Rasprodaja ugleda

zvezda medvescakMedveščak je propustio priliku da se mogućom pobjedom u Beogradu odvoji od skupine koja se drži u sredini ljestvice i uhvati priključak s vodećim dvojcem. Nakon dvadeset minuta igre u Pioniru činilo se kako Zagrepčani drže konce u rukama jer su neposredno pred odlazak na prvi odmor postigli prvi pogodak na utakmici. Uvodne minute nastavka susreta nisu upućivale na potop koji je zadesio goste. Beograđani su za manje od pet minuta pet puta zatresli mrežu "medvjeda" pa su u drugi dio trećine ušli s praktički dobivenom utakmicom. Prije odlaska na odmor zvezdaši su postigli još jedan pogodak čime su otklonili svaku nadu Medveščaka u povratak. U posljednjoj trećini Crvena zvezda je u potpunosti slomila otpor Zagrepčana te je s još četiri zgoditka do nogu potukla hrvatskog prvaka.

Crvena zvezda - Medveščak 10:1 (0:1, 6:0, 4:0)

Beograd, Hala Pionir, 25.10.2017.
Gledatelja: 85
Suci: Proxeus, Fazekaš Đ., Nikolić i Fazekaš T.

Medveščak 6 min

Crvena zvezda: Ranković, Kozák - Podunavac, Novaković U., Bučkin, Sefić, Vučurević -
Anić, Sabadoš, Kerezović, Bjelogrlić, Brkušanin - Leonov, Pajević, Novaković P., Đumić, Daniel - Zwick, Vukičević. Trener: Krivošlik

Medveščak: Nikolić, Ivasović - Smolec, Kegalj,
Mirić, Fičur, Vedlin - Kopričanec, Tadić, Mikulić, Janković, Jarčov - Poljak, Šimunović, Žižanović, Paulović, Babić. Trener: Kolombo

Medveščak je nakon pobjede u raspucavanju protiv Mladosti ostao sam na trećem mjestu na ljestvici. Budući da je Celje s 18 bodova i dalje bilo nedostižno, "medvjedi" su pred put u Beograd više vodili računa o izravnim suparnicima, Crvenoj zvezdi koja je imala dva boda manje od Zagrepčana. Unatoč bodovnoj zalihi, trener Medveščaka imao je razloga za bojazan pred nastup u Pioniru. Njegova momčad sve je bodove osvojila isključivo u utakmicama protiv četiri najgore momčadi u ligi, Slavije, Maribora, Mladosti i Vojvodine.

Najučinkovitiji napadači "medvjeda" bili su Vedlin i Fičur sa po 12 bodova, branič Kegalj s 9 te Mikulić s 8 bodova. Vratar Nikolić skupio je 4 pobjede i 86,5% zaustavljenih udaraca. Trener Kolombo je na Nikolića mogao računati i protiv Crvene zvezde no ovog puta je imao potpuno novu pričuvu, juniora Ivasovića. Obrana momčadi nastupila je u bitno drugačijem sastavu od onog koji je svladao "mamute". Uz već neko vrijeme odsutne Sertića i Pleška, nije bilo ni Senzela niti Kapetanića, ali se zato u sastav vratio Poljak dok je Babić prekomandiran u napad. U autobusu "za Beograd" nije bilo ni standardnih napadača Jazbeca, Brenčuna, Lazića, Miličića i Ružića kao ni povremenih prvotimaca poput Domagoja Krivošića, Vuglača, Bukovića i Burazina. Gosti su u svojim redovima ipak imali dvije vrlo dobre navale.

