Brzi oporavak

S Mla Trig 20170304Hokejaši Mladosti u razmaku od tjedan dana pokazali su dva potpuno različita lica. Zagrepčani su u Celju potučeni do nogu, a već su u idućem kolu dobro namučili drugu najbolju momčad u ligi, Triglav. Znatne zasluge za promjenu u pristupu, ali i izvedbi mladostaša ima promjena na čelu stručnog stožera. Mladi trener Franjković svojski je prionuo poslu čime je zaradio podršku u svlačionici. U slovenskom prvenstvu nema se više što popraviti no pravi izazov za momčad bit će polufinale hrvatskog doigravanja u kojem "mamute" dočekuje preporođeni Zagreb. Dvoboj protiv "orlova" obilježila je ravnopravna igra. Gosti su rano poveli no nisu se uspjeli nametnuti ni igrom ni rezultatom. Na novi pogodak čekalo se sve do završnice druge trećine kad je Triglav povećao prednost. Mladost se početkom posljednje trećine približila na gol manjka, ali dalje nije išlo.

Triglav 4 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Rastovski - Ljubić, Plahutar, Mirić, Grahovar, Smerdelj - Delić, Trstenjak N., Čunko, Trstenjak P., Šimunović - Trstenjak T., Kramarić, Novak, Fičur, Cerovečki - Ivšac, Martinić, Večerina. Trener: Franjković

Triglav: Šenk, Plavc - Potočnik M., Ahačič, Zupan, Terlikar, Ban M. - Lampič, Lokar, Hočevar, Kalan, Grošelj - Brus, Štenkler, Markič, Vilfan. Trener: Drinovec

Nakon što su u 13 dana odigrali čak šest utakmica, mladostaši su poslije katastrofe u Celju dobili čak šest dana odmora, ako izuzmemo utakmicu u Sisku. "Mamutima" je predah bio potreban ne samo zbog umora nego i radi zbijanja redova uslijed promjene na čelu stručnog stožera. Mladost je u spomenutih šest utakmica osvojila samo pet bodova u pobjedama nad Zagrebom i Mariborom dok je gubila od Medveščaka, Crvene zvezde, Slavije i Celja. Momčad Triglava Zagrepčani su dočekali kao šesti u poretku sa sedam bodova manje od "medvjeda" i pet više od Beograđana. Trener Franjković na raspolaganju je imao pune četiri navale s tri branička para i vratarskim dvojcem. Nedostajali su jedino braniči Matošić i Dretar. Vodeći strijelci u sastavu bili su Mirić s 28 bodova, Nikša Trstenjak s 24 te Čunko s 22 boda. Vratar Štimac-Rojtinić stajao je na 83,8% obrana.

Gosti iz Kranja isklizali su kao druga najjača momčad u ligi. "Orlovi" su imali tri boda, ali i dvije utakmice manje od vodećeg Celja. Njihova prednost u odnosu na Slaviju iznosila je 6 bodova. Triglav je nastupio s nepune tri petorke u kojoj su najopasniji igrači bili Zupan i Terlikar u napadu te Ahačič u obrani. Između vratnica je stajao Šenk koji je skupio više od 90% obrana. Triglav je tjedan dana ranije svladao kod kuće Bled, a posljednji poraz pretrpio je dva tjedna ranije u Celju. Od standardnijih igrača nedostajali su braniči Urban Ban i Škrjanec.

Uvodne minute susreta pripale su domaćinu. Mladostaši su zaigrali poduzetnije od svojih protivnika te su u prvih pet minuta nekoliko puta zaposlili Šenka. Gostima se nikako nije dopala premoć "crnih" pa u šestoj minuti izvode protunapad dvojice na jednog kojeg Ahačič završava udarcem iz neposredne blizine. Srećom po Zagrepčane, Štimac Rojtinić je sjajnom obranom očuvao svoju mrežu nataknutom. Mladost je nastavila s aktivnom igrom no minutu kasnije "orlovi" prelaze u vodstvo. Logar je tukao s plave linije, a Hočevar vješto skrenuo pločicu u mrežu.

Mladost se i u prethodne dvije utakmice dobro nosila s Triglavom. U Zagrebu je izgubila tek u produžetku dok se u Kranju u okrnjenom sastavu izvukla prihvatljivih 0:3. Domaći su bez obzira na primljeni pogodak nastavili igrati kao i dotad. Razvila se ravnopravna borba u kojoj su i jedni i drugi imali svoje prilike za pogodak. Triglav je tražio način za povećanje vodstva no Zagrepčani su odlično parirali kvalitetnom suparniku i ni po čemu nisu sličili na razbijenu momčad iz Celja.

