Potop u Kranju

U18 Tri TZG 171001Nakon dvije utakmice u kojim su bili blizu pobjede, juniori Teama Zagreb doživjeli su težak poraz na gostovanju kod Triglava. Zagrepčani su prvih dvadeset minuta pružali dobar otpor "orlovima". "Orlovi" su rano došli u vodstvo no gosti su poslije nekoliko minuta izjednačili. Triglav je veći dio preostalog vremena imao više od igre, ali do odmora nije pronalazio put do mreže. U nastavku susreta domaći ponovo postižu pogodak na početku trećine, ali su Zagrepčani još jednom u kratkom roku poravnali. Gorenjci su se potom prestrojili i ubrzali igru čemu Team Zagreb nije mogao parirati. Jednog za drugim, Slovenci su postigli čak četiri pogotka čime su otklonili svaku dvojbu oko ishoda. U posljednjoj trećini domaći koriste sve slabosti suparničkog sastava i za nekoliko minuta tresu mrežu čak tri puta. Zadovoljni postignutim, "orlovi" su malo popustili pa su i Zagrepčani došli do izražaja ublaživši poraz trećim zgoditkom. Točku na "i" ipak su stavili hokejaši Triglava postigavši konačnih 10:3.

Triglav U18 - Team Zagreb U18 10:3 (1:1, 5:1, 4:1)

Team Zagreb 4 min

Triglav: Pelko, Hafner - Gartner, Vilfan, Prostor, Tavčar, Jenko - Klemenčič, Kremenović, Grilj, Žagar, Morel - Udir, Vidjak, Štenkler, Pavlovič, Nadižar. Trener: Kern

Team Zagreb: Tomić, Slivnjak - Đerek, Cerovečki, Hanžek, Dobrić, Paulović - Belina, Matišin, Selitaj, Vragolović, Rakar - Joja, Vujasinović, Grgurić, Popović Tijan - Pleština, Kramarić, Fernandez Genc. Trener: Bregant

Bod osvojen protiv Crvene zvezde podigao je raspoloženje zagrebačkog sastava pred odlazak u Kranj na dvoboj s jakim Triglavom. Premda je uloga favorita pripala domaćima, Zagrepčani nisu namjeravali isklizati s bijelom zastavom. U odnosu na sastav koji je zamalo svladao Beograđane, nedostajao je vratar Goršić, braniči Seitz, Hrnjak i Premerl te napadač Burazin. Po prvi je put između vratnica stao Tomić, dok mu je pričuva bio Slivnjak. Obrana se sastojala od samo petorice braniča koji su se neprekidno rotirali. Hanžek je prebačen u prvi napad, a na njegovom mjestu je zaigrao Rakar kojeg je pak nadomjestio Vujasinović. Samo je četvrta navala zaigrala u istoj postavi kao i protiv "crveno-belih". U dosadašnjem tijeku natjecanja najučinkovitiji napadači Teama Zagreb bili su Paulović s 4 boda, Fernandez Genc s 3 te Hanžek s 2 boda. Od vratara koji dobili priliku, uspješniji je bio Goršić s 88,8% obrana.

Na drugoj strani, momčad Triglava nije ušla u prvenstvo u skladu s mogućnostima. "Orlovi" su uvjerljivo svladali Slaviju i Maribor, ali su kod kuće tijesno bili poraženi od Crvene zvezde i Jesenica. Zagrepčane su dočekali tek na četvrtom mjestu sa 7 osvojenih bodova. Inače, Triglav je prošlosezonski finalist slovenskog juniorskog prvenstva, a igrači godišta 2000. i mlađi prije dvije su sezone osvojili naslov prvaka u uzrastu mlađih juniora. Kranjske juniore po bodovima predvodi Jenko s 13, a slijede ga Tavčar s 10 bodova te Prostor i Morel sa po 6. Trener Kern na raspolaganju je imao sve juniorske igrače.

