Rapsodija u bijelom

S Zag Sla 171025Zagrebaši su poraz u Novom Sadu brzo ostavili iza sebe. Drugi dolazak Slavije na Velesajam u ovoj sezoni završio je slično kao i prvi, teškim porazom Ljubljančana. "Veprovi" su rano došli u vodstvo no gosti su već u idućem napadu poravnali. Privid ravnopravnosti potrajao je sve do završnice prve trećine kada domaći dvaput koriste igrača više i stvaraju pristojnu razliku za nastavak susreta. Zagreb je u drugoj trećini slomio otpor Slavije. Ljubljančani nisu imali nikakav odgovor na kombinatornu igru domaćih. Brza dodavanja neprekidno su stvarala višak igrača pa su "veprovi" nemilosrdno punili protivničku mrežu postigavši čak pet pogodaka u 20 minuta. U zadnjoj trećini obje su momčadi odigrale opušteno pa smo vidjeli obilje prilika pred oba gola. Učinkoviti su bili samo zagrebaši koji su s tri nova pogotka zaokružili jednu od najvećih pobjeda koju je Zagreb izborio protiv neke slovenske momčadi.

Zagreb - Slavija 11:1 (3:1, 5:0, 3:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 25.10.2017.

Slavija 4 min

Zagreb: Filipec, Hergešić-Adamović - Polašek, Srketić, Jačmenjak, Blagus, Kaleb - Stančić T., Stančić P., Čizmadija, Jarčov, Novotny - Tadić, Crnec, Jović, Selitaj. Trener: Miljak

Slavija: Pavlič, Pogačar - Kompolšek, Čampa, Snoj M., Bohinc, Čuden - Miklavčič, Leben, Ferle, Trškan, Kisovec - Bernard, Pušenjak, Jeriha, Pleško, Glavan - Hoffman. Trener: Augustinčič

Tijesni poraz u Novom Sadu udaljio je hokejaše Zagreba iz skupine koju su činili Crvena zvezda, Medveščak i Bled. Bleđani i "medvjedi" su se pobjedama u 8. kolu izjednačili s "crveno-belima" u podjeli trećeg mjesta. Zagrebaši su s 9 bodova ostali u zaostatku od tri boda za navedenom skupinom pa su svakako željeli svladati Slaviju koja se nalazila jedno mjesto i tri boda niže u poretku. "Veprovi" su prava "velesajamska" momčad koje je sve tri pobjede ostvarila na domaćem ledu. Utakmica protiv Vojvodine nije donijela promjene u klupskom poretku strijelaca. Blagus je najučinkovitiji napadač s 18 bodova, ispred Jačmenjaka s 10 te Kaleba s 8 bodova. Među braničima ponajviše se istaknuo Srketić sa 7 bodova. Od trojice vratara koji su imali prilike braniti boje Zagreba, najuspješniji je Filipec s 90,34% zaustavljenih udaraca. Trener Miljak za ovu utakmicu nije uspio skupiti tri pune petorke. Od standardnih igrača nedostajali su napadač Novak i branič Joja. Povratak Jačmenjaka u prvi napad, značio je da će Čizmadija popuniti Novakovo ispražnjeno mjesto u drugoj navali. Svoje mjesto u trećoj navali preuzeo je Crnec pa je Tadić ponovo zaigrao u obrani.

Slavija je u Zagreb doputovala kao sedma momčad na ljestvici sa šest osvojenih bodova. Ljubljančani su dosad svladali Vojvodinu na otvaranju sezone i nešto kasnije Maribor, oba kod kuće. Zagrebački ljubitelji hokeja su momčad iz Zaloga mogli vidjeti na Velesajmu mjesec dana ranije kako biva uvjerljivo poražena od Medveščaka. Najučinkovitiji napadač Slavije, Gorše, pošao je igrati u švedsku petu ligu pa su najopasniji igrači po vrata Zagreba trebali biti Snoj i Čampa. Prvi vratar Pavlič, za sada je bio ispod 90% obrana što je predstavljalo dobru vijest za napadače domaćih. Treneru Augustinčiču nedostajala su oba pričuvna vratara, Cerar i Zorman te juniorski branič Ilovar. Svi ostali standardni igrači isklizali su na Velesajmu tako da su Zagrepčani dobili na uvid trenutne mogućnosti Slavije. U redovima gostiju čak 11 od ukupno 18 igrača imali bi pravo nastupa u slovenskoj mladoj reprezentaciji.

