Olako ispušteni bodovi

bled med2Hokejaši Medveščaka pretrpjeli su drugi poraz za redom u natjecanju IHL-a. Na gostovanju u Bledu hrvatski prvaci su izgubili s 5:4. Suparnici su od samog početka zaigrali otvoreno no na pogotke se čekalo sve do drugog dijela prve trećine. Zagrepčani su prvi poveli no domaći su preokrenuli omjer prije odlaska na prvi odmor. "Medvjedi" su u nastavku pojačali pritisak što je dovelo do dva pogotka u minuti u drugom dijelu trećine. Početkom treće dionice susreta gosti su otišli na dva razlike. Međutim, uporni Bleđani su u zadnjih desetak minuta čak triput zatresli mrežu Medveščaka čime su izborili vrijednu pobjedu.

Medveščak 10 min

Bled: Oblak, Vilman - Tarman, Rakovič, Rekar, Pazlar, Mašič - Jeklič, Srpčič, Vodnjov, Stan, Burazin Ta. - Pretnar, Novak, Koržilecki, Pančur, Burazin Te. - Podrekar, Jeglič, Konc. Trener: Jakopič

Medveščak: Nikolić, Jünker Đurić - Smolec, Tadić, Mikulić, Ružić, Jazbec - Kopričanec, Vedlin,
Burazin Ti., Fičur, Paulović - Šimunović, Babić. Trener: Kolombo

Medveščak je porazom od Triglava izgubio priključak s vrhom ljestvice pa su "medvjedima" bodovi iz Bleda bili izuzetno potrebni kako bi se vratili gdje im je mjesto. Vodeći Triglav odmaknuo je Zagrepčanima za čak devet bodova, a ispred hrvatskih prvaka smjestilo se i Celje sa šest bodova više. Međutim, za subotnje poslijepodne na Bledu, trener Kolombo nije mogao skupiti ni tri petorke. U autobusu za slovensko turističko središte nije bilo vratara Ružića, braniča Poljaka, Pleška, Kapetanića, Sertića ni Senzela. U napadu su nedostajali Domagoj i Matija Krivošić, Vuglač, Mirić, Brenčun, Lazić, Miličić, Buković i Žižanović. Pridodamo li ovom popisu i trojicu (Keglja, Jankovića i Jarčova) koji su bili s prvom momčadi na turneji po Južnom Tirolu i Štajerskoj) jasno je da su "medvjedi" bili desetkovani. Utjehu treneru Kolombu davala je činjenica da je na raspolaganju imao dvojicu najučinkovitijih napadača, Fičura s 8 i Vedlina sa 7 bodova. Od trojice napadača koji su skupili po četiri boda, na Bledu je bio samo Mikulić. U odsustvu Keglja, obranu Medveščaka predvodio je Tadić s 3 boda. Prvi vratar Nikolić u dosadašnjem je tijeku prvenstva skupio 83,8% obrana.

Momčad Bleda je, uz Crvenu zvezdu, odigrala najmanje utakmica u ligi, samo 4. "Labudovi" su sa 6 bodova predvodili skupinu momčadi u sredini ljestvice u kojoj su se nalazili i Maribor, Slavija i Zagreb na mjestima od petog do osmog. Bleđani su kod kuće uvjerljivo svladali Mladost i Slaviju, a na gostovanjima tijesno gubili od Zagreba i Celja. Najučinkovitiji igrači Bleda bili su branič Jeklič s 5 bodova i napadači Tevž Burazin s 4 te Vodnjov i Tadej Burazin sa po 3 boda. Od trojice vratara koji se izmjenjuju između vratnica, najuspješniji je bio Oblak s više od 92% obrana. Treneru Jakopiču nedostajali su branič Bassanese te napadači Pogačnik i Zajšek.

