Olako ispušteni bodovi

S Mar Mla 171115Pobjeda protiv Bleda nije potaknula hokejaše Mladosti da se okupe i za gostovanje u Mariboru. Unatoč prilici da se mogućom pobjedom protiv posljednje momčadi u ligi pomaknu prema sredini ljestvice, "mamuti" su nastupili u okrnjenom sastavu u kojemu su devetorica juniora predstavljali većinu. Zagrepčani su poveli sredinom prve trećine no domaći su za nekoliko minuta preokrenuli omjer. Gosti su polovicom drugog dijela susreta izjednačili pa se na drugi odmor pošlo u rezultatskoj ravnoteži. "Lisjaki" su u zadnjoj trećini još jednom poveli no Mladost je uspjela poravnati prije završetka trećine. Produžetak nije donio odluku pa je za ishod valjalo pričekati raspucavanje u kojem su uspješniji bili Mariborčani.

Maribor: Hribar - Salom,
Kuzman Žan, Flajs Ž., Flajs J., Robar - Krajnik, Raušl, Štebih, Kadić, Vinčec - Mladenov, Bugarski, Koren, Mojzer. Trener: Polončič

Mladost: Rastovski, Goršić - Borić, Kramarić, Šutevski, Cerovečki R., Trstenjak T. - Matošić, Trstenjak N., Ivšac, Kozina, Večerina - Cerovečki N., Grgurić, Pleština. Trener: Franjković

Mladostaši su se pobjedom protiv Bleda uspeli do sedmog mjesta no trijumf Vojvodine nad Mariborom u zaostaloj utakmici 11. kola bacio je Zagrepčane na osmo mjesto s bodom viška u odnosu na Slaviju i Maribor. "Mamuti" su svoju prve prvenstvenu pobjedu zabilježili upravo protiv Maribora rezultatom 6:2 u utakmici odigranoj u Domu sportova. Nakon toga uslijedila su tri poraza u listopadu od Crvene zvezde, Zagreba i Medveščaka na što su se nadovezali neuspjesi u studenom u dvobojima s Triglavom i Celjem. Utakmica s Bledom vratila je osmijeh na lica mladostaša.

Zagrebački sastav je u Maribor otputovao u krnjem sastavu. Od standardnih igrača, nedostajali su prvi vratar Štimac-Rojtinić, braniči Ljubić i Delić te napadači Novak, Smerdelj, Čunko, Martinić i Dobrić. Pridodamo li ovom popisu Grahovara i Petra Trstenjaka, postaje jasno s kakvim se poteškoćama trener Franjković suočava pred svako gostovanje, pogotovo ono radnim danom kao što je to bio slučaj s ovom utakmicom. Većinu igrača "žutih" činili su juniori bez kojih bi Mladost već bila isključena iz natjecanja. Koliko su mladostaši bili oslabljeni svjedoči činjenica da su prva tri strijelca, Novak s 13 bodova, Smerdelj s 11 te Čunko sa 6 bili odsutni. Najučinkovitiji branič, Nikša Trstenjak s 5 bodova, bio je najveća prijetnja vratima "lisjaka". Između vratnica nalazio se Rastovski koji je u četiri nastupa skupio 86,5% obrana i jednu pobjedu.

Maribor je dočekao Zagrepčane kao "fenjeraš", sa svega šest bodova na računu. Mariborčani su svoje jedine dvije pobjede zabilježili u prvih pet kola protiv Vojvodine i Zagreba na svom ledu. Nakon toga nanizali su sedam poraza od kojih posljednja dva na srpskoj turneji gdje su izgubili od Crvene zvezde s 11:0 i Vojvodine sa 7:3. Vodeći strijelci "lisjaka" su Zernko, Vinčec i Španjević, a prvi vratar je Hribar s nešto manje od 85% zaustavljenih udaraca. Trener Polončič za ovu utakmicu nije mogao računati na pričuvnog vratara Vasića, kao ni na braniče Filipovića i Žigu Kuzmana te napadače Španjevića i Zernka. U postavi domaćih šestorica igrača su bili juniori.

Maribor je od prvih minuta dvoboja zaigrao napadački te je u više navrata natjerao Rastovskog na intervenciju. Pritisak domaćih naposljetku je doveo i do prekršaja Kramarića u petoj minuti. "Mamuti" su bez poteškoća zadržali protivnika podalje od svojih vrata tako da je Rastovski morao zaustaviti samo jedan udarac prema svojim vratima. Istovremeno, "žuti" su našli vremena da i sami zaprijete vratima domaćih. Nakon izjednačenja snaga na ledu dolazi do kraćeg zatišja kojeg prekida Robert Cerovečki udarcem iskosa s desne strane u devetoj minuti. Bio je to nagovještaj preuzimanja inicijative od strane gostiju.

