Hokejaško okruženje se mijenja

TZG U16 1Nakon poraza u Mariboru u kojem su nastupili u najjačem sastavu, mlađi juniori Teama Zagreb nisu imali nikakvih izgleda na gostovanju u Beogradu. Crvena zvezda je s visokih 9:2 pregazila Zagrepčane ne ostavljajući nikakvu dvojbu oko ishoda. Susret nije trajao ni pet minuta, a domaći su već imali dva pogotka prednosti. Gosti su na trenutak uhvatili priključak no "crveno-beli" su do kraja trećine još dvaput zatresli mrežu. Nastavak susreta nije donio poboljšanje Zagrepčanima. Zvezdaši su s još dva pogotka osigurali pobjedu prije nego što je Team Zagreb još jednom smanjio zaostatak. Beograđani su u završnici trećine dvaput pogodili mrežu tako da su i drugu trećinu dobili s 4:1. U posljednjih dvadeset minuta obje su momčadi samo čekale da se sve skupa što prije završi.

Crvena zvezda U16 - Team Zagreb U16 9:2 (4:1, 4:1, 1:0)

Team Zagreb 4 min

Crvena zvezda: Avramović, Pantić - Jeremić, Mladenović, Bogdanović, Dragović, Vdović - Đerić, Pejčić, Vuković, Gvozdenović, Popović - Simić, Savić, Vidak, Marinković, Ranković. Trener: Rus

Team Zagreb: Ivasović,
Mikulić - Đerek, Kuzmanović, Pleština, Dobrić, Lovak - Janjatović, Pavlešić, Hanžek, Kramarić, Rakar - Čiček, Podboj, Mihalić, Vujasinović. Trener: Sertić

Neočekivani poraz Teama Zagreb u Mariboru predstavljao je veliko razočaranje uz zamjetan gubitak povjerenja u pokazanu sposobnost vođenja ove selekcije. Zagrebački sastav s malo je optimizma otputovao u Beograd na dvoboj s protivnikom koji je u prvoj međusobnoj utakmici krajem listopada slavio s 8:2. U odnosu na postavu koja je izgubila od "lisjaka", u Pioniru nije bilo nijednog od dvojice vratara. Nedostajao je i branič trećeg para, Premerl, na čijem je mjestu zaigrao Podboj. Iz prvog napada izostali su Burazin i Jakovac pa su uz Dobrića zaigrali Pleština i Lovak. Na mjesto Pleštine u drugom napadu zaigrao je Hanžek. Budući da u Beogradu nije bilo ni Supančića, u trećem napadu je ostao usamljeni Mihalić kojem se pridružio Vujasinović. Za dvoboj s Crvenom zvezdom trener Sertić nije mogao računati ni na Joureaua. Dobrić je sa 17 bodova i dalje bio prvi strijelac momčadi, a slijedili su ga Burazin s 14 i Jakovac s 11 bodova. Budući da potonje dvojice nije bilo u Beogradu, Rakar s 10 i Hanžek s 9 bodova su s Dobrićem pravili trojac najopasnijih napadača po vrata domaćih.

Na drugoj strani Crvena zvezda se borila za četvrto mjesto s Bledom. Beograđani su imali dosta zaostalih utakmica pa njihovo mjesto na ljestvici nije do kraja izražavalo njihove mogućnosti. "Crveno-beli" su imali dugu stanku u igranju utakmica od 10. prosinca kad su svladali Jesenice Pod Mežaklom do 21. siječnja kad su ponovo stali na led i izgubili raspucavanjem u Zalogu od Slavije. Zvezdašima je dva dana pred ovu utakmicu dodatno podigla raspoloženje uvjerljiva pobjeda nad Jeseničanima u Beogradu. Trener domaćih, Rus imao je na raspolaganju svoju udarnu navalu Dragovića, Vdovića i Bogdanovića no nedostajali su mu braniči Stojsavljević i Golubović.

Domaći su poveli već u trećoj minuti. Na asistenciju Vukovića, mrežu Zagrepčana zatresao je Bogdanović. Nisu se gosti pravo ni pribrali, a Crvena zvezda je postigla i drugi pogodak. Ponovo je strijelac bio Bogdanović no ovog puta asistirao mu je Dragović. Nije bilo lako nastaviti s igrom nakon tako lošeg ulaska u utakmicu. Team Zagreb je pokušao uspostaviti ravnotežu i primiriti Beograđane ne bi li spriječio protivnika da riješi utakmicu već u prvih dvadeset minuta.

