Igrači ne mogu sami

U16 MAR TZG 170131Mlađi juniori Teama Zagreb propustili su posljednju priliku da se maknu sa začelja. Na gostovanju kod najslabije slovenske momčadi, Maribora, zagrebački sastav potpuno je podbacio pretrpjevši uvjerljiv poraz. Ispočetka se činilo da će gosti samljeti protivnika. Do desete minute Team Zagreb je imao tri gola prednosti. Međutim, umjesto da dovrše posao u prvoj trećini ili barem zadrže utakmicu pod kontrolom, Zagrepčani su do velikog odmora primili dva zgoditka. Mariborčani su u nastavak ušli kao da se radi o novoj utakmici i do polovice trećine su preokrenuli omjer. Team Zagreb je uspio izjednačiti prije završetka druge trećine no utakmica je ostala potpuno otvorena. Domaći su u zadnjoj trećini s tri uzastopna zgoditka slomili otpor Zagrepčana. U završnici susreta obje su momčadi po jednom zatresle mrežu za konačnih 8:5 u korist "lisjaka".

Maribor U16 - Team Zagreb U16 8:5 (2:3, 2:1, 4:1)

Team Zagreb 6 min

Maribor: Verdonik, Ilijin - Greif J., Bizjak, Flajs Ž., Polonijo, Flajs J. - Salom, Rajbenšu, Racić, Mirkov, Dani - Marković, Bugarski, Manojlović, Tomašević, Jeseničnik - Lokar, Greif V. Trener: Burnik

Team Zagreb: Pilipović, Goršić - Đerek, Kuzmanović, Burazin, Dobrić, Jakovac - Janjatović, Pavlešić, Pleština, Kramarić, Rakar - Premerl, Čiček, Hanžek, Supančić, Mihalić - Vujasinović, Popović Tijan, Lovak, Joureau. Trener: Sertić

Nova godina nije bila sretna za ponajbolje hrvatske mlađe juniore. U tri odigrane utakmice, protiv Slavije, Jesenica i Bleda, Zagrepčani su pretrpjeli tri poraza pri čemu nijednom nisu bili ni blizu osvajanja bodova. U međuvremenu ih je sljedeći suparnik Maribor preskočio na ljestvici tako da je hrvatska selekcija ostala na začelju. Gosti su u prijestolnicu Donje Štajerske doputovali u punom sastavu sa svim igračima koji su redovito nastupali u ovom prvenstvu. U odnosu na sastav koji je pregažen na Bledu između vratnica je stao Pilipović dok su se u obranu vratili Kuzmanović i Čiček. U prvom napadu ponovo su zaigrali Burazin i Dobrić pa su se Hanžek i Lovak vratili na svoja mjesta u trećoj i četvrtoj navali. Supančić je poveo treći napad, a Joureau se vratio u četvrti. Prvi strijelac momčadi je bio Dobrić s 15 bodova, a slijedili su ga Jakovac i Burazin sa po 10. Usprkos dobrim izvedbama na utakmicama na kojima im je pružena prilika, ni Tomić ni Mikulić nisu dobili novu.

Nova godina ni Mariboru nije donijela ništa dobroga. Porazi od Jesenica, Bleda i Olimpije držali su "lisjake" pri dnu no tri dana prije derbija začelja sa Zagrepčanima, Maribor je u raspucavanju svladao Crvenu zvezdu i ostavio Team Zagreb na dnu. Poput Hrvata i Mariborčani su trojicu najučinkovitijih napadača združili u prvi napad. Celjski blizanci braća Flajs i Zagrepčanin Polonijo predstavljali su najveću opasnost za gostujuća vrata. Od standardnih igrača treneru Burniku nedostajao je vratar Budek, branič Čehič i napadač Ninković. Kao što je poznato, mariborski mlađi juniori i juniori su dio hokejaške akademije pa su u sastavu "lisjaka" bila čak devetorica Srba i dvojica Hrvata.

