Braniči nisu bili dovoljni

slavijaZagreb je porazom u Zalogu završio drugi drugi krug natjecanja u IHL-u na petom mjestu u poretku. "Veprovi" su odlično započeli dvoboj protiv Slavije postigavši vodeći pogodak u četvrtoj minuti. Međutim, domaći se nisu dali smesti pa su do kraja trećine u kojoj su imali nešto više od igre, uspjeli izjednačiti. Nastavak susreta donio je otvorenu i ravnopravnu igru u kojoj je Slavija s dva zgoditka stekla značajnu prednost no gosti su ubrzo smanjili zaostatak pa se neizvjesnost prenijela i u posljednju trećinu. Ljubljančani su početkom treće dionice dvoboja zaskočili goste i s dva zgoditka napravili teško dostižnu razliku. Zagrebaši su krenuli na sve ili ništa pa su primili još jedan pogodak. Do kraja susreta Zagrepčani su stigli samo ublažiti poraz na 6:3.

Slavija - Zagreb 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)

Ljubljana, Dvorana u Zalogu, 23.12.2017.

Zagreb 12 min

Slavija: Pavlič, Zorman - Bernard, Čampa, Snoj M., Bohinc, Čuden - Miklavčič, Leben, Ferle, Vidic, Ilovar - Kompolšek, Hoffman, Glavan, Jeriha, Kisovec - Pogačar, Trškan, Pušenjak. Trener: Avgustinčič

Zagreb: Filipec, Hergešić-Adamović - Polašek, Srketić, Krikšić, Blagus, Kaleb - Stančić P., Videk, Stančić T., Jarčov, Novotny - Babić, Selitaj, Crnec, Tadić. Trener: Miljak

"Veprovi" su u Ljubljanu otputovali nakon stanke od čak tri tjedna. Za razliku od studenog u kojem su nastupali i prekovremeno, zagrebaši su tijekom prosinca odigrali samo jednu utakmicu u kojoj su na Velesajmu uvjerljivo svladali Vojvodinu. Tom su pobjedom popravili dojam iz prethodnog mjeseca u kojem su pretrpjeli poraze od Triglava, Bleda i Celja, a slavili protiv Maribora i Mladosti. Zagreb se pred završetak drugog kruga nalazio na visokom četvrtom mjestu s istim brojem bodova kao i Bled te jednim više od Medveščaka. Slavija je s 15 osvojenih bodova daleko zaostala za "veprovima" koji su ih imali čak 27 na računu. U prvom međusobnom susretu ove sezone, zagrebaši su na Velesajmu pregazili Ljubljančane s čak 11:1. Nakon 16 odigranih utakmica najučinkovitiji napadači Zagreba bili su Blagus s 46 bodova, Jačmenjak s 36 te Kaleb sa 17 bodova. Braniče su predvodili Srketić sa 16 i Polašek s 12 bodova. Vratar Filipec je ostvario 7 pobjeda uz 89,14% zaustavljenih udaraca. Trener Miljak za ovu utakmicu nije mogao računati na Jačmenjaka, a nedostajali su mu mladi napadači Čizmadija i Jović te juniorski branič Joja.

Slavija se nakon lošeg ulaska u sezonu počela oporavljati pa se pred kraj drugog kruga uspela do sedmog mjesta. Ljubljančani predvode četvorku sa začelja od koje će dvije momčadi dohvatiti doigravanje. Sredina ljestvice vjerojatno će ostati nedostižna i za Slaviju koja ima tri boda prednosti u odnosu na Vojvodinu. Momčad iz Zaloga je tijekom studenog dobila samo jednu utakmicu od četiri. Ljubljančani su u prosincu nadoknađivali zaostale utakmice i počeli skupljati pobjede. U Zalogu su pali Medveščak i Mladost, a Bled je odnio sva tri boda. Slavija je ostala kratkih rukava i u Beogradu. Najopasniji napadač Ljubljančana bio je Čuden, a drugi adut momčadi iz Zaloga bio je vratar Pavlič. Trener Avgustinčič je za ovaj dvoboj prikupio sve raspoložive snage pa su svi standardni igrači bili u sastavu.

Nakon početnog ispitivanja snaga igra se u četvrtoj minuti preselila pred vrata domaćih jer je prekršaj napravio Bohinc. Zagrepčanima je bilo dovoljno samo 15 sekundi za prelazak u vodstvo. Patrik Stančić je asistirao za kolegu Videka koji preciznim udarcem pogađa mrežu "crnih". Ljubljančanima se nikako nije svidjelo biti u zaostatku pa su smjesta ubrzali igru. Pritisak domaćih ubrzo je doveo do prekršaja Krikšića. Slavija je žestoko navalila prema vratima Zagreba no gostujući hokejaši su se učinkovito branili.

Prošlo je minutu i pol kazne za napadača "bijelih" kad je na klupu za kažnjene morao sjesti i Srketić. Uslijedilo je tridesetak sekundi tijekom kojih su "veprovi" opasno živjeli, ali su sačuvali svoju mrežu. Kad se nakon odslužene kazne u igru vratio i branič gostiju, Zagreb je u drugi dio trećine ušao s minimalnom prednošću. Nakon izjednačenja snaga na ledu razvila se ravnopravna borba s prilikama na obje strane. Ravnotežu snaga narušilo je tek isključenje Patrika Stančiča u 14. minuti.