Malobrojni "medvjedi" od samog su se početka upustili u ravnopravnu borbu s domaćinom. "Labudovi" su nešto češće zalazili u napadačku trećinu, ali Zagrepčani bu bez poteškoća klizali s protivnikom i parirali njegovim akcijama. Nikolić je imao više posla od svog kolege na drugoj strani no Medveščak nije bio u podređenom položaju tijekom uvodnih minuta dvoboja. Najbolju priliku u tom dijelu susreta imao je Novak čiji je udarac s plave linije u 4. minuti zamalo iznenadio Nikolića. Kako je vrijeme odmicalo "bijeli" su igrali sve bolje pa su ubrzo preuzeli igru u svoje ruke. Medveščak je stvorio više prilika za vodstvo od kojih izdvajamo udarce Jazbeca u 8. i Fičura u 10. minuti. Iako su oba upućena iz sredine, vratar Oblak je bio na mjestu.

Pritisak gostiju doveo je i do prekršaja Tarmana polovicom prve trećine. Prije nego što su "medvjedi" stigli bilo što uraditi s igračem više, prekršaj Jazbeca izjednačio je snage na ledu nakon samo tridesetak sekundi. Tijekom minute i pol igre sa po četvoricom igrača Zagrepčani su bili bolja momčad. Gosti su izveli nekoliko akcija iz kojih su zaprijetili vratima Bleda no Oblak je bio na visini zadatka. Nisu ni "labudovi" bili bez prilika, ali nisu bili tako poduzetni kao Medveščak. Tijekom 13. minute domaći su tridesetak sekundi igrali s igračem više no nisu bili u stanju nadigrati obranu "bijelih". Bled je zadržao napadački zamah pa je još neko vrijeme pritiskao goste u njihovoj trećini.

U 14. minuti Srpčič je s plave linije pokušao upucati pak niz ogradu no pločicu je presjekao Fičur. Mladi napadač Medveščaka krenuo je u protunapad po desnom krilu, obišao Srpčiča te udarcem sdesna doveo svoju momčad u vodstvo. Rezultatski zaostatak "naljutio" je domaće koji su ubrzali tempo i u kratkom razdoblju par puta natjerali Nikolića na intervenciju. Isključenje Jazbeca u 16. minuti dalo je "plavima" dobru priliku za brzo izjednačenje. Bledu je trebalo samo tridesetak sekundi da iskoristi igrača više. Nakon osvojenog bulija pak je počeo kružiti oko trećine "bijelih". Kad je došao do Jekliča na plavoj liniji, branič domaćih poslao ga je nalijevo gdje se odbio od ograde i došao do Vodnjova iza gola. Napadač "plavih" odigrao je dupli pas s Tevžom Burazinom u desnom kutu, a potom vratio pak na plavu liniju odakle Jeklič udarcem iz zgloba pogađa mrežu.

Odgovor Medveščaka je bio žestok. Zagrepčani su navalili svim silama i uskoro se Oblak našao pod pravom kanonadom. Udarci "bijelih" sijevali su sa svih strana no vratar domaćih je poput hobotnice zaustavljao sve što su "medvjedi" uputili prema njegovim vratima. U jeku naleta gostiju, Bled je preokrenuo omjer. Pančur je osvojio pak u svom lijevom kutu te ga driblingom iznio iz trećine. Potom je dodavanjem kroz sredinu "izbacio" Koržileckog u protunapad. Bledski Ukrajinac nije stigao pucati prema vratima, ali je iz desnog kuta dao povratni pak na plavu liniju odakle je Rakovič "bendijem" iznenadio zagrebačkog čuvara mreže.

