Prekršaji odnijeli bodove

S Mla Sla 170222Hokejaši Mladosti nastavili su s promjenljivim igrama u prvenstvu Slovenije. Gost Doma sportova u 23. kolu bila je ljubljanska Slavija. Zagrepčani su protiv favoriziranog gosta tražili bodove s kojima bi se približili gornjem dijelu ljestvice. Prvih dvadeset minuta susreta donijelo je živu i obostrano otvorenu igru s pregršt prilika na obje strane. Jedini zgoditak postigli su domaći u drugom dijelu trećine. Gosti su u nastavku susreta izjednačili, nakon čega se nastavila ravnopravna borba sve dok se nije ušlo u drugi dio trećine. Ljubljančani su tada triput zaredom zatresli mrežu domaćih čime su se sasvim približili željenoj pobjedi. Mladost je u treću dionicu susreta krenula na sve ili ništa. Gosti su na početku trećine povećali prednost, ali su mladostaši do sredine trećine s dva uzastopna zgoditka stigli na dva gola manjka. Ofanziva Zagrepčana smanjila je prednost Slavije na samo jedan gol. U posljednjim minutama susreta Ljubljančani su iskoristili potpuno otvorenu igru Mladosti za novi zgoditak. Domaći su krajnjim naporom još jednom stigli nadomak produžetku no kad su izvukli vratara, Slavija je pogodila nebranjenu mrežu za konačnih 7:5 u svoju korist.

Slavija 14 + 10 (Snoj T.) min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Rastovski - Ljubić, Matošić, Čunko, Fičur, Plahutar - Delić, Kramarić, Mirić, Novak, Smerdelj - Trstenjak N., Dretar, Ivšac, Grahovar, Šimunović. Trener: Bregant

Slavija: Sotlar, Cerar - Ščap, Zorko, Snoj T., Snoj M., Čampa - Miklavčič, Leben, Briški, Truden, Ilovar - Sodržnik, Turk, Pogačar, Vidic, Kisovec - Pleško. Sodržnik

Mladost je bila prilično zaposlena tijekom veljače. Zagrepčani su do ovog susreta odigrali čak pet utakmica. Dvaput su izgubili od Medveščaka, svladali su Zagreb u produžetku, izgubili na Velesajmu od Crvene zvezde te pobijedili Maribor u Domu sportova. Osvojivši svega pet bodova, pali su u poretku na šesto mjesto s čak sedam bodova manje od Medveščaka i Bleda. Zagrepčanima pritom za vrat pušu "crveno-beli" koji imaju pet bodova i tri utakmice manje od Mladosti. Trenutno najučinkovitiji igrači su Mirić s 25 bodova, branič Nikša Trstenjak s 22 te Čunko s 20 bodova. Štimac-Rojtinić skupio je 84,8% obrana. Trener Bregant za ovaj dvoboj nije mogao računati na napadače Petra Trstenjaka i Cerovečkog kao ni na ofanzivnog braniča Tomu Trstenjaka, ali je ipak uspio skupiti tri pune petorke.

Gosti su u Zagreb stigli kao treća momčad u poretku. Slavija je imala šest bodova prednosti u odnosu na "medvjede" i Bleđane, ali i velikih devet bodova zaostatka za Triglavom na drugom mjestu. Ljubljančani su tijekom veljače odigrali samo tri utakmice. Iznenadili su Triglav u Kranju, ali i izgubili kod kuće od Celja. U prethodnom kolu Ljubljančani su uvjerljivo svladali bledske "labudove". Dvojica najopasnijih igrača Slavije bili su Tadej Snoj i Truden, učinkoviti u napadu bili su i Črt Snoj, Čampa te Matic Snoj. Od braniča najviše se istaknuo Ščap. Prvi vratar Pavlič sa preko 93% obrana bio je jedan od najboljih u ligi. Trener-igrač Sodržnik u Domu sportova nije imao upravo prvog vratara Pavliča, a izostali su i napadači Črt Snoj, Humar, Gorše i Železnik te braniči Kompolšek i Batič.

