Brzi oporavak nakon poraza

S Mla Mar 170220U zaostaloj utakmici 19. kola prvenstva Slovenije Mladost je svladala Maribor. "Mamuti" su samo dan nakon neočekivanog poraza od Crvene zvezde pronašli energiju kako bi odigrali četvrtu utakmicu u svega osam dana. Zagrepčani su bili nadmoćni tijekom prvih dvadeset minuta no čim su sredinom prve trećine poveli, gosti su za samo minutu vremena izjednačili. Mladostaši su propušteno u prvoj trećini nadoknadili u nastavku. U vodstvo su se vratili odmah po odmoru, a sredinom druge trećine domaći povećavaju prednost. Kako je vrijeme odmicalo Mariborčani su se sve teže nosili s "mamutima" koji ni u jednom trenutku nisu ispustili inicijativu. "Lisjaki" su i treću dionicu susreta uglavnom proveli na svojoj polovici. Pristojan rezultat održavali su sve do pred kraj kada u kratkom razdoblju primaju čak tri zgoditka za konačnih 6:1 u korist zagrebačkog sastava.

Maribor 10 min

Mladost: Štimac-Rojtinić - Ljubić, Matošić, Čunko, Fičur, Plahutar - Trstenjak N., Trstenjak T., Mirić, Novak, Smerdelj - Delić, Kramarić, Ivšac, Grahovar, Dretar. Trener: Bregant

Maribor: Hribar, Budek - Mladenov, Španjević, Drozg, Vinčec, Kranjc - Voh, Čirič, Koren, Štebih, Jeram - Kastel, Mojzer. Trener: Marshall

Hokejaši Mladosti ušli su u ritam kakvog se ne bi postidjeli ni klubovi u najjačim profesionalnim ligama. Od 13. veljače kad su poraženi od Medveščaka, "mamuti" su odigrali utakmice protiv Zagreba i Crvene zvezde, a sedam dana kasnije već ih je čekao dvoboj protiv Maribora. Jaki ritam kojem amateri nisu prilagođeni djelovao je i na učinak pa su mladostaši osvojili samo dva boda iz prethodne tri utakmice što ih je zadržalo u donjem dijelu ljestvice na šestom mjestu s dva boda prednosti nad Crvenom zvezdom. Trener Bregant uspio je skupiti tri petorke za susret s "lisjakima". Od standardnih igrača nedostajali su mu napadači Petar Trstenjak, Cerovečki i Šimunović. Svoje mjesto u momčadi našla su zato trojica juniora. Vodeći strijelci sastava su Mirić s 21, Nikša Trstenjak s 20 te Čunko s 18 bodova. Vratar Štimac-Rojtinić imao je 84,5% obrana. Obje momčadi su u prethodne dvije utakmice zabilježile po jednu pobjedu u gostima s identičnih 5:3.

Za razliku od Zagrepčana, Štajerci su u Dom sportova stigli poslije stanke od gotovo mjesec dana. Posljednju utakmicu "lisjaki" su oidgrali također u Zagrebu krajem siječnja kad su poraženi od Medveščaka. Mjesec siječanj bio je ispunjen za hokejaše Maribora koji su odigrali još četiri utakmice. Izgubili su svih pet susreta pa ne čudi što se u poretku nalaze na osmom mjestu s 13 bodova, a iza njih su samo "veprovi". Gosti su isklizali u oslabljenom sastavu, bez prvog vratara Zormana, braniča Kuzmana, Zernka i Raušla te napadača Ivanuše i Juriča. Od igrača koji su se suprostavili domaćinu, najopasniji strijelci bili su Vinčec i Drozg. U redovima "lisjaka" čak osmorica igrača bili su juniori.

Mladostaši su u dvoboj ušli uspavano kao da se još nisu oporavili od utakmice sa Zvezdom dan ranije na Velesajmu. Mariborčani su u uvodnim minutama stvorili nekoliko prilika za pogodak no Štimac-Rojtinić je bio priseban te je sačuvao svoju mrežu. Zagrepčanima je trebalo nekoliko minuta da "dođu k sebi" i uspostave ravnotežu na ledu. Uskoro se igra potpuno rasplamsala. I jedni i drugi usredotočili su se na napad tako da su se oba vratara našla pod baražnim paljbama. Udarci su sijevali sa svih strana tako da zapisničkom stolu zasigurno nije bilo lako pozbrojiti sve što su suparnici ispalili jedni na druge.

Unatoč kanonadama na obje strane, mreže su mirovale sve do desete minute. Tada je Tomo Trstenjak opalio s plave linije. Pak je prošao pokraj gola i odbio se od ograde do Smerdelja koji udarcem iskosa s lijeve strane pogađa mrežu. Radost Zagrepčana nije dugo trajala. Gosti su smjesta navalili prema vratima "crnih" i u roku od minute izjednačili. Drozg je prošao po lijevom krilu, obišao vrata Mladosti i dao pak pred gol odakle Vinčec udarcem iz postiže pogodak. Mladostašima se nikako nije svidjelo što su tako brzo izgubili prednost pa su pokrenuli ofanzivu čim se igra nastavila. Vratar Hribar je s nekoliko obrana dao svojim suigračima priliku da prenesu igru u protivničku trećinu.