Utakmica jedva da je i počela, a Zagrepčani su već bili u vodstvu. Burazin je tukao iz sredine, a pak je prohujao pokraj gola i udario u ogradu iza vrata odakle se odbio pred gol. U gužvi pred golom našao se i Dobrić nakon čega se pločica našla u mreži. Pogodak je ipak pripisan Burazinu. Gosti su nastavili pritiskati protivnika pa je Verdonik u par navrata morao zaštititi svoju mrežu. Krajem treće minute Team Zagreb je povećao prednost. Supančić je izveo slalom kroz postavu "crnih" i udarcem iz neposredne blizine zatresao mrežu.

Mariborčani su bili potpuno nemoćni pred naletima "bijelih". Vratar "lisjaka" imao je pune ruke posla i činilo se kako je novi pogodak samo pitanje trenutka. Domaći su se nekako odupirali do devete minute kad je njihova obrana i po treći put pokleknula. Burazin je s desne strane ubacio pak pred gol odakle je Jakovac bekhendom svladao čuvara mreže domaćih. Trener Maribora smjesta je pozvao pola minute predaha. Nije imalo nikakvog smisla izgubiti utakmicu već u prvoj trećini pa je učitelj "lisjaka" postupio kako bi svaki odgovorni trener učinio na njegovom mjestu.

Potez trenera Burnika imao je učinka budući da su njegovi igrači ubrzo izveli svoje prve akcije i natjerali Pilipovića na prve obrane na utakmici. Domaći su uspostavili ravnotežu u igri no njihov zaostatak je još uvijek bio strašan. Prilike su se smjenjivale na obje strane, a najbolju je imao Jan Flajs koji se u 12. minuti našao pred golom no nije uspio svladati čuvara mreže gostiju. Domaći su preuzeli igru u svoje ruke te su nakon par prilika postigli pogodak u 14. minuti. Racić je tukao iz sredine i pogodio prečku. Pak se odbio do Saloma koji udarcem iz sredine pogađa mrežu.

Zagrepčani su se malo trgnuli i ubrzo stvorili nekoliko prilika za vraćanje razlike na tri gola. Dobrić je minutu kasnije imao izglednu prigodu kad se našao pred golom no Verdonik je bi na mjestu. Nakon slaloma kroz protivničku postavu Žan Flajs je u 15. minuti pucao izbliza no Pilipović je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije isključeni su Janjatović i Mirkov zbog uzajamnih prekršaja. Igralo se samo 13 sekundi prije nego što je na klupu za kažnjene sjeo Kuzmanović.

Mariborčanima je trebalo manje od minute da brojčanu prednost pretvore u zgoditak. Polonijo se našao u desnom kutu odakle je poslao pak pred gol gdje se najbolje snašao Manojlović i udarcem iz prve doveo "lisjake" na samo gol manjka. Do kraja trećine preostalo je čak tri i pol minute, ali ni jedni niti drugi se nisu osobito potrudili napasti protivnika. Zagrepčanima je bilo najvažnije sačuvati makar i minimalnu prednost dok su domaći bili zadovoljni učinjenim i svjesni da imaju više nego dovoljno vremena za preokret.

Prekršaj Kuzmanovića u prvoj minuti nastavka dao je "lisjakima" poticaj za ofanzivu. Međutim, Zagrepčani su odlično odigrali s igračem manje i zapravo su imali više prilika za pogodak od domaćih. Netom po povratku braniča "bijelih" u igru u izglednoj se prilici našao Dobrić. Izveo je slalom kroz postavu "crnih" i pucao iz blizine no nije uspio svladati Verdonika. Mariborčani ubrzo preuzimaju igru u svoje ruke pa su gosti bili prisiljeni na obranu. Naleti "lisjaka" nizali su se jedan za drugim pa je Pilipović imao sve više posla.

