Prvi bodovi za "mamute"

S Mla Mar 171004 1Hokejaši Mladosti osvojili su prve bodove u Internacionalnoj ligi. Na premijeri novih dresova pred svojim navijačima mladostaši su svladali goste iz Maribora. Malobrojni "lisjaki" ni u jednom trenutku nisu bili ravnopravni protivnik domaćinu koji je, svjestan izvjesne pobjede, odigrao utakmicu u tempu primjerenijem treningu nego dvoboju za bodove. Zagrepčani su rano došli u vodstvo koje su u završnici trećine podebljali s još dva zgoditka. Početkom druge trećine mreža gostiju se još jednom zatresla. Maribor se u listu strijelaca upisao polovinom susreta no Mladost je ubrzo vratila razliku na četiri gola. Domaći su i treću dionicu susreta otvorili pogotkom, a potom su i jedni i drugi odrađivali posao. U posljednjim trenucima susreta "lisjaki" su ublažili poraz na konačnih 6:2.

Maribor 14 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Ljubić, Borić, Čunko, Cerovečki R., Večerina - Matošić, Trstenjak N., Šutevski, Martinić, Dobrić - Trstenjak T., Kramarić, Smerdelj M., Novak, Trstenjak P. - Ivšac, Grahovar, Božić. Trener: Franjković

Maribor: Cerar, Vasić - Koren, Mladenov, Bugarski, Španjević, Filipović - Raušl, Krajnik, Jurić, Štebih, Kadić - Zernko. Trener: Polončič

Mladostaši su dočekali Maribor pod imperativom pobjede. U prve tri utakmice Zagrepčani su pretrpjeli isto toliko poraza pa su im bodovi iz dvoboja sa Štajercima bili neophodni kako bi podigli raspoloženje u momčadi. Za ovu važnu utakmicu trener Franjković nije mogao računati na braniče Delića i Nikolu Cerovečkog. U odnosu na sastav koji je poražen na Bledu, u prvi napad se vratio Čunko dok je u trećoj navali svoju prvu ovosezonsku utakmicu odigrao Petar Trstenjak. Mladostaši su sastavili i četvrtu navalu koju je predvodio Grahovar. Povratak u sastav Ljubića i Nikše Trstenjaka proširio je i učvrstio obranu pa je svaki od njih prihvatio jednog od članova braničkog para Borić - Matošić dok su treći branički par činili mladi reprezentativci Kramarić i Tomo Trstenjak.

Gosti iz Maribora doputovali su kao šesta momčad u ligi s tri boda osvojena protiv Vojvodine. "Lisjaki" su u svom sastavu imali svega 11 igrača što nije ukazivalo na velike ambicije u ovoj utakmici. Trener - igrač Kadić nije mogao računati na braniče Žana i Žigu Kuzmana te napadače Cvirna, Čurčića, Vinčeca, Drozga i Kranjca. Mariborčani su inače prošle sezone bili najslabije uvrštena slovenska momčad sa samo jednim bodom više od posljednjeg Zagreba. Klub su u prijelaznom roku napustili vratari Zorman i Volk koji su prešli u Slaviju, branič Voh koji nastupa za švedskog trećeligaša Lejon te napadač Jeram koji se vratio u Celje. Štajerski klub i dalje pati od dugogodišnjeg zanemarivanja razvoja mladih hokejaša zbog kojeg je praktički ostao bez juniora i mlađih juniora odnosno mogućnosti da popunjava prvu momčad. Mariborčani su se stoga okrenuli Srbiji iz koje dolazi više od pola sadašnje juniorske momčadi kluba, a četvorica srpskih igrača su bila u sastavu gostiju i na ovoj utakmici.