Poslije nekoliko prilika za prelazak u vodstvo, isključenje Robara u 11. minuti ostavilo je goste s igračem više. "Mamutima" je trebalo nešto manje od minute da brojčanu prednost pretvore u pogodak. Pak je obigravao oko obrane "crnih" sve dok Šutevski nije vratio pak na plavu liniju odakle je Kramarić opalio prema vratima. Pak je u letu Tomo Trstenjak pred vratima skrenuo u mrežu. Radost "žutih" nije dugo trajala. Mariborčani su ozbiljno zaprijetili već u idućoj minuti kad je Žan Flajs s desne strane pronašao svog brata blizanca Jana u sredini čiji udarac Rastovski brani.

Odmah poslije osvojenog bulija pak dolazi na plavu liniju do Krajnika koji tuče prema vratima. Rastovski odbija pak, ali samo do Vinčeca koji bekhendom iz blizine pogađa nebranjeni dio mreže. Suparnici su potom nastavili s ravnopravnom igrom sve do isključenja Kozine u 15. minuti. Ovog puta "lisjaki" su bili učinkovitiji s igračem više.  Za manje od minute pronašli su put do mreže Mladosti i preokrenuli omjer. Kadić je uposlio Robara pred vratima čiji udarac Rastovski brani, ali je Žan Flajs odbijanac pospremio u mrežu. Završnica trećine pripala je domaćima koji su stvorili nekoliko prigoda za povećanje vodstva no Zagrepčani su se nekako obranili prije odlaska na odmor.

Suparnici su početkom druge trećine stvorili po jednu izglednu priliku. Prvo je Hribar zaustavio udarac Roberta Cerovečkog iskosa s desne strane, a potom je Rastovski odlično obranom onemogućio pokušaj Krajnika iz neposredne blizine. U 23. minuti sudac je isključio Jana Flajsa i Borića zbog međusobnog naguravanja. Ni jedni niti drugi nisu htjeli previše riskirati u igri sa po četvoricom igrača, a tik pred povratak "kažnjenika" na led, domaći griješe pri letećoj izmjeni pa su ostali s igračem manje. Mladostaši su stigli samo jednom zaposliti Hribara prije nego što  je prekršaj napravio Robert Cerovečki.

Protivnici su razmijenili po udarac prije nego što su "lisjaki" zaigrali s igračem više. Tada se Mladost začahurila u svojoj trećini i zatvorila sve prilaze svojim vratima. Samo dvadeset sekundi po povratku u igru, Robert Cerovečki izjednačuje omjer. Večerina se probio po desnom krilu i tukao prema vratima. Hribar odbija pak, ali samo do Cerovečkog koji iz neposredne blizine pogađa nebranjeni dio mreže. Izjednačenje na semaforu na neko je vrijeme uspostavilo ravnotežu snaga u igri. Međutim, kako je trećina ušla u svoj drugi dio, "lisjaki" su preuzeli inicijativu i počeli stvarati prilike za povratak u vodstvo.

Žan Flajs je u 30. minuti pucao iskosa s desne strane no Rastovski je bio na mjestu. Dvije minute kasnije u prigodi se našao Kadić no ni njegov bekhend slijeva nije pronašao put do mreže. Ništa više uspjeha nije imao ni Mojzer u 33. kad je opalio iz sredine samo da bi ustanovio kako je Rastovski bio u odličnoj formi. Zagrepčani su shvatili da ne mogu unedogled ostati u obrani pa su također zaigrali otvoreno. Uskoro je i Hribar imao jednako puno posla kao i njegov kolega na drugoj strani. Ulaskom u završnicu trećine tempo igre je ponešto pao. Domaći su stvorili par prilika no vratar "žutih" je i dalje bio na visini zadatka. Udarac Kramarića iskosa s lijeve strane trebao je označiti završetak trećine međutim prigovor gostujućeg braniča zbog nedosuđenog prekršaja nad njim koštao ga je disciplinske kazne.

Zagrepčani su ostali sa samo trojicom braniča pa se obrana "žutih" našla pod povećanim pritiskom domaćih koji su pošto poto tražili treći pogodak. Robar je već u 41. minuti udarcem iskosa s desne strane pogodio stativu. "Lisjaki" su nastavili s naletima, a pritisak "crnih" je u 46. minuti doveo i do prekršaja Toma Trstenjaka. Prvu su priliku imali gosti. Večerina je pobjegao svojim čuvarima i izašao sam pred gol. Hribar je sjajnom intervencijom sačuvao svoju mrežu, a potom je obranio i odbijanac Nikše Trstenjaka. "Kazna" za ovaj promašaj brzo je  stigla. Jan Flajs je vratio pak Kadiću koji prebacuje pločicu nalijevo do Žana Flajsa koji puca prema vratima zaklonjenog vratara "žutih" i pogađa mrežu.

