Glatko do bodova

S Mla Voj 171125 1Hokejaši Mladosti su u 15. kolu IHL-a, svladali Vojvodinu s 5:0 čime su izbili na sedmo mjesto na ljestvici. Zagrepčani su imali više od igre tijekom prvih dvadeset minuta no do vodstva su stigli tek u završnici trećine. Gosti su u nastavku susreta tražili izjednačenje, a neizvjesnost je potrajala sve do sredine druge trećine. "Mamuti" su u drugom dijelu trećine čak triput zatresli protivničku mrežu čime su osigurali mirnu posljednju trećinu. Novosađanima je u trećem dijelu susreta preostalo samo pokušati ublažiti poraz. Međutim, mladostaši nisu dopustili nijednom paku da završi put u njihovoj mreži. U samoj završnici dvoboja, domaći postavljaju konačni rezultat koji pokazuje kako bi Mladost mogla izgledati kad bi gostovanja shvatila jednako ozbiljno kao i domaće susrete.

Vojvodina 14 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Matošić, Trstenjak N., Smerdelj, Novak, Dobrić - Ljubić, Delić, Čunko,
Cerovečki R., Trstenjak T. - Kramarić, Cerovečki N., Ivšac, Kozina, Večerina - Pleština, Grgurić. Trener: Franjković

Vojvodina: Belić, Milić - Tumbas, Mirković, Komazec, Pajić, Babić - Dergačjov, Gunner-Rabbitskin, Laptev, Akimov, Radosavljević - Jerković, Miličević, Čengeri, Nikolić, Drozdik. Trener: Ristić

Mladostaši su morali žal za tijesnim porazom od Crvene zvezda ostaviti iza sebe jer im je pobjeda protiv Vojvodine postala imperativ ako su htjeli ostati u borbi za doigravanje. Novosađani su nakon 14 kola bili na sedmom mjestu s bodom više i utakmicom manje od "mamuta". Zagrepčani su u studenom odigrali pet utakmica od kojih su dobili samo jednu, protiv Bleda na Velesajmu s 4:3. Mladost je iščupala i bod u Mariboru dok je u tri domaće utakmice s vodećom trojkom, Triglavom, Celjem i Crvenom zvezdom, ostala kratkih rukava. Najučinkovitiji napadač "mamuta" je Novak s 14 bodova, ispred Smerdelja s 11 te četvorice igrača sa po šest bodova, Čunka, Roberta Cerovečkog te Nikše i Toma Trstenjaka. Među braničima se istaknuo i Ljubić s četiri boda. Prvi vratar Mladosti, Štimac-Rojtinić ima jednu pobjedu uz 87,66% obrana. Od standardnijih igrača nedostajali su vratar Rastovski, branič Borić te napadači Martinić i Šutevski.

Gosti iz Srbije nisu bili ništa uspješniji od Mladosti tijekom studenog. Mjesec su otvorili domaćom pobjedom protiv Maribora, nakon čega su uslijedila dva poraza. Prvo ih je teško porazila Crvena zvezda u Beogradu, a potom su na svom ledu izgubili i od Medveščaka. Vojvodina je posljednji put igrala protiv Mladosti u siječnju 2009. kad je u Zagrebu slavila sa 6:5 u zadnjem kolu Panonske lige koju je te sezone i osvojila. Najopasniji napadači u redovima "lala" su Akimov, Babić i Laptev. Prvog vratara Godbouta-Parenta nije bilo u sastavu pa ga je zamijenio Belić koji je skupio nešto manje od 85% obrana. Osim kanadskog čuvara mreže treneru Ristiću nedostajali su i napadači Ekmeščić, Milojković, Meseldžić i ruska prinova Hoholev.

Na prvu zanimljivost u utakmici valjalo je pričekati do treće minute kad je isključen Drozdik. Mladostaši su bili bezopasni tijekom iduće dvije minute pa je mreža gostiju ostala netaknutom. Nakon izjednačenja snaga na ledu, "bijeli" preuzimaju igru u svoje ruke. Štimac-Rojtinić se uskoro suočio s nekoliko protivničkih prilika od kojih je najizgledniju imao Komazec koji je u sedmoj minuti izašao sam pred gol, ali je njegov bekhend promašio vrata. Malo kasnije prekršaj pravi Robert Cerovečki. Budući da Novosađani nisu bili ništa poduzetniji od svojih suparnika u igri s igračem više u drugi dio trećine ušlo se s početnim omjerom.