Nakon uvodne razmjene udaraca prekršaj Tadeja Snoja u trećoj minuti ostavio je domaće s igračem više. Slavija se dobro branila pa "crnima" nije pošlo za rukom nametnuti se u napadačkoj trećini. Izjednačenje snaga na ledu omogućilo je gostima da preuzmu inicijativu. Prigode su se nizale u trećini Mladosti no Štimac Rojtinić je bio na visini zadatka. "Mamuti" bi s vremena na vrijeme zaprijetili protivničkim vratima, ali ni njima nije polazilo za rukom ugurati pak u mrežu.

Od sredine prve trećine Zagrepčani uspostavljaju ravnotežu. Čunko je u desetoj minuti prošao po desnoj strani te uposlio Fičura pred golom no Sotlar je bio na mjestu. Obje strane su stvorile još nekoliko prilika za pogodak, a onda je Mladost u 13. minuti prešla u vodstvo. Kramarić je osvojio pak iza svog gola i uposlio Čunka koji juri po desnom krilu te iz kuta vraća pak za Plahutara koji "bendijem"  zakucava pak u mrežu.

Vodeći pogodak dao je dodatni poticaj mladostašima koji stvaraju niz prilika no ne uspijevaju povećati prednost. Slavija je u 15. minuti odgovorila udarcem Lebena s plave linije koji pogađa stativu. Gosti su u završnici imali nešto više od igre no Mladost je sačuvala minimalno vodstvo. Pola minute prije odlaska na odmor Tadej Snoj pravi još jedan prekršaj. Zbog naleta na glavu uz dvije minute kazne zaradio je i disciplinsku.

Zagrepčani su bili bezopasni s igračem više na početku druge trećine, a kad su gosti zaigrali u punom sastavu bez poteškoća su preuzeli inicijativu. Prije nego što su "žuti" stigli razviti ofanzivu, prekršaj Ščapa u 25. minuti vratio je Ljubljančane u njihovu trećinu. "Mamuti" su za dvije minute imali samo jednu prigodu, ali je ta bila prava. Mirić se našao pred golom no njegov udarac Sotlar je zaustavio sjajnom obranom.

Povratak igrača iz kazne tijekom druge trećine jedna je od najopasnijih stvari u hokeju. Gosti su upravo na taj način izjednačili. Iskusni Sodržnik je dugim dodavanjem uposlio Ščapa čim se vratio u igru. Branič "žutih" spustio se sam prema golu i sigurnim udarcem pogodio mrežu. Slavija je do sredine druge trećine zadržala inicijativu no potom su domaći preuzeli igru u svoje ruke. Ofanziva Mladosti dobro se razvijala sve do 33. minute kad je isključen Plahutar.

Zagrepčani su se branili punu minuti bez ijednog udarca Slavije prema vratima, a onda su gosti brojčanu prednost pretvorili u rezultatsku. Tadej Snoj uposlio je Matica Snoja koji s desne strane ubacuje pločicu u sredinu odakle Zorko preciznim udarcem pogađa mrežu. "Mamuti" se nisu obeshrabrili nego su smjesta krenuli po izjednačenje. Međutim, prošla je samo minuta prije nego što je Šimunović neoprezno zahvatio protivnika visokom palicom i dobio dvije plus dvije minute na klupi za kažnjene.

Prošlo je svega tridesetak sekundi prije nego što je isključen i Mirić. Mladostaši su sada imali dvojicu igrača manje na ledu. Zagrepčani su se držali četrdesetak sekundi, a onda je Slavija još jednom zatresla mrežu. Matic Snoj je vratio pak na plavu liniju odakle je Ščap udarcem iz zgloba iznenadio čuvara mreže domaćih. Mirić se vratio u igru, a Šimunović je ostao na izdržavanju kazne. Mladostaši su sačuvali svoja vrata do istjeka prve dvije minute za svog mladog napadača no kad je krenula druga minuta, Ljubljančani su postigli i četvrti pogodak u drugoj trećini.

Pleško  je vratio pak na plavu liniju za Sodržnika koji tuče prema vratima, a Ilovar vješto skreće pločicu u mrežu. Niz dosuđenih prekršaja koje su gosti nemilosrdno kažnjavali naposljetku je potaknuo Plahutara da izrazi svoje mišljenje o suđenju koje je smjesta kažnjeno disciplinskom kaznom.  Mladostaši su u preostale tri minute u trećini pokušali smanjiti zaostatak i vratiti nadu u povratak. Premda su stvorili par prilika, Sotlar je svaki put bio na mjestu pa se u zadnju trećinu ušlo s velikom prednošću gostiju.

