Oluja otpuhala goste

S Med Sla 170927Loša izvedba na utakmici protiv Zagreba potaknula je odgovorne u Medveščaku da u utakmicu sa Slavijom momčad uđe s drugačijim pristupom. U sastav se uključila nekolicina prvotimaca iz EBEL-a, a na galeriji Velesajma pojavio se i stručni stožer profesionalne momčadi. Pomlađeni gosti iz Ljubljane nisu ni sanjali što ih je čekalo u Zagrebu. "Medvjedi" su od prvog bulija "zagrizli" u protivnika i nisu ga ispuštali sve do posljednjeg zvuka sirene. Malo je koja hrvatska momčad, uključujući i reprezentaciju, izgledala toliko moćno kao što je to bio slučaj s Medveščakom na ovoj utakmici. Gosti su, unatoč pritisku Zagrepčana, poveli sredinom prve trećine no "medvjedi" su za 45 sekundi preokrenuli omjer. Na prvi odmor pošlo se s tri razlike u korist Medveščaka. Slavija se u drugih dvadeset minuta provukla sa samo jednim pakom u mreži, a "medvjedi" su i treću trećinu dobili minimalnom razlikom za konačnih 7:2 u svoju korist.

Medveščak - Slavija 7:2 (4:1, 1:0, 2:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 27.9.2017.

Slavija 6 min

Medveščak: Nikolić, Pilipović - Sertić, Tadić, Mirić, Fičur, Vedlin - Čepon, Kegalj, Jarčov, Janković, Lazić - Smolec, Senzel, Mikulić, Brenčun, Jazbec - Pleško M., Vuglač, Žižanović, Ružić, Paulović. Trener: Kolombo

Slavija: Pavlič, Zorman - Kompolšek, Čampa, Gorše, Snoj M., Klanšek - Miklavčič, Leben, Ferle, Ilovar, Trškan - Pušenjak, Bernard, Jeriha, Pleško K., Glavan. Trener: Augustinčič

Velika je bila gužva za mjesto u sastavu Medveščaka u utakmici protiv Slavije. Trener Kolombo dobio je od kolege Camerona iz profesionalne momčadi trojicu igrača koji su ove sezone nastupali isključivo u EBEL-u. Mladi slovenski branič Čepon te domaći napadači Janković i Jarčov pojačali su "medvjede" za okršaj s gostima iz Zaloga. Napadački dvojac iz EBEL-a spojen je s povratnikom u hokej Lazićem. Na njegovom mjestu je u navali s Mikulićem i Brenčunom, zaigrao Jazbec. Izostanak Miličića iz "žute" navale s Mirićem i Fičurom nadoknadio je Vedlin. Četvrtu navalu sačinjavali su Ružić, Žižanović te dvojica juniora, Vuglač i Paulović. Za ovaj dvoboj trener Kolombo predvidio je sedmoricu braniča. Iskusni Sertić i Tadić su ostali zajedno, a Čepon je zaigrao zajedno s Kegljom.  Smolec i Senzel činili su treći par, a u rotaciji je bio i Pleško. Između vratnica po prvi puta ove sezone stajao je Nikolić dok mu je pričuva u svojoj prvoj seniorskoj utakmici bio junior Pilipović. Od igrača koji su već odjenuli dres Medveščaka ove sezone nedostajali su vratar Ružić, braniči Šimunović, Poljak, Kopričanec i Kapetanić te napadači Krivošić, Miličić i Buković. Igračima iz drugog plana zasigurno bi bilo dobro razmisliti o prelasku u drugu sredinu gdje će igrati istu ligu, ali redovito.

Zagrebački gosti, hokejaši Slavije, prije utakmice na Velesajmu su svladali Vojvodinu sa 6:2 i izgubili od Celja s 4:0. U odnosu na prošlu sezonu u kojoj je bila treća, momčad iz Zaloga znatno je oslabljena. Čak petorica igrača pridružili su se gradskom suparniku Olimpiji koja se natječe u Alpskoj ligi među kojima su vrsni braniči Luka Ščap i Uroš Batič te opasni napadač Črt Snoj. U sastavu nema ni drugog najboljeg strijelca, Nika Trudena koji nastupa u četvrtoj švedskoj ligi. Uzme li se u obzir da su nedostajali i vrsni strijelci poput Tadeja Snoja i Nika Humara te standardni prvotimci prošlosezonskog sastava poput Roka Kisoveca, Jake Pogačara, Urbana Železnika, Domena Vidica i Matije Turka, jasno da Slavija nije mogla u dvoboj ući s optimizmom. Čak šestorica igrača u postavi gostiju bili su juniori.

