"Veprovima" je krenulo

zag srHokejaši Zagreba su nakon prve pobjede u prvenstvu nastavili s uspjesima. U zaostaloj utakmici 15. kola zagrebaši su na Velesajmu svladali Crvenu zvezdu s 4:3. Premda su Beograđani u dosadašnjem tijeku prvenstva ubilježili pobjede protiv sva tri zagrebačka kluba, "veprovi" se nisu dali zastrašiti. Gosti su poveli u prvih desetak minuta te su unatoč premoći Zagreba zadržali minimalnu prednost do kraja trećine. U nastavku susreta "crveno-beli" imaju više od igre, ali im ne uspijeva povećati razliku. Domaći su u prvom dijelu trećine izjednačili, a nekoliko minuta prije drugog odmora Zagreb preokreće omjer. Zadnja trećina donijela je obostrano otvorenu igru. Suparnici su u prije sredine trećine čak tri puta zatresli mreže. Prvo su "veprovi" povećali prednost, da bi nakon toga zvezdaši s dva uzastopna zgoditka izjednačili. Uporni Zagrepčani postižu još jedan pogodak u drugom dijelu trećine i uspješno čuvaju minimalno vodstvo sve do završetka susreta.

Zagreb - Crvena zvezda 4:3 (0:1, 2:0, 2:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 24.2.2017.

Crvena zvezda 10 min

Zagreb: Valenčić, Slivnjak - Srketić, Kegalj, Jačmenjak, Blagus, Jarčov L. - Stančić P., Stančić T., Krikšić, Jarčov F., Novotny - Novak, Šupih Kvaternik, Čizmadija, Kaleb. Trener: Zavacký

Crvena zvezda: Belinski, Ranković - Leonov, Nikolić, Zubricki, Sabadoš, Bučkin - Novaković U., Živić, Novaković P., Bjelogrlić, Zwick - Anić, Pajević, Vukičević, Kerezović, Glavonjić. Trener: Milinković

Dva dana poslije mariborskog uspjeha "veprove" je očekivala nova utakmica, četvrta u osam dana. Budući da su se u momčad vratili Krikšić, Šupih Kvaternik, Kaleb i Tibor Stančić, trener Zavacký mogao je sastaviti pune tri navale. Međutim, izostanak Polašeka sveo je broj raspoloživih braniča na minimum. U sastavu i dalje nije bilo prvog vratara Filipeca te napadača Tadića ni Crneca. Na mjestu pričuvnog vratara pojavio se ulazni junior Slivnjak. Glavni aduti Zagreba ipak su bili na raspolaganju. Prvi strijelac Blagus dosad je skupio 37 bodova, a slijedili su ga Luka Jarčov s 20 bodova, nekadašnji branič Jačmenjak s 15 te "pravi braniči" Srketić s 11 i Kegalj s 10 bodova.

Zahvaljujući pobjedi nad "lisjakima" Zagreb se približio Mariboru na devet bodova razlike s utakmicom više. Suparnik Zagrepčana bila je momčad Crvene zvezde koja je na Velesajmu isklizala kao "domaćin". Beograđani su držali sedmo mjesto s čak 14 bodova više od "veprova" pri čemu su odigrali četiri utakmice manje. U prethodne dvije prvenstvene utakmice "crveno-beli" su tjedan ranije poraženi od Medveščaka, ali su zato svladali Mladost. Najopasniji igrači srpskog kluba bili su Rus Zubricki i Bjelorus Bučkin. Gostima je nedostajao ruski branič Soljankin-Pasternak te domaći igrači Sabadoš i Radosavljević. Za razliku od domaćih, Crvena zvezda je isklizala s pune tri petorke.

Zagreb je u dvoboj ušao s dosta optimizma ne obazirući se na brojčanu nadmoć protivnika i igrače koji su svojim dosadašnjim učinkom zaslužili poštovanje. Domaći su aktivnom igrom nastojali što brže doći do pogotka i usmjeriti susret u svoju korist. Prekršaj Novaka u šestoj minuti dao je priliku gostima da prvi dođu u vodstvo. "Veprovi" su se uspješno obranili s igračem manje no zvezdaši su zadržali napadački zamah i ubrzo poveli.

Nije prošla ni minuta od povratka Zagrebovog napadača u igru kad je Zwick asistirao Bjelogrliću za vodeći pogodak Beograđana. Domaći se nisu obeshrabrili nego su ubrzo preuzeli inicijativu. "Veprovi" su imali više od igre sve do završetka trećine no nije im pošlo za rukom poravnati prije nego što se otišlo na prvi odmor.