Čuvar mreže "crnih" otklonio je pokušaje Mariborčana da preokrenu omjer, a onda je mogao poći i na rani predah. Naime, Mladost je u završnici trećine u potpunosti preuzela inicijativu. Prilike pred vratima "lisjaka" nizale su se jedna za drugom no raspoloženi Hribar nije propustio nijedan pak pokraj sebe. Kad se ledena prašina slegla, čuvar mreže gostiju mogao je izbrojati  20 obrana što je značilo da ima učinak od sjajnih 95,2% obrana. "Mamuti" su se jedino mogli tješiti spoznajom da je pred njima još 40 minuta igre u kojima će nastojati doći do toliko željene pobjede.

Tek što se utakmica nastavila, domaći su zatresli mrežu. Mirić je u 22. minuti pucao s plave linije, Hribar odbija pločicu, ali samo do Novaka koji iz neposredne blizine bekhendom ubacuje pak u gol. Četrdesetak sekundi kasnije, prekršaj Mladenova ostavlja Zagrepčane s igračem više. Mladost se nije najbolje snašla s igračem više i jedinu je priliku imala pred kraj kazne kad je Mirić udarcem iz blizine u 24. minuti pogodio stativu. "Mamuti" su i poslije izjednačenja snaga na ledu zadržali napadački zamah no ni iz daleka više nisu stvarali toliko prigoda kao što je to bio slučaj u prvoj trećini.

U 27. minuti na klupu za kažnjene sjeda Ljubića pa su sada Mariborčani mogli krenuti po izjednačenje. "Crni" su aktivnom obranom udaljili protivnika od svojih vrata te su u iduće dvije minute imali više prilika za pogodak od gostiju. Nakon izjednačenja snaga na ledu Mladost vraća igru u svoje ruke. Hribar je opet imao dosta posla pa je na sve moguće načine morao zaustavljati pakove sve dok u 33. minuti nije morao i po treći put vaditi pak iz mreže. Nakon kombinacije Matošića i Plahutara, Čunko je udarcem sdesna pogodio mrežu.

"Lisjaki" sada nisu imali što čekati. Valjalo im je napasti dok su još imali energije pa su u završnici trećine pokušali u par navrata smanjiti zaostatak. Štimac Rojtinić je bio na visini zadatka te je skupa sa svojim suigračima održao stečenu prednost. Mladostaši nisu ostali dužni nego su i dalje igrali otvoreno, sa željom da namjeste ciljnike na svojim palicima koji nikako nisu funkcionirali u utakmici protiv Beograđana. Tri minute prije odlaska na drugi odmor, na klupu za kažnjene sjeda Novak. Štajerci su se trudili nešto učiniti no svi su se njihovi napori pokazali bezuspješnim protiv nepokolebljive obrane "crnih". Kad se napadač domaćih već spremao vratiti na led, prekršaj pravi Španjević.

U preostaloj minuti do kraja trećine Mladost nije uspjela iskoristiti igrača više. Učinkovitosti domaćih nije pomoglo ni 15 minuta odmora. Maribor je sačuvao svoja vrata sve do izjednačenja snaga na ledu krajem 41. minute. Mladostaši su ozbiljnije pritisnuli goste tek kad su se snage na ledu izjednačile. Prilike su se nizale pred Hribarovim vratima, ali i Mariborčani su znali pojuriti u protunapad ne bi li uhvatili domaće na "spavanju". Kako se približavala sredina zadnje trećine tako su Zagrepčani pojačavali tempo s ciljem da još kojim zgoditkom definitivno otklone svaku dvojbu oko ishoda. Pritisak "crnih" doveo je i do isključenja Štebiha u 48. minuti.

Maribor se očajnički branio te je uspio u iduće dvije minute u potpunosti onemogućiti protivnika. Međutim, nije prošla ni minuta od izjednačenja snaga na ledu, a već je na klupu za kažnjene morao sjesti Španjević. Zagrepčani su se ovog puta bolje organizirali i za nešto više od minute zatresli mrežu "bijelih". Kombinaciju Novaka i Smerdelja udarcem iz blizine završio je Mirić. Samo 17 sekundi kasnije pak se ponovo zakoprcao u mreži Maribora. Mirić je uposlio Novaka koji udarcem iz blizine pogađa mrežu. "Lisjaki" više nisu mogli preokrenuti omjer, ali su barem pokušali ublažiti poraz. U par su navrata zapucali prema vratima no njihove je napore zaustavio prekršaj Mladenova u 55. minuti.

"Mamutima" je trebalo samo 14 sekundi da postignu novi pogodak. Smerdelj je vratio pak na plavu liniju do Nikše Trstenjaka koji tuče prema vratima, a Novak ga vješto skreće u mrežu. Zagrepčani su s tri zgoditka u dvije minute osigurali bodove pa su suparnici u zadnjih pet minuta susreta zaigrali rasterećeno. Obje su se strane otvorile tražeći priliku iz koje bi mogli postići još kakav zgoditak prije završetka dvoboja. Mladost je pri tome bila nešto aktivnija, ali ni "lisjaki" nisu pasivno čekali kraj. Vratari su ipak odlučili zaključati svoja vrata tako da je susret završio sa 6:1 u korist Mladosti.

Mladost se s nova tri boda približila Medveščaku na četiri boda pri čemu "medvjedi" imaju dvije utakmice više. Zagrepčani i dalje nisu sigurni od Crvene zvezde koja vreba sa sedmog mjesta na kojem uz tri utakmice manje ima zaostatak od pet bodova. Na čelu ljestvice je Celje s 47 bodova i utakmicom više od Triglava koji je skupio dva boda manje. Ove dvije momčadi borit će se za vrh sve do kraja natjecanja, a hrvatskim momčadima preostaje odigrati završnicu natjecanja što je moguće bolje prije početka doigravanja za naslov prvaka Hrvatske.