Iznenadili domaćina

S Ble Mla 170311Budući da su se utakmice posljednjeg kola slovenskog prvenstva već odigrale, nominalno predzadnje, 26. kolo bilo je ujedno i posljednje koje se odigralo. Nakon njega preostalo je samo nekoliko zaostalih utakmica. Mladost je na svom drugom gostovanju na Bledu iznenadile domaće "labudove" svladavši ih s 5:3. Zagrepčani su već u prvih pet minuta dvaput zatresli mrežu Bleda čime su usmjerili utakmicu u svoju korist. U drugom dijelu prve trećine "mamuti" postižu i treći zgoditak pa im se pobjeda počela smiješiti. Bleđani su put do mreže pronašli tek u završnici druge trećine kad su u tri minute postigli tri pogotka i najavili uzbudljivu treću trećinu. Međutim, mladostaši nisu namjeravali ispustiti bodove. Do polovice posljednje trećine gosti postižu dva pogotka i do kraja susreta uspijevaju sačuvati pobjedu.

Mladost 8 min

Bled: Picelj, Šebjanič - Novak, Rakovič, Vodnjov, Jakopič, Burazin Ta. - Bassanese, Pančur, Pogačnik, Pazlar, Burazin Te. - Pretnar S., Konc, Borse, Pretnar A., Stan. Trener: Jakopič

Mladost: Štimac Rojtinić - Ljubić, Kramarić, Mirić, Martinić, Plahutar - Dretar, Trstenjak N., Čunko, Šutevski, Šimunović - Ivšac, Večerina. Trener: Franjković

Bleđani su dočekali Mladost s namjerom da osvoje sva tri boda i tako osiguraju četvrto mjesto u poretku. "Labudovi" su pred susret sa Zagrepčanima zaostajali za dva boda za Medveščakom koji je završio s natjecanjem. Bled se na ljestvici smjestio između "medvjeda" i "mamuta" pri čemu su potonji imali čak osam bodova manje pa više nisu bili prijetnja Bleđanima. "Labudovi" su u ožujku odigrali dvije utakmice. Kod kuće su pregaženi od Medveščaka, a u Mariboru su svladali "lisjake" u produžetku. Svi vodeći strijelci, Tadej Burazin, Jakopič i Vodnjov bili su na raspolaganju za dvoboj s Mladosti. Treneru Jakopiču od standardnijih igrača nedostajali su branič Svete i napadač Židan. Bled je isklizao s pune tri postave unutar kojih su čak četvorica igrača još uvijek bili mlađi juniori.

Mladost je na Bled doputovala u oslabljenom sastavu. Treneru Franjkoviću nedostajali su braniči Delić i Matošić te napadači Smerdelj, Petar Trstenjak, Novak, Cerovečki, Grahovar, Fičur i Tomo Trstenjak. "Mamuti" su jedva osam napadača i četiri braniča za dvoboj s Bledom. Trojica najučinkovitijih igrača ipak su isklizali na utakmicu. Mirić s 29, Nikša Trstenjak s 25 i Čunko s 23 boda predvodili su Zagrepčane u njihovoj predzadnjoj utakmici u prvenstvu. Između vratnica stajao je Štimac-Rojtinić s 84,5% obrana. Mladost se više nije mogla pomaknuti sa šestog mjesta no pobjeda na Bledu dobro bi došla momčadi u iščekivanju doigravanja za naslov prvaka Hrvatske.

Oslabljeni Zagrepčani odlučno su krenuli u utakmicu pa su već u prvim minutama u nekoliko navrata zaprijetili vratima Bleda. Bolju igru mladostaši su naplatili zgoditkom u trećoj minuti. Domaći su pokušali ispucati pak po lijevoj strani no Plahutar je presjekao pločicu i prebacio je u sredinu odakle je Ivšac preciznim udarcem pogodio mrežu. „Žuti“ su nastavili s pritiskom prema protivničkim vratima. Picelj je skupio još par obrana no dvije minute kasnije po drugi je put morao vaditi pak iz mreže.

