Teže od očekivanog

IHLMedveščak je na gostovanju u Mariboru osvojio nova tri boda. U utakmici koju će "medvjedi" brzo zaboraviti najvažnije je bilo ne dopustiti bilo kakvo iznenađenje koje bi narušilo ugled hrvatskog prvaka i ostavilo domaćima neočekivani bodovni ulov. Zagrepčani su brzo došli u vodstvo, ali su "lisjaki" još brže izjednačili. Sredinom prve trećine Mariborčani preokreću omjer i uspijevaju sačuvati minimalnu prednost sve do odlaska na odmor. Medveščak je u nastavku susreta zaigrao bolje te je do sredine druge trećine dvaput zatresao mrežu. Unatoč tome što su bili u podređenom položaju, domaći su u završnici trećine uspjeli izjednačiti. Početkom treće dionice dvoboja gosti su postigli pogodak nakon kojeg su zaigrali zatvorenije. Pokušaji "lisjaka" da se ponovo vrate u utakmicu nisu urodili plodom pa su se "medvjedi" izvukli od mogućeg ishoda koji bi ih posramio.

Medveščak 4 min

Maribor: Hribar, Jurič - Kuzman Žan, Kuzman Žiga, Vinčec, Štebih, Zernko - Raušl, Krajnik, Bugarski, Španjević, Filipović - Mladenov, Racić, Mirkov. Trener: Polončič

Medveščak: Ružić, Nikolić - Smolec, Kegalj, Buković, Fičur, Vedlin - Sertić, Tadić, Mikulić, Brenčun, Miličić - Žižanović, Vuglač, Babić. Trener: Kolombo

Dvije uzastopne pobjede nad jakim momčadima poput Triglava i Bleda podigle su raspoloženje u redovima Medveščaka koji nikako da se uključi u borbu za sam vrh. "Medvjedi" su put Maribora pošli kao peta momčad na ljestvici s bodom manje od Zagreba i s Bledom za petama. Budući da su Mariborčani bili na začelju, očekivalo se kako zagrebački sastav ne bi trebao imati poteškoća u osvajanju bodova. Vodeći strijelci Medveščaka bili su Vedlin s 20 bodova ispred Mikulića s 13 te Lazića i Fičura sa po 12 bodova. Kegalj s 11 i Smolec s 9 bodova najviše su se istaknuli mrežu braničima. Vratar Nikolić zabilježio je 5 pobjeda uz 85,57% obrana. Trener Kolombo jedva je sastavio momčad za najkraće gostovanje u ligi. U postavi nije bilo standardnijih članova prve momčadi Jankovića ni Jarčova, a od redovitijih igrača nije mogao računati ni na braniče Šimunovića, Kopričanca i Senzela. Nedostajali su i napadači Mirić, Jazbec, Paulović i Ružić. Ubrojimo li i povremene prvotimce, više je igrača ostalo u Zagrebu nego što se uputilo u Maribor.

Da nije bilo Mladosti, Mariborčanima bi mjesec studeni doista bio turoban. "Lisjaki" su gubili od Crvene zvezde, Vojvodine, Zagreba, Slavije i Celja. Jedino su protiv malobrojnih "mamuta" hokejaši Maribora izborili pobjedu u raspucavanju. Posljedično, Štajerci drže začelje sa svega osam osvojenih bodova. Prvi susret između ove dvije momčadi završio je visokom pobjedom Zagrepčana od 10:2. Najučinkovitiji Mariborčani su Zernko i Vinčec, a za dvoboj s hrvatskim prvakom trener Polončič nije mogao računati na pričuvnog vratara Vasića, braniča Korena ni napadača Kadića.

"Medvjedi" su u utakmicu ušli u skladu s vlastitim ugledom i poveli već u trećoj minuti. Na asistenciju Fičura, mrežu domaćih zatresao je Vedlin. Međutim, radost gostiju nije dugo trajala. Samo 33 sekunde kasnije, nakon kombinacije Žana Kuzmana i Filipovića, izjednačio je Španjević. Razmijenivši početne udarce, suparnici su podigli razinu igre u obrani pa se unatoč otvorenoj igri mreže neko vrijeme nisu tresle. Zagrepčani su bili nešto poduzetniji no prvi idući pogodak postigli su domaći.

U 13. minuti Žiga Kuzman je uposlio Zernka koji pogađa mrežu Medveščaka. Uvidjevši da utakmica u Mariboru neće biti izlet, gosti su pojačali tempo, ali "lisjaki" su sačuvali prednost sve do završetka prve trećine. Zagrepčani su u nastavku susreta morali krenuti otvoreno kako bi što prije sustigli protivničko vodstvo. Domaći su se odupirali pritisku "bijelih" sve do 26. minute. Vedlin je tada uposlio Miličića koji izjednačuje omjer.

Naleti gostiju nisu prestali pa je za manje od dvije minute Miličić na asistenciju Tadića preokrenuo omjer u korist Medveščaka. Maribor se nije dao obeshrabriti novim vodstvom "bijelih". Domaći su se počeli oslobađati pritiska Zagrepčana te su sve češće prijetili vratima Medveščaka. "Medvjedi" su ipak imali više od igre no to im nije pomoglo minutu i pol prije završetka trećine kad je akciju Žige Kuzmana i Zernka preciznim udarcem dovršio Racić.

Usprkos svim naporima, hrvatski prvaci su u posljednju trećinu ušli izjednačeni s "fenjerašem" u ligi. Medveščak je imao samo 20 minuta da osigura već unaprijed upisane bodove. Raspoloženi Miličić je već u 44. minuti smanjio brige svog trenera upotpunivši hat trick na asistenciju Fičura. Mariborčani su ponovo bili primorani krenuti prema naprijed no sučelili su se sa zatvorenijom varijantom gostiju koja je ostavljala izuzetno malo prostora za udarac prema vratima.

Sudac Jeram je vodio utakmicu bez isključenja sve do 51. minute kad je kaznio Raušla. Medveščak je propustio priliku za povećanjem vodstva pa se neizvjesnost protegla i u drugi dio zadnje trećine. Pet minuta prije kraja trećine suci i zapisnički stol su imali dosta posla. Kad se ledena prašina slegla, "lisjaki" su na računu imali dvije minute kazne zbog viška igrača na ledu, dvije minute je dobio Žiga Kuzman zbog nabijanja protivnika na ogradu, a isti je igrač dobio i pet minuta plus disciplinsku kaznu igre zbog ubadanja protivnika palicom.

Bez obzira što je iduće dvije minute igrao s dvojicom igrača više, a do kraja susreta s jednim igračem više, Medveščak nije uspio probiti obranu domaćih. Ako nije bilo pogodaka, nervoze nije nedostajalo pa su po istjeku vremena sa po četiri minute kažnjeni Španjević i Miličić zbog međusobnog obračuna. Maribor je novim porazom ostao na posljednjem mjestu s bodom manje od Vojvodine i Slavije. Zagrepčani su s nova tri boda zadržali korak sa Zagrebom, a zahvaljujući porazu Bleda od Triglava, povećali su prednost pred "labudovima" na pet bodova, uz dvije utakmice više.