Zatrpani u parku

S CelMla 170225Hokejaši Mladosti doživjeli su pravu katastrofu u Celju. U dvoboju 24. kola prvenstva Slovenije "mamuti" su na klizalištu u gradskom parku pregaženi s 14:3. Domaći su već do polovice prve trećine imali dva pogotka prednosti, a na odmor se otišlo s golemih pet razlike u korist Celja. Zagrepčani su u nastavku uspjeli primiriti goropadne "grofove" i s dva zgoditka popraviti omjer. Time su samo "naljutili" Celjane koji su u posljednjih dvadeset minuta do vrha napunili mrežu gostiju. Domaći su nemilosrdno postizali pogodak za pogotkom sve dok se nisu zaustavili na broju 14. Ovo je najteži poraz Mladosti u ovom prvenstvu.

Celje - Mladost 14:3 (5:0, 0:2, 9:1)

Celje, klizalište u gradskom parku, 25.2.2017.

Mladost 6 min

Celje: Jeram T., Duh - Grahut Ž., Grahut N., Ribič, Rakanovič, Leber - Mercina, Zupanc J., Pintar Senica, Jeram F., Čuvan - Klavžar, Petek, Nemeček, Kastelic, Zupanc M. - Pešak, Kolar. Trener: Rojšek

Mladost: Štimac-Rojtinić, Rastovski - Ljubić, Kramarić, Čunko, Cerovečki R., Šimunović - Trstenjak N., Dretar, Mirić, Trstenjak P., Trstenjak T. - Cerovečki N., Ivšac, Franjković, Šutevski. Trener: Bregant

Mladostaši nisu, poput "veprova", rušili rekorde u učestalosti igranja, ali i oni su bili pod opterećenjem kakvog se ne bi posramili ni profesionalci u najjačim svjetskim ligama. Utakmica u Celju "mamutima" je bila peta u devet dana, a neki od mlađih igrača koji usporedno nastupaju u EBYSL-u igrali su dan za danom. Mladost se u Celje uputila kao šesta momčad u poretku s čak sedam bodova manje od Medveščaka i pet više od Crvene zvezde. U prethodna dva susreta s Celjem, Zagrepčani su pretrpjeli dva tijesna poraza pri čemu su u Zagrebu otkinuli bod favoriziranim Štajercima.

Mladost je isklizala bez više standardnih igrača. Nedostajali su braniči Delić i Matošić te napadači Smerdelj, Fičur, Grahovar, Novak i Plahutar. Vodeći strijelaci zagrebačkog sastava ipak su bili na raspolaganju treneru Bregantu. Mirić je predvodio "mamute" s 27 bodova, a slijedili su ga Nikša Trstenjak s 23, Čunko s 22 te Petar Trstenjak s 18 bodova. Vratar Štimac-Rojtinić imao je 84,6% obranjenih udaraca.

Domaći su Zagrepčane dočekali na podjeli prvog mjesta s kranjskim Triglavom. O pobjedniku natjecanja imala su odlučiti posljednjih nekoliko kola. Za razliku od mladostaša, Celjani su svoje utakmice igrali normalnijim rasporedom. Bila im je to tek peta utakmica u veljači. Prije dvoboja s Mladosti, "grofovi" su svladali Medveščak, Slaviju i Triglav dok su kiksali u Bledu gdje su uzeli samo bod. Treneru Rojšeku nedostajao je najbolji strijelac Ogrizek te Knez no svi su ostali igrači bili u postavi uključujući i odlične napadače Rakanoviča i Kastelica.

Premda je razlika u bodovima između dvije momčadi bila velika, Celjani su imali razloga ozbiljno shvatiti protivnika. Mladost je protiv Celja odigrala dvije dobre utakmice i uvodne minute ovog susreta potvrdile su da "mamuti" u gradskom parku nisu isklizali s bijelom zastavom. Uvodne minute susreta prošle su u znaku "žutih" koji su stvorili više prilika za pogodak. Vratar domaćih Jeram imao je pune ruke posla i bio je najzaslužniji što je mreža "plavih" ostala netaknutom. Neočekivani pritisak gostiju natjerao je Lebera na prekršaj početkom četvrte minute.  Obrana "grofova" obavila je dobar posao ograničivši Zagrepčane na samo jedan udarac prema vratima tijekom cijele kazne.