Bez obzira na sav uloženi napor, domaćima nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost. Međutim, "crni" su zadržali napadački zamah pa su dvije minute po izjednačenju snaga na ledu, poravnali omjer. Akciju u kojoj su sudjelovali Čampa i Bohinc, preciznim je udarcem završio Čuden. U preostale dvije i pol minute do kraja trećine "veprovi" su onemogućili protivnika da na krilima izjednačujućeg zgoditka preokrene omjer. Na prvi se odmor pošlo u rezultatskoj ravnoteži.

Nastavak susreta donio je obostrano otvorenu igru u kojoj su i jedni i drugi tražili pogodak kojim bi usmjerili utakmicu u svoju korist. Prilike su se smjenivale na obje strane omogućujući vratarskom dvojcu da pokaže svoje mogućnosti. Raspoloženi vratari držali su svoje mreže netaknutima, a onda je u 27. minuti prekršaj napravio Leben. "Veprovi" su nastojali iskoristiti brojčanu prednost no obrana Slavije je disciplinirano odbijala sve nalete gostiju. Netom po izjednačenju snaga na ledu, Ljubljančani su preokrenuli omjer.

Kompolšek je u 29. minuti na asistencije Pogačara i Bernarda, zatresao mrežu Zagreba. Minutu kasnije, "veprovi" su uslijed prekršaja Tadića ostali s igračem manje. Prije nego što su domaći stigli bilo što uraditi, na klupu za kažnjene morao je sjesti i Čuden. U igri četvorice protiv četvorice nije bilo većih uzbuđenja no kad je prošla minuta isključen je Srketić. Slavija je sada imala četrdesetak sekundi za iskoristiti igru četvorice protiv trojice. "Crnima" je trebalo pola minuta da ponuđenu priliku pretvore u pogodak.

Kombinacija Lebena i Ilovara omogućila je Miklavčiču da postigne pogodak. Idućih tridesetak sekundi suparnici su opet igrali s četvoricom protiv četvorice, a onda je Slavija ponovo imala igrača više. Zagrebaši su zbili svoje redove te su uspješno odradili preostalu minuti protivnikove brojčane prednosti. "Veprovi" su sada nastojali smanjiti zaostatak prije završetka trećine. Njihovi napori urodili su plodom već u 35. minuti. Tibor Stančić je samostalnom akcijom zatresao mrežu domaćih.

Postignuti pogodak podigao je raspoloženje Zagrepčana. Gosti su uložili dodatni napor ne bi li u završnici trećine izjednačili i time se bitno podigli izglede za pobjedu u posljednjoj trećini. Pritisak "bijelih" doveo je i do prekršaja Trškana u predzadnjoj minuti. Zagrebaši su pokušali zanemariti umor i brojčano nadmoćni uhvatiti izjednačenje. Međutim, obrana Slavije nije dopustila nikakvo iznenađenje pa se na drugi odmor otišlo s golom razlike u korist momčadi iz Zaloga. Ishod je i dalje bio neizvjestan, a "veprovima" je ostalo još 49 sekundi s igračem više u zadnjoj trećini.

Slavija je izdržala do završetka kazne za svog juniorskog napadača, a potom se razvila žestoka borba u kojoj su obje momčadi krenule bez zadrške po pogodak. "Veprovi" su jurili izjednačenje i pritom su otvorili prilaze svojim vratima što su Ljubljančani znali iskoristiti. Početkom 46. minute Snoj je asistirao Čudenu, a najbolji strijelac "crnih" pogađa mrežu Zagrepčana. Minutu kasnije Vidic je na asistenciju Ilovara svladao čuvara mreže gostiju. Dvostruki udar povećao je prednost Slavije na čak tri gola, a do kraja trećine ostalo je manje od 14 minuta.

Isključenje Jerihe u 48. minuti dalo je posljednju priliku "veprovima" za povratak u utakmicu. Poletni Ljubljančani nisu dopustili Zagrebu da im na bilo koji način ugrozi izglednu pobjedu. Slavija se obranila s igračem manje, a dvije minute po izjednačenju snaga na ledu Kompolšek je nakon akcije Pogačara i Trškana zadao završni udarac gostima. Suparnicima je u ostalo samo "premotati" preostalih osam i pol minuta do kraja utakmice.

U 56. minuti Trškan je nakon prekršaja Selitaja uzvratio udarac pa su se oba juniora našli na klupama za kažnjene. U igri četvorice protiv četvorice se nije događalo puno toga zanimljivog, ali je pet sekundi prije povratka isključenih napadača prekršaj napravio Bernard. Zagrepčani su za minutu s igračem više iskoristili brojčanu prednost čime su ublažili poraz. Na asistenciju Srketića, strijelac je bio Videk. Minutu i pol kasnije, utakmica je završila.

Zagreb je ovim porazom ostao bez četvrtog mjesta na kojem se nalazio još od kraja studenog. Pokazalo se da se ne bez doprinosa napadača ne može svladati ni momčad koja je dobar dio sezone provela pri dnu. Medveščak je kod kuće svladao Crvenu zvezdu i stekao dva boda prednosti u odnosu na "veprove" i Bled koji je iznenađujuće izgubio u Novom Sadu. Rasplet događaja u posljednjem kolu drugog kruga najteže se odrazila na Mladost čiji su izravni suparnici osvojili bodove dok su "mamuti" zbog nedovoljnog broja igrača morali predati utakmicu u Celju.