Crvena zvezda se nakon pobjede u Novom Sadu odmarala gotovo deset dana tijekom kojih ju je Medveščak potisnuo s trećeg mjesta na podjelu četvrtog s Bledom. "Crveno-beli" se ipak nisu brinuli jer su bili svjesni da ih pobjeda nad Zagrepčanima vraća na treće mjesto. Beograđani su u dosadašnjem tijeku natjecanja izgubili samo Triglava u prvom kolu s "nogometnih" 1:0. Vodeći strijelci Crvene zvezde su Bjelorus Bučkin, domaći napadač Brkušanin te nekadašnji "zmajček", Sefić. Vratari Beograđana jedan su od glavnih aduta momčadi jer su s preko 90% obrana svaki na vrhu poretka vratara. Od standardnih igrača trener Krivošlik nije mogao računati na jedino na bjeloruskog napadača Olonova.

Suparnici su otvorili dvoboj ravnopravnom igrom u kojoj su oba vratara imala priliku pokazati što mogu. Ravnotežu snaga narušio je već u trećoj minuti prekršaj Vukičevića u napadu. Kerezović je osvojio buli u svojoj trećini i pojurio u protunapad. Uposlio je Sefića koji izlazi sam pred vrata no Nikolić brani udarac iz neposredne blizine. Kerezoviće je pak u letu visokom palicom pospremio u mrežu, a suci su pogodak poništili. Kad su se "medvjedi" napokon smjestili u napadačkoj trećini Tadić je u četvrtoj minuti udarcem s plave linije pogodio prečku.

U preostalom dijelu kazne "bijeli" su uputili par bezopasnih udaraca iz daljine, a domaći su uskoro zaigrali u punom sastavu. Medveščak je još neko vrijeme zadržao napadački zamah no nije stvorio nijednu ozbiljniju priliku za pogodak. "Crveno-beli" su ubrzo preuzeli inicijativu pa je Nikolić imao pune ruke posla. Prigode su se nizale jedna za drugom no vratar "bijelih" je bio na visini zadatka. Ofanzivu Crvene zvezde zaustavilo je tek isključenje Leonova u 13. minuti. Prvu prigodu ponovo su imali zvezdaši no ovog puta nisu postigli pogodak.

Zagrepčani su uputili nekoliko dalekometnih udaraca prema vratima no svi su oni došli nakon niza sporih dodavanja koja su davala dovoljno vremena obrani i vrataru "crveno-belih" da se namjeste za udarac. Ranković je sve obranio, a njegovi suigrači su se pobrinuli za odbijance. Ulaskom u završnicu trećine tempo igre je pao pa su se prorijedile i prilike pred oba gola. Beograđani su u zadnjim trenucima trećine pokušali još jednom napasti goste, ali su izgubili pak pa je Mikulić pobjegao po lijevom krilu odakle je uposlio usamljenog Jarčova u sredini. Napadač "bijelih" imao je dovoljno vremena primiriti pak i preciznim ga udarcem zakucati u mrežu.

"Medvjedi" su mogli biti zadovoljni s prvih dvadeset minuta no do kraja susreta ostalo je obaviti puno posla za nova tri boda. Uvodne minute druge trećine protekle su u svojevrsnom ispitivanju snaga. Domaći su namjeravali pokrenuti ofanzivu, ali im to nije polazilo za rukom. Medveščak je s druge strane parirao protivničkoj igri i tražio priliku za još koji pogodak iz protunapada. Igra koja je proizašla iz suparničkih planova nije dovela do velikog broja prilika pa se činilo kako obje momčadi vrebaju na protivničku pogrešku. Ravnotežu snaga narušio je pogodak domaćih u 27. minuti.

Mladi Zwick je poveo protunapad i kad je uklizao u napadačku trećinu ostavio je pak na lijevoj strani za Daniela. Mladi Čeh bekhendom je vratio pločicu na plavu za Podunavca koji tuče iz prve. Pak je u let vješto skrenuo Zwick i svladao vratara gostiju. Prekršaj Žižanovića minutu kasnije, dao je zvezdašima priliku za brzi preokret. Beograđani su bez poteškoća osvojili buli i uspostavili igru unaokolo obrane gostiju. Većinu vremena međusobno su se dodavali Brkušanin i Kerezović s plave linije nalijevo i natrag. Kad su "medvjedi" u jednom trenutku zaprijetili oduzimanjem paka Kerezović se morao izboriti za pločicu uz ogradu nakon čega je razmijenio par dodavanja s Brkušaninom. Kad se potonji naposlijetku namjestio za udarac, opalio je "bendi" kojim je zakucao pak u mrežu.