Suparnici su od sredine trećine ubrzali igru pa se povećao i broj prigoda pred oba gola. Vratarski dvojac bio je na visini zadatka ne dopuštajući nijednom paku slobodan prolaz do mreže. Najbolju priliku u tom razdoblju imao je kanadski branič Gunner-Rabbitskin kad je u 14. minuti udarcem s plave linije pogodio stativu. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Kramarić. Štimac-Rojtinić zaustavio je udarac Babića s plave linije, a poslije svega 24 sekunde s igračem više prekršaj Komazeca izjednačuje odnos snaga na ledu. Čim se igra nastavila Ljubić je udarcem s plave linije pogodio stativu.

Mladostaši su se bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice. Opsjedali su vrata gostiju i zasuli Belića nizom udaraca sa svih strana. Vratara Vojvodine je u 16. minuti bekhendom izbliza svladao Robert Cerovečki no pak je pogodio stativu. Jedan za drugim, isključeni igrači su se vratili u igru, a onda su, dvije minute prije kraja trećine, "crni" došli u vodstvo. Novak je presjekao dodavanje protivnika i krenuo u protunapad kojeg je ispratio i Nikša Trstenjak. Prvi strijelac Zagrepčana je s lijeve strane ubacio pak pred gol, odakle Nikša Trstenjak obilazi vratara i posprema pločicu u nebranjeni dio mreže.

Kad smo pomislili da smo vidjeli sve zanimljivo u prvih dvadeset minuta, 52 sekunde prije kraja trećine na klupu za kažnjene sjeda Ljubić. Gosti su pohitali iskoristiti brojčanu prednost prije odlaska na odmor. Štimac-Rojtinić je već bio skupio jednu obranu prije nego što je zaustavio projektil Mirkovića s plave linije. Samo pet sekundi prije zvuka sirene, prekršaj je dosuđen i Deliću. Branič "crnih" nikako se nije mogao složiti s ovom sudačkom odlukom pa je prvo zaradio disciplinsku kaznu, a potom još jednu što je za Delića značio i kraj utakmice. "Mamute" je na početku druge trećine očekivalo više od minute s dvojicom igrača manje.

Mladostaši su odlično odigrali prvo s dvojicom, a potom i s igračem manje. Vojvodina je stigla uputiti samo jedan udarac prije nego što su se u 22. minuti snage izjednačile. Uslijedilo je zatišje od nekoliko minuta prije nego što su suparnici nastavili s obostrano otvorenom igrom. Prilike su se smjenjivale na obje strane sve do prekršaja Babića u 28. minuti. "Mamuti" su također podbacili u igri s igračem više tako da se omjer nije promijenio tijekom kazne za igrača "bijelih". Tek kad je protivnik zaigrao u punoj postavi, domaći su krenuli u pravu ofanzivu. Nikša Trstenjak je u 31. minuti udarcem s plave linije pogodio prečku.

Malo kasnije, Zagrepčani su povećali prednost. Novak je iskosa s desne strane uposlio Matošića u sredini koji je udarcem iz zgloba iznenadio Belića, ali i sudačku trojku koja je zaboravila upisati asistenciju našadaču "crnih". Matošić je samo minutu kasnije mogao još jednom zatresti mrežu no Belić je ovog puta sjajnom  reakcijom zaustavio snažan udarac braniča domaćih. Uvidjevši da se utakmica okreće na njihovu štetu, "bijeli" pokušavaju smanjiti zaostatak s nekoliko uzastopnih akcija. Ofanzivu Vojvodine zaustavilo je isključenje Jerkovića u 34. minuti. Mladostašima je trebalo malo više od minute da brojčanu prednost pretvore u zgoditak.

Nikša Trstenjak je uposlio Novaka koji udarcem iskosa s lijeve strane pogađa mrežu "bijelih". Vojvodina se nije predavala, nego je odmah krenula prema naprijed ne bi li što prije smanjila zaostatak i vratila neizvjesnost u dvoboj. Na žalost, gosti svoje napadačke sklonosti nisu ograničili samo na protivničku mrežu. Pajić je u 37. minuti  prišao Kramariću s leđa, provukao mu palicu između nogu i povukao je nagore. Branič domaćih se srušio na led, a sudačka trojka je nakon nekog vremena prekinula igru i dosudila... ništa.

Kad glavni sudac ne kazni podmukli prekršaj kojeg se u pravilu kažnjava s pet minuta i disciplinskom kaznom igre, onda se moramo zapitati što on uopće radi na službenoj hokejaškoj utakmici? Od suca se ne može očekivati da spriječi teške prekršaje, ali se svakako mora zahtijevati da ih, u suradnji sa svojim pomoćnicima, vidi i kazni u skladu s pravilima. Sudac koji to nije u stanju, jednostavno nema što tražiti na ledu, jer je onda on sam prijetnja zdravlju igrača koji nemaju izbora nego se pouzdati u sposobnost suca da obavlja zadaću za koju je plaćen.

