Kako počeli tako i završili

MJ TzgTri 170218Nakon mlađih kadeta i kadeta, svoje natjecanje u prvenstvu Slovenije završili su i mlađi juniori. Za razliku od svojih mlađih sunarodnjaka, najstarija selekcija ne da se nije borila za vrh, nego je završila na samom začelju prvenstvene ljestvice. U posljednjem kolu Team Zagreb sastao se s momčadi Triglava prvim protivnikom kojeg su Zagrepčani svladali ove sezone. Gosti su poveli početkom susreta nakon čega su držali prednost sve do pred kraj trećine. Tada su u kratkom razmaku prvo domaći, a potom i "orlovi" postigli po pogodak. U nastavku susreta Triglav podiže prednost, a Zagrepčani su sredinom druge trećine smanjili zaostatak. Pogotkom u završnici trećine Gorenjci su na mali odmor otišli s dva gola razlike. U uvodnim minutama trećeg dijela susreta suparnici su razmijenili po pogodak. Nade domaćih živjele su do pred kraj dvoboja kad Triglav s dva uzastopna zgoditka postavlja konačnih 7:3 u svoju korist.

Team Zagreb U16 - Triglav U16 3:7 (1:2, 1:2, 1:3)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 18.2.2017.

Triglav 10 min

Team Zagreb: Pilipović, Tomić - Janjatović, Kuzmanović, Supančić, Hanžek, Jakovac - Đerek, Čiček, Popović Tijan, Kramarić, Rakar - Podboj, Vujasinović, Lovak, Joureau. Trener: Sertić

Triglav: Jeler Remškar, Žibret - Vidjak, Jazbec, Grilj, Jelar, Klemenčič - Janežič, Jan, Lombar Mravlje, Kleindienst, Burgar - Černe, Kepic. Trener: Hafner

Utakmica protiv Triglava za Team Zagreb nije imala natjecateljskog značaja. Tri boda manjka i dva poraza u tri međusobne utakmice značile su da Zagrepčani ne mogu sustići Maribor. Za "fenjeraša" slovenskog prvenstva, dvoboj s Triglavom bilo je samo pitanje prestiža. Domaći su nastupili u prilično oslabljenom sastavu. Nedostajali su dva najučinkovitija napadača, Dobrić s 18 i Burazin s 14 bodova, a u napadačkim trojkama nije bilo ni Pleštine niti Mihalića. Obrana je isklizala sa samo petoricom braniča, bez Pavlešića i Premerla. Bez obzira na dobru izvedbu protiv Olimpije, trener Sertić ostavio je vratara Tomića na klupi pokazujući još jednom nedostatak osjećaja za vođenje momčadi na ovoj razini.

Utakmica nije imala natjecateljsku važnost ni za goste iz Kranja. Premda su "orlovi" iza ovog susreta imali odigrati i zaostali dvoboj u Bledu, na ljestvici se nisu mogli pomaknuti sa šestog mjesta koje im je u prvom krugu doigravanja nosilo protivnika s trećeg mjesta u poretku. Od Nove Godine, Triglav je odigrao četiri utakmice. Izgubio je prve tri od Slavije, Jesenica i Olimpije, a u veljači je svladao Maribor. Vodeći strijelci momčadi su Žagar, Lombar Mravlje i Burgar. Trener Hafner nije u sastavu imao upravo Žagara, a ni Pavloviča, Udira, Kremenovića, Trampuša, Gradišeka niti Rogelja. Od 12 igrača u sastavu, četvorica su bili kadeti.

Budući da su obje momčadi nastupile u oslabljenim i stiga izmijenjenim sastavima nije čudilo što je utakmica započela obostrano opreznom i nepovezanom igrom. Nikakvih prilika nije bilo sve do prekršaja Janjatovića u trećoj minuti susreta. Brojčana prednost omogućila je "plavima" da se postave u napadačkoj trećini te u nekoliko navrata zaprijete domaćim vratima. Obrana Teama Zagreb uspješno je obavila zadaću pa se u petu minutu ušlo netaknutih mreža. Triglav je zadržao inicijativu pa je u sedmoj minuti došao u vodstvo.