"Crveno-beli" su za samo minutu i pol preokrenuli omjer. Očekivao se odgovor Medveščaka, međutim za manje od minute i pol, pločica se ponovo zakoprcala u mreži gostiju. Nakon osvojenog bulija u napadačkoj trećini, domaći su vodili žestoku borbu za pak uz gradu iza gola. Naposlijetku se za pločicu izborio Daniel i pogurnuo je nalijevo do Vukičevića koji s(p)retnim udarcem iz mrtvog kuta pogađa bliži kut protivničkih vrata. Nakon tri gola u isto toliko minuta bilo bi za očekivati da je klupa Medveščaka pozvala pola minute predaha, ako ni zbog čega drugoga, onda da razbije ritam suparnika.

Budući da reakcije s Medveščakove klupe nije bilo, zvezdaši su bili toliko slobodni da nastave s nizom pogodaka. U 31. minuti Brkušanin je dugim dodavanjem "izbacio" Kerezovića pred vrata "bijelih". Smolec ga je pokušao omesti, a suci su smjesta dosudili prekršaj i kazneni udarac. Kerezović je sigurno izveo kaznu snažnim udarcem iz zgloba poslao je pak po ledu u mrežu prije nego što se vratar gostiju stigao spustiti na "betone". Uzdrmanim Zagrepčanima dobro bi bila došla pomoć s klupe, ali je nisu dobili. Umjesto toga Crvena zvezda je za dvadesetak sekundi postigla novi pogodak.

Đumić je osvojio pločicu uz ogradu na desnom krilu te je poslao u sredinu odakle Bučkin udarcem iz prve postiže peti pogodak za "crveno-bele". Medveščak je za pet minuta stigao od minimalnog vodstva do izgubljene utakmice. Isključenje Daniela u 32. minuti dalo je gostima slabašnu nadu da bi se mogućim pogotkom približili suparniku. Premda su "medvjedi" u par navrata zaprijetili vratima Crvene zvezde, domaći nisu bili pasivni promatrači zbivanja na ledu nego su i sami napadali protivnička vrata. Po istjeku dvije minute Zagrepčani su i dalje zaostajali četiri pogotka za "crveno-belima".

Nakon izjednačenja snaga na ledu kratko se vrijeme vodila ravnopravna borba, a potom su gosti preuzeli inicijativu. Nekoliko minuta je potrajala opsada Rankovićevih vrata no čuvar mreže domaćih uspješno se nosio s kanonadom koju su "medvjedi" uputili prema njemu. Bilo da se radilo o pokušajima iz neposredne blizine ili dalekometnim projektilima, vratar Crvene zvezde svaki je put bio na mjestu. Kad se već činilo da smo vidjeli sve zanimljivosti druge trećine, minutu prije odmora Kerezović je iz svoje trećine uputio parabolu u protivničku trećinu. Šimunović je na trenutak zaustavio pak, ali ga je zapravo samo primirio za Brkušanina koji iz neposredne blizine pogađa mrežu. U zadnjim trenucima druge trećine prekršaj pravi Vedlin.

Beograđanima je trebalo svega četrdesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u pogodak. Premda su "bijeli" dvaput izbacivali pak iz svoje trećine, kad je Vučurević poveo napad, odigrao je dupli pas s Podunavcem i potom ostavio pločicu za Uglješu Novakovića. Branič "crveno-belih" probio se kroz protivničku postavu po desnom krilu i potom udarcem iskosa s desne strane iznenadio čuvara mreže Medveščaka. U tim trenucima vrataru gostiju zasigurno nije bilo lako no na klupi nije bilo razumijevanja pa je pričuvni vratar ostao na klupi. Unatoč visokom vodstvu, domaći su zadržali inicijativu pa su i u idućih nekoliko minuta nastavili s pritiskom iz kojeg su proizlazile prigode za pogodak.

