Žestok otpor favoritima

S Tri Mla 170922Mladost je u drugom kolu IHL gostovala u Kranju. Izvorno je utakmica trebala biti odigrana u srijedu, ali je na molbu Zagrepčana odgođena za petak. Mladostaši su protiv Triglava predstavili nove dresove s bitno izmijenjenim dizajnom. Utakmica je počela odlično za malobrojne goste koji su poveli već u prvoj minuti. Domaći su se brzo pribrali pa su za nekoliko minuta izjednačili. "Orlovi" su potom preuzeli inicijativu no Mladost se disciplinirano branila te je na prvi odmor pošla u rezultatskoj ravnoteži. Triglav je nastavio s pritiskom i u drugoj trećini stvarajući niz prilika što je dovelo i do prelaska u vodstvo sredinom utakmice. Gosti su u preostalom dijelu trećine sačuvali svoju mrežu. Do raspleta je došlo polovicom posljednje trećine kad su suparnici za četiri minute postigli isto toliko pogodaka nakon čega su domaći stekli prednost od tri razlike. Mladost je do kraja ublažila poraz za konačnih 5:3.

Mladost 10 min

Triglav: Šenk, Us - Škrjanec, Ahačič, Zupan, Terlikar, Ban M. - Lampič, Logar, Grošelj, Potočnik K., Hočevar - Potočnik M., Mubi, Štenkler, Tavčar, Vilfan M. - Vilfan N., Rozman, Jenko, Prostor. Trener: Drinovec

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Borić, Matošić, Čunko, Cerovečki R., Večerina - Trstenjak T., Kramarić, Ivšac, Martinić, Šutevski - Cerovečki N. Trener: Franjković

Triglav je u prošloj sezoni osvojio drugo mjesto u redovnom dijelu slovenskog prvenstva (u kojem nisu sudjelovali Jesenice i Olimpija), ali je u doigravanju ispao već na prvom koraku od Slavije. Klub je napustio mladi napadač Žan Markič koji se otisnuo preko Atlantika kako zaigrao u nekoj od nižerazrednih liga za mlade hokejaše. Od sadašnjih igrača u sastavu nije bilo braniča Urbana Bana te napadača Tilena Kalana i Petera Pavca. "Orlovi" su u prvom kolu kod kuće tijesno svladali Crvenu zvezdu s tijesnih 1:0.

Mladostaši su se unatoč odgodi, jedva skupili i za utakmicu u petak. U odnosu na sastav koji je izgubio od Medveščaka u prvom kolu Zagrepčanima su nedostajali braniči Ljubić i Delić te napadači Božić, Grahovar, Nikša Trstenjak, Dobrić, Filip Smerdelj i Pleština. Svoju prvu utakmicu u novom prvenstvu tek trebaju odigrati Miro Smerdelj, Petar Trstenjak i Mario Novak tako da trener Franjković nije imao previše kombinacija na raspolaganju za sastav momčadi.

Gledatelji su još pristizali na tribine kranjskog klizališta kad su gosti prešli u vodstvo. Robert Cerovečki je ubacio pločicu u gužvu pred vrata Triglava gdje se ona odbila od nekog i ušla u mrežu, a suci su procijenili da je "krivac" bio Večerina. Radost mladostaša nije dugo trajala. Samo tri minute kasnije, Terlikar je s desne strane ubacio pločicu u sredinu odakle je Zupan udarcem iz zgloba zakucao u mrežu. Nakon raspucanog uvoda suparnici su podigli razinu igre u obrani pa se broj udaraca prema vratima prorijedio. Domaći su zadržali inicijativu no malobrojni mladostaši su odgovornom igrom u obrani s puno klizanja zatvarali prostor za udarac protivniku.