Suparnici su utakmicu otvorili oprezno bez posebne inicijative na bilo kojoj strani. Oba vratara upisala su po jednu obranu prije nego što su domaći početkom četvrte minute došli u vodstvo. Smerdelj je osvojio pak na sredini klizališta te uposlio Novaka koji udarcem iskosa s lijeve strane pogađa mrežu. Minutu kasnije, prekršaj je napravio Ivšac pa su Mariborčani ostali s igračem više. "Lisjaki" su stavili vrata domaćih pod opsadu pa je Štimac Rojtinić u više navrata morao spašavati svoju mrežu. Domaći su izdržali pritisak "bijelih", a odmah po izjednačenju snaga na ledu Novak hita u protunapad. Mladenov ga je pokušavao onemogućiti na sve načine pa je zaradio kaznu koju je pošao izdržavati tek nakon Cerarove obrane Novakovog udarca.

"Mamuti" su izuzetno loše odigrali iduće dvije minute. Zagrepčani unatoč brojčanoj prednosti nisu uputili nijedan udarac prema vratima gostiju. Maribor je bez poteškoća sačuvao svoja vrata pa je čak stigao i zapucati prema protivničkima. Mladostaši su zaigrali u skladu s očekivanjima tek nakon izjednačenja snaga na ledu. Domaći su drugi dio trećine otvorili napadački. Cerar je u par navrata morao intervenirati, a u 14. minuti Petar Trstenjak izvodi slalom kroz postavu "bijelih" i puca iz neposredne blizine no vratar gostiju ponovo je bio na visini zadatka. Pet minuta prije prvog odmora na klupu za kažnjene sjeda Koren.

Novak je prvi zaprijetio gostujućim vratima udarcem iz sredine koji pogađa prečku. Malo kasnije isti igrač upošljava Čunka koji je udarcem iz sredine svladao Cerara koji se nije najbolje snašao kod ovog udarca. Nije prošla ni minuta, a "crni" su ponovo slavili. Mladostaši su stvorili gužvu pred vratima Maribora, a Martinić je udarcem iskosa s desne strane pogodio nekog od "lisjaka" od kojeg se pločica odbila u mrežu. U tom trenutku Kadić je odlučio priliku dati juniorskom vrataru Vasiću. Mladi srpski vratar prvu je intervenciju imao u 18. minuti kad je zaustavio udarac Novaka iz neposredne blizine. U završnici trećine gosti su imali više od igre te su stvorili nekoliko prilika iz kojih su mogli smanjiti zaostatak. Štimac Rojtinić je svaki put bio na mjestu. Minutu i pol prije odlaska na odmor, prekršaj pravi Božić.

Mladost je bez poteškoća sačuvala visoku prednost do kraja trećine no Zagrepčanima je ipak preostalo još 40 sekundi s igračem manje na početku druge trećine. Mariborčani su prije izjednačenja snaga na ledu imali veliku priliku kad je Koren tukao s plave linije, a nakon odbijanca Štebih iz neposredne blizine pogađa prečku. Već u idućoj minuti prekršaj pravi Vasić pa je sada brojčanu prednost imala Mladost. "Mamuti" su dugo pleli mrežu oko protivničkog gola. Vratar "bijelih" samo je jednom morao intervenirati, a kad se činilo da su se "lisjaki" izvukli, domaći su dvije sekunde prije izjednačenja snaga na ledu postigli pogodak. Novak je iz sredine uposlio Smerdelja koji udarcem iskosa s desne strane šalje pak kroz noge protivničkog vratara.

Novi pogodak demoralizirao je Mariborčane koji su se idućih nekoliko minuta branili od neprekidnih naleta mladostaša. "Crni" su zasuli protivnička vrata nizom udaraca no Vasić se brzo pribrao. Pritisak domaćih doveo je i isključenja Jurića u 27. minuti. "Bijeli" su zbili redove i onemogućili "mamute" u pokušajima da povećaju razliku. Najbolju prigodu Zagrepčani su imali pred istek kazne kad je vratar gostiju sjajnom obranom zaustavio udarac Petra Trstenjaka iz neposredne blizine. Čim su gosti zaigrali u punom sastavu, pošlo im je za rukom popraviti omjer. Štebih je udarcem iz sredine pogodio nebranjeni dio mreže. Na odgovor mladostaša nije trebalo dugo čekati jer su pola minute kasnije "lisjaki" ostali bez Mladenova koji je ponovo sjeo na klupu za kažnjene.