Tračak nade "mamutima" vratilo je isključenje Ilovara u prvoj minuti treće dionice susreta. Mladost je slabo odigrala s igračem više pa je Sotlar samo jednom morao intervenirati prije izjednačenja snaga na ledu.  Tridesetak sekundi kasnije, Slavija postiže i peti pogodak. Ilovar je uposlio Matica Snoja koji ulazi u napadačku trećinu i ostavlja pak za Čampu. Ofanzivni branič gostiju tuče iz sredine i pogađa mrežu. U tim trenucima činilo se kako Mladost srlja u katastrofu.

Međutim, samo 19 sekundi kasnije, vratar "žutih" morao je vaditi pak iz mreže.  Pak se nalazio kod Dretara koji je udarcem slijeva iznenadio Sotlara kojem je pak prošao kroz noge i ušao u mrežu.  Nakon pogotka suparnici su razvili ravnopravnu igru u kojoj su se prilike smjenjivale na obje strane. Prekršaj Miklavčiča u 47. minuti dao je priliku "crnima" da se još malo približe gostima.  Ovog puta "mamuti" su bili munjeviti. Trebalo im je samo 24 sekunde za zgoditak.

Ljubić je dijagonalom pronašao Novaka koji s lijeve strane ubacuje pak u sredinu odakle Smerdelj pogađa mrežu. Idućih nekoliko minuta proteklo je u ravnopravnoj igri s prigodama na obje strane. Novu nadu domaćima otvorilo je isključenje Briškog u 52. minuti. Mladostašima je ovog puta trebalo nešto više, četrdesetak sekundi, za pogodak kojim su se približili na samo gol manjka. Nakon kombinacije Trstenjaka i Novaka pak je došao do Mirića na desnoj strani koji iz mrtvog kuta pogađa vratara od kojeg se pak odbio u mrežu.

Mladost je u istoj minuti dobila priliku ostvariti podvig. Prekršaj Tadeja Snoja ostavio je Zagrepčane s igračem više. Ljubljančani su zbili redove nastojeći onemogućiti izjednačenje. Sotlar je obranio dva udarca prema svojim vratima, a tik pred povratak isključenog igrača Trstenjak je opalio s plave linije, a Grahovar skrenuo pak u stativu. Domaći su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Nakon nekoliko prilika pred svojim golom, Ljubljančani uspostavljaju ravnotežu u igri, a u 57. minuti postižu novi pogodak.

Tadej Snoj je tukao s desne strane, a Štimac Rojtinić odbio pak ispred sebe. Tu se našao Čampa koji iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. Mladostaši se nisu predavali. Nastavili su pritiskati goste, a kod prekida u 58. minuti trener Bregant pozvao je pola minute predaha nakon kojih nastavlja igru sa šestoricom igrača. Pet sekundi kasnije pak je odsjeo u mreži Slavije. Novak je osvojio buli i vratio pak na plavu liniju do Plahutara koji tuče s plave linije. Pločica je zakačila Mirića i odbila se u mrežu.

Čim su domaći osvojili buli na centru, Štimac Rojtinić je napustio vrata. "Mamutima" je ostalo nešto više od dvije minute za izjednačenje. Zagrepčani su pritisnuli goste no nije im polazilo za rukom ozbiljnije zaprijetiti Sotlaru. Dvadesetak sekundi prije kraja Ilovar osvoja pak i gura ga do Trudena. Plahutar ni prekršajem nije uspio spriječiti protivničkog napadača da pogodi nebranjenu mrežu za konačnih 7:5 u korist Slavije.

Mladost se ovim porazom propustila približiti Medveščaku na četiri boda zaostatka budući da su "medvjedi" poraženi u Kranju. Crvena zvezda je i dalje ostala na pet bodova manjka jer u ovom kolu nije igrala no Beograđani sada imaju čak četiri utakmice manje i pregršt prilika do ostave "mamute" na tek sedmom mjestu. Mladostaši su se većim dijelom susreta dobro nosili s Ljubljančanima no "žuta minuta" u drugom dijelu prve trećine odvela je goste na, što se pokazalo kao, nedostižnu prednost. Slavija je došla do vrijedna tri boda, ali je i dalje ostala na velikih devet bodova manjka u odnosu na Triglav na drugom mjestu.