Ravnotežu u igri narušilo je isključenje Matošića u 12. minuti. "Orlovi" su brzo uspostavili igru u napadačkoj trećini te su nastojali nizom brzih dodavanja izbaciti obranu "žutih" iz položaja i postići pogodak. "Mamuti" se nisu dali iznenaditi pa su pune dvije minute disciplinirano držali svoja mjesta sprečavajući bilo kakvu prijetnju svojim vratima. Nakon izjednačenja snaga na ledu, Zagrepčani nastavljaju u istom tonu, pokrivajući protivničke igrače i koristeći svaku priliku za brzi prijenos paka u protivnički dio leda. Prilika za pogotke gotovo da i nije bilo jer se uglavnom igralo uz ogradu i u srednjoj trećini.

Prekršaj Kramarića dvije minute prije kraja trećine stavio je umorne mladostaše pred novo iskušenje. Međutim, Triglav ni ovog puta nije uspio nadmudriti obranu gostiju. Nijedan pak nije stigao do Štimca Rojtinića pa su Zagrepčani na zasluženi odmor pošli s odličnim omjerom. Bilo je za očekivati da će "orlovi" u nastavku susreta dodatno pojačati tempo ne bi li slomili protivnika koji je imao samo dvije postave.

Triglav je krenuo napadački u drugu trećinu i ponovo se suočio s nepokolebljivom obranom "žutih". Kad bi domaći i pronašli prostor za udarac, uvijek bi se ispriječio raspoloženi Štimac Rojtinić. Pritisak "plavih" u 26. je minuti doveo i do prekršaja Roberta Cerovečkog. "Orlovi" su pojačali svoje napade i ubrzo se stvorila prilika za Škrjanca koji se našao u neposrednoj blizini gola, ali nije uspio ugurati pločicu preko crte. Vratar gostiju imao je posla i prije i poslije povratka svog suigrača s klupe za kažnjene. Nakon jedne intervencije pred vratima "žutih" pograbili su se Grošelj i Borić pa ih je sudac obojicu poslao na klupe za kažnjene.

U igri četvorice protiv četvorice prvu su priliku imali gosti kad je Kramarić svoj prodor završio udarcem slijeva no u 29. minuti Triglav prelazi u vodstvo. Nace Vilfan je uklizao u napadačku trećinu po lijevom krilu, obišao vrata te s desne strane dao pak poprijeko do Ahačiča koji udarcem iz prve zakucava pločicu u mrežu. Zagrepčani nisu dopustili da ih ovaj pogodak izbaci iz ravnoteže. Idućih par minuta gledamo ravnopravnu igru u kojoj su oba vratara imali posla, a u 31. minuti na klupu za kažnjene odlazi Kristof Potočnik. U tim trenucima po prvi je put umor gostiju došao do izražaja. Zagrepčani nisu uspjeli doći u posjed paka pa su se veći dio brojčane prednosti branili od naleta "plavih". Štimac Rojtinić je bio na visini zadatka pa se Triglav nije mogao odlijepiti na dva razlike.

Tek kad su se snage na ledu ponovo izjednačile, "žuti" su uspjeli uspostaviti ravnotežu u igri. Prilike su se stvarale na obje strane pa su i Šenk i Štimac Rojtinić imali dosta posla. Kako se trećina bližila kraju tako se pojačavao tempo kao da se radi o završnici susreta, a ne druge trećine. U nizu prigoda izdvajamo udarac Čunka iz sredine u 39. minuti kojeg je vratar "plavih" odlično zaustavio. Triglav je na drugi odmor otišao s minimalnim vodstvom kojeg bi jedan uspješan protunapad mogao poništiti. "Mamuti" su i dalje mogli biti zadovoljni izvedbom, ali i zabrinuti pred treću dionicu susreta u kojoj je pad energije bio za očekivati.

