Tako je trebalo od početka

U16 TZG Oli 170216U zaostaloj utakmici 18. kola prvenstva Slovenije za mlađe juniore, Team Zagreb je na Velesajmu u dramatičnoj završnici svladao Olimpiju. Bilo je to uzbudljiva utakmica puna preokreta. Ljubljančani su u Zagreb doputovali po sigurne bodove koji bi im pomogli u pohodu na vrh ljestvice. Međutim, domaća momčad je rano došla u vodstvo, a na polovici prve trećine imala je već dva gola prednosti. "Zmajčekima" je dugo trebalo da dođu do izražaja u susretu u kojem im je malo toga polazilo rukom. Prvi pogodak su postigli tek u drugom dijelu druge trećine, a prije odlaska na mali odmor gosti su uspjeli i izjednačiti. Početkom posljednje trećine Olimpija u kratkom razmaku dvaput pogađa mrežu i dolazi u dobitni položaj. Zagrepčani su praktički nestali s leda i gosti imaju punu kontrolu utakmice. Nada u povratak javila se pogotkom na sredini trećine, a podvig je postao stvarnost kad su "plavi" izjednačili u zadnjim sekundama pred kraj trećine. Odluka je pala u produžetku u kojem su domaći nadjačali "zmajčeke" i zabilježili konačnu pobjedu od 5:4.

Team Zagreb U16 - Olimpija U16 5:4 (2:0, 0:2, 2:2, 1:0) PP

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 16.2.2017.

Olimpija 10 min

Team Zagreb: Tomić, Pilipović - Dobrić, Đerek, Pleština, Hanžek, Jakovac - Janjatović, Kuzmanović, Popović Tijan, Kramarić, Rakar - Čiček, Podboj, Mihalić, Lovak, Joureau - Vujasinović, Supančić. Trener: Sertić

Olimpija: Usnik, Kavčič - Ogrinc, Ravnikar, Ilič, Sojer M., Brodnik - Sojer T., Žitko, Keber, Žeželj, Povirk - Novak, Kokelj, Stipanič, Šinkovec, Koncilja - Gerkan, Stanek. Trener: Rahmatuljin

Olimpija je u Zagreb doputovala kao druga momčad prvenstva s bodom manje od vodećih Jesenica. Dva uzastopna poraza "železara", od Crvene zvezde i Bleda, dovele su "zmajčeke" u priliku da u završnici natjecanja ugrabe mjesto broj 1 za doigravanje. Ljubljančani su tijekom siječnja i veljače odigrali četiri utakmice s promjenljivim uspjehom. Izgubili su na Bledu u produžetku, svladali Maribor s "vaterpolskih" 9:7, uvjerljivo dobili Triglava te izgubili u produžetku od Slavije. Vodeći strijelci Olimpije, Ilič, Mark Sojer i kadet Brodnik bili su skoncentrirani u prvom napadu. Od standardnih igrača treneru Rahmatuljinu nedostajali su braniči Ložar te napadači Mehle, Kosmač i Lesjak, ali su zato zeleni dres nosili dojučerašnji članovi Slavije, Ravnikar i Keber.

Zagrepčani su posljednju od ukupno tri pobjede upisali još u prosincu 2016. Do tada su imali tempo od jedne pobjede mjesečno no u dva mjeseca 2017. odigrali su šest utakmica u kojima nisu osvojili ni boda uz gol razliku 15:45. Tužna je to ilustracija nerada s hrvatskim mladim hokejašima koja će svoje posljedice u pravom svijetlu pokazati tek u godinama koje nadolaze. Povratak Pleštine, Jakovca, Popovića Tijana, Kuzmanovića i Janjatovića u velikoj je mjeri izmijenio sastav koji je prethodnoj utakmici poražen od Crvene zvezde. Odlična izvedba Tomića u zadnjoj trećini dvoboja s Beograđanima donijela mu je mjesto između vratnica za susret protiv Olimpije. Od standardnih igrača u momčadi nije bilo vratara Goršića, braniča Pavlešića i Premerla te napadača Burazina. Zadržavanje Dobrića u obrani značilo je da će napadačke trojke zaigrati bez oba najučinkovitija strijelca, Dobrića s 18 i Burazina s 15 bodova. Na taj način glavnu prijetnju vratima "zmajčeka" činili su Rakar, Hanžek i Jakovac, svi sa po 11 bodova.

Ljubljančani su prvi stvorili priliku za udarac na utakmici, ali su već u drugoj minuti skrivili i prvi prekršaj. Na klupu za kažnjene sjeo je Povirk. Domaći su izrazito loše odigrali s igračem više. Tijekom dvije minute nijednom nisu uputili udarac prema golu. Svi su već viđeni problemi i dalje bili tu. Spor protok paka, predugo zadržavanje u igri postave kojoj ne ide, neprecizna dodavanja i loš prijem paka, tako da ne čudi što su "zmajčeki" učinkovito blokirali sve prolaze prema svojim vratima.