"Mamuti" su nastojali poravnati no ni Maribor nije bio pasivan. Kadić je u 48. minuti uputio opasan udarac iz sredine no Rastovski se ovog puta nije dao iznenaditi. Vratar Mladosti odlično je onemogućio i "varaždinac" Raušla minutu kasnije. Kako je vrijeme odmicalo suparnici su bili sve nervozniji pa su tako u 50. minuti na klupe za kažnjene zbog međusobnog koškanja sjeli Tomo Trstenjak i Koren. Višak prostora na ledu potaknuo je suparnike na obostrano napadačku igru. Robert Cerovečki je u 50. minuti bekhendom iz blizine pogodio stativu, a u idućem napadu uzvratio je Raušl udarcem iz sredine kojeg Rastovski sigurno brani.

Čim su momčadi zaigrale u punim sastavima Maribor preuzima igru u svoje ruke. Nastupili su teški trenuci za "mamute" koji su nekoliko minuta odbijali jedan nalet Maribora za drugim. "Lisjaki" su mogli riješiti pitanje pobjednika no obrana "žutih" na čelu s Rastovskim je izdržala sve izazove. Sad je došao red na Mariborčane da zažale zbog propuštenih prilika. Šutevski je iz sredine dodavanjem iza leđa uposlio Toma Trstenjaka koji iz neposredne blizine bekhendom prebacuje Hribara za treće izjednačenje u utakmici.

Tek što se igra nastavila, isključen je Nikša Trstenjak. Mariborčani su krenuli po pobjedu no gosti su velikom požrtvovnošću zadržali protivnika podalje od svojih vrata ne dopustivši nijedan udarac prema svojim vratima. Čim su se snage na ledu izjednačile, Zagrepčani su još jednom osjetili što znači pojam "domaćinsko suđenje". Na klupu za kažnjene morao je sjesti Kramarić, a u taboru gostiju su se zapitali što Medveščak, Zagreb i Mladost moraju učiniti  da na Velesajmu dobiju suđenje kakvo Bled, Maribor ili Slavija imaju u svojim dvoranama. Samo 18 sekundi kasnije pograbili su se Robar i Matošić.

Mariborčanima nikako nije polazilo za rukom iskoristiti sudačke poklone, a posljednji je svoju priliku propustio Kadić kad je u zadnjoj minuti izveo slalom no nije uspio svladati Rastovskog. Budući da odluke nije došlo u 60 minuta, morao se igrati produžetak. Suparnici su u dodatno vrijeme ušli oprezno no malo po malo "lisjaki" su postajali opasniji. Rastovski se nakon prve obrane morao istaknuti i u 63. minuti kad je zaustavio udarac Krajnika s desne strane. Priliku utakmice propustio je Nikša Trstenjak koji je u 64. minuti pucao iz neposredne blizine, ali nije svladao Hribara. Vratar "crnih" malo kasnije brani i udarac Borića iz sredine. Kad je branič gostiju isključen  38 sekundi prije kraja, Polončič je pozvao pola minute predaha no njegovi igrači nisu uspjeli riješiti utakmicu prije raspucavanja.

Prvi izvođač za goste bio je Nikša Trstenjak unatoč više promašaja iz neposredne blizine. Njegov udarac iz zgloba pogodio je Hribara u "beton". Vinčecu je pobjegao pak pa Rastovski nije ni trebao braniti. Grgurić je također pucao Hribaru u "beton" dok je njegov vršnjak Robar poslije varke tijelom obišao vratara i bekhendom poslao pak u mrežu. Kad je Robertu Cerovečkom pobjegao pak Mariborčani su mogli slaviti svoju treću prvenstvenu pobjedu.

Mladost je izgubila utakmicu koju bi zasigurno dobila da su se barem dvojica, trojica standardnih igrača odlučila pridružiti svojim suigračima na kratkom putu do Maribora. Bez obzira na ozljede i poslovne spriječenosti, Mladost je imala dovoljno zdravih seniora kojima se nije dalo poći ni na najbliže gostovanje u ligi. Postavlja se pitanje kakvo je to stanje u prvoj momčadi kad trener ne može okupiti ni tri petorke za službenu utakmicu, a uprava kluba ne nalazi za shodno aktivno se uključiti u rješavanje krize koja cijelu sezonu ozbiljno trese "mamute".