Malo je nedostajalo

S Mla CZ 171118Hokejaši Mladosti pružili su odličan otpor Crvenoj zvezdi, ali su ipak ostali kratkih rukava. Beograđani su kao druga najbolja momčad u ligi osvojili sva tri boda minimalnom pobjedom od 3:2. Gosti su bili nadmoćni tijekom prvih dvadeset minuta i svoju su bolju igru okrunili vodećim pogotkom na sredini trećine. Zagrepčani su u nastavku uspostavili ravnotežu no Crvena zvezda je povećala razliku na dva gola. "Mamuti" su krajem trećine prvim zgoditkom uspjeli vratiti neizvjesnost u utakmicu. Beograđani su na samom početku zadnje trećine ponovo povećali prednost. Mladost je veći dio trećine provela u podređenom položaju, ali je ipak uspjela smanjiti zaostatak. Unatoč svim naporima, domaćima nije pošlo za rukom spasiti barem jedan bod pa je Crvena zvezda napustila Dom sportova s punim ulovom.

Mladost - Crvena zvezda 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Crvena zvezda 6 min

Mladost: Štimac Rojtinić, Goršić - Matošić, Borić, Šutevski, Cerovečki R., Trstenjak T. - Delić, Kramarić, Martinić, Novak, Trstenjak N. - Ljubić, Cerovečki N., Grgurić, Kozina, Ivšac. Trener: Franjković

Crvena zvezda: Ranković, Kozák - Anić, Sabadoš, Novaković P., Sefić, Vučurević - Leonov, Pajević, Đumić, Bjelogrlić, Brkušanin - Daniel, Vukičević, Zwick. Trener: Krivošljik.

Nepotrebni poraz u Mariboru nije utjecao na položaj Mladosti na ljestvici. Zagrepčani su i dalje na osmom mjestu no sada ga dijele s "lisjakima" s kojima su izjednačeni po broju osvojenih bodova. Premda je razvidno da se mladostaši, ni u punom sastavu, ne mogu više nositi s momčadima poput Triglava ili Celja, pobjeda protiv Bleda pokazala je kakve bi igre mogli očekivati od Mladosti kad bi njeni vodeći igrači ovo natjecanje i vlastitu hokejašku karijeru uzimali ozbiljno. Zagrepčani su se Crvenoj zvezdi već bili sučelili početkom listopada kad su izgubili u Beogradu sa 6:1.

Sastav u kojem Mladost igra utakmice u velikoj mjeri ovisi igra li se u Zagrebu ili u gostima, tako da trener Franjković jedva da i može slagati nekakve napadačke linije i braničke parove. U dosadašnjem tijeku natjecanja kao najučinkovitiji napadač pokazao se Novak s 13 bodova, a njemu uz bok nalazi se Smerdelj s 11. Slijedi ih trojac Čunko, Robert Cerovečki i Tomo Trstenjak od kojih je svaki upisao po 6 bodova. Nikša Trstenjak je s 5 bodova najučinkovitiji među braničima. Od dvojice vratara s podjednakom minutažom, Štimac-Rojtinić je s 86,93% za dlaku uspješniji od Rastovskog s 86,88% zaustavljenih udaraca. U dvoboju protiv Beograđana, trener Franjković nije mogao računati na napadače Smerdelja, Čunka, Večerinu, Dobrića i Pleštinu te vratara Rastovskog.

Crvena zvezda se nizom pobjeda u studenom uspela do drugog mjesta u poretku. Beograđani su u dosadašnjem tijeku natjecanja izgubili samo dvije utakmice, obje od Triglava. Nakon poraza kod kuće u produžetku, "crveno-beli" su dvaput svladali Bled, a potom Maribor i Vojvodinu. U Zagreb su doputovali s bodom prednosti u odnosu na Celje. Vodeći strijelci Crvene zvezde bili su Brkušanin, Bučkin i Sefić, a prvi vratar Ranković je s više od 90% obrana jedan od najuspješnijih u ligi. Treneru Krivošljiku u Domu sportova su nedostajali napadači Bučkin i Kerezović te braniči Podunavac i Uglješa Novaković.

Tko god da je sastavljao kalendar Internacionalne lige, vjerojatno nije vodio računa da će se kolo s dva hrvatsko-srpska dvoboja održati baš 18. studenog, na dan kad se u Hrvatskoj obilježava tužna obljetnica pada Vukovara. Crvena zvezda je gostovala u Zagrebu kod Mladosti, Medveščak se uputio put Novog Sada na utakmicu s Vojvodinom, a i protivnik Zagreba, Maribor, se zbog velikog broja srpskih igrača ponekad doživljava kao treća "srpska momčad" u Iigi. Srećom, hokej nije nogomet pa se na tribinama okupljaju isključivo ljubitelji najbrže igre na svijetu, a ni hokejaši se ne opterećuju prošlošću nego se usredotočuju na sportsku borbu na ledu kako treba i biti.