Povratak na led nije dobro počeo za zagrebaše. Već u prvoj minuti nastavka na klupu za kažnjene sjeda Filip Jarčov. Crvena zvezda je prepoznala priliku za povećanje prednosti.  Gosti su opsjedali protivnička vrata no obrana Zagreba obavila je svoju zadaću i pomogla Valenčiću sačuvati svoju mrežu. Beograđani su zadržali napadački zamah pa je "veprovima" bilo sve teže držati protivnika dalje od svoje trećine.

U 25. minuti isključen je Uglješa Novaković.  Zagreb je pokušao iskoristiti brojčanu prednost za izjednačenje no nije mu pošlo za rukom pronaći put do mreže.  Da stvari za domaće budu gore, desetak sekundi prije izjednačenja snaga na ledu prekršaj je napravio Šupih Kvaternik. Domaći su ponovo bili primorani na obranu. Međutim, za manje od 20 sekundi kasnije, pak se našao u mreži gostiju. Jačmenjak je osvojio pločicu i asistirao Srketiću za izjednačenje.

Napori zvezdaša da se vrate u vodstvo nisu urodili plodom pa su se od sredine druge trećine  suparnici našli u ravnoteži. Drugo isključenje Uglješe Novakovića dalo je u 32. minuti zagrebašima priliku za preokret. Pritisak "veprova" nije doveo do brzog pogotka, ali je nakon četrdesetak sekundi na klupu za kažnjene sjeo i  Zubricki. Imali su domaći sada više od minute dvojicu igrača više. Bila je to velika prigoda za zagrebaše da prijeđu u vodstvo, međutim odlični vratar gostiju nije dopustio nijednom paku put do mreže tako da je omjer ostao izjednačen.

Jedan za drugim, isključeni zvezdaši su se vratili u igru, ali Zagreb je zadržao posjed paka. Dvije minute kasnije, domaći su prešli u vodstvo. Srketić je asistirao Luki Jarčovu koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Mreže se do kraja trećine više nisu tresle pa je bilo za očekivati da će "crveno-beli" u zadnjoj trećini krenuti na sve ili ništa.

Prije nego što su gosti stigli bilo što napraviti, "veprovi" su povećali vodstvo. Kombinaciju Srketića i Luke Jarčova u 44. minuti pogotkom završava Blagus.  Primljeni pogodak trgnuo je Beograđane koji ubacuju u višu brzinu i samo dvije minute kasnije pak se našao u mreži Zagreba.  Akciju Nikolića i Zwicka preciznim je udarcem u pogodak pretvorio Bjelogrlić. Zvezdaši su sada dobili dodatni poticaj pa su krenuli po izjednačenje.

Tri minute kasnije, gosti su se ponovo veselili. Bučkin je na asistencije Anića i Leonova postigao treći pogodak za Crvenu zvezdu. Suparnici su se 11 minuta prije kraja trećine ponovo našli u ravnoteži. Pola minute kasnije Beograđani su nakon prekršaja Petra Novakovića ostali s igračem manje. Zagreb nije iskoristio ni ovu priliku s igračem više no uspio je zadržati inicijativu i u 53. minuti ponovo preuzeti vodstvo.

Blagus je na asistenciju Kaleba pogodio mrežu Belinskog nakon čega su se "veprovi" pripremili za odgovor protivnika. Crvena zvezda nije imala previše vremena za izjednačenje, a nakon novog prekršaja Petra Novakovića ostalo im ga je još manje. Nakon izjednačenja snaga na ledu Beograđani su u preostale dvije i pol minute pokušali dohvatiti izjednačenje. Minutu prije kraja Belinski ustupa mjesto šestom igraču, ali sve im je bilo uzalud. Zagreb je izborio i drugu uzastopnu pobjedu.

Bez obzira na osvojene bodove, "veprovi" su i dalje čvrsto prikovani na dno ljestvice sa šest bodova manje od Maribora koji ima dvije utakmice manje od Zagrepčana. Premda je pomak na ljestvici malo izgledan, zagrebaši će svejedno u preostale četiri utakmice nastojati učiniti što je moguće više. Jednim dijelom kako bi i sebi i Slovencima pokazali da mogu igrati ovo natjecanje, a dobrim dijelom kako bi u polufinale hrvatskog doigravanja ušli u optimalnoj formi.