Neprolazna barijera

tzgU14 KACPorazom u zaostaloj utakmici protiv KAC-a kadeti Teama Zagreb zaključili su nastup u slovenskom prvenstvu. Bez obzira na ovaj neuspjeh, Zagrepčani su prvenstvo završili s bodom više od Celovčana na ukupno četvrtom mjestu u poretku. Usprkos obostrano otvorenoj igri prva je trećina završila bez pogodaka. Gosti su u nastavku susreta došli do vodstva koje su zadržali unatoč inicijativi Teama Zagreb. U završnici druge trećine KAC je podigao razliku na dva gola. Posljednja trećine protekla je u znaku premoći domaćih. Pritisnuli su Zagrepčani protivnika iz Koruške no gostujuća mreža je mirovala sve do sredine zadnje trećine. Tada je Team Zagreb u kratkom razmaku dvaput zatresao gostujuću mrežu čime je poravnao omjer. Do kraja trećine više nije bilo promjene omjera pa se igrao produžetak. Dodatno vrijeme nije donijelo odluku iako su domaći imali puno više od igre. Pobjednika je odlučilo raspucavanje u kojem su Celovčani bili uspješniji.

Team Zagreb U14 - KAC U14 2:3 (0:0, 0:2, 2:0, 0:1)

KAC 8 min

Team Zagreb: Janjatović-Lončar, Debeljak - Čavlović, Čavić, Dimitrijević, Bebek, Polonijo - Bezuk, Mandić, Idžan, Pavetić, Šimunković - Digula, Kumanović, Marinković, Pejaković. Trener: Janjatović

KAC: Sicher - Slamanig, Steiner, Lippitsch, Casati, Furpass - Jahn, Wieltschnig, Singer, Kropnnig, Konrad - Ogertschnig. Trener: Picka

Team Zagreb je u posljednjoj utakmici sezone namjeravao uzvratiti Celovčanima za poraz u prvom dijelu prvenstva. Tada je KAC imao 4:0 nakon prve trećine da bi Zagrepčani u odlučnom jurišu izjednačili tik pred kraj zadnje trećine. Austrijanci su na kraju slavili u raspucavanju. Zagrebačkom sastavu bila je ovo ujedno i posljednja prilika da dobije utakmicu protiv neke momčadi iz gornjeg dijela ljestvice. Team Zagreb pretrpio je dva uvjerljiva poraza od Olimpije, dva tijesna od Jesenica, dva u produžetku/raspucavanju od Bleda te već spomenuti poraz u Klagenfurtu. Od standardnih igrača nedostajali su braniči Čeak i Looser te napadači Grgurić i Ljubičić. Vodeći napadač momčadi bio je Idžan s 52 boda ispred Dimitrijevića s 44, Kumanovića s 37 te Bebeka s 33 boda.

KAC je u siječnju odigrao četiri utakmice od kojih je dobio dvoboje s Villachom i Slavijom, a izgubio od Bleda II i Jesenica. Momčad je prije okršaja sa Zagrepčanima imala dva boda manje od njih i zaostalu utakmicu protiv Crvene zvezde koja se sasvim sigurno neće odigrati. Austrijancima su trebala sva tri boda kako bi se neovisno o konačnom ishodu dvoboja protiv Teama Zagreb na kraju našli na četvrtom mjestu, tik ispred Zagrepčana. Gosti su na led Doma sportova, na kojem je prva momčad KAC-a odigrala neke od važnih utakmica u povijesti hokeja u Hrvatskoj, isklizala sa samo dvije postave.

Isključenje Dimitrijevića već u drugoj minuti dvoboja onemogućilo je ranu ofanzivu domaćih. Premda su se Zagrepčani uspješno odhrvali ovoj prijetnji u nastavku igre nisu se uspjeli nametnuti gostima. Razvila se ravnopravna borba u kojoj su i jedni i drugi imali prilike za prelazak u vodstvo. Oba vratara bila su na visini zadatka pa se mreže nisu tresle. Na polovici trećine isključen je Bebek pa su Austrijanci dobili novu priliku za vodstvo. Domaći su se odupirali minutu i pol, a onda je prekršaj napravio Slamanig. Nakon tridesetak sekundi igre sa po četvoricom igrača na ledu, došao je red na Celovčane da pokažu koliko su vješti u obrani s igračem manje.