Slavija je prva krenula prema naprijed u utakmicu i već u drugoj minuti ostala s igračem više zbog prekršaja Jarčova. "Veprovi" su aktivnom obranom iznenadili goste pa smo iduće dvije minute gledali ravnopravnu borbu u kojoj su obje momčadi imale prilike za pogodak. Najbliže zgoditku bio je Ferle čiji je udarac iz sredine sjajnom obranom zaustavio Filipec. Minutu po izjednačenju snaga na ledu, domaći prelaze u vodstvo. Polašek se probio po desnom krilu te ubacio pločicu pred gol gdje je prihvaća Selitaj, obilazi vratara i iz neposredne blizine šalje pak u nebranjenu mrežu.

Radost zagrebaša nije dugo trajala. Već u idućoj minuti gosti su poravnali. Bohinc je dugim dodavanjem "izbacio" Snoja u protunapad. Jedan od iskusnijih Ljubljančana je s desne strane uposlio Čudena koji je ispratio protunapad, a mladi napadač udarcem iz blizine pogađa mrežu. Izjednačujući pogodak dao je dodatni poticaj pomlađenom sastavu Slavije. "Crni" su idućih nekoliko minuta gospodarili ledenom plohom. Akcije gostiju nizale su se jedna za drugom pa je u tima trenucima samo raspoloženi Filipec održavao rezultatsku ravnotežu. Izdržavši ofanzivu protivnika, Zagreb u drugom dijelu trećine kreće u napad.

Sada je došao red na obranu gostiju da bude na mukama. "Veprovi" su nalijetali u valovima, nižući brza i precizna dodavanja s kojima Ljubljančani nikako nisu znali izaći na kraj. Pavlič je imao pune ruke posla zaustavljajući jedan udarac za drugim. Pritisak "bijelih" doveo je i do prekršaja Čudena u 14. minuti. Gosti nisu izdržali ni pola minute s igračem manje. Jačmenjak je s desne strane prebacio pločicu nalijevo do Srketića koji je vraća u sredinu odakle Blagus udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže. Zagreb je zadržao napadački zamah i nakon povratka u vodstvo.

Najbolju priliku za povećanje razlike domaći su imali u 18. minuti nakon jednog neuspjelog napada "crnih". Jačmenjak je povukao protunapad te uposlio Blagusa koji izlazi pred vrata no Pavlič je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Malo kasnije gosti griješe pri letećoj izmjeni pa su zadnjih 45 sekundi prije odlaska na odmor morali odigrati s igračem manje. Domaći su ih poštedjeli briga postigavši pogodak poslije samo 18 sekundi. Ponovo je u akciji bio neumorni Jačmenjak koji je s desne strane pronašao Srketića na drugoj stativi. Ofanzivni branič "bijelih" udarcem iz blizine pogađa stativu. Pločica se odbila ponovo do Srketića koji iz drugog pokušaja postiže pogodak.

Gosti nisu očekivali ovako nepovoljan razvoj događaja u prvih dvadeset minuta, ali su se nadali kako će se zahvaljujući boljem klizanju i kondiciji vremenom nametnuti protivniku i preokrenuti omjer. Uvodne minute druge trećine protekle su u ravnopravnoj borbi u kojoj su oba sastava imala svoje prilike. Bliže pogotku bili su Ljubljančani jer je Pleško u 24. minuti udarcem iskosa s desne strane pogodio stativu. Da su u tim trenucima mrežu zatresli "crni", neizvjesnost bi zasigurno duže potrajala. Međutim, pogodak domaćih u 27. minuti usmjerio je utakmicu u korist "veprova".

Nezaustavljivi Jačmenjak se našao u lijevom kutu odakle je vratio pak do Kaleba koji udarcem iz zgloba zakucava pločicu u rašlje. Dvadesetak sekundi kasnije, pak se ponovo našao u mreži "crnih". Jačmenjak je izveo slalom kroz postavu gostiju te predao pak Blagusu koji s desne strane prebacuje pak nalijevo odakle Kaleb udarcem iz prve postiže pogodak. Trener Avgustinčič smjesta je pozvao pola minute predaha ne bi li smirio svoje mlade igrače prije potpunog sloma otpora. Zagrebaši su nastavili s pritiskom ne dopuštajući protivniku da smiri igru.