U predzadnjoj minuti prve trećine Hočevar je izmaknuo pažnji svojih čuvara i isklizao sam pred gol no Štimac Rojtinić je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Malo kasnije prekršaj pravi Kalan. Premda su "mamuti" imali više od minutu vremena igrača više do kraja trećine nisu uspjeli uputiti nijedan udarac prema vratima. Triglav je sačuvao svoju mrežu no u nastavku susreta ostalo mu je još 43 sekunde s igračem manje.

Zagrepčanima nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost, ali su ipak zadržali napadački zamah. Šenk je u prvih nekoliko minuta skupio više obrana i bio je najzaslužniji što je njegova momčad zadržala prednost. Kako se približavala polovica susreta tako je tempo počeo padati. "Orlovi" su uglavnom bili u podređenom položaju te su čekali na priliku da iz kakvog protunapada zatresu mrežu. "Mamuti" su unijeli potreban oprez u svoju igru no i dalje su imali inicijativu.

Mladost je u 32. minuti propustila veliku priliku za izjednačenje. Petar Trstenjak je prošao po desnoj strani te ubacio pak pred gol gdje se Čunko nije najbolje snašao. Vidjeli su gosti da bi vrag mogao odnijeti šalu pa su ubrzali igru. Idućih nekoliko minuta akcija se odvijala isključivo na polovici "crnih". Zagrepčani su bili primorani na obranu no raspoloženi Štimac Rojtinić branio je sve što je letjelo prema njegovoj mreži.

Domaći su u završnici trećine uspostavili ravnotežu pa smo gledali obostrano otvorenu igru u kojoj su se prilike smjenjivale na obje strane. Vratari su imali pune ruke posla, ali su ga obavljali izuzetno uspješno. Kad se već činilo da će se na drugi odmor poći s omjerom iz prve trećine, Triglav je samo dvadeset sekundi prije kraja postigao pogodak. Ahačič je uposlio Zupana koji s desne strane ubacuje pak pred gol pri čemu je pogodio Terlikara u klizaljku od koje se pločica odbila u gol.

"Mamuti" su u zadnju trećinu ušli na sve ili ništa. Razvoj događaja vukao je prema ponavljanju ishoda utakmice u Kranju no Zagrepčani su pošto-poto htjeli zatresti mrežu. Krenuli su napadački i u treću dionicu susreta i nakon dvije i pol minute natjerali  Logara na prekršaj. Navalili su "crni" prema suparničkim vratima, stvorili par prilika no pak nije htio u mrežu. Domaći su zadržali napadački zamah i svega desetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu postižu toliko željeni zgoditak.

Grahovar je vratio pak na plavu liniju odakle Cerovečki "bendijem" šalje pak u mrežu. Igra se sada potpuno rasplamsala. Mladostaši  su pojačali tempo, a trener Franjković je skratio "klupu" i presložio napadačke trojke za maksimalnu ofanzivu. Triglav je nastojao vratiti razliku na "sigurnija" dva gola. Klizački spremniji gosti preuzeli su inicijativu i do sredine zadnje trećine stvorili više prigoda. Štimac-Rojtinić je zajedno sa svojim suigračima izdržao nalete "bijelih" pa su domaći u posljednjih deset minuta ušli s minimalnim zaostatkom.

"Mamuti" su uložili posljednju energiju u juriš s kojim su namjeravali izjednačiti. Triglav je bio prisiljen na obranu no gosti su koristili svaku priliku da zaprijete protunapadima. Vrijeme je prolazilo, a Šenk je svakom novom obranom gasio nade "crnih" u povratak u utakmicu. Delić je u 54. minuti uposlio Cerovečkog koji tuče iz sredine no vratar "orlova" ponovo je raširio krila i sačuvao svoja vrata. Šest minuta prije kraja trećine na klupu za kažnjene sjeda Plahutar.

Triglav je tijekom iduće dvije minute bio rastrgan između želje da trećim zgoditkom riješi utakmicu i opreza da ne primi pogodak iz protunapada. "Orlovi" su držali pak u svom posjedu te su u par navrata zaprijetili vratima domaćih no Štimac Rojtinić je i dalje bio na visini zadatka. Mladostaši su se u pravim problemima našli tek nakon izjednačenja snaga na ledu. Gosti su zadržali napadački zamah pa su se njihovi naleti nizali jedan za drugim. Umjesto da jure izjednačenje, domaći su se jedva opirali pritisku Triglava.

Mladost je tek u 58. minuti došla do daha što je trener Franjković iskoristio za posljednji dogovor sa svojim igračima. "Mamuti" su krenuli u zadnji juriš. Tražili su priliku za udarac, pola minute prije kraja su ubacili i šestog igrača, ali je obrana Triglava je ispunila svoju zadaću. Gorenjci su sačuvali minimalnu prednost s kojom su odnijeli sva tri boda iz Zagreba. Mladostaši su odigrali dobru utakmicu, ali su ostali bez ičega. Dobra vijest za "mamute" je ponovo pronađen momčadski duh koji će im svakako dobro doći za doigravanje hrvatskog prvenstva.