilo je nedostižno, a Bled i Team Zagreb su u mrtvoj trci za drugo mjesto odmaknuli Austrijancima na nedostižnu prednost.

Za dvoboj sa "zmajčekima" trener Jurković je zadržao prve dvije petorke u istim sastavima u kojima su svladali Celjane. Savić i Borošak uvršteni su u treću postavu umjesto Pažina i Kuljka. Borošak je zajedno s Kuljkom činio cijelu četvrtu postavu. Od standardnih igrača nedostajali su braniči Pažin i Kireta. Vodeći strijelac momčadi bio je Završki s 58 bodova, a slijedili su ga Idžan s 41 i Goršić s 36 bodova. Braniči Vukadin s 20 i Filipović s 15 bili su najučinkovitiji u obrani. Čavić je s 87,5% obrana bio nešto uspješniji od kolege Ždralovića no ovu je utakmicu započeo s klupe.

Ljubljančani su redoviti dio sezone završavali u strašnom naletu. U prve dvije siječanjske utakmice pregazili su Celje sa 17:1 i HDD Bled s 20:0. Posebno im je zadovoljstvo bilo "isprašiti" vječite suparnike iz Jesenica s čak 10:0. U svim dosadašnjim utakmicama "zmajčeki" su izgubili samo dva boda, oba u porazu na Bledu u raspucavanju. U prvoj utakmici protiv Zagrepčana, Olimpija je slavila u Tivoliju s 5:1.

Nakon početnog ispitivanja snaga u kojem se vidjelo da "zmajčeki" nisu u Zagreb došli na izlet, domaći sastav je u šestoj minuti došao u vodstvo. Završki je asistirao Kašpareku koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Prošlo je nešto više od minute kad su Ljubljančani pogriješili pri letećoj izmjeni pa su ostali s igračem manje. Bila je to odlična prilika za strijelce Teama Zagreb da povećaju prednost. Međutim, odmah poslije bulija u trećini Olimpije pak osvaja Sever i hita prema protivničkom golu. Koju sekundu kasnije, pločica se zakoprcala u mreži "plavih". Pokušali su domaći ipak iskoristiti brojčanu prednost no obrana "bijelih" odlično je obavila svoju zadaću.

Tek što su se snage na ledu izjednačile, Ljubljančani preokreću omjer. Sečen je uposlio Jurića, a nekadašnji član Medveščaka i Mladosti dovodi Olimpiju u vodstvo. Vodeći pogodak dao je dodatni poticaj "zmajčekima" koji su do kraja trećine zadržali inicijativu. Zagrepčani su imali dosta poteškoća u pokušajima da uspostave ravnotežu u igri. Na veliki odmor pošlo se s minimalnom razlikom u korist gostiju čime je Team Zagreb zapravo mogao biti zadovoljan ako se uzme u obzir omjer udaraca od 14:6 u korist "bijelih".

Tek što je druga trećina započela, pritisak Olimpije natjerao je Vukadina da ispuca pak preko ograde. Deset sekundi kasnije, "zmajčeki" su brojčanu prednost pretvorili u pogodak. Sever je asistirao Kopaču koji pogađa zagrebačku mrežu. Prošlo je tek nešto više od minute, a Olimpija je ponovo proslavljala pogodak. Kombinaciju Petelinkara i Sečena na isteku 17. minute preciznim je udarcem završio Jurić. Dvadesetak sekundi kasnije prekršaj Zupančiča dao je Zagrepčanima možda i posljednju priliku da uhvate priključak s gostima. Domaći su pokušali nešto učiniti no obrana "bijelih" nije dopuštala nikakvu prijetnju svojim vratima.

"Kazna" za ovaj propust stigla je za minutu. Belec Poženel asistirao je Kontrecu za peti pogodak gostiju. U tom trenutku borbeno raspoloženje domaćih je naglo palo. U roku od 20 sekundi "zmajčeki" su ponovo zatresli mrežu Zagrepčana. Kopač je kombinaciju Severa i Žeželja pretvorio u pogodak. Team Zagreb našao se pred katastrofom. Pogodak Završkog u 22. minuti na jedno je vrijeme zaustavio nalet gostiju koji je prijetio da potpuno razbije otpor "plavih". Domaćima nije pošlo za rukom uspostaviti ravnotežu u igri, ali barem su prekinuli niz protivničkih pogodaka.

Ljubljančani se ipak nisu dali predugo zadržati. Jurić je u samostalnom akcijom u 27. minuti upotpunio hat trick. Dvije minute kasnije na klupu za kažnjene ponovo je sjeo Zupančič. Više se nije moglo govoriti ni o kakvom povratku u utakmicu, ali pogodak bi ublažio poraz i popravio raspoloženje domaćih. Ljubljančani su sačuvali svoju mrežu do kraja trećine, a potom otišli na mali odmor. Napori Zagrepčana nisu urodili plodom ni u preostalih tridesetak sekundi kazne za gostujućeg napadača.

Na isteku 33. minute isključen je Vivoda. Domaći su neko vrijeme držali pak pod kontrolom, a onda je Kopač osvojio pločicu i u samostalnoj akciji postigao drugi pogodak Olimpije s igračem manje. Zagrepčani su razumljivo bili neraspoloženi te su jedva čekali da sve skupa prođe. Dvadesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, kombinaciju Jurića i Hebara pogotkom je dovršio Petelinkar. Tempo igre je ubrzo pao jer se ni "zmajčekima" nije više dalo posebno trošiti u dobivenoj utakmici. Na nova uzbuđenja trebalo je pričekati samu završnicu susreta.

U 43. minuti prekršaj je napravio Filipović. Zagrepčani su se odupirali gotovo minutu prije nego što je Hebar asistirao Žeželju za deseti pogodak "zmajčeka". Posljednju riječ na utakmici ipak su imali domaći. Poslije akcije u kojoj su sudjelovali Idžan i Bodiroga, mrežu gostiju šest sekundi prije kraja utakmice zatresao je Goršić. Zagrepčani su usprkos porazu ostali u trci za drugo mjesto, međutim nakon ovakvog poraza ostalo je pitanje kako to u Ljubljani s jednakim brojem ledenih ploha uspijevaju stvoriti tako dobre hokejaše u samo jednom klubu. Što je to što već nakon pet godina treninga najbolje Zagrepčane iz tri kluba ostavlja toliko daleko iza njihovih slovenskih vršnjaka?