Nakon izjednačenja snaga na ledu domaći su shvatili da će protiv mladostaša morati pojačati tempo. Početkom osme minute domaći su došli u vodstvo. Nemeček je uklizao u napadačku trećinu i dao pak nadesno do Kastelica. "Plava desetka" ubacuje pločicu pred vrata gdje je Nemeček samo podmetnuo palicu i skrenuo pak u mrežu. Samo 12 sekundi kasnije domaći su povećali prednost. Bila je to akcija u kojoj je sudjelovala cijela prva, "udarna" navala Celja. Ribič je uposlio Lebera koji s lijeve strane ubacuje pak pred gol, a Rakanovič na potpuno isti način kao i Nemeček kod prvog gola podmeće palicu i skreće pločicu u mrežu.

Zvati pola minute predaha u osmoj minuti činit će se možda prerano. No kad momčad nakon razdoblja dobre igre primi u gostima dva gola na isti naivni način u razmaku od samo 12 sekundi tada se od trenera očekuje da zaustavi protivnički ritam, primiri svoje igrače, ukaže na pogreške i potakne ih na bolju igru. Ništa se od toga nije dogodilo jer se u Hrvatskoj "time out" u pravilu čuva za "zadnji štih". Mladostaši su ipak bili dovoljno iskusni da smire igru i onemoguće protivnika da u jednom dahu zaredaju sa zgodicima i riješe utakmicu. Nakon nekoliko minuta ravnopravne igre prekršaj je napravio Ivšac pa su "plavi" ostali s igračem više.

Celjanima je trebalo samo dvadesetak sekundi da iskoriste brojčanu prednost. Mladostaši su osvojili buli i ispucali pak u protivničku trećinu no potom su dopustili domaćima da iz protunapada postignu pogodak. Petek je s lijevog krila uklizao u sredinu i potom preciznim udarcem iznenadio čuvara mreže "žutih". Položaj gostiju počeo se urušavati i "mamutima" je pod hitno trebao neki pogodak kojim bi se zadržali u utakmici. Idućih nekoliko minuta gledamo obostrano otvorenu igru u kojoj su obje momčadi stvarale svoje prilike. Najizgledniju je imao Mirić u 17. minuti kad je tukao iz sredine no Jeram je sjajnom obranom zaštitio svoja vrata.

U završnici trećine Celje je slomilo otpor Zagrepčana i praktički osiguralo pobjedu. Prvo je Nik Grahut u 18. minuti uposlio Rakanoviča koji puca s lijeve strane. Štimac-Rojtinić odbija pak, ali samo do Lebera koji iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu.  Uzdrmani mladostaši prestali su pružati otpor pa je Celje u istoj minuti postiglo još jedan pogodak. Kastelic je prošao po lijevoj strani, ubacio pak pred gol, a Nemeček po već uhodanom scenariju iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. U preostale dvije minute ništa se više nije događalo, a Zagrepčani su pošli u svlačionu pod dojmom potpunog sloma.

Mladost je u nastavak susreta ušla s Rastovskim između vratnica. Neovisno je li vratar "kriv" za pet primljenih pogodaka ili ne, pričuvnom vrataru treba pružiti priliku u položaju kad je ishod utakmice praktički odlučen. Domaći su uočili novog čuvara mreže "žutih" te su navalili ne bi li iskoristili nezagrijanost novog vratara. Međutim, Rastovski se dobro snašao i s nekoliko obrana stekao potrebno samopouzdanje. Čim su se oslobodili početnog pritiska "plavih", gosti su pronašli put do mreže. Šimunović je spustio pak u lijevi kut do Nikše Trstenjaka koji ubacuje pločicu pred gol odakle je Robert Cerovečki skreće u mrežu.

"Mamuti" su pokušali još koji put zaprijetiti vratima domaćih no Celje je ubrzo preuzelo igru u svoje ruke. Domaći su u više navrata iskušali mladog vratara "žutih" no Rastovski je bio dobro raspoložen te je "poskidao" sve što su Celjani uputili u njegovom smjeru. Potaknuti dobrom igrom u obrani mladostaši su sredinom trećine uspostavili ravnotežu, a potom preuzeli inicijativu. Naleti Zagrepčana nizali su se jedan za drugim pa se obrana Celja našla u nezavidnom položaju. Jeram je bio izložen baražnoj paljbi no pokazao se dostojan zadatka. Zaustavio je niz udaraca Mladosti čime je spriječio mogući povratak "žutih" u utakmicu.

Ofanzivu Mladosti dokinuo je prekršaj Čunka pet minuta prije kraja trećine. Zagrepčani su se odlično branili onemogućivši "plave" da upute makar i jedan udarac prema vratima. U završnici trećine Nikša Trstenjak je udarcem iz sredine pogodio Jerama u kacigu, a u posljednjim trenucima prije odmora Petar Trstenjak je odjurio u protunapad i udarcem s plave linije iznenadio čuvara mreže domaćih. Mladost je u drugoj trećini zaustavila protivničku lavinu i s dva pogotka popravila omjer. Celje je i dalje bilo u dobitnom položaju, ali Zagrepčani su značajno popravili dojam iz prvih dvadeset minuta.