Do kraja trećine više nije bilo vremena za bilo što pa se na odmor pošlo s minimalnim vodstvom domaćih. Medveščak je u nastavak susreta ušao energičnije pa je već u 22. minuti Vedlin imao odličnu priliku za izjednačenje, ali je Oblak zaustavio njegova dva uzastopna udarca iz neposredne blizine. Zagrepčani su nastavili s napadačkom igrom, a u tome su im se pridružili i "labudovi". Upravo su domaći imali prigodu u 26. minuti kad se pred Nikolićem našao Koržilecki. Minutu kasnije bilježimo izglednu priliku Tadića koji je tukao iz sredine no nije uspio svladati Oblaka. Malo kasnije, na klupu za kažnjene odlazi Tevž Burazin.

"Medvjedi" su loše odigrali s igračem više. Čak i kad bi uspjeli uspostaviti igru u napadačkoj trećini, teško su dolazili u položaj za udarac pa su Bleđani bez poteškoća izdržali dvije minute do povratka svog isključenog napadača. Uslijedilo je razdoblje ravnopravne igre u nešto slabijem tempu. Malobrojnim Zagrepčanima je to odgovaralo jer im je bivalo sve teže pratiti klizački i fizički bolje pripremljene "labudove" koji su i dalje koristili sva četiri napada. Međutim, šest minuta prije kraja trećine gosti su izjednačili. Ružić je osvojio buli u obrambenoj trećini i vratio pak Kopričancu koji ga šalje iza gola do Vedlina. Branič Medveščaka šalje pak od ograde do Mikulića na lijevom krilu koji se othrvao naletu Novaka i spretnim "varaždincem" ugurao pak u mrežu.

Pedesetak sekundi kasnije, Medveščak preokreće omjer. Fičur je presjekao dodavanje Bleđana uz ogradu i dugim dodavanjem "izbacio" Vedlina u protunapad po lijevom krilu. Ofanzivni branič "bijelih" probio se pred gol, izvukao na udarac i poslao pločicu pokraj vratara "plavih" u mrežu. Tek što se igra nastavila, prekršaj Jekliča ostavlja "labudove" s igračem manje. Ponovo su Zagrepčani podbacili u igri s brojčanom prednosti. Njihova dodavanja i kretanje bez paka bili su prespori za obranu Bleda pa "plavima" nije bilo teško parirati gostima sve dok se snage na ledu nisu opet izjednačile.

"Medvjedi" su isprva zadržali napadački zamah, ali s jednakom neučinkovitošću kao i dok su imali igrača više. Idućih par minuta igralo se ravnopravno, a onda je prekršaj napravio Vodnjov. Tijekom isključenja sa zadrškom u prigodi se našao Vedlin, ali je njegov udarac iz sredine pogodio prečku. Samo 13 sekundi po nastavku igre, na klupu za kažnjene sjeo je i Vedlin. U preostalom vremenu do kraja trećine malo se toga stiglo dogoditi. Zagrepčani su na ovaj odmor otišli u puno boljem raspoloženju od prethodnog jer se sa samo 12 igrača uspjeli preokrenuti omjer i to u uvijek zahtjevnoj, drugoj trećini.

Ništa se posebno nije događalo u zadnjoj trećini sve dok obje momčadi nisu zaigrale u punim sastavima. Tada je u 42. minuti Bled izveo protunapad dvojice na jednog kojeg Rekar završava udarcem izbliza, a Nikolić brani. Dvije minute kasnije, Medveščak povećava razliku. Premda je Mašič osvojio buli u napadačkoj trećini, Tarman je bio spor u klizanju prema paku pa mu ga je Mikulić preoteo i pojurio u protunapad. Kad se napadač "bijelih" približio protivničkim vratima s desne je strane prebacio pak na drugu stativu odakle Jazbec udarcem iskosa postiže pogodak.

Domaći sada više nisu imali što čekati. Preostalo im je malo više od 16 minuta za sustići dva gola manjka. Isprva im nije bilo lako nametnuti se "medvjedima" no gosti su, kako je vrijeme prolazilo, sve više štedjeli energiju nastojeći "zatvoriti" utakmicu. Nakon par minuta isprekidane igre, "plavi" su u 47. minuti zaprijetili protunapadom Mašiča koji iz sredine "izbacuje" Tevža Burazina samog pred gol. Domaća "osmica" pogađa stativu pa su Zagrepčani sačuvali dva gola razlike. Međutim, dvije minute kasnije, "labudovi" hvataju priključak s Medveščakom.