Poslije nekoliko prilika za povećanje vodstva, Zagreb je u 32. minuti po šesti put zatresao mrežu gostiju. Jačmenjak je po tko zna koji put postavio nerješivu zagonetku za obranu "crnih" te je s lijeve strane pronašao Blagusa pred golom koji bekhendom šalje pak iza Pavliča. Mladi Ljubljančani su u tim trenucima pokušavali igrati kao da ih se stanje na semaforu ne tiče. U par su navrata zaprijetili vratima Zagreba no nisu bili uspješni ni kad bi ih trojica navaljivala na jednoga. Leben je u 33. minuti pucao iz blizine no Filipec je bio na mjestu.

Pet minuta prije kraja druge trećine Pavlič zaustavlja udarac Jovića iz neposredne blizine, a malo kasnije Blagus upošljava Selitaja koji udarcem iskosa s lijeve strane postiže svoj drugi pogodak. U 37. minuti Kaleb je udarcem iz sredine pogodio stativu. Minutu kasnije Blagus dugim dodavanjem "izbacuje" Jačmenjaka samog prema golu. Iskusni reprezentativac udarcem bekhendom vješto šalje pak pod prečku. U zadnjoj minuti pred odlazak na odmor gosti su stvorili par prilika i iznudili prekršaj Čizmadije. Zagreb se obranio do kraja trećine, ali ga je čekao ostatak kazne na početku treće dionice dvoboja.

Između vratnica Zagrebovog gola u trećoj trećini stajao je Hergešić-Adamović. Slavija je tijekom prve minute posljednje trećine navalila iz sve snage ne bi li iskoristila brojčanu prednost i ublažila neminovni poraz. Međutim, mladi čuvar mreže domaćih ušao je u igru potpuno spreman i s nekoliko obrana onemogućio sve pokušaje "crnih". Nakon izjednačenja snaga na ledu uslijedilo je razdoblje obostrano otvorene igre u kojoj su se prilike nizale i pred jednim i pred drugim golom. Vratari su bili na visini zadatka pa se omjer nije mijenjao.

Kako je vrijeme prolazilo tako su "veprovi" sve više preuzimali igru u svoje ruke. Pavlič je imao pune ruke posla no pritisak Zagreba sve je više jačao. Naposlijetku, domaći su u 50. minuti postigli prvi pogodak u trećoj dionici dvoboja. Gosti su pod pritiskom "bijelih" pogriješili u dodavanju pa je Čizmadija dobio pak i udarcem iz sredine svladao protivničkog vratara. Ljubljančani su uzvratili minutu kasnije udarcem Čampe iskosa s lijeve strane no Hergešić-Adamović je odličnom obranom sačuvao svoja vrata. Slavija je još par puta zaprijetila vratima domaćih, a onda se mreže gostiju ponovo zatresla.

Crnec je prošao s lijeve strane i odigrao dupli pas s Blagusom u lijevom kutu nakon čega tuče prema vratima i pogađa mrežu. Stigavši na okruglih deset pogodaka, Zagreb zastaje u igri što koriste mladi hokejaši Slavije. Ne gledajući prema semaforu gosti su u zadnjih osam minuta ušli kao da zaostaju samo za jedan gol. "Crni" su napadali u valovima no nikako im nije polazilo za rukom svladati raspoloženog vratara Zagreba. Nizale su se akcije Slavije no pločica nije htjela u domaću mrežu.

U samoj završnici susreta "veprovi" su odlučili podsjetiti protivnika tko će dobiti utakmicu. Zagrebaši su se ponovo otvorili pa smo gledali obostrano napadačku igru. Poslije nekoliko dobrih obrana obojice vratara Jačmenjak je početkom zadnje minute izveo slalom kroz postavu "crnih" i završio sjajnu izvedbu svoje momčadi udarcem iskosa s desne strane kojim je postavio konačnih 11:1 u korist gospodara Velesajma.

Zagreb je unatoč uvjerljivoj pobjedi protiv Slavije ostao na šestom mjestu, s istim brojem bodova kao i Bled koji ima bolju gol razliku. Međutim, važnije od trenutnog stanja na ljestvici je spoznaja da su "veprovi" ove sezone daleko uspješniji nego što je to bio slučaj godinu dana ranije kada su na prve bodove čekali sve do završnice prvenstva. Premda bi se pogledom na popis strijelaca dalo zaključiti kako je igrala samo jedna postava, prava je istina da je Slavija bila u podređenom položaju neovisno o trenutnoj petorci "veprova" na ledu. Igra Zagreba ima glavu i rep i lijepa je za gledati. Da momčad nije "poharana" obećanjima o "blistavoj karijeri" u profesionalnom hokeju, zagrebaši su se mogli upustiti i u borbu za vrh.