Sudac ove utakmice ne može se za svoj propust opravdati ni izgovorom da prekršaj nije vidio. Prije nekoliko godina isti taj sudac je na polufinalu doigravanja juniorskog prvenstva priznao pogodak kojeg nije vidio, premda se nalazio na koji metar od vrata. Pustio je igru da se nastavi, a onda je kod prvog prekida, na tko zna čiji nagovor, priznao pogodak. Ako je dakle, bez kamera i snimke, bio u stanju priznati zgoditak kojeg nije vidio, isto je tako mogao kazniti prekršaj kojeg su vidjeli valjda svi u dvorani osim njega. Činjenica da nije bio voljan ni sposoban kazniti težak prekršaj kakav su u skladu s pravilima i pomoćni suci ovlašteni i dužni prijaviti, po tko zna koji put ukazuje da sudac ove utakmice nije sposoban voditi službene utakmice.

Vojvodina je još neko vrijeme držala inicijativu, a onda su u završnici trećine mladostaši preuzeli igru u svoje ruke. "Crni" su u kratkom roku zasuli Belića nizom udaraca, a tridesetak sekundi prije odlaska na drugi odmor, pločica se ponovo zakoprcala u mreži gostiju. Smerdelj je iz sredine dao pak nalijevo do Roberta Cerovečkog koji je udarcem iz prve iznenadio protivničkog čuvara mreže. U idućem napadu u prigodi se našao Dobrić. Unatoč prekršaju Tumbasa uspio je uputiti udarac no ovog puta Belić je bio na mjestu. Mladost je u posljednju trećinu imala ući s gotovo pune dvije minute brojčane prednosti.

Gosti su se dobro branili četrdesetak sekundi, a onda je na klupu za kažnjene morao sjesti u Mirković. Mladost je sada imala dvojicu igrača više u trajanju od više od minute. Međutim, domaći su ostali neučinkoviti pa su se isključeni igrači "bijelih", jedan za drugim, vratili u igru. Idućih nekoliko minuta se malo toga zanimljivog događalo na ledu, a onda je prekršaj Roberta Cerovečkog u 46. minuti ostavio domaće s igračem manje. "Lale" su žestoko navalile prema vratima Mladosti kao da je ishod dvoboja još uvijek u pitanju. Štimac-Rojtinić se odlično nosio s baražnom paljbom gostiju, a najteže mu je bilo kod udarca Pajića iz neposredne blizine u 48. minuti.

Tik pred povratak Cerovečkog u igru, društvo na klupi za kažnjene mu je nakratko pravio Smerdelj. Ovog puta obrana "crnih" puno je bolje obavila svoj posao. Novosađani tijekom iduće dvije minute nisu došli u priliku zaprijetiti vratima domaćih. Mladost je bez većih napora održavala svoju prednost no pogreška pri letećoj izmjeni u 52. minuti ponovo je dovela Vojvodinu u napadačku trećinu s igračem više. "Mamuti" su se ponovo posložili kako valja te onemogućili protivnika u organizaciji napada. Štimac-Rojtinić nije imao nikakvog posla. Tek što su se snage izjednačile, Mladost je ponovo ostala s igračem manje. Ovog puta oštro sudačko oko zapazilo je prekršaj Čunka.

Vojvodina je ovog puta bila nešto poduzetnija. Akimov je u 54. minuti izveo slalom kroz postavu "crnih" i završio svoj prodor udarcem iz blizine. Štimac-Rojtinić je bio na mjestu. Gosti su stigli još jednom zaprijetiti protivničkim vratima prije nego što je u 55. minuti na klupu za kažnjene sjeo Tumbas. U igri četvorice protiv četvorice prošlo je samo 17 sekundi prije nego što je Robert Cerovečki iz lijevog kuta uposlio Toma Trstenjaka pred golom koji obilazi vratara i iz neposredne blizine šalje pak u nebranjenu mrežu. Mladost je u preostalih pet minuta imala više od igre no promjene omjera više nije bilo.

Mladost je u dvoboju s izravnim suparnikom pokazala kako je bolja momčad te da zaslužuje mjesto u doigravanju. Kad bi "mamuti" gostovanja shvaćali podjednako ozbiljno kao i domaće susrete, vjerojatno bi se borili za mjesto u sredini ljestvice. Ovako su osuđeni na neizvjesnost do kraja natjecanja, a i ako prođu u doigravanje, protivnik ćemo im biti netko od najjačih momčadi u ligi s kojima bi mladostaši teško izašli na kraj i kad bi redovito trenirali i igrali. Vojvodina se predstavila kao ograničena momčad za koju je u ovom trenutku najvažnije što redovito igra ovo natjecanje čime je vratila hokej u najveći vojvođanski grad. Uđu li "lale" u doigravanje, mogu sami sebi čestitati na uspješnoj sezoni.