Lombar Mravlje je presjekao pokušaj ispucavanja paka od strane domaćih i prošao po desnoj strani nakon čega udarcem iz zgloba pogađa mrežu. Zagrepčani su tek poslije primljenog pogotka uspjeli natjerati protivničkog vratara na intervenciju. Jeler Remškar je upisao par obrana prije nego što je prekršaj Lovaka u devetoj minuti vratio igru u trećinu "bijelih". Gosti su i ovog puta pritisnuli protivničku obranu s igračem više pa je Pilipović u par navrata morao intervenirati no mreža Teama Zagreb nije se zatresla.

Čim su se snage izjednačile, "bijeli" su napokon preuzeli igru u svoje ruke. Naleti Teama Zagreb nizali su se jedan za drugim. Obrana gostiju imala je velikih poteškoća pod pritiskom Zagrepčana pa se Jeler Remškar našao pod pravom baražnom paljbom. Udarci su sijevali sa svih strana no nijedan pak nije pronašao put do protivničke mreže. Ofanziva "bijelih" dovela je i do prekršaja Klemenčiča u 15. minuti. Činilo se da je došlo vrijeme za izjednačenje. Team Zagreb je uspostavio igru u napadačkoj trećini no pedesetak sekundi kasnije dolazi do pogreške u letećoj izmjeni pa su domaći ostali bez brojčane prednosti.

Tijekom igre sa po četvoricom igrača nije bilo većih uzbuđenja. Zagrepčani su imali laganu inicijativu pa su gosti desetak sekundi prije povratka svog napadača ostali i bez Kleindiensta. Domaći nisu imali vremena ništa napraviti s četvoricom protiv trojice. Novo razdoblje igre sa po četiri igrača u postavama nije donijelo promjena, a dvije i pol minute prije kraja trećine Team Zagreb je ostao s igračem više. "Orlovi" su se uspješno branili i kad se činilo da su se izvukli iz nevolje, "bijeli" su napokon izjednačili.

Supančić je dugim dodavanjem kroz sredinu "izbacio" Hanžeka samog pred gol, a napadač domaćih bez poteškoća je svladao loše postavljenog čuvara mreže Triglava. Sve što su Zagrepčani sads trebali uraditi bilo je stisnuti u obrani i otići na veliki odmor u rezultatskoj ravnoteži. Međutim, gosti su već u idućem napadu vratili prednost. Jazbec je opalio s plave linije, Pilipović kratko odbio, a Kleindienst iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. Do kraja trećine "plavi" su još jednom zaprijetili protivničkim vratima, a onda se otišlo na odmor.

Triglav je mogao povećati prednost već u 21. minuti kad se Vidjak uputio sam prema golu no Pilipović je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Gosti su nastavili s napadima što nikako nije išlo na ruku planovima domaćih da izjednače omjer. Prekršaj Vidjaka u 24. minuti dao je priliku "bijelima" da dođu do drugog pogotka. Međutim, Zagrepčani nikako nisu uspijevali povezati svoje redove. Dodavanja su bila spora i neprecizna pa Team Zagreb nije uputio nijedan udarac prema vratima. Da stvari budu gore po domaće, Triglav je netom po izjednačenju snaga na ledu postigao novi pogodak.

Grilj je blokirao udarac "bijelih", a pak je došao do Burgara koji prolazi po lijevoj strani i udarcem iskosa pogađa mrežu. Ovaj pogodak uzdrmao je domaće kojima je trebalo nekoliko minuta da povežu svoje redove i vrate se u igru. Srećom po "bijele", Triglav nije bio previše aktivan pa su mreže mirovale. Zagrepčani su oživjeli u 29. minuti kad se Hanžek probio sam pred gol no njegov udarac iz neposredne blizine nije svladao vratara "plavih". Dvije minute kasnije popravilo se raspoloženje na klupi domaćih.

Hanžek se probio kroz sredinu i pucao bekhendom. Vratar gostiju odbija pak, ali samo do Joureaua koji iz neposredne blizine ubacuje pločicu u nebranjeni dio mreže. Izgledi domaćih da sustignu protivnika naglo su se smanjili u 33. minuti. Prekršaj Hanžeka kažnjen je s pet minuta i disciplinskom kaznom igre. Ne samo što će Team Zagreb čak pet minuta igrati s igračem manje, nego je ostao i bez u tom trenutku najučinkovitijeg napadača koji je sudjelovao u oba postignuta zgoditka. Gosti su isprva krenuli smušeno s igračem više i nekoliko je minuta prošle bez ijedne ozbiljnije prilike.

