Naštetili i sebi i drugima

slavija golmanSlavija je u zaostaloj utakmici 12. kola IHL-a ugostila hokejaše Medveščaka. Ljubljančani se nisu dali sputati snagom i ugledom zagrebačkog sastava nego su se hrabro suprostavili favoriziranom protivniku. Suparnici su tijekom prvih dvadeset minuta vodili ravnopravnu borbu u kojoj su Zagrepčani bili daleko učinkovitija momčad. "Medvjedi" su poveli sredinom trećine, a neposredno pred odlazak na odmor gosti postižu i drugi pogodak. Nastavak susreta donio je još otvoreniju igru oba sastava. Domaći su sredinom trećine smanjili zaostatak, ali je Medveščak iz kaznenog udarca vratio razliku na dva gola. Slavija se u završnici trećine ponovo približila na jedan gol manjka. "Medvjedi" su bez vodstva ostali na samom početku zadnje trećine. Zagrepčani su potom krenuli u opću ofanzivu ne bi li osigurali pobjedu, ali su umjesto toga priliku pogodak u zadnjim minutama dvoboja i ostali bez ičeg.

Slavija - Medveščak 4:3 (0:2, 2:1, 2:0)

Ljubljana, Klizalište u Zalogu, 9.12.2017.

Medveščak 16 min

Slavija: Pavlič, Zorman - Kompolšek, Čampa, Snoj M., Bohinc, Čuden - Miklavčič, Leben, Ferle, Ilovar, Vidic - Hoffman, Pušenjak, Jeriha, Kisovec, Glavan - Pogačar. Trener: Avgustinčič

Medveščak: Nikolić, Ivasović - Smolec, Kegalj, Jarčov, Fičur, Miličić - Sertić, Tadić, Mikulić, Brenčun, Jazbec - Kopričanec, Babić, Žižanović, Paulović, Vedlin. Trener: Kolombo

Medveščak je u Ljubljanu doputovao kao veliki favorit. Zagrepčani su držali peto mjesto s 26 bodova, čak 17 više od domaćina koji je s Vojvodinom dijelio osmo mjesto. "Medvjedi" su u trećem kolu na Velesajmu uvjerljivo svladali momčad iz Zaloga sa 7:2 prikazavši jednu od najboljih igara otkako se natječu u regionalnoj konkurenciji. Zagrebački je sastav odigrao četiri utakmice u studenom. Hrvatski prvaci su kod kuće izgubili od Celja no potom su nanizali tri pobjede. Redom su padali Vojvodina i Triglav na svojim klizalištima, a Bled u Zagrebu. Medveščak je u Zalogu tražio pobjedu kojom bi preklizao "veprove" na četvrtom mjestu.

U 16 odigranih utakmica najuspješniji hokejaš Medveščaka bio je Vedlin s 22 boda. Slijedili su ga Fičur s 14 bodova i Mikulić s 13. Najistaknutiji među braničima bio je Kegalj s 11 bodova ispred Smoleca i Tadića sa po 9. Prvi vratar Nikolić skupio je pet pobjeda uz 85,57% zaustavljenih udaraca. Svi su ovi igrači bili na raspolaganju treneru Kolombu za okršaj s pomlađenim sastavom Slavije. Od standardnijih igrača, u Zalogu nije bilo pričuvnog vratara Ivana Ružića kao ni braniča Šimunovića niti Senzela odnosno napadača Lazića, Mirića i Luke Ružića. U postavi nije bilo ni "ebelovaca" Jankovića, Simšiča niti Čepona. Kad se pridodaju i povremeni prvotimci koji su propustili ovu utakmicu, nije čudno što su "medvjedi" jedva skupili tri petorke.

Slavija je ove sezone u krizi. Moomčad koju je napustio veći broj starijih igrača grčevito se bori za mjesto u doigravanju. Ljubljančani su u studenom nastupili na četiri utakmice od kojih su dobili samo onu u Mariboru. Uspješniji od Založana bili su hokejaši Celja, Triglava i Crvene zvezde. Slavija je odigrala i utakmicu u prosincu koju je kod kuće izgubila od Bleda. Najopasniji napadač domaćeg sastava bio je Čuden, a slijedili su ga branič Čampa te napadači Bohinc i Ilovar. Vratar Pavlič je s više od 90% obrana jedan od uspješnijih u ligi. Od standardnih igrača treneru Avgustinčiču nedostajali su napadač Trškan i branič Bernard.

Tek što je utakmica počela, prekršaj Vidica ostavio je Zagrepčane s igračem više. Domaći su bili puni energije pa su uspješno otklonili sve pokušaje Medveščaka da povede na samom otvaranju susreta. Slavija je uspostavila ravnotežu čim su se snage izjednačile. Napadačka igra domaćih dovela je i do isključenja Jarčova u sedmoj minuti. "Medvjedi" su se pokazali jednako učinkovitim u igri s igračem manje kao i njihovi suparnici. Mreža gostiju ostala je netaknuta, a tako je bilo i po završetku prvih desetak minuta dvoboja.

