Sigurna pobjeda Zagrepčana

U16 TZG CZ 170919Početkom rujna mlađi juniori Crvene zvezde gostovali su u Zagrebu na turniru koji je uz tri zagrebačka kluba okupio i kranjski Triglav. Beograđani su osvojili treće mjesto zahvaljujući pobjedama nad Medveščakom i Zagrebom. Nakon malo više od dva tjedna "crveno-beli" su se vratili na Velesajam, ovog puta na utakmicu prvenstva Slovenije protiv Teama Zagreb. Selekcija ponajboljih zagrebačkih mlađih juniora dobro je otvorila utakmicu i do sredine prve trećine imala dva gola prednosti. Domaći su u nastavku susreta i treći put zatresli mrežu no zvezdaši se nisu predavali. Gosti su polovicom druge trećine smanjili zaostatak no na mali odmor se ipak pošlo s tri gola razlike za Zagrepčane. Crvena zvezda je pogotkom na početku treće dionice dvoboja vratila nadu u povratak no domaći su ostali pribrani i poslije nekoliko minuta uzvratili. U samoj završnici utakmice vidjeli smo još tri zgoditka. Prvo je Team Zagreb povećao prednost, a potom su Beograđani u zadnjoj minuti s dva zgoditka ublažili poraz.

Team Zagreb U16 - Crvena zvezda U16 6:4 (2:0, 2:1, 2:3)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 19.9.2017.

Crvena zvezda 4 min

Team Zagreb: Mikulić, Krasić - Janjatović, Đerek, Hanžek, Kramarić, Lovak - Čavlović, Mandić, Joureau, Pavetić, Pejaković - Podboj, Čavić, Dimitrijević, Bebek, Idžan - Čiček, Mihalić, Čaić, Ruklić. Trener: Sertić

Crvena zvezda: Krstić, Radojčić - Jeremić, Đerić, Popović, Gvozdenović, Dinić - Milošević, Stojanović, Nikolić, Kravljanac, Savić - Simović, Vuković, Šaljić. Trener: Juloski

Gostovanje preko tjedna utjecalo je na brojnost beogradskog sastava. Trener Juloski na raspolaganju je, uz dvojicu vratara, imao samo 13 igrača. Dobra vijest za "crveno-bele" bila je što su u sastavu bili braniči Jeremić i Milošević te napadač Popović koji su itekako nedostajali na nedavno održanom zagrebačkom turniru. Međutim, Beograđanima su ovog puta nedostajali branič Mladenović i napadač Jovanović. Crvena zvezda je u prvom kolu bila slobodna, a utakmica drugog kola s Celjem se nije odigrala tako da je za "zvezdaše" dvoboj na Velesajmu bio otvaranje službene sezone.

Prije dvije godine kad su godišta 2002. i 2003. igrala u kadetima, Crvena zvezda je dobila svih pet odigranih utakmica sa zagrebačkim klubovima i na kraju bila četvrta. Prošle sezone Beograđani su u mlađim juniorima triput dobili Team Zagreb. Sasvim je stoga razumljivo da je u domaćem taboru bila velika želja za uzvratom. Zagrebački dečki su izgubili prvu utakmicu u prvenstvu od Olimpije sa 7:3 pa su imali i dodatni razlog da jure bodove na Velesajmu. U odnosu na sastav koji je nastupio u Tivoliju, Mikulić je između vratnica zamijenio Krasića. Prve tri navale su ostale u istim postavama, a četvrta je upotpunjena Čaićem. U obrani se pojavio Čavlović koji je zauzeo mjesto u drugoj postavi s Mandićem pa se Podboj pridružio Čaviću u trećem paru.

Zagrepčanima je pošlo za rukom već u prvoj minuti pogriješiti prilikom leteće izmjene što je neuobičajeno  čak i kod mlađih uzrasta. Domaći se nisu previše uznemirili što su morali igrati s igračem manje. Tijekom iduće dvije minute vidjeli smo obostrano otvorenu igru u kojoj su svoje prilike imali i jedni i drugi. Poslije izjednačenja snaga na ledu, nastupilo je kratko zatišje, a onda su u petoj minuti "plavi" poveli. Idžan je tukao iz sredine, Krstić kratko odbija pak, a Dimitrijević iz neposredne blizine posprema pločicu u mrežu.

