Pobjedom zaključili nastup

maribor tzg U12Mlađi kadeti Teama Zagreb završili su natjecanje u prvenstvu Slovenije. Pobjedom u Mariboru Zagrepčani su ostali bodovno izjednačeni s MK Bledom na podjeli drugog mjesta. "Lisjaki" su tijekom prvih 15 minuta pružali odličan otpor gostima. Zatvorenom igrom umrtvili su protivnika pa se na veliki odmor pošlo bez pogodaka. U nastavku susreta Team Zagreb je ubrzao igru i žešće pritisnuo domaće. Ofanziva je urodila plodom pa su Zagrepčani u idućih 15 minuta čak pet puta zatresli protivničku mrežu. Međutim, pritom su zanemarili obrambene zadaće što je Maribor iskoristio da iz sedam udaraca postigne čak tri pogotka. U zadnjoj trećini gosti su u potpunosti zagospodarili ledenom plohom no nisu uspjeli postići više od dva pogotka za konačnih 7:3 u svoju korist.

Maribor U12 - Team Zagreb U12 3:7 (0:0, 3:5, 0:2)

Team Zagreb 4 min

Maribor: Popovič T., Popovič M. - Slaviček, Mar, Friš Lorber, Čerič, Pivec - Lesnik, Vujaklija, Krajnc, Bruič, Perčič - Štampar, Frešer. Trener: Jurič

Team Zagreb; Ždralović, Čavić - Slovinac, Vukadin, Goršić, Idžan, Bodiroga - Filipović, Bestić, Mandušić, Kašparek, Završki - Valečić, Kireta, Stipković, Soldić, Zovko - Pažin, Banek, Svjetličić, Tomica. Trener: Jurković

Mariborčani su dočekali Team Zagreb kao deveta momčad u poretku. Iza "lisjaka" našli su se samo Celje i HDD Bled koji bez priljeva igrača iz Olimpije ne bi ni bili u konkurenciji. Izuzev te dvije momčadi, Maribor je svladao samo Jeseničane u svojem najvrednijem trijumfu ove sezone. Siječanj je bio najuspješniji mjesec u prvenstvu za male Štajerce jer su upravo u prethodnom mjesecu uz Celjane i Bleđane u Taboru pali i "železari". Domaćima bi pobjeda protiv Zagrepčana bila samo pitanje prestiža budući da je Slavija na osmom mjestu imala tri boda više i utakmicu manje.

Team Zagreb je u Maribor doputovao u brojnom sastavu. Članovi vratarskog dvojca izmijenili su mjesta pa je između vratnica stao Ždralović. Prva dva branička para ostala su nepromijenjena u odnosu na sastav koji je svladao Villach, a u trećem je umjesto Savića zaigrao Kireta. Na mjestu sedmog braniča pojavio se Pažin. Osim Savića, od standardnih igrača nedostajali su i napadači Kuljak i Borošak. Stipković je stoga zaigrao u trećem napadu pa je četvrti napad sastavljen od igrača koji nisu nastupili u posljednje dvije utakmice. Završki je u zadnju prvenstvenu utakmicu ušao kao vodeći strijelac momčadi sa 63 boda, a slijedili su ga Idžan s 44, Goršić s 37 i Kašparek s 31 bodom.

Svjesni razlike u kvaliteti, domaći su nastojali zatvorenom i čvrstom igrom ograničiti broj udaraca prema vratima i tako odigrati dokle ide. Zagrepčani se ispočetka nisu najbolje snalazili u takvim okolnostima pa se na ledu malo toga događalo. Prekršaj Idžana u sedmoj minuti dodatno je išao na ruku "lisjakima". Team Zagreb nije imao poteškoća obraniti se s četvoricom igrača no to je značio gubitak dvije minute i još koliko je vremena trebalo za uhvatiti zamah.  Mariborčanima nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost, ali su barem odgodili protivničku ofanzivu. Gosti su u drugom dijelu trećine tražili pogodak kojim bi načeli protivnika no zbijeni redovi "lisjaka" nisu dopuštali previše udaraca prema svojim vratima. Na veliki odmor pošlo se netaknutih mreža.

Uzme li se u obzir da je zagrebačka utakmica ove dvije momčadi završila sa 7:0 u korist domaćih bilo je jasno da trener Jurković nije mogao biti zadovoljan izvedbom svojih igrača. Povoljna okolnost bila je činjenica da će domaći zbog prekršaja Perčiča u zadnjoj sekundi prve trećine, drugu započeti s igračem manje. Nije prošla ni minuta u nastavku kad je Filipović asistirao Završkom za vodeći pogodak Teama Zagreb. Primljeni zgoditak na neki je način "naljutio" domaće koji su potom znatno podigli razinu agresivnosti. Maribor se u 18. minuti ponovo našao s igračem manje jer je na klupu za kažnjene otklizao Čerič.

