Gubi se i od mlađih juniora

U18 TZG Ble 170917Juniori Teama Zagreb pretrpjeli su i drugi poraz u slovenskom prvenstvu. Od Zagrepčana je uspješnija bila momčad Bleda koja ih je na Velesajmu svladala s 5:1. Pomlađena momčad "labudova" u čijim su redovima samo četvorica igrača bili juniori bez straha se suprostavila dvostruko brojnijim i fizički jačim hokejašima domaćih. Prvih dvadeset minuta proteklo je u ravnopravnoj igri u kojoj su gosti bili učinkovitiji u pretvaranja protivničkih pogrešaka u pogotke. Bled je poveo sredinom prve trećine s igračem više, a u zadnjim sekundama pred odmor "bijeli" su po drugi put zatresli mrežu. Na samom početku nastavka gosti povisuju prednost što im je dalo dodatni poticaj. Zagrepčani su se sve teže nosili s razigranim suparnikom koji im je sredinom trećine postigao i četvrti zgoditak. Početkom zadnje trećine Bled je petim pogotkom ugasio svaku nadu domaćih koji su tek u završnici susreta došli do počasnog pogotka.

Team Zagreb U18 - Bled U18 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 17.9.2017.

Bled 2 min

Team Zagreb: Slivnjak, Goršić - Joja, Cerovečki, Burazin, Vragolović, Jakovac - Seitz, Đerek, Paulović, Dobrić, Pleština - Belina, Matišin, Grgurić, Kramarić, Rakar - Premerl, Belinić, Popović Tijan, Lopotar, Fernandez Genc. Trener: Bregant

Bled: Pančur, Jeler Remškar - Tušek, Podrekar, Borse, Stan L., Kos - Klančar, Konc, Jazbec, Pretnar, Stan J. - Zupan, Mahkovec. Trener: Jakopič

Prije dvije godine mlađi juniori Bleda (godišta 2000. i mlađi) osvojili su šesto mjesto u redovnom dijelu slovenskog prvenstva. Iza njih su na ljestvici bila sva tri zagrebačka kluba i Maribor. U šest utakmica protiv Zagrepčana "labudovi" su upisali isto toliko pobjeda. Bledski sastav je te sezone već bio oslabljen odlaskom dvojice vrsnih igrača iz godišta 2000., vratara Kogovšeka i napadača Ivančeviča koje su "otele" Jesenice. U postavi su ravnomjerno bili zastupljeni i tadašnji mlađi juniori i kadeti što nije sprečavalo "labudove" da bilježe pobjede nad Medveščakom, Zagrebom i Mladosti. Godinu dana kasnije Bled je mogao skupiti jedva dvije petorke mlađih juniora, ali je uredno triput svladao selekciju Teama Zagreb. Na kraju je osvojio peto mjesto u prvenstvu dok su Zagrepčani bili posljednji.

Bled se nakon dvogodišnje stanke vratio u slovensko juniorsko prvenstvo. Brojni odlasci "ispraznili" su momčad od igrača izlaznog godišta 2000., a ozbiljno je načeto i ulazno godište 2001. od kojeg su ostala samo četvorica igrača. Bleđani su u Zagreb doputovali u minimalističkom sastavu s dvojicom vratara i samo 12 igrača. U prvom kolu "labudovi" su svladali Maribor u gostima s 4:2. Na drugoj strani Team Zagreb je isklizao s 20 igrača i dvojicom vratara. Među njima je bilo svih šest juniorskih reprezentativaca sa svjetskog prvenstva u Koreji koji imaju pravo nastupa, što znači da ih je bilo više nego što je Bled imao juniora. U odnosu na postavu koja je izgubila u Jesenicama, pričuvnog vratara Tomića zamijenio je Goršić, na mjestu braniča Pavlica našao se Premerl, a umjesto napadača Vujasinovića i Hanžeka, u sastavu su zaigrali Burazin, Lopotar i Popović Tijan.

Poslije početnog ispitivanja snaga, gosti su početkom treće minute ostali s igračem više uslijed isključenja Fernandeza Genca. Obrana "plavih" je dobro obavila svoju zadaću ograničivši protivnika na samo jedan udarac tijekom dvije minute igre. Team Zagreb je poslije izjednačenja snaga na ledu preuzeo inicijativu uputivši niz udaraca prema vratima "bijelih". Premda su bili prisiljeni na obranu, "labudovi" su koristili svaku priliku za protunapad. Vratar Slivnjak sigurno je zaustavio par udaraca gostiju pa se u drugi dio trećine ušlo netaknutih mreža.

Ofanzivu Zagrepčana zaustavio je prekršaj Dobrića u 11. minuti. Premda su domaći prvi uputili udarac prema golu, "bijelima" je trebalo svega četrdesetak sekundi da iskoriste brojčanu prednost. Borse je vratio pak na plavu liniju do Podrekara koji je ne odviše jakim udarcem pogodio mrežu. Primljeni pogodak na nekoliko je minuta "smrznuo" domaće koji nisu mogli pronaći svoju igru. "Plavi" su tek u završnici trećine ponovo povezali svoje redove i počeli stvarati prilike pred protivničkim vratima. Kad se činilo da će "labudovi" na prvi odmor poći s minimalnim vodstvom, pak je po drugi put odsjeo u mreži Teama Zagreb.