Crvena zvezda je u utakmicu ušla u skladu s ugledom druge najjače momčadi u ligi. Beograđani su žestoko pritisnuli domaće pa je Štimac Rojtinić u prvim minutama susreta imao pune ruke posla. Naleti "crveno-belih" nizali su se jedan za drugim pa su mladostaši imali dosta poteškoća u obrani svojih vrata. Zagrepčani su tek iz povremenih protunapada održavali protivničkog vratara na oprezu. Kako je vrijeme odmicalo tako su "mamuti" uspostavili ravnotežu snaga na ledu. Zagrepčani su pomaknuli igru u sredinu i uz ogradu čime su smanjili broj prilika na obje strane. Međutim, upravo tijekom ovog zatišja, gosti su zatresli mrežu.

Brkušanin je u desetoj minuti "izbacio" Bjelogrlića u protunapad dvojice protiv dvojice. Napadač Crvene zvezde uposlio je Đumića koji udarcem slijeva pogađa mrežu. Mladost je ubrzo dobila priliku za izjednačenje jer je desetak sekundi kasnije prekršaj napravio Vukičević. "Crni" su ozbiljno pritisnuli goste uputivši više udaraca prema vratima gostiju. Najopasniji se zbio u 11. minuti kad je Nikša Trstenjak skrenuo udarac upućen s plave linije no Ranković se nije dao iznenaditi. Domaći su zadržali inicijativu i poslije izjednačenja snaga na ledu no teško su dolazili u prilike.

Najbliže izjednačenju Zagrepčani su bili u 13. minuti kad se pred vratima našao Robert Cerovečki no vratar gostiju je i ovog puta bio na visini zadatka. Na nova uzbuđenja valjalo je pričekati tri minute, a tada smo prvo vidjeli jak udarac Vučurevića s desne strane kojeg je Štimac Rojtinić ukrotio, na što su "crni" odgovorili pokušajem Toma Trstenjaka bekhendom iz neposredne blizine. Vratar domaćih je u 17. minuti odlično obranio pokušaj Đumića iz neposredne blizine što je bio znak za početak zaključne ofanzive gostiju u prvoj trećini.

Štimac-Rojtinić našao se u završnici trećine pod pravom baražnom paljbom "crveno belih". Udarci su sijevali sa svih strana i samo je prisebnost zagrebačkog vratara zadržala Mladost u minimalnom zaostatku za gostima. Crvena zvezda se u prvih dvadeset minuta pokazala kao bolja i organiziranija momčad čije visoko mjesto u poretku ni po čemu nije predstavljalo iznenađenje. Mladostaši su u nastavku morali popraviti igru u obrani ako su željeli krenuti po izjednačenje.

Suparnici su nastavak susreta otvorili obostrano otvorenom igrom u kojoj su se akcije smjenjivale na obje strane. Ravnotežu snaga narušilo je isključenje Delića u 25. minuti. Beograđanima je bilo dovoljno tridesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u novi pogodak. Novaković je uposlio Sefića na plavoj liniji koji dijagonalom pronalazi Vučurevića na lijevom krilu. Napadač gostiju udarcem iz prve pogađa mrežu Mladosti. Nevoljama po domaće tu nije bio kraj. Tridesetak sekundi kasnije na klupu za kažnjene morao je sjesti Kramarić.

Beograđani su pokušali novim pogotkom riješiti pitanje pobjednika. Štimac Rojtinić je u par navrata morao zaštititi svoju mrežu, a najteže mu je bilo u 28. minuti kad je obranio težak udarac Brkušanina s lijeve strane. Kramarić se odmah po povratku na led našao u dobroj prilici no njegov udarac iz blizine, pod nedosuđenim prekršajem, nije pronašao put do mreže. Točno na polovici susreta u prigodi se našao i Nikša Trstenjak kojeg je Novak uposlio od iza gola no Ranković je i ovog puta bio na mjestu. Anić je dvije minute kasnije zaprijetio udarcem iz sredine, ali i Štimac Rojtinić je imao što za pokazati.

Crvena zvezda je i u drugom dijelu trećine imala više od igre. Gosti su češće pucali prema vratima i njihove akcije su bile smišljenije i opasnije od improvizacija mladostaša. U 34. minuti Pajević je udarcem s plave linije pogodio stativu. Dvije minute kasnije, u jeku naleta "crveno-belih", Zagrepčani su smanjili zaostatak. Novak se ponovo našao iza gola odakle je uposlio Nikšu Trstenjaka pred vratima, a prekomandirani branič "crnih" je udarcem iz prve poslao pak u rašlje. "Mamuti" su dobili dodatni poticaj pa su krenuli prema naprijed i minutu i pol kasnije iznudili prekršaj Sabadoša.