Domaći su krenuli odlučno po bodove i od prve minute pritisnuli Zagrepčane. Čim su se gosti u trećoj minuti oslobodili pritiska i prešli na protivničku polovicu leda, primili su pogodak. U protunapadu dvojice protiv dvojice Jenko je s lijeve strane ubacio pak pred gol odakle Tavčar ubacuje pločicu u nebranjeni dio mreže. Team Zagreb se nije dao obeshrabriti pa je u idućih nekoliko minuta u par navrata zaprijetio protivničkim vratima. Popović Tijan je u šestoj minuti imao dobru prigodu no Pelko je odličnom obranom zaštitio svoju mrežu.

Triglav je malo kasnije uzvratio prečkom Grilja s plave linije, a u sedmoj minuti Zagrepčani su izjednačili. Dobrić je vratio pak na plavu liniju odakle Belina tuče prema vratima, ali pogađa Vilfana od kojeg se pak odbio u gol. Primljeni pogodak je iznenadio domaćine koji su izgubili inicijativu pa nekoliko minuta gledamo ravnopravnu igru s pokojom prigodom na obje strane. U 14. minuti "orlovi" su zaprijetili udarcem Morela iz neposredne blizine kojeg je Tomić sjajnom reakcijom zaustavio.

Zagrepčani nisu posustajali no njihove prilike nisu bile tako opasne kao one koje su stvarali domaći. Jenko se u 16. minuti probio pred vrata no nije uspio svladati čuvara mreže "bijelih". U završnici trećine igra se u potpunosti rasplamsala pa su se prilike nizale na obje strane. Vratari su imali pune ruke posla no mreže se više nisu tresle. Team Zagreb je na prvi odmor pošao u rezultatskoj ravnoteži s čime su gosti mogli biti više nego zadovoljni.

Tek što je druga trećina započela, Triglav se vratio u vodstvo. Domaći su krenuli u protunapad dvojice na jednog pri čemu je Tavčar s lijeve strane ubacio pak u sredinu odakle Morel udarcem iz prve pogađa mrežu. Potez trenera "plavih" koji je rastavio prvi napad na način da je Prostora poslao u drugu navalu, a Morela prebacio u prvu, brzo se isplatio. Tijekom prvih dvadeset minuta igra Triglava je varirala od sjajne kad su na ledu bili Tavčar, Jenko i Prostor do prosječne tijekom nastupa druga dva napada.

Domaći sasvim sigurno nisu očekivali da im Zagrepčani za minutu i pol izjednače, ali upravo to se dogodilo. Đerek je dugim dodavanjem pronašao Grgurića kojeg je protivnička obrana odmah srušila. Slobodni pak je prihvatio Popović Tijan i udarcem slijeva pogodio bliži kut iznenađenog Pelka. Hokejaši Triglava nisu trebali posebni poticaj da ubrzaju igru i odgovore na ovaj izazov Teama Zagreb. Tomić je u kratkom razdoblju zaustavio nekoliko udaraca domaćih no samo dvije minute nakon izjednačenja, "orlovi" su ponovo bili u prednosti.

Vilfan je uposlio Žagara koji tuče iz sredine. Tomić odbija pak, ali samo do Prostora koji udarcem iskosa s desne strane pogađa mrežu. Zagrepčani su pokušali uzvratiti no minutu kasnije pak se ponovo našao u mreži gostiju. Jenko je izveo slalom kroz postavu "bijelih" te na kraju obišao i vratara te iz neposredne blizine pogurno pak u nebranjena vrata. Minutu kasnije prekršaj Vragolovića ostavlja Team Zagreb u nezavidnom položaju. Unatoč pritisku "plavih" Zagrepčani su se pune dvije minute disciplinirano branili ne dopustivši domaćima nijedan udarac prema vratima.

Gosti su još par minuta održavali ravnotežu snaga na ledu, a onda je u 32. minuti Triglav po peti put zatresao protivničku mrežu. Prostor je uposlio Žagara koji odlazi iza gola odakle pronalazi Vilfana pred vratima koji udarcem iz blizine povećava razliku na tri gola. Minutu kasnije "bijeli" su propustili veliku priliku da uhvate kakav, takav priključak s domaćima. Paulović se našao sam pred golom, ali umjesto da puca, dao je pak prema Dobriću kojeg su "orlovi" onemogućili prije nego što je bilo što stigao učiniti.

