Propuštena prilika u Taboru

zagreb senioriZagreb je u Maribor otputovao s realnim izgledima za uspjeh. "Veprovi" su dobro otvorili sezonu, s dvije pobjede na Velesajmu, a u petom kolu im se pružila prigoda da izbore bodove u gostima i zadrže se u gornjem dijelu ljestvice. Međutim, domaći su imali drugačije planove. "Lisjaki" su poveli sredinom prve trećine pogotkom s igračem više te su stečenu prednost u izjednačenoj igri zadržali sve do odlaska na odmor. Početkom druge trećine Maribor povećava razliku što je potaknulo otvoreniju igru na obje strane. Zagreb je sredinom druge trećine smanjio zaostatak no domaći su prije drugog odmora vratili razliku na dva gola. "Veprovi" u posljednjoj trećini kreću na sve ili ništa i već za tri minute koriste igrača više. Radost gostiju nije dugo potrajala jer su "lisjaki" već u idućem napadu zatresli mrežu. Suparnici su nastavili s izjednačenom igrom u kojoj je Zagrepčanima pošlo za rukom samo smanjiti rezultat na 4:3 za protivnika.

Zagreb 10 + 10 (Kaleb) min

Maribor: Cerar, Vasić - Kuzman Žan, Kuzman Ži., Vinčec, Štebih, Zernko - Raušl, Krajnik, Jurić, Drozg, Kadič - Koren, Mladenov, Bugarski, Španjević, Filipović. Trener: Polončič

Zagreb: Valenčić,
Filipec - Polašek, Srketić, Jarčov, Blagus, Kaleb - Stančić T., Stančić P., Novotny, Jović, Crnec - Tadić, Novak, Selitaj, Čizmadija. Trener: Miljak

Pobjeda nad Bledom pokazala je kako se Zagreb ove sezone bolje pripremio za okršaje sa slovenskim momčadima nego što je to bio slučaj u prošlom prvenstvu kad su "veprovi" prve bodove osvojili tek u završnici natjecanja. Zagrebaši su prošle sezone odigrali dvije utakmice s "lisjakima", obje u Mariboru, jednu izgubili, a drugu uvjerljivo dobili. Zagrepčani su na dvoboj otputovali bez braniča Gučeca i Joje te napadača Jačmenjaka i Slade. Prvi strijelac momčadi je i dalje Blagus, sa 7 bodova, a slijede ga Kaleb s 5 i Jarčov s 4 boda. Među braničima, najistaknutiji je Patrik Stančić s četiri asistencije. Od trojice vratara, u Mariboru je isklizao Valenčić koji je u jedinom nastupu skupio 90,9% obrana.

Na drugoj strani, momčad Maribora nalazila se u velikoj skupini od četiri momčadi sa po tri boda. Jedinu pobjedu Štajerci su izborili kod kuće protiv Vojvodine. Za razliku od prethodne utakmice koju su izgubili od Mladosti sa svega 11 igrača, "lisjaki" su se zagrebašima suprostavili s pune tri petorke. Od standardnih igrača nedostajao je samo juniorski napadač Čurčić. Na popisu strijelaca nije bilo nikoga s više od dva boda, a vrata je čuvao Cerar koji je imao tek nešto više od 85% zaustavljenih udaraca.

Prve minute dvoboja obilježila je obostrano oprezna igra u kojoj je bilo malo prilika za pogodak. Obje su momčadi više pažnje posvećivale sigurnosti vlastitih vrata nego pokušajima da ugroze protivnička. Tek je prekršaj Jarčova u desetoj minuti narušio upostavljenu ravnotežu. Domaćima je trebalo samo 15 sekundi da iskoriste brojčanu prednost. Vinčec je na asistenciju Zernka doveo Maribor u vodstvo.

Prvi pogodak na utakmici nije previše utjecao na tijek igre. I dalje se igralo tvrdo, s malo prigoda pa se omjer nije mijenjao. "Lisjaki" su u završnici trećine dobili novu prigodu za zgoditak kad se na ledu našlo previše zagrebaša. Premda su imali brojčanu prednost gotovo minutu i pol, Mariborčanima nije pošlo za rukom nadigrati obranu gostiju. Na prvi odmor pošlo se s minimalnom prednošću Štajeraca.

Tek što se utakmica nastavila kombinacija Žige Kuzmana i Zernka omogućila je Štebihu da u 23. minuti poveća razliku u korist domaćih. Novi pogodak potaknuo je Mariborčane na nove nalete, ali je istovremeno gostima dao do znanja da nemaju što čekati. Igra se posljedično ubrzala čime se povećao i broj prigoda na obje strane. Prekršaj Kaleba u 28. minuti zbog kojeg je dobio i disciplinsku kaznu doveo je "veprove" u nezavidan položaj.

Zagreb je izdržao dvije minute s igračem manje, a nakon izjednačenja snaga na ledu gosti kreću prema naprijed i u kratkom roku smanjuju zaostatak. Akciju Jarčova i Crneca zgoditkom je dovršio Jović. Na odgovor domaćih nije trebalo dugo čekati. Četiri minute prije kraja trećine Vinčec je "vratio" asistenciju Zernku koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Prekršaj Juriča minutu kasnije dao je priliku "veprovima" da ponovo uhvate priključak i u zadnju trećinu uđu s minimalnim zaostatkom.

Međutim, Mariborčani su zbili svoje redove pa su sačuvali svoju mrežu sve do povratka isključenog napadača. Ubrzo je završila i druga trećina. Zagreb je u treću dionicu susreta krenuo na sve ili ništa. Pritisak gostiju doveo je već u 43. minuti do novog isključenja Juriča. Ovog puta Zagrepčani su bili daleko učinkovitiji. Za samo 13 sekundi iskoristili su igrača više. Odlični Blagus asistirao je Srketiću za pogodak "veprova".

Prije nego što su zagrebaši stigli nastaviti s naletima, "lisjaki" su zatresli mrežu. Već u idućem napadu Žan Kuzman pronalazi iskusnog Kadiča koji vraća razliku na dva gola u korist domaćih. Zagrebu je preostalo dovoljno vremena za povratak u utakmicu no domaći su učinkovito trošli vrijeme štiteći sve prilaze svojim vratima. Prekršaj Jarčova u 50. minuti narušio je ritam gostiju koji su iduće dvije minute morali posvetiti obrani.

Tri minute nakon izjednačenja snaga na ledu, "veprovi" po treći put prilaze na gol manjka. Kaleb je na asistenciju Blagusa zatresao mrežu. Zagrebaši su šest minuta prije kraja trećine krenuli na završni juriš. Maribor se uspješno odupirao, a kad je dvije minute prije kraja trećine isključen Tadić, činilo se da je izgledima gostiju došao kraj. Međutim, dvadesetak sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeda i Vinčec.

Nakon minutu igre sa po četvoricom igrača na ledu, trener Miljak umjesto Valenčića ubacuje petog igrača. Mariborčani su dali sve od sebe te su izdržali posljednji nalet Zagreba čime su sačuvali pobjedu i vrijedna tri boda. Maribor se ovom pobjedom pridružio skupini momčadi sa po šest bodova u kojoj se nalazi i Zagreb. Četiri momčadi zauzimaju mjesta od četvrtog do sedmog. Idući protivnik Zagreba su Beograđani koji će "veprovima" predstavljati veliku prepreku u borbi za nove bodove.