"Mamuti" su žestoko pritisnuli goste pa se Vasić našao pod kanonadom pakova. Vratar "bijelih" zaustavio je nekoliko udaraca, a udarac Ljubića u 32. minuti s plave linije Smerdelj skreće u stativu. Kad je do isteka kazne ostalo svega 14 sekundi Petar Trstenjak je s lijeve strane pronašao Novaka koji udarcem sdesna zakucava pak u rašlje. Mladostaši su nastavili s naletima pa se dvije minute kasnije pred vratima našao Nikša Trstenjak. Vasić je bacanjem palice pokušao spriječiti pogodak pa je sudac dosudio kazneni udarac. Nikša Trstenjak nije bio uspješan pa je domaćima ostala prednost od četiri gola.

Maribor se nije uspijevao osloboditi pritiska pa je Vasić skupio još nekoliko obrana prije nego što je prekršaj Martinića u 37. minuti zaustavio ofanzivu "crnih". Gostima je bilo važnije ne primiti pogodak nego ozbiljnije krenuti prema vratima Mladosti. Zagrepčani su uspješno odigrali s igračem manje, a tijekom preostale dvije minute do kraja trećine suparnici su čekali da prođe vrijeme. Mladost je praktički otklonila svaku dvojbu oko ishoda pa je u zadnjih dvadeset minuta mogla ući bez opterećenja.

Uvodne minute posljednje trećine proticale su bez uzbuđenja sve dok u 43. minuti Novak nije uposlio Smerdelja koji iz neposredne blizine pogađa mrežu. Malo kasnije pred vratima Maribora našao se Novak no Vasić je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Božić je u 45. minuti udarcem slijeva pogodio stativu. Čunko je u idućoj minuti napravio prekršaj, a Štimac Rojtinić ustupio mjesto mladom Goršiću. "Lisjaki" nisu štedjeli juniorskog čuvara mreže koji je zaustavio niz udaraca prema svojim vratima. Čim su se snage na ledu opet izjednačile, Zagrepčani su preuzeli igru u svoje ruke.

Mladost je gotovo deset minuta držala Mariborčane na njihovoj polovici leda. Vasić se nalazio pod baražnom paljbom mladostaša, ali je vješto zaustavljao jedan udarac za drugim. Da čuvar mreže "bijelih" nije bio raspoložen za igru, gosti su mogli doživjeti pravi potop. Dvije minute prije kraja susreta, prekršaj pravi Kadić. Tridesetak sekundi se ništa nije zbivalo, a onda je na klupu za kažnjene morao sjesti i Smerdelj. U igri četvorice protiv četvorice prvi su napali domaći kad je Novak u 60. minuti udarcem iskosa s lijeve strane pogodio stativu. "Lisjaki" su uzvratili 14 sekundi prije kraja kad je Raušl iz desnog kuta ubacio pak pred gol odakle ga Zernko skreće u mrežu.

Mladost se prvom pobjedom pridružila velikoj skupini od pet klubova koji su osvojili po tri boda. Društvo "mamutima" prave Crvena zvezda, Bled, Maribor i Slavija. Zagrepčanima su bodovi dobro došli da poprave raspoloženje u momčadi no igra mladostaša na ovoj je utakmici bila daleko od željene. Akcije su bile spore s puno grešaka u predaji i prijemu paka, a ni učinkovitost u napadu nije bila na potrebnoj razini. Mladost će morati dosta raditi ako se želi uvrstiti u doigravanje. Maribor sa samo 11 igrača nije bio ozbiljan protivnik pa će se za precizniju ocjenu mogućnosti "lisjaka" u ovom prvenstvu trebati pričekati još nekoliko kola.