Dvije su minute prošle, a na semaforu je i dalje stajalo početno stanje. Ravnoteža snaga potrajala je sve do završetka trećine kad su se momčadi uputile na veliki odmor. Team Zagreb je u nastavak susreta ušao odlučnije no nije uspijevao pronaći put do mreže. U 27. minuti KAC prelazi u vodstvo. Singer je asistirao Ogertschnigu koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Ovaj se razvoj događaja nikako nije svidio Zagrepčanima koji ubrzavaju igru i pojačavaju pritisak. Akcije se nižu jedna za drugom, ali nijedan pak nije prošao pokraj raspoloženog Sichera. Inicijativa domaćih potrajala je sve do pred kraj trećine, a onda su Celovčani ponovo zatresli mrežu.

U 39. minuti kombinaciju Furpassa i Casatija pogotkom je dovršio Lippitsch. Trećina je ubrzo završila, a Zagrepčani su sada imali svega dvadeset minuta za mogući preokret. Kad je u 45. minuti na klupu za kažnjene sjeo Kumanović, činilo se da se domaći nalaze u bezizlaznom položaju. Vrijeme je odmicalo, Sicher je bio nesavladiv, a povrh svega KAC je imao igrača više. Team Zagreb je zbio redove te je dočekao povratak svog napadača u igru nakon pune dvije minute kazne. Minutu po izjednačenju snaga na ledu, prekršaj je napravio Wieltschnig.

Dugo je trajala opsada KAC-ovih vrata. Zagrepčani su tražili priliku za pogodak i 23 sekunde prije isteka kazne su je našli. Mandić je uposlio Bebeka koji svojim pogotkom vraća Team Zagreb u igru. Raspoloženje domaćih naglo se popravilo. Nisu prošle ni dvije minute kad su se u akciji našli Bebek i Dimitrijević. Pločica je naposljetku došla do Idžana koji preciznim udarcem izjednačuje omjer. Zamah je sada bio na strani Teama Zagreb koji je nastojao u preostalih devet minuta riješiti utakmicu u svoju korist. Domaći su pritisnuli protivnika koji u 55. minuti griješi pri letećoj izmjeni zbog čega ostaje s igračem manje.

Zagrepčani su se našli u prilici pobijediti. Trebao im je taj pogodak s igračem više i KAC se ne bi imao vremena vratiti. Svjesni su toga bili i Celovčani pa su dali sve od sebe ne bi li sačuvali svoju mrežu. To im je i uspjelo pa se u završnicu trećine ušlo s izjednačenim omjerom. Sada ni jedni niti drugi nisu bili spremni bilo što riskirati. Oba suparnika su prigrlila bod u džepu čekajući produžetak. Team Zagreb je bio poduzetnija momčad, ali mu je nedostajalo koncentracije u završnici. U zadnjoj minuti produžetka gosti su ostali bez Steinera, ali su se obranili s trojicom protiv četvorice. Odluka je pala u raspucavanju u kojem je odlučujući pogodak postigao Lippitsch.

Team Zagreb je ostvario dobar uspjeh osvajanjem četvrtog mjesta u konkurenciji 12 slovenskih, austrijskih i srpskih momčadi. KAC je usprkos uspjehu Zagrebu  ostao za bod kratak jer nije stigao odigrati zaostalu utakmicu s Crvenom zvezdom (kojoj je na kraju ostalo čak osam neodigranih utakmica). U odnosu na sezonu 2013/14 kad su kadeti godišta 2000. i mlađi bili peti, zabilježen je napredak. Ostaje za žaliti što Zagrepčani nisu uspjeli ostvariti makar i jednu pobjedu protiv vodećih slovenskih momčadi i KAC-a. Za iduću sezonu ipak smatramo da bi valjalo prijaviti sva tri zagrebačka kluba jer i u ovom je uzrastu bitno da što više igrača ima priliku zaigrati u jakoj konkurenciji čak i uz činjenicu da će klubovima biti teže doći do pobjeda nego selekciji.