"Lisjaki" platili ceh

med mar"Medvjedi" su nezadovoljstvo zbog poraza u Bledu iskalili na gostima iz Maribora. Isprva su se Mariborčani dobro branili no domaći su u drugom dijelu uvodne trećine triput zatresli protivničku mrežu. Početkom drugog dijela susreta Zagrepčani povisuju prednost, a do kraja trećine obje su momčadi postigle po jedan zgoditak. Premda je već osigurao pobjedu, Medveščak je u posljednjoj trećini pojačao pritisak na goste. Domaći su u prvim minutama otišli na četiri razlike, a u zadnjih deset minuta do kraja su slomili otpor nedoraslog protivnika. Konačnih 10:2 puno bolje odražava odnos snaga dviju momčadi nego tri boda razmaka na ljestvici prije ove utakmice.

Medveščak - Maribor 10:2 (3:0, 2:1, 5:1)

Maribor 4 min

Medveščak: Nikolić, Pilipović - Smolec, Tadić, Jarčov, Janković, Lazić - Kegalj, Senzel, Mirić, Fičur, Vedlin - Kopričanec, Kapetanić, Mikulić, Krivošić M., Jazbec - Babić, Žižanović. Trener: Kolombo

Maribor: Hribar - Koren, Mladenov, Vinčec, Štebih, Zernko - Kuzman Žan, Salom, Polonijo, Španjević, Filipović - Kuzman Ži., Marković,
Pejović, Racić, Robar - Bugarski. Trener: Kadić

Poraz u Bledu je udaljio Medveščak od vrha ljestvice u kojem bi mu po svemu moralo biti mjesto. Našavši se u velikoj skupini od pet momčadi koje su razdvajala samo tri boda, "medvjedi" su protiv Maribora imali imperativ pobjede. Dok se porazi od vodećih momčadi lige poput Celja ili Triglava i mogu shvatiti, neuspjesi sa Zagrebom ili Bledom štete ugledu kluba koji je u svoju drugu momčad na ovaj ili onaj način doveo gotovo sve hrvatske reprezentativce koji ne igraju u inozemstvu. U dosadašnjem tijeku natjecanja, najučinkovitiji "medvjedi" bili su Vedlin i Fičur sa po 10 bodova ispred Mikulića i Keglja koji su skupili po 6. Nikolić se nametnuo kao prvi vratar momčadi te je u pet nastupa ostvario 84,8% obrana. Od standardnih igrača u sastavu nije bilo napadača Ružića, Brenčuna, Paulovića ni Miličića kao ni braniča Šimunovića, Sertića i Poljaka. Budući da je imao na raspolaganju dvojicu članova prve momčadi, Jankovića i Jarčova, trener Kolombo ipak je dočekao Mariborčane sa samopouzdanjem.

"Lisjaki" su i ove sezone jedna od najslabijih momčadi u natjecanju. Prije gostovanja u Domu sportova zabilježili su dvije tijesne domaće pobjede nad Vojvodinom i Zagrebom čime su se uvrstili u sredinu ljestvice. Međutim, za očekivati je kako će se s većim brojem utakmica ipak pridružiti momčadima sa začelja koje će voditi borbu za posljednja mjesta koja vode u doigravanje. Gosti su u Zagrebu isklizali bez većeg broja iskusnijih igrača. Nedostajao je prvi vratar Cerar, braniči Raušl i Krajnik te napadači Kadić, Drozg i Jurić. Praznine u sastavu popunili su juniori, njih čak devetorica, od kojih će većina kandidirati za nastup u mladoj ili juniorskoj reprezentaciji Srbije na predstojećim svjetskim prvenstvima. Svoj prvi nastup za seniorsku momčad Maribora zabilježio je i hrvatski junior, Mavro Polonijo.

Pomlađeni Mariborčani dobro su se nosili s domaćima u uvodnim minutama susreta. Ravnotežu u igri narušilo je tek isključenje Vedlina u osmoj minuti. "Lisjaki" su tražili put do vrata Zagrepčana, ali nakon minute i pol pak je iz mreže morao vaditi Hribar. Nakon kombinacije Žižanovića i Krivošića vodeći pogodak za Medveščak postiže Kegalj. U preostalom vremenu do istjeka kazne gosti nisu stigli ništa uraditi pa su "medvjedi" u drugi dio trećine ušli s minimalnom prednosti.