Zagrepčani su u vodstvo došli u 13. minuti kad je Miličić asistirao Smolecu koj preciznim udarcem pogađa mrežu. Prvi pogodak na utakmici nije bitno utjecao na odnos snaga. Obje su momčadi igrale otvoreno, tražeći prigode za zgoditak. Prekršaj Fičura u 17. minuti dao je priliku "crnima" za izjednačenje. Medveščak se uspješno branio tijekom prve minute kazne, a onda Ferle neopreznim naletom visokom palicom zaradio dvije plus dvije minute kazne.

"Medvjedi" su sigurno odigrali s četvoricom protiv četvorice, a dvadeset sekundi po povratku Fičura na led, gosti su povećali prednost. Miličić je na asistenciju Tadića zatresao mrežu Slavije. Napadača Slavije čekala je još minuta kazne u prvoj i minuta u drugoj trećini pa su se domaći našli u nezavidnom položaju. Ljubljančani su zbili redove i dočekali prvi odmor bez novih nevolja no opasnost za "crne" još nije bila prošla.

Domaći su izdržali prvu minutu nastavka s igračem manje bez posljedica pa se uskoro rasplamsala obostrano napadačka igra. Ljubljančani su nastojali tempom slomiti protivnika i što brže smanjiti zaostatak. Medveščak je znao da bi trećim zgoditkom vjerojatno došao na sam prag pobjede. Akcije su se smjenjivale na obje strane, a onda su "crni" u 28. minuti pogodili mrežu. Kombinaciju Čudena i Čampe preciznim je udarcem dovršio Bohinc.

Prvi pogodak domaćih poslužio je kao poticaj objema strana da pojačaju pritisak na protivnika. Igralo se brzo s pregršt prilika na obje strane tako da je novi pogodak bio samo pitanje vremena. U 34. minutu Jarčov se sjurio sam prema golu, a prekršajem ga je onemogućio Kompolšek. Napadač "bijelih" uspješno je izveo kazneni udarac i Zagrepčani su opet imali dva gola razlike. Medveščak je neko vrijeme održavao stečenu prednost no u završnici trećine pritisak Slavije postao je prejak.

Prvi je na klupu za kažnjene u 37. minuti sjeo Kopričanec. Gosti su se četrdesetak sekundi uspješno branili, a onda se mladom braniču "bijelih" pridružio i Vedlin. Medveščakove "trojke" fanatično su se branile no ipak su popustile samo pet sekundi prije povratka Kopričanca u igru. Bohinc je na asistencije Kompolšeka i Čudena brojčanu prednost pretvorio u pogodak. Gostima je preostalo još četrdesetak sekundi kazne za Vedlina koju su uspješno izdržali. U zadnjoj minuti druge trećine nije bilo promjene omjera pa je suparnike očekivala neizvjesna posljednja trećina.

Prekršaj Vedlina u 43. minuti dao je priliku domaćima da sustignu protivničko vodstvo na samom prije nego što ih uhvati nervoza. Sedam sekundi kasnije, pak je odsjeo u mreži Medveščaka. Snoj je osvojio buli, vratio pak do Kompolšeka koji ga prebacuje kolegi Čampi čiji projektil pogađa mrežu. Strijelac izjednačujućeg pogotka napravio je prekršaj samo šest sekundi kasnije pa su "medvjedi" dobili odličnu priliku za povratak u vodstvo.

Međutim, obrana Slavije na čelu s odličnim Pavličem oduprla se svim pokušajima "bijelih". Zagrepčani su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu, ali im nije polazilo za rukom pronaći put do mreže. Raspoloženi vratar "crnih" branio je sve što je letjelo prema njemu. Ofanziva Medveščaka potrajala je do 52. minute kad je na klupu za kažnjene sjeo Miličić. "Medvjedi" su se uspjeli obraniti s igračem manje pa im je preostalo šest minuta za lov na željena tri boda.

Unatoč naporima, Zagrepčani nisu bili uspješni. Mlada i poletna momčad Slavije odlično se branila. Kad se već činilo da će o pobjedniku odlučivati produžetak, Bohinc je minutu i pol prije kraja trećine uposlio Čudena koji dovodi domaće u prvo vodstvo. "Medvjedi" su pokušali spasiti bod u zadnjim sekundama. Nikolić je ustupio mjesto šestom igraču, ali sve je bilo uzalud. Sekundu prije kraja Miklavčič pravi grubi prekršaj nakon kojeg se pograbio s Mikulićem no bodovi su ostali u Zalogu.

Medveščak je porazom u Ljubljani ispustio priliku probiti se na četvrto mjesto. Nedovoljno ozbiljan pristup natjecanju u kojem bi se morao boriti za vrh drži "medvjede" u sredini ljestvice odakle gledaju u leđa sastavima od kojih bi morali biti uspješniji. Poraz od mlade momčadi Slavije dodatno ilustrira problem u pristupu jer kad više od pola raspoloživih igrača nije u sastavu za blisko gostovanje u Ljubljani, onda klub ima problem. Zagrepčani su porazom otežali položaj svojih sugrađana iz Mladosti koje je Slavija neočekivanom pobjedom pretekla na ljestvici pa su "mamuti" zbog vlastitog poraza u Novom Sadu pali na predzadnje mjesto s kojeg se ne ulazi u doigravanje.