Domaći su zadnju trećinu počeli slično kao i prethodnu. Zagrepčani su tijekom odmora prikupili nešto energije pa su dobro parirali naletima "plavih" koji su koristili i po četiri napadačke trojke. Matevž Ban je u 44. minuti povukao protunapad kojeg završava udarcem slijeva koji pogađa Štimca Rojtinića u kacigu. Mladost je učinkovito odbijala protivničke napade ograničavajući broj udaraca prema svojim vratima. Tek povremeno bi "mamuti" ugrabili pak i izveli kakav protunapad no Šenk se nije dao iznenaditi. Ofanziva Triglava naposljetku je dovela do isključenja Borića u 49. minuti. Domaći su ponovo namjeravali nizom dodavanja zaskočiti protivnika.

Triglav je potrošio gotovo punu minutu tražeći "rupu" u protivničkoj obrani, a onda je u 50. minuti s plave linije sijevnulo dodavanje pred gol odakle je Terlikar promašio cijela vrata. Pak dolazi do Zupana koji ga vraća na plavu liniju do Ahačiča. Branič "plavih" ponovo spušta brzi pak na drugu stativu do usamljenog Terlikara koji ga skreće u nebranjeni dio mreže. Bila je to uigrana kombinacija domaćih kojoj "žuti" nisu uspjeli parirati. Prije nego što su se "orlovi" stigli nadovezati na povećanje vodstva, Zagrepčani su uzvratili. Robert Cerovečki se u istoj minuti probio po lijevom krilu odakle je pronašao Večerinu u sredini koji preciznim udarcem pogađa mrežu.

Samo 15 sekundi kasnije, Triglav odgovara gostima na isti način. Domaći su nadmudrili obranu "žutih" i stvorili situaciju dvojice na jednog u kojoj je Hočevar sdesna poslao pak nalijevo do Krištofa Potočnika koji udarcem iz prve odvodi "plave" na dva razlike. "Orlovi" su osjetili kako suparnici sve više gube dah pa su pojačali pritisak kako bi do kraja slomili Mladost. Prošle su dvije minute prije nego što je Zupan iz lijevog kuta dijagonalom pronašao Terlikara koji tuče iz sredine i pogađa mrežu. U istoj minuti na klupu za kažnjene sjeda Robert Cerovečki. Mladost se našla u nezavidnom položaju no "mamuti" su izvukli posljednje pričuve energije za igru s igračem manje.

Domaći su tijekom iduće dvije minute zasuli Štimca Rojtinića nizom udaraca no vratar "žutih" ostao je pribran i nakon pet primljenih pogodaka. Uz pomoć svojih suigrača onemogućio je protivniku da izvjesni poraz Mladosti pretvori u potop. Triglav je nastavio s naletima no mladostaši su izdržali pritisak "orlova" da bi u 57. minuti smanjili zaostatak. Kramarić je iz pozadine uposlio Šutevskog koji prodire po desnom krilu te iz napadačke trećine prebacuje pak nalijevo do Trstenjaka koji udarcem iz prve popravlja omjer. Trener Franjković je u tom trenutku odlučio pružiti priliku i mladom juniorskom vrataru Goršiću.

Domaći su uočili novog čuvara mreže između protivničkih vratnica pa su pojačali napade kako bi iskoristili nezagrijanost novog vratara. Goršić se našao pod kanonadom suparnika koji je u tri minute ispalio pet jakih udaraca, ali svi su do jednog postali plijenom vratara i obrane Mladosti. "Mamuti" su također stvorili par prilika, ali do kraja susreta mreže se više nisu tresle.

Triglav je u ovom susretu pokazao da je i dalje jedna od najjačih momčadi u ligi, a u odnosu na prošlu sezonu konkurencija u sastavu je pojačana dolaskom vrsnih juniora koji su se svojevremeno okitili i naslovima prvaka Slovenije. Mladostaši zasigurno žale zbog nepravednog rasporeda koji ih šalje na gostovanja preko tjedna zbog čega su jedva skupili dovoljno igrača. Vrlo dobra izvedba u Kranju treba poslužiti kao podloga na kojoj će se graditi igra za nastaval sezone u kojoj će "mamutima" cilj biti ulazak u doigravanje.