"Plavi" su namjeravali ispucati pak iz svoje trećine no visoki Trstenjak rukom je blokirao leteći pak i spustio ga led. Branič "žutih" uposlio je Večerinu koji se izvlači u sredinu odakle snažnim udarcem postiže novi zgoditak za Mladost. Tek kad su se našli u zaostatku od dva gola, domaći su počeli igrati pa je i Štimac-Rojtinić došao u priliku zaštititi svoju mrežu. Ravnoteža u igri potrajala je samo do sredine prve trećine.

Mladostaši su u drugom dijelu trećine ponovo preuzeli igru u svoje ruke. „Labudovi“ su nekako odolijevali naletima Zagrepčana no u 14. minuti primili su i treći pogodak. Martinić je povukao protunapad po lijevom krilu. Kad je uklizao u napadačku trećinu ostavio je pak na plavoj liniji kod Trstenjaka. Branič "žutih" opalio je iz daleka, Picelj je kratko odbio pločicu, a pred golom se najbolje snašao Martinić i ubacio pak u mrežu.

Domaći su vidjeli da je „vrag odnio šalu“ te su u završnici trećine pojačali tempo ne bi li barem smanjili zaostatak pred nastavak susreta. Vratar gostiju je u kratkom razdoblju skupio nekoliko obrana, a pritisak „plavih“ u 16. minuti je doveo do prekršaja Martinića. Mladost se uspješno branila s igračem manje ograničivši Bleđane na samo jedan udarac tijekom dvije minute brojčane prednosti. Gosti su u preostale dvije minute do odmora uspješno umrtvili igru pa su u svlačionicu otišli s visokom prednošću.

Bleđani su u svlačionici zasigurno dobili „jezikovu juhu“ od svog trenera i suigrača Jakopiča. U nastavku susreta gledamo sasvim drugačije „labudove“ koji od prve minute preuzimaju igru u svoje ruke. Štimac-Rojtinić našao se pod pravom kanonadom budući da su udarci sijevali sa svih strana. „Mamuti“ su se jedva nosili s goropadnim protivnikom koji je upro sve snage ne bi li što prije smanjio zaostatak. Pritisak Bleda doveo je i do prekršaja Dretara u 27. minuti.

Premda su se Zagrepčani dobro posložili Bled je ovog puta bio opasniji s igračem više. Vratar „žutih“ u par je navrata spasio svoja vrata pa su gosti nekako izdržali s igračem manje. „Plavi“ su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Prilike pred golom Mladosti nizale su se jedna za drugom i činilo se kako je samo pitanje vremena prije nego što će pločica odsjesti u mreži Mladosti.

Učinkovita obrana omogućila je mladostašima da sačuvaju visoku prednost. Malo po malo, „mamuti“ uspostavljaju ravnotežu u igri. Ulaskom u drugi dio trećine gledamo obostrano otvorenu igru u kojoj su se prilike smjenjvale na obje strane. Vratari su imali pune ruke posla, ali su ga obavljali na visokoj razini pa se omjer nije mijenjao. Kad se već činilo da su Zagrepčani izdržali protivnički pritisak, u 37. minuti na klupu za kažnjene sjeo je Ivšac.

Mladost se opirala minutu vremena, a onda je Novak s plave linije uposlio Vodnjova u desnom kutu koji dijagonalom vraća pak na plavu liniju prema Jakopiču. Trener Bleda prebacio je pločicu nadesno po plavoj liniji do Novaka koji "bendijem" zakucava pločicu u mrežu.  Tridesetak sekundi kasnije, vratar „žutih“ ponovo je morao vaditi pak iz mreže. Pazlar je poveo protunapad i uklizao u napadačku trećinu po desnoj strani. Nakon što je obišao oko gola odigrao je dupli pas s Pančurom na plavoj liniji poslije čega ostavlja pak Tevžu Burazinu u lijevom kutu. "Plava osmica" prebacuje pak na drugu stranu odakle Pogačnik "bendijem" iskosa probija vratara Mladosti.