U 27. minuti Polonijo je izmakao pažnji svojih čuvara i izašao sam pred gol. Vratar "bijelih" odlično brani ovaj udarac no Polonijo dolazi prvi do paka i vraća ga pred gol gdje se najbolje snašao Manojlović i izjednačio. Zagrepčani su tako prokockali tri pogotka prednosti, a pred njima je bilo još više od pola utakmice. Idućih par minuta i jedni i drugi su se pokušali prilagoditi novonastalom odnosu snaga. Akcija je bilo malo, a onda je došla 30. minuta u kojoj je Maribor prešao u vodstvo.

Jakob Greif je udarcem s plave linije pogodio prečku, a Žan Flajs iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. Bio je ovo trenutak kad su mladi Zagrepčani trebali vodstvo s klupe, trenera koji će preuzeti aktivnu ulogu u vođenju kako momčadi tako i utakmice. Da je Team Zagreb imao na klupi Aleša Burnika, on bi u tom trenutku pozvao pola minute predaha. Možda bi nakon toga ispremiješao postave, "skratio klupu", zamijenio vratara. Bilo što, čime bi pokazao da nije na klupi da odradi neželjenu obavezu nego da doprinese uspjehu momčadi. Na žalost, ništa se od toga nije dogodilo. Zagrebački mlađi juniori bili su prepušteni sami sebi kao što je to zapravo bio slučaj od početka sezone.

Domaći su bili ushićeni svojim podvigom do te mjere da nisu bili u stanju nastaviti s naletima. Svojevrsno zatišje, odnosno "poklon" od domaćina, Zagrepčani su iskoristili da dođu k sebi i pokušaju povezati svoje redove. Nekoliko minuta je proteklo bez nekih prilika za pogodak, a onda su gosti u 34. minuti izjednačili. Burazin je iz desnog kuta otišao iza gola i odatle uposlio Jakovca pred vratima koji iz blizine ubacuje pločicu u mrežu. "Bijeli" su još neko vrijeme napadali, ali nisu uspjeli preokrenuti omjer.

Završnica trećine pripala je Mariborčanima. Domaći su pritisnuli protivnika i stvorili više prigoda iz kojih su se mogli vratiti u vodstvo. Team Zagreb se nekako uspio obraniti pa je u zadnju trećinu mogao ući u rezultatskoj ravnoteži. Ista nije dugo potrajala. Već u 42. minuti domaći su ponovo bili u prednosti. Racić je otklizao iza gola, a potom dao povratni pak u sredinu do Rajbenšua koji udarcem iz prve zakucava pak u rašlje. Gostujući brod počeo se naginjati, ali reakcije s klupe nije bilo.

Dvadesetak sekundi kasnije prekršaj pravi Racić. Gostujuća klupa je dobila novu priliku da pripremi akciju iz koje je trebalo postići izjednačenje. Međutim, ništa se nije dogodilo. U dvije minute gosti nisu uspjeli ništa napraviti izuzev jednog ne previše opasnog udarca prema golu. Dvadeset sekundi po izjednačenju snaga na ledu, Maribor podiže razliku na dva gola. Racić je odmah po povratku na led uposlio Polonija koji odlazi iza gola i vraća pak u sredinu odakle Manojlović udarcem iz prve upotpunjuje hat trick.

Nakon ovog pogotka bilo je jasno da su zagrebački hokejaši bili prepušteni sami sebi. Pojedinci su mogli ostati na ledu koliko su htjeli i igrati kako su htjeli. Vraćanje u obranu je za dobar dio igrača stvar slobodne volje, a ne obaveza. Pak se dodaje ako se baš mora i ako nema drugog izbora. Izlazak iz trećine još uvijek se igra kao u kadetima, a jednako se igra i u obrani. Odluka o zadržavanju ili promjeni vratara ima malo ili nikave veze s učinkom u igri. Postave se ne mijenjaju čak i ako se s vrha dvorane vidi da nekome tog dana jednostavno ništa ne polazi za rukom. Ukratko, ova momčad se ne vodi kao natjecateljska koja ima nekakav cilj u sezoni. Najžalosnije u svemu je što neće biti nikakvih posljedica za ovako loše vođenje momčadi i katastrofalni rezultat.