Vodeći pogodak dao je dodatni poticaj domaćima koji su u kratkom roku par puta zaprijetili vratima Crvene zvezde. Međutim, prekršaj Mihalića u šestoj minuti oslobodio je goste pritiska. Beograđani su smjesta zagospodarili napadačkom trećinom te zasuli Mikulića nizom udaraca. Vratar "plavih" bio je na visini zadatka pa je sačuvao svoju mrežu netaknutom. Čim su zaigrali u punoj postavi, Zagrepčani su preuzeli inicijativu. Poslije nekoliko akcija pred vratima "crveno-belih" u kojima se istaknuo vratar Krstić, u 11. minuti Team Zagreb postiže još jedan pogodak.

Dimitrijević se našao iza Zvezdinih vrata te je uposlio Idžana pred golom koji je udarcem iz prve svladao čuvara mreže gostiju. Beogradski sastav se nije dao uzdrmati zaostatkom. Potaknuti svojim trenerom koji je s klupe neumorno dijelio savjete, "crveno beli" su nastavili s otvorenom igrom pa smo od početka drugog dijela trećine gledali zanimljivu i otvorenu igru obje momčadi. Prilika pred oba gola nije nedostajalo, ali vratari su bili na visini zadatka.

Kako se bližio kraj prvih dvadeset minuta tako je Team Zagreb sve više preuzimao igru u svoje ruke. "Plavi" su vrijeme uglavnom provodili na protivničkoj polovici te su stvarali jednu priliku za drugom. Zvezdaši su se branili najbolje što mogu no nisu mogli spriječiti kanonadu prema svojim vratima. Srećom po goste, Krstić je stajao između Zagrepčana i Zvezdine mreže. Unatoč premoći, domaći nisu uspjeli povećati prednost, ali i s dva gola razlike su mogli zadovoljni poći na veliki odmor.

"Crveno beli" su u nastavak susreta ušli borbeno, ne bi li što prije uhvatili priključak i vratili neizvjesnost u utakmicu. Uvodne minute druge trećine protekle su u obostrano otvorenoj igri pri čemu je bilo jasno da će momčad koja prva zatrese mrežu dobiti značajni psihološki poticaj. Domaći su u ovom nadjačavanju bili uspješniji budući da je Đerek u 24. minuti dugim dodavanjem pronašao Idžana koji izlazi sam pred gol i sigurnim bekhendom šalje pločicu u mrežu.

Ni treći primljeni gol nije oduzeo gostima volju za borbu. Upravo suprotno, Beograđani su odgovorili napadima prema vratima "plavih" koji su stavili obranu i vratara Mikulića na velika iskušenja. Čim su se malo pribrali domaći su krenuli u protuofanzivu pa je sada Krstić morao nizati obranu za obranom. Polovicu druge trećine Team Zagreb je dočekao u velikom napadačkom zamahu koji je prijetio slomiti otpor gostiju. Međutim, u jeku napada "plavih", pogodak su postigli zvezdaši.

Dinić je u 33. minuti odigrao povratni pak za Jeremića koji ga prebacuje nalijevo odakle Popović udarcem iz zgloba pogađa mrežu. Prije nego što se igra nastavila trener gostiju je promijenio vratare pa je između vratnica stao Radojčić. Da li je taj potez bio unaprijed planiran ili posljedica rezultata, ne znamo, ali u načelu se ne slažemo sa zamjenama vratara usred utakmice radi "davanja prilike". Bolje je da vratari brane naizmjence nego da nezagrijani ulaze usred dvoboja.

U drugom dijelu trećine tempo igre je nešto opao pri čemu su inicijativu imali domaći. Zagrepčani su pošto poto htjeli pobjedu pa su nastojali vratiti sigurnijih tri razlike. Pritisak "plavih" stvorio je nekoliko prilika, a u 37. minuti Team Zagreb postiže još jedan zgoditak. Hanžek i Kramarić dugo su se borili uz ogradu u lijevom kutu s obranom gostiju. Naposljetku se Hanžek izborio za prostor iza gola odakle je uposlio Kramarića koji udarcem iz neposredne blizine pogađa mrežu.