Trener Hafner, poput svakog iskusnog i kvalitetnog trenera, odlučio se aktivno umiješati u utakmicu pa je pozvao pola minute predaha ne bi li ukazao svojim igračima kako treba odigrati ostatak vremena s brojčanom prednosti. Nije dugo prošlo prije nego što je pločica odsjela u mreži "bijelih". Kleindienst je vratio pak na plavu liniju odakle Jazbec preciznim udarcem postiže pogodak. Zagrepčani su uskoro zaigrali u punom sastavu no do kraja trećine nije se dogodilo ništa vrijednog spomena.

Triglav je u posljednju trećinu ušao napadački ne bi li novim pogotkom otišao na tri razlike i time otklonio svaku dvojbu oko ishoda. Plan trenera Hafnera urodio je plodom već u 43. minuti. Kleindienst je presjekao jedno neoprezno dodavanje "bijelih" i udarcem iz sredine svladao Pilipovića. Sa domaće klupe nismo vidjeli nikakvu reakciju, ali iskreno, nakon svega što smo vidjeli ove sezone, nismo je ni očekivali. Nadu domaćih u preokret oživio je Supančić koji je minutu kasnije presjekao jedno dodavanje "plavih" i udarcem slijeva iznenadio Jelera Remškara.

Nakon ovog zgoditka uslijedilo je zatišje koje je odgovaralo gostima. Team Zagreb je trebao dodatnu energiju ne bi li pritisnuo "plave" prije nego što nervoza zbog završnice počne utjecati na izvedbu. Prekršaj Kleindiensta u 48. minuti da je priliku domaćima da uhvate priključak s Triglavom. Dvije minute su prošle, a da se "bijeli" baš i nisu  nametnuli protivniku. Srećom po Zagrepčane, sekundu po izjednačenju snaga na ledu, isključen je Lomba Mravlje. Ovog puta domaći su bili nešto aktivniji i u par su navrata zaprijetili vratima gostiju no Jeler Remškar je oba puta bio na mjestu. Ne trebamo posebno napominjati da nikakvog "time outa" od strane domaće klupe nije bilo. Da li se čuvao za "zadnji štih" ili početak iduće sezone ne znamo.

Kazna za propuštene prilike stigla je brzo. U 54. minuti Kleindienst prodire kroz sredinu i tuče prema golu. Pilipović odbija pločicu, a Kepic iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. Premda je do završetka ostalo još šest minuta, ni jednima niti drugima se više nije igralo. Obje su momčadi samo čekale da utakmica što prije završi. Minutu i pol prije kraja, Burgar je prošao po lijevoj strani i preciznim udarcem zakucao pločicu u rašlje. Triglav je tako s konačnih 7:3 osvojio tri boda koja mu ništa nisu značila, ali je Gorenjcima zasigurno bilo drago slaviti pobjedu s osam mlađih juniora i četiri kadeta nad selekcijom mlađih juniora cijele jedne države.

Tako je završila sezona mlađih juniora u prvenstvu Slovenije. Uz rijetke izuzetke, najbolji i najkraći opis bio bi: katastrofa. Prije tri godine bili smo nezadovoljni petim mjestom selekcije mlađih juniora premda je ta momčad u kojoj su igrali hokejaši rođeni 1998. i ranije pobjeđivala i vodeću momčad prvenstva, Jesenice i kasnijeg prvaka, Slaviju, oba u gostima. Na žalost, propusti koji su učinjeni u vođenju one selekcije, ponovili su se i ove godine, a napravljeni su i novi. Detaljniji osvrt na sezonu Teama Zagreb dat ćemo kasnije, za sada ćemo samo reći da najveća odgovornost za ovaj težak neuspjeh leži u načinu na koji se odabirao i vodio sastav koji će za samo dvije godine predstavljati Hrvatsku na svjetskom juniorskom prvenstvu.