Podvig u "ledenoj"

U18 TZG Oli 171029Team Zagreb je u desetoj prvenstvenoj utakmici napokon izborio prvu pobjedu. Zagrepčani su u Domu sportova svladali trećeuvrštenu momčad natjecanja, Olimpiju s 3:1. Domaći su poveli već u drugoj minuti susreta no "zmajčeki" su ubrzo poravnali. Do kraja trećine omjer se više nije mijenjao. Team Zagreb se vratio u vodstvo već u prvoj minuti nastavka i potom zadržao inicijativu tijekom cijele druge trećine. Novih pogodaka nije bilo pa su domaći u posljednju trećinu ušli s minimalnom prednošću. Treća dionica susreta donijela je obostrano otvorenu igru s velikim brojem prigoda no mreže se nisu tresle. Gosti su u završnici susreta vratara zamijenili šestim igračem, što je Zagrepčanima omogućilo da pogotkom u nebranjenu mrežu osiguraju pobjedu koju su toliko dugo čekali.

Team Zagreb - Olimpija 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Olimpija 2 min

Team Zagreb: Goršić, Tomić - Cerovečki, Đerek, Hanžek, Dobrić, Vragolović - Belina, Matišin, Selitaj, Burazin, Rakar - Joja, Hrnjak, Jakovac, Grgurić, Belinić - Premerl, Pleština, Kramarić, Fernandez Genc. Trener: Bregant

Olimpija: Usnik, Purkat - Stipanič, Ravnikar, Ilič, Lavriša, Keber - Galeev, Žitko, Mehle, Brodnik, Šinkovec - Pipan, Gavrilov, Žeželj, Kosmač. Trener: Rahmatuljin

Nesretan poraz od Jesenica donio je zagrebačkim juniorima utjehu u vidu osvojenog boda no Team Zagreb je i dalje ostao na posljednjem mjestu s čak tri bodova zaostatka u odnosu na Maribor. Uz malo više sportske sreće i umješnosti s klupe, Zagrepčani bi iz Maribora donijeli sva tri boda te svladali Jesenice pa bi sada imali više bodova od "lisjaka". Budući da nema smisla žaliti za prolivenim mlijekom valjalo se okrenuti sljedećem protivniku. U devet odigranih utakmica najviše bodova u momčadi, osam, skupio je Paulović, a slijedili su ga Hanžek i Dobrić sa po pet. Najučinkovitiji među braničima bili su Belina i Đerek sa po tri boda. Od četvorice vratara, najuspješniji je Goršić s 87,7% zaustavljenih udaraca.

U odnosu na sastav koji je zamalo svladao "železare" nije bilo previše izmjena. Vratarski dvojac ostao je na broju, obrana je okupila istu sedmoricu braniča, ali u različitim parovima što nije imalo utjecaja jer braniči zbog neparnog broja ionako neprekidno mijenjaju partnere. U napadačkim trojkama samo je prva ostala nepromijenjena. Burazin se vratio u drugu navalu kamo je premješten i Rakar. Grgurić je u trećem napadu dobio Jakovca i Belinića, a Kramarić i Fernandez Genc su zajedno s Pleštinom činili četvrtu navalu. Od standardnih igrača nedostajali su branič Seitz te napadači Paulović i Popović Tijan.

Olimpija je u Zagreb stigla kao treća momčad u poretku s istim brojem bodova, 18, kao i Triglav na drugom mjestu. "Zmajčeki" su u dosadašnjem tijeku prvenstva izgubili uvjerljivo od Triglava, tijesno od Jesenica i u raspucavanju od Slavije. U prvom međusobnom susretu Ljubljančani su u Tivoliju svladali Team Zagreb s 4:2. Olimpija je posljednje dvije utakmice pred dolazak u Dom sportova riješila u svoju korist. "Zmajčeki" su uvjerljivo svladali vodeće Jesenice, a sva tri boda donijeli su i iz Beograda. Vodeći strijelci u sastavu su Lavriša i Ilič, a vratar Usnik s više od 90% obrana ponajbolji je vratar u ligi. Treneru Rahmatuljinu nedostajali su branič Ogrinc i napadač Mark Sojer, a u sastavu su svoje mjesto pronašla i osmorica mlađih juniora koji su dan ranije svladali svoje zagrebačke vršnjake.