Kako je vrijeme prolazilo tako su "medvjedi" uspostavila ravnotežu u igri. Zadovoljstvo ostvarenim s jedne strane i rezignacija na drugoj strani dovele su do pada tempa i broja prigoda. Svojevrsno zatišje prekinuo je protunapad iz kojeg su "crveno-beli" u 49. minuti povećali prednost. Vučurević je osvojio buli i vratio pak do Uglješe Novakovića koji s pakom obilazi vrata te upošljava Bučkina na desnoj strani. Bjeloruski napadač predaje pak jurećem Sefiću koji prolazi po desnom krilu. Kad je došao blizu crte gola, slovenski napadač ubacuje pak na drugu stativu odakle usamljeni Uglješa Novaković udarcem iz prve pogađa mrežu.

Od sredine zadnje trećine suparnici su se upustili u otvorenu borbu u kojoj se obranama posvećivalo malo pažnje. Klizalo se i pucalo na obje strane pa su Ranković i Nikolić imali pregršt prilika da poprave statistiku. Oba su vratara djelovala sigurno u ovom razdoblju. Vratar gostiju je imao nešto više posla, ali su zato "medvjedi" imali izglednije prigode. Šest minuta prije kraja susreta Nikolića je između vratnica zamijenio Ivasović. Malo kasnije, prekršaj Keglja ostavio je domaće s igračem više. Samo 18 sekundi kasnije, Crvena zvezda postiže novi pogodak.

Bjelogrlić je osvojio buli i poslao pak unatrag do Kerezovića koji ga daje na plavu liniju prema Brkušaninu. Napadač domaćih odigrao je dupli pas s Leonovom na desnom krilu, a potom prebacio pak nalijevo do Kerezovića. Uslijedila je asistencija poprijeko napadačke trećine do Leonova koji udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže. Žalosno je što gotovo nijedna hrvatska momčad, neovisno o uzrastu, nije u stanju odigrati nekoliko brzih dodavanja s igračem više kojima bi izbacili protivničku obranu i vratara iz položaja. Samo je Zagreb pokazao da je u stanju brzim razmišljanjem i odigravanjem brojčanu prednost pretvoriti u pogodak.

Crvena zvezda je dominirala i u završnici dvoboja. Junior Ivasović našao se pod baražnom paljbom pakova koji su ga pogađali sa svih strana. "Medvjedi" su se opirali dvije minute, a onda se pločica i po deseti put našla u njihovoj mreži. Vučurević je u 57. minuti vratio pak na plavu liniju do Sabadoša koji tuče prema vratima. Bučkin je pred golom pokušao skrenuti pak u mrežu, ali ga je odbio uvis odakle je pao točno pred palicu Sefiću koji iz neposredne blizine pogađa nebranjeni dio mreže.

U posljednjim minutama "medvjedi" su pritisnuli protivnika i stvorili nekoliko izglednih prilika za pogodak. Međutim, Ranković se zainatio i nije dopustio nijednom paku pokraj sebe. Ni prekršaj Đumića u zadnjoj minuti nije pomogao gostima da makar ublaže poraz. Crvena zvezda je pobjedom nad izravnim suparnikom zasjela na treće mjesto s bodom više od Medveščaka. Beograđani su u šest utakmica primili samo sedam pogodaka i tu leži objašnjenje za odlične rezultate "crveno-belih". Na drugoj strani, hrvatski je prvak pretrpio poraz kakav mu se nije smio dogoditi. Unatoč velikom broju izostalih igrača, Medveščak si nije smio dopustiti raspad sustava kakav mu se dogodio u prvom dijelu druge trećine. Momčad koju vodi reprezentativni stožer i okuplja najveći broj hrvatskih reprezentativaca može i mora igrati bolje. Na žalost, u hrvatskom hokeju nema odgovornosti za neuspjeh pa su onda ovakvi potopi neizbježni.