Bilo kakvu nadu u mogući podvig Celjani su gostima ugasili nakon samo dvadeset sekundi igre u trećoj trećini. Leber je uposlio Ribiča koji odlazi iza gola odakle pronalazi Rakanoviča pred vratima koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Mladost se pokušala  suprostaviti domaćinu kao u drugoj trećini no otpor "žutih" potrajao je samo do 44. minute. Rakanovič je tada s lijeve strane prebacio pak u sredinu odakle Leber udarcem iz zgloba postiže novi pogodak "plavih". Minutu kasnije, Rastovski je ponovo morao vaditi pločicu iz mreže. Kombinaciju Nemečeka i Peteka završio je Kastelic "bendijem" s lijeve strane kojim je zakucao pak u suprotne rašlje.

Mukama po Mladosti tu nije bio kraj. Početkom 46. minute Rakanovič je iz lijevog kuta ubacio pak pred gol odakle ga je Leber skrenuo u gol. Nevjerojatno je koliko puta su Celjani prodali mladostašima istu akciju s ubacivanjem paka pred gol. Istina, raspoloženje "žutih" već je bilo dosegnulo dno, no Zagrepčani su naivne golove primali i u prvoj trećini kad je ishod utakmice još bio u pitanju. Minutu kasnije priča se ponovila. Klavžar je s lijeve strane ubacio pak pred gol, a Matic Zupanc iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. Nakon samo 14 sekundi pak se ponovo našao u mreži "žutih".  Leber je uposlio Nika Grahuta koji udarcem slijeva pogađa mrežu.

Trener Bregant shvatio je da Rastovski nakon pet pogodaka u tri i pol minute više nije bio u stanju čuvati mrežu Mladosti pa je u igru vratio Štimca-Rojtinića. Celjani su zastali nakon šest postignutih pogodaka pa je u igri nastupilo zatišje. Na ozbiljniju priliku moralo se čekati do 51. minute kad je Žiga Grahut pucao iz neposredne blizine, a vratar gostiju sjajnom reakcijom sačuvao svoju mrežu. Pokušali su "mamuti" popraviti omjer no u 53. minuti Celje postiže i 12. pogodak. Rakanovič je poslao pak kroz sredinu do Ribiča pred golom koji obilazi vratara i iz neposredne blizine šalje u pak u nebranjenu mrežu.

Mladost je minutu kasnije ipak postigla pogodak. Mirić se našao iza gola te pronašao Petra Trstenjaka koji udarcem iskosa s lijeve strane pogađa mrežu. Na odgovor "plavih" nije trebalo dugo čekati. Već u idućoj minuti Celjani su postigli ne jedan, nego čak dva pogotka. Prvo je Matic Zupanc udarcem iskosa s lijeve strane zakucao pločicu u rašlje, a dvadesetak sekundi kasnije Žiga Grahut izlazi sam pred gol. Štimac-Rojtinić brani njegov udarac no Rakanovič posprema odbijanac u mrežu.  Domaćima nije bilo dovoljno pogodaka pa su u zadnjim minutama susreta zasuli vrata Mladosti brojnim udarcima. Štimac-Rojtinić skupio je više obrana, a kad je minutu prije kraja Jure Zupanc napravio prekršaj činilo se da smo vidjeli sva uzbuđenja na utakmici.

Mladost nije ozbiljnije zaprijetila protivničkim vratima, ali je zato u zadnjim sekundama susreta Robert Cerovečki prekršajem onemogućio Kolara u samostalnom prodoru prema golu. Mladi napadač "grofova" izveo je kazneni udarac no pogodio je vratara u "beton" i tako je završila neobična utakmica u Celju. Domaći su unakazili zagrebački sastav čime su znatno popravili gol razliku no ona je i dalje slabija od Triglavove pa su Celjani i poslije ovog kola ostali na drugom mjestu. Mladost je ostala šesta i može zahvaliti probuđenom Zagrebu što joj Crvena zvezda nije prišla na samo dva boda razlike. Mladostaši su potpuno podbacili za što je samo djelomično kriv izostanak većeg broja igrača. Raspad kakav je pogodio "mamute" kako u prvoj tako i u trećoj trećini ne bi se smio dogoditi ozbiljnoj momčadi.