Čim su se snage izjednačile, gosti su vratili inicijativu u svoje ruke. Nije bilo previše udaraca prema vratima, ali "zeleni" su držali pak u svojim rukama ne dopuštajući nikakvu prijetnju svojim vratima. Međutim, u šestoj minuti domaći su iz prve prave akcije došli u vodstvo. Rakar je pobjegao u protunapad po lijevom krilu te se spustio pred vrata i pucao. Usnik odbija pak, ali samo do Vujasinovića koji iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. Team Zagreb je pokušao preuzeti inicijativu no Olimpija se nije dala zastrašiti jednim pogotkom.

Stipanič je u osmoj minuti izbio pred gol no Tomić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Malo kasnije prekršaj pravi Dobrić. Prošlo je svega četrdesetak sekundi igre s igračem više kad su "zmajčeki" ostali bez brojčane prednosti. Nisu stigli ni zapucati prema golu, a Ravnikar je morao sjesti na klupu za kažnjene. Suparnici su se ravnopravno nosili jedan s drugim izmjenjujući prigode pred oba gola. Kad su se isključeni igrači vratili, omjer je i dalje bio isti kao u šestoj minuti.

Neposredno po povratku braniča "zelenih" u igru, prekršaj pravi Ilič. Ovog puta domaći su bili daleko učinkovitiji s igračem više. Pločica je dugo putovala amo-tamo po napadačkoj trećini, a onda ju je u 12. minuti Dobrić vratio na plavu liniju do Đereka koji snažnim udarcem pogađa mrežu. Gostima se nije sviđao ovakav razvoj događaja pa su odmah po nastavku igre krenuli prema naprijed. Pritisak "zmajčeka" već je u idućoj minuti doveo do isključenja Kuzmanovića. Olimpija je bez poteškoća preuzela igru u napadačkoj trećini i u par navrata pucala prema golu no Tomić je svaki puta bio na mjestu.

Zagrepčani su nastojali održati ravnotežu u završnici trećine no isprva im to nije polazilo za rukom. Olimpija je nastavila s naletima zadavajući dosta posla Tomiću i njegovim suigračima. U 16. minuti Rakar se probija pred vrata no ne prolazi pokraj Usnika. Posljednje minute prve trećine protekle su u obostrano otvorenoj igri. Udarci su sijevali sa svih strana no mreže se više nisu tresle. Zagrepčani su na veliki odmor otišli prilično zadovoljni. Prednost od dva gola nije bila odlučujuća, ali je ulijevala samopouzdanje.

Nastavak susreta donio je obostrano otvorenu igru s prilikama na obje strane. Vratari nisu imali vremena za predah, ali su bili na visini zadatka. Prekršaj Joureaua u 24. minuti narušio je ravnotežu snaga na ledu. "Zmajčeki" su ispočetka pritisnuli domaće no kad je Hanžek u 25. minuti pobjegao s pakom i natjerao Usnika na odličnu obranu, gosti su postali oprezniji. Team Zagreb se uspio obraniti, a po povratku svog napadača u igru, "bijeli" su ponovo uspostavili ravnotežu u igri.

Povirk je u 31. minuti udarcem iz sredine pogodio stativu. Bio je to znak za novu ofanzivu "zelenih". Gosti su pritiskali prema vratima Teama Zagreb stvarajući gužvu pred golom iz koje su pokušali nešto ušićariti no Tomić je uvijek bio na mjestu. "Bijeli" su uzvratili vlastitim nizom udaraca prema golu koji su zadali dosta poteškoća Usniku. Sportska sreća se ipak osmjehnula "zmajčekima" koji su u 33. minuti smanjili zaostatak. Brodnik je s desne strane ubacio pak pred gol odakle Mark Sojer šalje pak pod prečku.

Pogodak je dao Olimpiji dodatni poticaj. "Zmajčeki" su navalili prema protivničkim vratima. Domaći su zaustavili prvih nekoliko udaraca no u 38. minuti gostima je pošlo za rukom izjednačiti. Ljubljančani su izveli protunapad trojice na jednoga u kojem je Ilič s desne strane ubacio pak pred gol gdje je Mark Sojer ponovo bio najspretniji. Tko zna bi li "zeleni" iskoristili zamah za preokret da nije bilo prekršaja Kokelja dvije minute prije kraja trećine. Zagrepčani su se trgnuli i žestoko pritisnuli goste. Usnik se našao pod pravom kanonadom no kad je njegovoj momčadi bilo najpotrebnije, pružio je vrhunsku izvedbu i sačuvao svoja vrata.

Na mali odmor pošlo se u rezultatskoj ravnoteži. Olimpija je bila u zamahu no drugu trećinu u ofanzivi su završili Zagrepčani. Posljednja trećina obećavala je neizvjesnu borbu do kraja. Tek što je trećina započela, Ljubljančani su prešli u vodstvo. Tom Sojer je vratio pak na plavu liniju odakle Ilič "bendijem" zakucava pak u mrežu. Idućih nekoliko minuta obje su se momčadi nastojale prilagoditi na promjenu omjera. Nastalo zatišje novim su pogotkom prekinuli "zmajčeki". Ilič je s desne strane ubacio pak pred gol gdje je najspretniji bio Brodnik i povećao prednost gostiju na dva gola.