Beogradski je sastav u preostale tri i pol minute do kraja trećine preuzeo igru u svoje ruke. "Crveno-beli" su žestoko krenuli prema vratima domaćih ne bi li popravili omjer prije ulaska u posljednju trećinu. Mikulić je u više navrata morao intervenirati, ali je uz pomoć suigrača sačuvao svoja vrata. Team Zagreb je u treću dionicu susreta ušao s velikim izgledima za pobjedu i prve bodove u novoj sezoni.

Tek što je zadnja trećina počela, Crvena zvezda je smanjila zaostatak. Gvozdenović je otklizao iza gola odakle je pronašao Dinića pred vratima koji udarcem iz prve postiže pogodak. Gostima se popravilo raspoloženje pa su krenuli prema naprijed. Međutim, ni "plavi" nisu ustuknuli pa se razvila ravnopravna borba s prilikama na obje strane. Ravnotežu na ledu narušilo je isključenje Jeremića u 45. minuti. Domaći su pritisnuli "crveno-bele" stvarajući nekoliko prilika za pogodak. Radojčić je svaki put bio na mjestu pa su se gosti uspješno obranili.

Team Zagreb je zadržao napadački zamah te je u istoj minuti u kojoj su gosti zaigrali u punom sastavu, zatresao mrežu. Bebek se probio kroz sredinu te uposlio Dimitrijevića pred golom koji vještim bekhendom šalje pak pod prečku. Činilo se kako je ovaj pogodak slomio otpor Beograđana. Tempo igre je pao pa su se i prilike pred oba gola prorijedile. Međutim, prekršaj Pavetića u 50. minuti dao je novi zamah igri "crveno-belih". Gosti su pritisnuli protivnika i stvorili par prigoda no Mikulić je svaki put bio na mjestu pa su dvije minute protekle bez većih prijetnji domaćim vratima.

Čim su zaigrali u punom sastavu Zagrepčani su zagospodarili ledenom plohom. Crvena zvezda se sve teže suprostavljala naletima "plavih" koji su nizali jednu priliku za drugom. Obrana gostiju bila je na velikim iskušenjima pa se morao iskazati vratar Radojčić s više uspješnih obrana. Pritisak domaćih doveo je četiri minute prije kraja trećine i do prekršaja Kravljanca. Zvezdaši su uspješno izdržali prvu minutu i izbacili pak iz svoje trećine. U 58. minuti Đerek je dugim dodavanjem pronašao Dimitrijevića na plavoj liniji. Napadač domaćih primirio je pak kojeg preuzima Kramarić te u punom naletu dolazi pred gol i šalje pak ispod vratara u mrežu.

Premda se činilo da je ovim pogotkom priča o utakmici završila, isključenje Pavetića dvije minute prije kraja donijelo je sa sobom nova uzbuđenja. Trener gostiju pozvao je pola minute predaha, a njegovi su igrači uzvratili zgoditkom u posljednjoj minuti. Popović je poveo protunapad te uposlio Gvozdenovića koji udarcem iz prve s lijeve strane pogađa mrežu. Tridesetak sekundi kasnije, Beograđani su se ponovo veselili. Iza gola domaćih našao se Kravljanac te pokušao ubaciti pak pred vrata. Pločica je pogodila vratara "plavih" u klizaljku i odbila se preko crte gola.

Dvadesetak sekundi kasnije, dvoboj je završio. Zagrepčani su mogli slaviti prvu pobjedu nad mlađim juniorima iz Srbije u zadnje dvije godine. Bodovi će svakako popraviti raspoloženje poslije poraza u Ljubljani no stručnom stožeru ostaje zabrinutost zbog nedovoljne pažnje u obrani zbog koje je Team Zagreb u oba susreta primio po dva gola u zadnjoj minuti. Crvena zvezda se pokazala kao momčad visokog borbenog morala koja će na svom ledu, kad bude kompletna, biti težak protivnik svakom suparniku.