"Medvjedi" su odmah po prvom buliju započeli ofanzivu prema vratima Slavije. Vratar gostiju, Pavlič, u prvih je pet minuta skupio već sedam obrana pa je bilo jasno da "crnima" gol visi u zraku. Medveščak je nametnuo strašan tempo, kakvog smo rijetko viđali u izvedbi neke hrvatske momčadi. Četiri navale su se smjenjivale jedan za drugom, a pritisak nikako nije popuštao. Teško da su Ljubljančani očekivali ovakav doček. Slavija bi tek povremeno prelazila crvenu liniju, a kad bi gosti i uputili kakav udarac, Nikolić bi bio na mjestu. Kako se približavala sredina prve trećine tako se Slavija pomalo prilagođavala igri Medveščaka pa je i broj prigoda pomalo opao.

Kako to obično biva, kad momčad ne iskoristi brojne prigode, tada sam prima pogodak. Početkom desete minute Ilovar je protunapad završio udarcem slijeva. Nikolić odbija, ali samo do Ferleta koji bekhendom iz sredine dovodi Slaviju u vodstvo. Bio je to trenutak kojeg su "medvjedi" trebali kako bi sve posložili u svojoj igri. Desetak sekundi kasnije, Pavlič je po prvi put vadio pločicu iz svoje mreže. Sertić je prošao po desnom krilu te iz kuta ubacio pak pred gol gdje je najspretniji bio Mirić i iz neposredne blizine pogodio mrežu. Nevoljama za goste, tu ni iz daleka nije bio kraj.

Tek što je bačen buli na sredini, "medvjedi" su ponovo krenuli prema naprijed. U tridesetak sekundi ispalili su nekoliko projektila prema golu. Pavlič je na brzinu skupio još nekoliko obrana no poslije samo 35 sekundi "bijeli" su preokrenuli omjer. Janković je opalio iz sredine, vratar "crnih" odbio pak, a Lazić iz neposredne blizine doveo Medveščak u vodstvo. Gosti su se pokušali pribrati i zatvoriti prilaze svojim vratima u drugo dijelu trećine. Međutim, pritisak Medveščaka nije popuštao. U 13. minuti prekršaj Lebena ostavlja Ljubljančane s igračem manje.

Domaćima nije trebalo ni pola minute da iskoriste brojčanu prednost. Senzel je tukao s plave linije, a Fičur vješto skrenuo pak u rašlje. Zagrepčani ni nakon ovog zgoditka nisu popuštali. Medveščak je u potpunosti gospodario ledenom plohom i činilo se kako je samo pitanje vremena kad će još koji pak završiti u mreži "crnih". Vratar Pavlič je i dalje bio na "streljani", a njegovi suigrači nastojali su mu pomoći kako god su mogli. U rijetkim trenucima kad bi se domogli paka, gosti su pokazali da znaju igrati hokej no protiv ovakvog Medveščaka nisu imali izgleda.

U završnici trećine, "bijeli" su još jednom zatresli protivničku mrežu. Janković je pucao iz sredine, Pavlič odbio pak, ali samo do Lazića koji puca iz blizine. Vratar gostiju još jednom brani no pred golom se našao Pleško i pospremio pločicu u mrežu. Minutu i pol kasnije završila je rijetko viđena trećine. Gledatelji na galeriji ispratili su Zagrepčane pljeskom i nevjericom da su mogli uživo gledati ovakav hokej na Velesajmu. Ostalo je samo pitanje, jesu li se domaći "ispuhali" odnosno hoće li biti u stanju zadržati sličnu razinu igre i u nastavku.

Vrlo brzo se ispostavilo da nije bilo razloga za brigu među domaćim navijačima. Medveščak je već u 23. minuti povisio prednost. Janković je prošao po lijevom krilu odakle prebacuje pak na drugu stranu do Tadića koji vraća pločicu u sredinu za Čepona. Uslijedio je udarac iz zgloba i pločica se zakoprcala u mreži. U tom trenutku obje su momčadi shvatile da od preokreta neće biti ništa. "Medvjedi" su nastavili s otvorenom igrom, ali sada su im se pridružili i Ljubljančani. Obranama se počelo posvećivati manje pažnje pa gledamo obostrano otvorenu igru s nizom prilika pred oba gola.