Zagrepčani su ipak uspjeli uspostaviti ravnotežu u igri te su stvorili još par prilika za smanjenje zaostatka. Ni Triglav nije ostao dužan pa se razvila obostrano otvorena igra u kojoj su brži, snažniji i tehnički potkovaniji Gorenjci imali veliku prednost. Četiri minute prije kraja trećine, Triglav još jednom podiže razliku. Udir je opalio s plave linije, Tomić odbija pak, ali samo do Morela koji iz neposredne blizine šalje u mrežu. U preostalom vremenu prije drugog odmora nastupa zatišje. Zadovoljni domaći "povlače ručnu", a umorni Zagrepčani su jedva dočekali kraj trećine.

Team Zagreb je u zadnjih dvadeset minuta utakmice ušao s novim vratarom, Slivnjakom. Prošlo je samo 22 sekunde prije nego što je po prvi puta morao vaditi pak iz mreže. Domaći su postigli pogodak na sličan način kao i na početku prethodne trećine, preklizavši protivničku obranu koja nije bila spremna niti u stanju suprostaviti se "orlovima". Tavčar je prošao po krilu i dao pak u sredinu do Jenka koji preciznim udarcem postiže sedmi pogodak za "plave". Osokoljeni ovakvim ulaskom u trećinu, domaći su nastavili s pritiskom.

Slivnjak je skupio nekoliko obrana u kratkom vremenu, a onda je, dvije i pol minute od prethodnog zgoditka, Triglav ponovo zatresao mrežu. Tavčar je osvojio pak te pojurio u protunapad kojeg završava snažnim udarcem sdesna koji je zakucao pak od prečke preko crte gola pa natrag u polje. Otpor "bijelih" počeo se raspadati. Igrali su samo "orlovi" koji su stvarali jednu priliku za drugom. U 46. minuti mreža gostiju ponovo se zatresla.

Tavčar je opalio s desne strane, Slivnjak odbio pak u sredinu odakle Morel sigurnim udarcem povećava prednost Triglava. Sada su domaći ipak popustili s pritiskom pa je i Team Zagreb došao do izražaja. Nakon par prilika na obje strane Hanžek izlazi sam pred gol no Pelko iz tog dvoboja izlazi kao pobjednik. Minutu kasnije, "bijeli" su uspjeli popraviti omjer. Popović Tijan izvodi slalom kroz postavu "plavih" te puca prema vratima. Pelko je odbio pak, a napadač gostiju iz drugog pokušaja postiže zgoditak.

Minutu kasnije Gartner udarcem s plave linije pogađa prečku. Triglav je u drugom dijelu trećine pojačao pritisak ne bi li broj pogodaka zaokružio na deset i nanio još teži poraz Zagrepčanima. Slivnjak je morao izdržati pravu kanonadu prema svojim vratima, a njegovi suigrači bi tek povremeno iznijeli pak i priprijetili Pelku. Šest minuta prije kraja susreta na klupu za kažnjene sjeo je Žagar. Gostima nije pošlo za rukom uputiti nijedan udarac prema vratima. Kako se približavao kraj, igra se sve više usporavala.

Dvije minute prije kraja domaći su ostali s igračem više nakon prekršaja Cerovečkog. Triglavu je trebalo samo 24 sekunde da iskoriste brojčanu prednost. Vilfan je s plave linije dao pak nalijevo do Jenka koji ubacuje pak pred gol odakle ga Prostor ubacuje u mrežu. Minutu i pol kasnije završila je ova nesretna priča za zagrebačke juniore. Team Zagreb je nakon ovog teškog poraza ponovo posljednji na ljestvici jer Maribor osvojio drugi bod u porazu protiv Olimpije.

Ako se nastup Teama Zagreb u slovenskom prvenstvu smatra pripremama juniorske reprezentacije za svjetsko prvenstvo u Zagrebu onda je potrebno imati više odvažnosti prilikom sastavljanja postava. U ovom dijelu natjecanja valja iskušati što je moguće više kombinacija i bez straha odbaciti svaku koja ne daje rezultate prije nego što počne pravo uigravanje po postavama.