Primljeni pogodak uzdrmao je hokejaše Teama Zagreb. Idućih pet, šest minuta na ledu je postojala samo Olimpija. "Zelena plima" zapljusnula je trećinu domaćih. "Bijeli" su imali velikih poteškoća u iznošenju paka iz svoje trećine. Tomić se našao pod baražnom paljbom udaraca sa svih strana. U tim trenucima samo je on stajao između svoje momčadi i potopa. Tko zna koliko bi se još Zagrepčani mogli odupirati takvom naletu da u 51. minuti nije isključen Keber. Gosti su osvojili buli i pokušali ispucati pak iz svoje trećine. Međutim, Kramarić je presjekao pločicu te uposlio Supančića u sredini koji sigurnim udarcem smanjuje zaostatak.

Primljeni pogodak "naljutio" je Ljubljančane koji ponovo pritišću domaće. Obrana Zagrepčana našla se u poteškoćama, a Tomić je poput hobotnice zaustavljao jedan udarac za drugim. Vrijeme je odmicalo, a "zmajčeki" su i dalje imali premoć kojom su držali protivnika podalje od svojih vrata tako da im je napad doista bio najbolja obrana. U 58. minuti Popović Tijan udarcem iz sredine pogađa stativu. Naleti Olimpije nisu jenjavali tako da se činilo kako Team Zagreb neće doći ni u priliku izjednačiti. U predzadnjoj minuti trećine klupa domaćih zove pola minute predaha. Valjalo je pripremiti završni juriš i dogovoriti izlazak vratara iz igre.

Ulaskom u zadnju minutu Tomić prepušta svoje mjesto šestom igraču. Zagrepčani su unijeli pak u napadačku trećini i uputili udarac prema vratima. U prekidu igre trener Olimpije zove pola minute predaha. Čim se igra nastavila, "bijeli" su izjednačili. Kramarić je osvojio buli u napadačkoj trećini i dao pak za Hanžeka koji ga vraća Đereku. Branič domaćih naciljao je suprotne rašlje i udarcem iz zgloba zatresao mrežu. Gosti su u preostalom vremenu pokušali izboriti sva tri boda pa je u zadnjim sekundama trećine Mark Sojer udarcem iskosa s desne strane pogodio stativu.

Produžetak je počeo na najdramatičniji način. Nije prošlo ni pola minute kad je Rakar srušio Marka Sojera i time skrivio kazneni udarac. Sojer je kaznu izveo udarcem iz sredine, a Tomić je "betonom" zaustavio pločicu. "Rat živaca" potrajao je još dvije i pol minute, a onda je Hanžek presjekao pločicu iza Olimpijinog gola te uposlio Supančića koji udarcem iz sredine donosi pobjedu Teamu Zagreb.

Pobjeda Zagrepčanima nije donijela pomak s dna ljestvice, ali je pokazala da se zagrebačka selekcija može nositi i sa vrhunskim slovenskim momčadima. Međutim, za takav pothvat potrebno je momčad voditi na način da je glavni cilj postići što bolji rezultat. U praksi to znači da vrata čuva vratar koji je trenutno u najboljoj formi i nikako drugačije. Za "davanje prilike" postoji domaće prvenstvo. Obranu trebaju igrati svih pet igrača na ledu, bez iznimke. Nijedan igrač nema što tražiti na ledu poslije devedeset sekundi igre, bez iznimke. U momčad se ulazi po kvaliteti i ostaje u skladu s učinkom.

Na žalost, tijekom većeg dijela sezone momčad se vodila upravo suprotno. Pojedincima se dopuštalo da igraju svoje privatne utakmice, igraju koliko i što hoće. Vratari su se mijenjali od utakmice do utakmice "po ključu" pa bi ostajali u igri čak i kad je svima bilo jasno da im u konkretnoj utakmici ne ide. Postave su zadržavane u istim sastavima i istom redoslijedu ulaženja neovisno o tome što bi protivnik preokretao zaostatak od tri gola u prednost od tri gola. Pojedinci su sustavno izostavljani iz selekcije bez obzira što su po učinku u prvenstvu nisu bili ništa slabiji od drugih kojima je mjesto bivalo zagarantirano.

Nemamo nikakvih iluzija da će se nešto dramatično popraviti u odnosu prema hrvatskim mlađim juniorima u neposrednoj budućnosti. Ispadanje hrvatskih mladih reprezentacija u njihovo "prirodno okruženje", diviziju IIB maknut će bilo kakav rezultatski imperativ sa stručnih stožera. Ispasti se valjda neće, nekakva medalja će se vjerojatno osvojiti pa nitko od izbornika neće ni zahtijevati niti očekivati povratak u diviziju IIA. Bojimo se da hrvatski hokej ulazi u novo razdoblje osrednjosti od kojeg ne možemo očekivati ništa dobrog.