Niz udaraca pružio je mogućnost za isticanje obojice vratara. I Nikolić i Pavlič zaustavili su više udaraca prema svojim vratima onemgućujući promjenu omjera. U 26. minuti na klupu za kažnjene sjeda Čepon. Gosti su pokušali iskoristiti brojčanu prednost no obrana "bijelih" odlično je obavila svoju zadaću dopustivši samo jedan udarac prema Nikoliću. Zagrepčani nisu dugo igrali u punoj postavi nakon povratka slovenskog braniča. Prekršaj Mirića u 30. minuti ponovo je ostavio domaće s igračem manje. "Bijeli" su isprva bili opasnija momčad no Slavija je naposljetku uspostavila igru u napadačkoj trećini. Vrlo dobri Nikolić je bio na visini zadatka i sačuvao svoju mrežu.

Medveščak je odmah po izjednačenju snaga na ledu preuzeo igru u svoje ruke. Fičur u 32. minuti tuče iz sredine i pogađa prečku. Nakon ovog udarca Pavlič je ponovo morao izdržati baražnu paljbu na svoja vrata. Nizale su se prigode jedna za drugom, ali vrsni vratar "crnih" je i dalje bio brana od općeg potopa gostujućeg sastava. U završnici trećine Slavija se nakratko oslobodila pritiska i stvorila par prilika. "Medvjedi" su ubrzo uzvratili projektilom Senzela s lijeve strane koji je pogodio stativu. Minutu prije kraja prekršaj Brenčuna ostavlja goste s igračem više. Domaći su bez obzira na to mirno priveli trećinu kraju.

Gosti su u zadnju trećinu ušli s novim vratarom. Iscrpljenog Pavliča zamijenio je Zorman. Zagrepčani su bez poteškoća odradili pedesetak sekundi s igračem manje na početku posljednje trećine. Minutu kasnije, pločica se po šesti put našla u mreži Slavije. Kegalj je opalio s plave linije, vratar "crnih" kratko odbio, a Brenčun pospremio pak u nebranjeni dio mreže. "Medvjedi" su se na ovaj pogodak nadovezali novom ofanzivom. Zorman je imao prilike sam iskusiti kako je bilo njegovom kolegi u prethodne dvije trećine. Mladi vratar "crnih" brzo se pribrao nakon primljenog pogotka i s više obrana spriječio Zagrepčane da povećaju razliku.

Pritisak Medveščaka naposljetku je doveo i do prekršaja Ilovara u 50. minuti. "Medvjedi" su ponovo bili učinkoviti. Trebalo im je četrdesetak sekundi da probiju obranu gostiju i pogode mrežu. Mikulić se izborio za pak u lijevom kutu pa ga je preuzeo Jarčov, uklizao pred vrata i bekhendom poslao pod prečku. Slavija se međutim nije predavala. Već u idućem napadu gosti su smanjili zaostatak. Nakon duge borbe za pak u napadačkoj trećini Ilovar je pogurnuo pločicu do Jerihe koji udarcem sdesna šalje pločicu u rašlje. Nakon dva pogotka u kratkom razmaku, suparnici su predahnuli na par minuta, a onda ušli u završnicu susreta.

Janković je u 54. minuti udarcem iskosa s lijeve strane pogodio stativu. Time je dao znak za završni juriš Medveščaka. Ponovo smo gledali igru s početka susreta. "Medvjedi" su u valovima napadali prema vratima Slavije pokazujući kako su puni energije i nakon 55 minuta igre u jakom tempu. Gosti su se požrtvovno branili pri čemu se naročito istaknuo Zorman zaustavljajući jedan udarac za drugim. Kanonada domaćih nije bila učinkovita, a u 59. minuti mladi Paulović je udarcem iz sredine pogodio stativu. Da nije bilo ovakog peha, Slavija bi se teško izvukla bez "desetke" u mreži. Isključenje Bernarda minutu prije kraja više nije utjecalo na ishod.

Ljubljančani su na kraju mogli biti zadovoljni što su izgubili sa samo pet razlike i nadati se da će u nastavku prvenstva zaigrati u nešto jačem sastavu. Medveščak je pak pokazao da ima potencijala za napad na prvo mjesto. Istina je da je trojac iz EBEL-a podigao razinu igre, ali je isto tako istina da, osim Čepona, svi ti igrači iza sebe imaju više sezona međunarodnog hokeja u nogama te da bi tako trebali igrati svaki put bez obzira gleda li ih Cameron s galerije ili ne. Jedini smisao velike koncentracije ponajboljih domaćih igrača u Medveščaku može biti natjecateljski rezultat. "Medvjedi" su pokazali za što su sposobni, sad bi trebali to potvrditi i u sljedećoj utakmici u Celju.