Napori "bijelih" urodili su plodom sredinom prve trećine kad je Rakar asistirao Hanžeku za smanjenje zaostatka. Da je Zagrepčanima pošlo za rukom makar na pet minuta održati ovaj omjer, možda bi neizvjesnost oko ishoda potrajala duže. Međutim, prošlo je samo minutu i pol prije nego što je Dragović uposlio Vdovića koji vraća razliku na dva gola. Prekršaj Pejčića u 13. minuti dao je priliku Teamu Zagreb da ponovo uhvati priključak za "crveno-belima". Zagrepčanima ne samo da nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost nego su tridesetak sekundi kasnije primili gol s igračem više.

Bogdanović je asistirao Vdoviću za pogodak kojim je Crvena zvezda sedam minuta prije kraja prve trećine praktički riješila utakmicu. Premda se uvijek sportski boriti do kraja, uostalom Maribor je zaostatak od tri gola pretvorio u pobjedu od tri razlike, oslabljeni Zagrepčani nisu bili u stanju preokrenuti takav manjak. U preostalom vremenu prve trećine gosti su samo uspjeli izbjeći još koji pogodak u svojoj mreži.

Gostujući sastav je u nastavak susreta krenuo s Mikulićem između vratnica. Ako je u gostujućem taboru i tinjala nada u čudesni povratak, ugasio je Dragović pogotkom u 24. minuti na dodavanje Vdovića. Ništa se bitno nije promijenilo u odnosu snaga. Zvezdaši su i dalje imali više od igre, a Team Zagreb je s vremena na vrijeme navraćao u napadačku trećinu kako bi održao protivničkog vratara na oprezu. Isključenje Bogdanovića u 27. minuti dalo je priliku gostima da poprave omjer.

Dvije minuta kasnije, Beograđani su zaigrali u punom sastavu što je značilo da su sačuvali svoju mrežu tijekom cijele kazne. Domaći su bili puni samopouzdanja pa su nekoliko minuta nakon izjednačenja snaga na ledu postigli još jedan pogodak. Nakon kombinacije Popovića i Gvozdenovića, Bogdanović je upotpunio hat trick. Zagrepčani su bili poraženi, ali se nisu prestali boriti. U 34. minuti Dobrić je samostalnom akcijom smanjio zaostatak svoje momčadi.

Zagrepčani su nekoliko minuta držali protivnika na distanci no u završnici trećine obrana "bijelih" ponovo je popustila. Akciju Marinkovića i Bogdanovića u 38. minuti pogotkom je dovršio Vidak. Tek što je trećina ušla u posljednju minutu u akciji su bili Bogdanović i Dragović, a pločicu je u mrežu poslao Vdović. Gosti su na mali odmor pošli sa željom da sve skupa što prije završi. Na drugoj strani, zvezdaši su mogli biti potpuno zadovoljni svojim učinkom. U nekoliko dana isprašili su i Jeseničane i Zagrepčane i pokazali da srpski hokej neće više kaskati za hrvatskim.

Uzajamni prekršaji Mladenovića i Pleštine u 41. minuti ostavili su suparnike sa po četvoricom igrača na ledu. "Crveno-beli" su bili nešto poduzetniji, ali ne toliko da bi povećali vlastitu prednost. Minutu po povratku isključenih igrača na klupu za kažnjene sjeda Bogdanović. Premda bi bilo očekivati da će gosti bolje iskoristiti odsustvo najopasnijeg protivničkog napadača iz igre, "bijeli" se nisu istaknuli u igri s igračem više. Kako je vrijeme odmicalo, tako je tempo padao. Beograđani su bili zadovoljni visokim vodstvom kojeg se nisu trudili povećati.

U samoj završnici dvoboja, Crvena zvezda je ipak postigla jedan pogodak. Akciju Vukovića i Gvozdenovića u 56. minuti u pogodak je pretvorio Mladenović. Dvije minute kasnije isključeni su bili Bogdanović i Kramarić. Mreže se ipak više nisu tresle pa su domaći mogli proslaviti visoku pobjedu od 9:2. Beograđani su se s nova tri boda približili Bledu koji i dalje drži četvrto mjesto, ali ima i nekoliko utakmica više. Team Zagreb je i dalje prikovan za začelje što odlično ilustrira mjesto prema kojem se kreće hrvatski hokej u odnosu na sve svoje susjede.