Mladostaši se u završnici trećine nisu dobro snašli s igračem više. Fizički bolje pripremljeni Beograđani bez većih su se poteškoća nosili s pokušajima "crnih" da izjednače. Tek što su se snage na ledu izjednačile sudac je pokazao svoje neiskustvo u vođenju seniorskih utakmica dosudivši nedopušteni nalet tijelom Kramarića. Nije nikakva novost da većina hrvatskih sudaca koji su u velikoj većini bivši ili sadašnji hokejaši, ima malo ili nikakvog iskustva u čvrstoj igri na tijelo. Polurekreativna narav domaćeg prvenstva u kojem se svi poznaju godinama i teško odlučuju na malo čvršći nalet odgojila je suce kojima je gotovo svaka igra na tijelo prekršaj kao da se radi o inline ili ženskom hokeju. Kad se takav sudac nađe u prilici voditi ozbiljnu seniorsku utakmicu za bodove, tada na vidjelo izbija nedostatak razumijevanja hokeja kao kontaktne igre u kojoj valja razlikovati čvrstu od grube igre.

Domaći su u zadnjim sekundama imali priliku poravnati s igračem manje kad je Novak pokušao "varaždincem" iznenaditi Rankovića no gostujući vratar je bio na mjestu. Mladostaši su mogli biti zadovoljni kako su se nosili s favoriziranim protivnikom no prije nego što su se mogli upustiti u potjeru za Beograđanima, morali su izdržati još minutu i dvadeset sekundi na početku zadnje trećine.

Gostima je trebalo samo trideset sekundi da iskoriste sudački poklon s kraja prethodne trećine. Anić je uputio udarac prema golu koji je završio u gužvi pred vratima u kojoj se najbolje snašao Sabadoš i zatresao mrežu. Nakon izjednačenja snaga na ledu igra se rasplamsala. "Crveno-beli" su imali nešto više prigoda no domaće prigode su bile izglednije. Nikša Trstenjak je u 42. minuti pobjegao sam pred gol no njegov bekhend nije bio dovoljno precizan. Dvije minute kasnije, ofanzivni branič Mladosti se našao na klupi za kažnjene.

Crvena zvezda se nije previše trudila zatresti mrežu "crnih". Tijekom dvije minute Beograđani su samo jednom ozbiljnije zaprijetili no Štimac-Rojtinić je u kratkom razmaku zaustavio oba udarca prema svojim vratima. Gosti su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Udarci prema vratima Mladosti su sijevali sa svih strana no čuvar mreže "mamuta" bio je svaki put na mjestu. Ofanziva "crveno-belih" potrajala je sve do 49. minute kad je prekršaj napravio Leonov.

Mladostaši su pritisnuli zvezdaše no Ranković se ponovo pokazao kao teško prolazna prepreka. Kad su se snage na ledu izjednačile inicijativa je prešla na stranu gostiju. Crvena zvezda je u kratkom roku stvorila par prilika za povećanje vodstvo no pločica se u 53. minuti našla u mreži gostiju. Nikša Trstenjak je uposlio Ljubića koji udarcem iz sredine pogađa mrežu. Inače "svevideći" sudac ovog puta je propustio dodijeliti asistenciju pokazujući da nije dorastao voditi seniorske utakmice na ovoj razini.

Zagrepčani su sada imali sedam minuta za postići pogodak kojim bi spasili jedan bod u dvoboju s jakim protivnikom. Međutim, Crvena zvezda je znala kako zatvoriti utakmicu pa smo u nekoliko minuta vidjeli svega par ne previše opasnih prilika Mladosti. Tri minute prije kraja trećine trener "crveno-belih" zove pola minute predaha. Domaći su zadržali inicijativu no nikako nisu pronalazili put prema mreži Beograđana. Najbolju priliku za poravnanje imao je Šutevski kad je u 59. minuti udarcem iz blizine pogodio stativu.

Štimac-Rojtinić je u zadnjoj minuti ustupio mjesto šestom igraču ne bi li se nekako stvorio višak u napadu i postigao pogodak. Međutim, obrana Crvene zvezde je funkcionirala na visokoj razini pa prave opasnosti za vrata Beograđana više nije bilo. Kad je dvadesetak sekundi prije kraja susreta isključen Robert Cerovečki, prelila se čaša strpljenja Novaka, inače suca s daleko više iskustva i osjećaja za igru nego onog kojem je povjereno vođenje ove utakmice. Prigovori napadača Mladosti bili su toliko žestoki da sudac nije imao izbora nego dosuditi disciplinsku kaznu igre.

Mladost je pružila dobar otpor jakom protivniku iz Beograda no na kraju je ostala bez ičega. "Mamuti" su sve dalje od sredine ljestvice i sve je jasnije kako će do kraja natjecanja voditi tešku borbu za ulazak u doigravanje. Navijačima ostaje žaliti što trener Franjković ima sve više poteškoća u održavanju momčadi na okupu. Većini seniora se ne izlazi iz Zagreba, a juniori ne mogu samo ponijeti težak teret nastupa u seniorskoj konkurenciji. O suđenju koje je imalo nezanemariv utjecaj na ishod ove utakmice možemo samo ukazati prstom na savez koji ne pokazuje ni najmanju želju da dovede sudačku organizaciju u red. Sudaca nema dovoljno za sva natjecanja koja se odvijaju na hrvatskim klizalištima pa posljedično oni koji vode utakmice nemaju dovoljno iskustva, a nerijetko ni kvalitete za razinu hokeja koji se igra u Hrvatskoj.