Zupan je tukao s lijevog krila, Slivnjak odbija pak na drugu stranu do Mahkoveca koji puca iz prve. Vratar domaćih obranio je i ovaj udarac, ali se pak počeo migoljiti prema crti gola pa su čak dvojica suigrača pohitala u pomoć. Međutim, umjesto da su pak zaustavili, igrači Teama Zagreb sami su ugurali pločicu u vlastita vrata. Do kraja trećine bilo je ostalo svega šest sekundi. Domaći su na odmor pošli s rezultatom koji je bio gori od prikazane igre. Razlika između dvije momčadi je što su Bleđani koristili pogreške protivnika, a Zagrepčani nisu.

Tek što je počela igra u drugoj trećini, gosti su povećali prednost. Luka Stan je presjekao dodavanje "plavih" i pucao prema vratima. Odbijeni pak dolazi do Kosa koji udarcem sdesna pogađa mrežu. Zagrepčanima su se nakon ovog "odsjekle noge" pa su i dvije minute nakon primljenog pogotka uspjeli pogriješiti pri letećoj izmjeni i zbog viška igrača na ledu ostati s igračem manje. Tek sad su domaći došli k sebi pa su tijekom dvije minute s igračem manje bili bolja momčad na ledu i u dva navrata zaprijetili Pančuru.

Team Zagreb je nastavio s aktivnom igrom i u punoj postavi pa je u 26. minuti iznudio prekršaj Podrekara. Međutim, umjesto da su pojačali pritisak i smanjili zaostatak, "plavi" su loše odigrali s igračem više bez ijedne prave prigode za pogodak. Minutu po izjednačenju snaga na ledu Zagrepčani su ponovo uhvaćeni sa šestoricom igrača u akciji pa su ponovo kažnjeni zbog istog prijestupa. Bled je pritisnuo protivničku obranu i u par navrata natjerao Slivnjaka na intervenciju no do pogotka nije došlo. Na polovici susreta gosti su imali sigurnih tri razlike.

"Labudovi" su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Vratar "plavih" je zabilježio još par obrana, a onda su u 34. minuti Bleđani ponovo zatresli mrežu. Borse je spustio pak kroz sredinu do Luke Stana koji se izvlači na desno krilo odakle preciznim udarcem pogađa bliži kut domaćih vrata. Koliko god to neobično izgledalo, ali sve do četvrtog pogotka nije se činilo da je utakmica izgubljena za zagrebački sastav. Navijači su se nadali da bi prvi pogodak domaćih potaknuo "plave" da podignu razinu svoje igre i iskoriste brojčanu i fizičku nadmoć da dođu do povoljnog ishoda.

Međutim, nakon 0:4 Team Zagreb je nestao s leda. Uvjeren u pobjedu, trener gostiju mijenja vratara Pančura Jelerom Remškarom. Mlađahni gosti zagospodarili su ledenom plohom stvarajući priliku za prilikom. Slivnjak se našao pod kanonadom, ali je uspio nekako sačuvati svoju mrežu. U završnici trećine domaći su bili na rubu potopa no Bleđani nisu imali dovoljno prisebnosti da zadaju protivniku konačni udarac. Kako god bilo, zagrebački sastav je imao još dvadeset minuta da, ako ništa drugo, ublaži poraz i stvori polazište za bolje nastupe u nastavku prvenstva.

Kao da nisu primili dovoljno udaraca tijekom prvih četrdeset minuta, Zagrepčani su primili gol već u drugoj minuti posljednje trećine. Konc je dugim dodavanjem "izbacio" Luku Stana u protunapad, a vrsni napadač gostiju udarcem iz zgloba s desne strane pogađa mrežu. Ishod utakmice više nije bio u pitanju pa su razvila obostrano otvorena igra u kojoj su se prilike smjenjivale na obje strane. Od brojnih prigoda najbolju je imao Rakar koji je u 47. minuti udarcem sdesna pogodio stativu.

Posljednjih desetak minuta nije donijelo nikakvu promjenu u odnosu snaga. I dalje se više pažnje posvećivalo napadu nego obrani no ni jednima niti drugima nije polazilo za rukom pogoditi mrežu. Kad se već činilo da smo vidjeli sve zgoditke, domaći su ipak ublažili poraz. Tri minute prije završetka susreta Belinić je pucao s desne strane, vratar Jeler Remškar odbija pak do Lopotara koji iz neposredne blizine postiže jedini pogodak za "plave". Do kraja utakmice vidjeli smo još i stativu Borseta nakon čega se gostima moglo samo čestitati na pobjedi.

Hrvatska će, nakon dugo godina, ugostiti svjetsko juniorsko prvenstvo. Ne znamo što je potaknulo savez na taj potez no nadamo se da je do odluke barem dijelom došlo kako bi se našim juniorima pomoglo u brzom povratku u diviziju IIA. Na žalost, u ovom trenutku ne vidimo kako bi to naša reprezentacija, koju će u velikoj mjeri činiti upravo ovi igrači, uopće mogla doći do medalje. Hrvatski su juniori glatko poraženi od Bleda čiji su igrači prošle sezone bili sasvim prosječna momčad u mlađim juniorima. Bilo je teško gledati mlađe juniore Bleda čiji je svaki izlazak iz trećine imao glavu i rep, u čijoj igri se vidjelo da igrači traže jedan drugoga kako bi što brže i lakše postigli pogodak. Još nije kasno da stručni stožer Teama Zagreb prione poslu i od skupine pojedinaca napravi momčad. U protivnom, Hrvatska će se u Domu sportova boriti za opstanak.