Zagrepčani su prvu priliku na utakmici pretvorili u pogodak. Burazin je presjekao protivničko dodavanje i krenuo protunapad. Njegov udarac sdesna Usnik je zaustavio no odbijeni pak dolazi do Rakara koji puca iz neposredne blizine. Vratar "bijelih" ponovo brani no ovog puta Burazin pogađa mrežu. Sudačka trojka je uskratila Rakara za zasluženu asistenciju pa se katkad zapitamo zašto se hrvatski hokejaši zakidaju na vlastitom ledu?

Domaći su stvorili još jednu priliku prije nego što je Olimpija uzvratila "varaždincem" Brodnika u četvrtoj minuti.  Dvije minute kasnije Goršić brani jak udarac Gavrilova nakon čega se igra potpuno rasplamsala. Akcije su se smjenjivale na obje strane, a vratari su imali prilike pokazati što mogu. "Zmajčeki" su izjednačili u osmoj minuti. Ilič se probio pred vrata "plavih" i pucao. Goršić odbija pak, ali samo do Kebera koji iz neposredne blizine šalje pločicu u mrežu. Suparnici su nakon ovog pogotka zapodjenuli ravnopravnu borbu u kojoj se nije previše računa vodilo o obranama.

Belinić je u 12. minuti protunapad završio odličnim udarcem kojeg Usnik još bolje brani. Minutu kasnije odgovara Kosmač udarcem iz neposredne blizine. Obostrano otvorena igra potrajala je sve do kraja trećine. Vratari su bili na visini zadatka pa se mreže više nisu tresle. Najbolju prigodu imali su domaći u zadnjoj minuti predprvi odmor. Rakar se probio pred vrata i pucao, a Selitaju nije pošlo za rukom pospremiti odbijanac udarcem iskosa s lijeve strane. Obje su momčadi mogle biti zadovoljne neodlučenim ishodom nakon prvih dvadeset minuta.

Prije nego što su gosti stigli bilo što učiniti u nastavku dvoboja, Team Zagreb se vratio u vodstvo. Već u prvoj minuti druge trećine Hanžek se našao iza gola odakle je uposlio Vragolovića koji iz neposredne blizine puca prema vratima. Usnik odbija pak kojeg Dobrić posprema pod prečku. Sudačka trojka je ovog puta odlično obavila svoju zadaću i dodijelila asistencije kako treba. Početak trećine obilježio je minute koje su uslijedile. Obje momčadi upustile su se u otvorenu borbu u kojoj su se prilike nizale na obje strane. Ljubljančani su najbliže izjednačenju bili u 22. minuti kad je Goršić odlično obranio udarac Mehleta iz sredine.

Zagrepčani su svoju veliku priliku za povećanje vodstva propustili u 26. minuti kad se Grgurić probio pred vrata i pucao. Usnik je obranio i taj udarac i odbijanac Jakovca. Suparnici su nastavili s igrom bez zadrške pa su oba vratara i dalje imala pune ruke posla. Prilike su se nizale jedna za drugom i pravo je čudo kako nijedna nije bila pretvorena u pogodak. Premda se igralo ravnopravno, "zmajčeki" su imali izglednije prilike za pogodak. Ilič je u 34. minuti protunapad završio udarcem iskosa s desne strane. Minutu kasnije pred vratima se našao Brodnik. Najbliže pogotku ipak je bio Gavrilov koji je u 38. minuti izveo slalom kroz postavu "plavih" i udarcem iz blizine pogodio stativu.