Dobili su Zagrepčani u 46. minuti još jednu priliku za povratak u utakmicu. Na klupu za kažnjene sjeo je Dani. Ne treba posebno napominjati da nije bilo minute predaha i posebnog dogovora kako odigrati s igračem više. Gosti su bili nešto aktivniji po pitanju udaraca prema golu. Verdonik je dvaput intervenirao no u pravilu se radilo o alibi udarcima. Nije bilo brzih dodavanja, nije bilo kombinatorike, promjene mjesta pa čak ni pravovremene promjene postave kad se vidi da početnoj ne ide. Minutu poslije izjednačenja snaga na ledu, "lisjaki" su ponovo zatresli protivničku mrežu.

Tomašević je poveo pak kroz sredinu i preciznim udarcem iznenadio Pilipovića. Razbijeni gosti više nisu imali ni ideje niti volje pokušati izvesti kakav podvig. Igra se odvijala po inerciji s pokojom prilikom na obje strane. Vrijeme je odmicalo, a malo se toga događalo na ledu. U 56. minuti na klupu za kažnjene sjeo je Marković. "Bijeli" su napokon nešto odigrali u napadu pa je u 57. minuti Rakar uposlio Burazina pred golom koji udarcem iz prve smanjuje zaostatak. Do kraja trećine ostalo je nešto više od tri minute, a trebalo je stići dva gola manjka.

Pokušali su Zagrepčani nešto izvesti na ho-ruk no "lisjaki" su u 58. minuti završili priču. Jan Flajs je uposlio Polonija koji udarcem s lijeve strane postavlja konačnih 8:5 u korist domaćih. Do kraja dvoboja ništa se više zanimljivog nije dogodilo. Mariborčani su slavili pobjedu sa svojim navijačima, a Zagrepčani su pognutih glava napustili klizalište na kojem su u desetoj minuti imali tri pogotka prednosti. Dospjeti u 50 minuta iz plus 3 u minus 3 isključiva je odgovornost klupe.

Žalosna je činjenica hrvatskog hokeja da je najmanji interes za rad u uzrastu u kojem hokejaška djeca postaju igrači. Nema problema s pronalaženjem kandidata za vođenje momčadi i selekcija u kojima je dovoljno imati vratara s refleksima i nekolicinu nadarenih pojedinaca za gornji dio ljestvice. Međutim, kad treba uzeti igrače od kojih treba sastaviti momčad i naučiti je igrati, kad treba preuzeti odgovornost i između vratnica postaviti trenutno najboljeg i najspremnijeg, kad treba "zvjezdicama" iz mlađih kadeta objasniti da više ne mogu biti na ledu pet minuta i igrati privatne utakmice, onda nema nikoga tko bi preuzeo odgovornost.

Koja će biti posljedica ovakve improvizacije? Dalje srozavanje razine hrvatskog juniorskog hokeja. Kako očekivati da će dečki koji u mlađim juniorima trpe uvjerljive poraze od Crvene zvezde i Maribora za dvije godine biti bolji od srpske juniorske reprezentacije? Kakve ćemo "argumente" slušati u 2019. zašto je Srbija u hokeju jača od Hrvatske? Hoće li netko pričati o desecima klizališta u Srbiji i stotinama juniora od kojih se pravi selekcija? Hoće li konačno netko ukazati prstom na akumulirani nerad, nestručnost i neambicioznost zbog koje hrvatski mladi hokejaši zaostaju i za zemljama sa sličnim uvjetima za razvoj hokeja, ali u kojima se rad i natjecateljski duh potiču od najmlađih uzrasta. Koliko nisko trebamo pasti pa da se konačno netko primi posla?