Domaći su upucali pak iza protivničkih vrata, a onda su se redom Tadej Burazin, Vodnjov i Pazlar pokazali čvršćima u borbi za pločicu uz ogradu. Naposljetku je pazlar vratio pak na plavu liniju odakle je Jeklič ispaljuje prema vratima, a Vodnjov spretno skreće u mrežu. "Labudovi" su sada dobili krila te su pojačali pritisak ne bi li što prije izjednačili. Gosti su se isprva teško nosili s pritiskom "plavih" no malo po malo počeli su nizati protunapade. U jednom od opasnijih, Tadić je udarcima iz sredine dvaput zaprijetio Oblaku, a malo kasnije vratar Bleda brani i snažan udarac Mikulića.

Prije nego što je utakmica ušla u samu završnicu, prekršaj Šimunovića dao je Bleđanima odličnu priliku za izjednačenje. Zagrepčani su odbili prvi nalet "plavih", a onda je po pak otklizao Tarman i nakon nekoliko sekundi uposlio Rekara na desnom krilu. Napadač domaćih pojurio je u novi napad i pucao iskosa s desne strane. Nikolić odbija pak, ali samo do Tevža Burazina pred golom koji puca jednom, drugi put i pogađa mrežu. Domaći su poravnali, a do kraja trećine preostalo je malo manje od sedam minuta.

Tek što se igra nastavila, na klupu za kažnjene morao je poći Tino Burazin. Premda su "labudovi" pokazali veliku želju da preokrenu omjer, Medveščak se učinkovito branio i bez većih poteškoća dočekao izjednačenje snaga na ledu. Do kraja trećine ostale su još četiri duge minute za umorne "medvjede". Zagrepčani su sve teže pratili rasklizane hokejaše Bleda. Domaći su zagospodarili ledenom plohom, ali nisu pronalazili mjesto za udarac. U 58. minuti Tarman je spriječio "bijele" u ispucavanju paka te je s desnog krila uposlio Mašića u sredini koji se izvlači u desni kut odakle pronalazi Rekara u sredini nakon čega se pločica zakoprcala u mreži.

Bio je to kraj nadanjima "medvjeda" da će s 12-oricom igrača, od kojih trojicom juniora izvući nešto više od poraza na Bledu. Žalosno je da prvaci Hrvatske od 26 igrača koji su do sad nastupili u natjecanju (ne računamo igrače koji su bili s profesionalnom momčadi) nisu uspjeli skupiti tri petorke za gostovanje na kojem su mogli uzeti bodove za ostanak u vrhu. Sad, kad hrvatski hokej napokon ima primjereno natjecanje, naši klubovi plaćaju danak dugogodišnjem zapostavljanju seniorskih igrača kojima je gostovanje, pa makar i u nedalekom Bledu u subotu popodne, nepodnošljiva obaveza. Tko zna, možda će nova godišta hrvatskih hokejaša koji od malih nogu troše svoje vikende po Sloveniji i Srbiji znati cijeniti mogućnost da se besplatno bave sportom kojeg vole. Spomenimo na kraju i slovensku sudačku trojku koja je imala dosta poteškoća s dodjelom asistencija. Nekima su pisali asistencije, a da paka nisu ni dotaknuli, neke su zaboravili jer su izašli s leda prije gola, a neke asistencije su dodijeli krivo. Eure zasigurno nisu zaboravili pokupiti. Bled se s nova tri boda uvrstio u skupinu od četiri momčadi sa po devet bodova koje zauzimaju mjesta od 3. do 6., a među kojima se nalaze i Medveščak i Zagreb.