Zagrepčani su imali svojih prilika no Goršić je bio na puno većim iskušenjima od kolege Usnika. Kako god bilo, Team Zagreb je zadržao minimalnu prednost s početka trećine pa je pred treću dionicu dvoboja bilo za očekivati da će gosti pojačati tempo. Prekršaj Selitaja početkom 43. minute dao je priliku "bijelima" da pokušaju poravnati na samom početku zadnje trećine. Ljubljančani su žestoko pritisnuli domaće. Ilič je prvim udarcem pogodio stativu, a nakon njega "zmajčeki" su zasuli Goršića nizom udaraca sa svih strana. Vratar "plavih" branio je poput hobotnice izdržavši pravu kanonadu prema svojim vratima.

Neposredno pred povratak napadača domaćih u igru, Brodnik je udarcem s lijeve strane pogodio drugu stativu u dvije minute kazne. Odbijeni pak došao je do Selitaja koji se vratio u igru i smjesta pojurio u protunapad. Usnik je zaustavio njegov udarac slijeva, a malo kasnije na klupu za kažnjene morao je sjesti Fernandez Genc. Prošlo je samo devet sekundi prije nego što je prekršaj napravio i Keber. Premda se očekivalo da bi u igri četvorice protiv četvorice prednost trebali imati gosti, Zagrepčani su se ravnopravno nosili s "bijelima". Olimpija je ipak imala izgledniju priliku kad je Lavriša u 46. minuti tukao iz sredine, a Goršić još jednom sjajno obranio.

Jedan za drugim, isključeni igrači su se vratili u igru. Ljubljančani su pokušali preuzeti inicijativu no "plavi" su se smjesta suprostavili otvorenom igrom. Rasplamsala se borba iz koje su se akcije nizale jedna za drugom. U jednom trenutku na mukama su bili domaći, da bi se već u idućoj minuti činilo da gol Olimpije "visi u zraku". Vrijeme je prolazilo, a kao glavni junaci ovog dvoboja nametnuli su se vratari koji su unatoč nizu udaraca prema svojim vratima branili jedan pak za drugim. Kako se približavala završnica susreta tako su Zagrepčani preuzimali igru u svoje ruke.

Usnik je skupio nekoliko obrana za redom, a posebno se istaknuo kad mu je u 56. minuti pred gol izašao Dobrić. Trener gostiju Rahmatuljin, iskoristio je prvu priliku da pozove pola minute predaha i pripremi taktiku za zadnji juriš svoje momčadi. Zagrepčane se nije dojmio prekid igre nego su i dalje napadali prema vratima Olimpije. Usnik je tek početkom 59. minute uspio napustiti svoja vrata i ustupiti mjesto šestom igraču. "Plavi" su aktivnom igrom onemogućili suparnika da uđe u napadačku trećinu. Koji trenutak kasnije, pločica dolazi do Hanžeka koji je odlučio riskirati moguće zabranjeno ispucavanje i pucati sa svoje plave linije. Na veliku radost svojih suigrača i navijača, pak je nakon dugog putovanja ušao u mrežu Ljubljančana. Minutu prije kraja susreta isključen je Belina. Gosti su ponovo izvukli vratara, ali ni sa šestoricom protiv četvorice nisu stigli ni zapucati prema golu.

Ubrzo se začula posljednja sirena i veliko je slavlje zagrebačkih juniora moglo početi. Team Zagreb je upisao prvu prvenstvenu pobjedu i time se izjednačio s Mariborom na podjeli pretposljednjeg mjesta. Zagrepčanima se napokon osmjehnula sportska sreća i vratila im bodove pogubljene na utakmicama protiv Crvene zvezde, Maribora i Jesenica. Gotovo jednako važna kao i tri boda, ako ne i važnija, je spoznaja da se i zagrebački juniori mogu nositi sa Slovencima ako se poslože kako treba i igraju kao momčad. Nadamo se da je uvodno upoznavanje stručnog stožera s igračima i natjecanjem završilo i da će se od sada početi s pravim pripremama za svjetsko juniorsko prvenstvo u Zagrebu.