Zagrepčanima ovog puta nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost, ali su ipak zadržali napadački zamah. Samo minutu po izjednačenju snaga na ledu, Vukadin je preciznim udarcem povećao razliku u korist svoje momčadi. Domaći se nisu predavali i već u idućoj minuti su preko Friša Lorbera smanjili zaostatak. Tko zna kako bi se dalje odvijala utakmica da "lisjaki" u 23. minuti nisu pogriješili pri letećoj izmjeni. Zagrepčani su bili prilično učinkoviti s igračem više i za tridesetak sekundi su pronašli put do mreže. Bodiroga je asistirao Goršiću za treći pogodak Teama Zagreb. Na odgovor "lisjaka" nije trebalo dugo čekati. Samo 15 sekundi kasnije Vujaklija je uposli Friša Lorbera koji opet približava Maribor na samo gol manjka.

Gosti su prihvatili jurnjavu na ledu pa su u 26. minuti povećali prednost. Kombinaciju Idžana i Soldića u pogodak je pretvorio Završki. Suparnici su tek sada uzeli predah od postizanja pogodaka no on nije dugo trajao. U samoj završnici trećine Završki i Filipović asistirali su Idžanu za peti pogodak gostujućeg sastava. Maribor nije ostao dužan te je u zadnjoj minuti trećine Perčič asistirao Krajncu za novi pogodak. Nakon prvih 15 minuta koji su bili siromašni događajima, druga trećina donijela je dovoljno pogodka za cijelu utakmicu. Team Zagreb je imao dva pogotka prednosti no zgodici su se prelako postizali pa ovakva prednost nije bila sigurna pred posljednju dionicu dvoboja.

Team Zagreb nikako nije htio dopustiti iznenađenje pa je od početka trećine krenuo napadački. Pritisak gostiju doveo je u 33. minuti do pogreške u letećoj izmjeni Mariborčana. Zagrepčani su navalili prema vratima domaćih no nijedan pak nije pronalazio put do mreže. Nakon minute vremena na klupu za kažnjene sjeo je i Friš Lorber. Imali su gosti sada dvojicu igrača više na ledu, ali ni to nije bilo dovoljno. "Lisjaki" su se odlično branili te su dočekali jednog pa drugog isključenog igrača. Team Zagreb je zadržao napadački zamah te je u 37. minuti ipak zatresao protivničku mrežu. Idžan je asistirao, a Soldić pogodio.

Svjesni da se više ne mogu vratiti u utakmicu, domaći su neko vrijeme zdvajali, a onda su krenuli agresivnije prema protivniku. U 40. minuti prekršaj pravi Mar. Pritisak Zagrepčana je dvadesetak sekundi kasnije doveo i do isključenja Friša Lorbera. Mariborčani se ovog puta nisu uspjeli obraniti. Soldić je na asistenciju Završkog svladao mariborskog čuvara mreže. "Lisjaki" su i dalje imali igrača manje pa se morali odupirati kako god su mogli. Tridesetak sekundi prije izjednačenja snaga na ledu Bruič pravi drugi prekršaj prije nego što je kažnjen za prvi.

Domaći su se ipak othrvali pritisku Zagrepčana. Friš Lorber se vratio u igru no Bruič je mogao na led ili u slučaju zgoditka protivnika ili u produžetku koji baš i nije bio izgledan. Prije nego što je odradio makar i jednu kaznu, Krajnc je grubim naletom zaradio disciplinsku kaznu igre. Za njega je utakmica završila, a Team Zagreb je opet imao dva igrača više. Zagrepčani su u zadnje dvije minute imali i po dvojicu igrača više, ali mreže se više nisu tresle. Zagrebački sastav slavio je sa 7:3 čime je ostao na podjeli drugog mjesta s Bledom, odnosno trećem, jer "labudovi" su imali bolju gol razliku.

Tako je završila sezona mlađih kadeta u prvenstvu Slovenije. Detaljniji osvrt slijedi kasnije, a sada ćemo samo napomenuti kako je zabilježen napredak u odnosu na sezonu 2013/14 kad su zagrebački mlađi kadeti osvojili peto mjesto u konkurenciji osam momčadi. Nakon te sezone Hrvati su u slovenskom prvenstvu nastupali razdijeljeni na tri zagrebačka kluba. Mišljenja će ostati podijeljena da li je svrsishodnije u Sloveniji nastupati zajednički ili zasebno. Uzme li se u obzir da je u uzrastu mlađih kadeta još uvijek važnija masovnost nego selekcija kvalitete, čini se da bi za sezonu 2017/18 ipak trebalo lobirati za nastup po klubovima kako bi se što većem broju igrača omogućilo natjecanje na višoj razini od one koju imamo kod kuće.