Početkom 14. minute Maribor je ponovo ostao s igračem više jer je zbog prekršaja na klupu za kažnjene sjeo Kapetanić. "Medvjedima" je ponovo trebala minuta i pol da zatresu gostujuću mrežu. U akciji je opet bio Krivošić na čiju je asistenciju Žižanović svladao Hribara. "Lisjaki" se ni drugi put nisu obranili s igračem više. Demoraliziranim Mariborčanima sve do izjednačenja snaga na ledu nije pošlo za rukom ozbiljnije zaprijetiti svom nekadašnjem suigraču, Nikoliću.

Domaći su u završnici trećine imali više od igre pa su premoć dvije sekunde prije odlaska na odmor pretočili u treći pogodak. Na asistenciju Keglja, strijelac je bio Jarčov. Maribor se nakon dvadeset minuta našao u zaostatku od tri pogotka što ga je dovelo na rub poraza. Bilo je malo vjerojatno da će se gosti, sa samo jednom seniorskom petorkom, moći vratiti u utakmicu.

Prekršaj Robara u prvoj minuti nastavka dao je priliku "medvjedima" da otklone svaku preostalu dvojbu oko ishoda. Zagrepčanima je trebalo nešto manje od minute i pol da brojčanu prednost pretvore u zgoditak. Akciju Jankovića i Smoleca preciznim je udarcem dovršio Jarčov. "Modri" su zadržali inicijativu i nakon izjednačenja snaga na ledu. Mariborčani su bili primorani na obranu sve do prekršaja Senzela u 28. minuti. Za goste je treća bila sreća ne samo zato što nisu primili pogodak.

"Medvjedi" su se branili samo minutu prije nego što je Koren asistirao Španjeviću koji postiže prvi pogodak za "bijele". Mariborčani su bili daleko od pomisli na povratak u utakmicu, a nakon pet minuta igre, zgoditak Medveščaka vratio je razliku gdje je bila. Mikulić je na asistenciju Jarčova poslao pločicu u mrežu gostiju. Zagrepčani su u preostalih šest minuta druge trećine zadržali inicijativu no omjer se do odlaska na drugi odmor više nije mijenjao.

Premda je imao uvjerljivo vodstvo, Medveščak je u treću dionicu susreta ušao napadački, sa željom da postigne što je moguće više pogodaka. Već u drugoj minuti po povratku s odmora, Zagrepčani su povećali prednost. Kombinaciju Lazića i Tadića preciznim je udarcem završio Jazbec. "Lisjaki" su tri minute kasnije dobili priliku ublažiti poraz jer su domaći nakon isključenja Mikulića ostali s igračem manje. "Medvjedi" su ponovo odigrali učinkovitu obranu no pri tom su "poštedjeli" gostujuću mrežu.

Posljednjih deset minuta susreta otvorio je Janković pogotkom iz samostalne akcije. Dvije minute kasnije na sceni su bili Kegalj i Mikulić, a poslije njihove kombinacije mrežu Maribora pogađa Senzel. Gosti su uzvratili već u idućoj minuti. Akciju Filipovića i Šanjevića pogotkom je dovršio nekadašnji Medveščakov, a sada Mariborov junior, Polonijo. Koliko god je trenerima Medveščaka bilo drago što njihov nekadašnji učenik postiže pogotke u seniorskom uzrastu čime najavljuje kandidaturu za nastup u juniorskoj reprezentaciji, sami "medvjedi" su brzo odgovorili na protivnički zgoditak.

Već u 55. minuti Jarčov je asistirao Jankoviću za novi pogodak domaćih. Točku na "i" postavio je u 57. minuti Senzel nakon kombinacije Vedlina i Fičura. Zagrepčani su do kraja susreta pritiskali "lisjake", ali promjene omjera više nije bilo. Medveščak je s 10:2 isprašio goste iz Maribora.

Zagrebački "medvjedi" su pobjedom nad Mariborčanima zadržali korak s Bledom koji je u Kranju iznenadio Triglava te Crvenom zvezdom. Medveščak dijeli treće mjesto s Beograđanima i Bleđanima koji su također osvojili po 12 bodova. Maribor je sa šest bodova, unatoč porazu, još uvijek unutar osam najboljih momčadi koje čeka mjesto u doigravanju. Izvan ove skupine su samo Mladost i Vojvodina koji imaju po tri boda.