Do kraja trećine ostalo je nešto manje od dvije minute. Mladostašima je ponestalo energije što su „plavi“ osjetili pa su pojačali pritisak. Minutu kasnije, Bleđani su izjednačili. Pazlar je osvojio buli i vratio pak na plavu liniju do Bassanesea koji tuče prema vratima. Pločicu je u letu skrenuo Tevž Burazin i Bled je u tri posljednje minute druge trećine u potpunosti poništio prednost Mladosti. Zagrepčani su se našli u nezavidnom položaju pred ulazak u zadnju trećinu.

Mladostaši su na početku zadnje trećine iznenadili domaće. „Žuti“ su se nametnuli Bleđanima te su u početnim minutama zasuli vrata „plavih“ nizom udaraca. Picelj je skupio više obrana i upravo kad su „labudovi“ počeli uspostavljati ravnotežu u igri, primili su četvrti pogodak. Mirić je poveo protunapad po desnom krilu no kada je došao na pogodnu udaljenost za udarac "plavi" su ga blokirali. Pločicu je preuzeo Šutevski koji je na trenutak zastao, a potom krenuo prema golu i udarcem sdesna svladao čuvara mreže domaćih.

Bled se smjesta trgnuo i navalio prema vratima Mladosti. Ubrzo su domaći iznudili isključenje Čunka. Vratar gostiju je zaustavio par udaraca tijekom isključenja sa zadrškom, a zbroju obrana pribrojio je i jednu tijekom kazne za svog napadača. „Labudovi“ nisu bili pretjerano opasni s igračem više, ali su zato navalili nakon izjednačenja snaga na ledu. „Mamuti“ su uspješno odoljeli protivničkim napadima, a potom su u 48. minuti povećali razliku na dva gola.

Dretar je uzeo pak iza svojih vrata i dao ga naprijed prema Miriću. Kapetan "žutih" uočio je Trstenjaka koji je u trećoj trećini zaigrao u napadu i "izbacio" ga u protunapad. Ofanzivni branič Mladosti izašao je pred Picelja, namjestio se za udarac i poslao pak pod prečku. Bled je krenuo na sve ili ništa, a Mladost je prihvatila otvorenu igru pa su idućih par minuta vratari bili najzaposleniji hokejaši na ledu. Mreže se više nisu tresle pa su suparnici u zadnjih deset minuta ušli s dva gola prednosti za goste.

Bled je u posljednjoj trećini igrao sa samo dvije petorke, ostavljajući mlađe juniore na klupi. Time su domaći brže gubili energiju, ali su dobili na ritmu. Mladost je nastavila igrati kao i do tada pri čemu su „žuti“ zatvorili utakmicu i učinkovito trošili vrijeme. Vodnjov je u 54. minuti napravio prekršaj iza gola Mladosti. Napadač „plavih“ nikako se nije složio sa sudačkom odlukom pa je dobio prvo jednu, a potom i isključujuću disciplinsku kaznu.

Zagrepčani su žestoko pritisnuli domaće znajući da bi šesti pogodak otklonio svaku dvojbu oko ishoda. Picelj se našao pod paljbom,  ali je nizom obrana sačuvao svoju mrežu. Snage na ledu su se izjednačile četiri i pol minute prije kraja trećine. Mladost je zatvorila prilaze svojim vratima i prepustila inicijativu „plavima“. Štimac-Rojtinić skupio je dvije obrane prije nego što su domaći pozvali pola minute predaha dvije i pol minute prije kraja dvoboja.

Domaći su nastavili igru sa šestoricom igrača no ništa im nije polazilo za rukom. „Mamuti“ su u više navrata pucali prema nebranjenim vratima no svaki put bi se netko od domaćih ispriječio pločici na putu prema mreži. Trener Franjković je u zadnjoj minuti također zatražio predah nakon čega su mladostaši mirno priveli utakmicu pobjedonosnom završetku. Mladost je ovom pobjedom osigurala šesto mjesto budući da ima četiri boda više od Beograđana. Bled je nedostižan "mamutima", ali je zbog poraza i dalje iza Medveščaka koji mu bježi dva boda. Zagrepčani i Bleđani će još odigrati i zaostalu utakmicu 17. kola.