Teže od očekivanog

medvescak slavijaMedveščak je na početku trećeg kruga IHL-a svladao Slaviju sa 4:1. "Medvjedi" su upravo protiv Slavije u utakmici prvog kruga na Velesajmu pokazali jednu od najboljih izvedbi u sezoni. Neočekivani poraz u Zalogu nije najbolje sjeo Zagrepčanima pa se pred treću utakmicu očekivao maksimalni napor domaćih. Međutim, unatoč inicijativi Medveščaka, gosti su tijekom prvih dvadeset minuta sačuvali svoju mrežu. Budući da je i domaća obrana bila na visini zadatka, mreže su mirovale. U nastavku susreta "medvjedi" postižu dva zgoditka na početku trećine kojima su vratili mir. Cijela druga trećina je protekla u znaku Medveščaka no Ljubljančani su spriječili domaće da riješe utakmicu i prije posljednje trećine. Zagrepčani su pogotkom na početku trećine u velikoj mjeri otklonili dvojbu oko ishoda. Slavija je nešto kasnije smanjila zaostatak no "medvjedi" nisu dopustili nikakvo iznenađenje nego su još jednim pogotkom osigurali bodove.

Medveščak - Slavija 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 6.1.2018.

Slavija 12 min

Medveščak: Nikolić, Ivasović - Čepon, Kegalj, Mirić, Simšič, Vedlin - Smolec, Tadić, Mikulić, Brenčun, Jazbec - Kapetanić, Sertić, Buković, Krivošić M., Žižanović - Premerl, Lazić, Platužić. Trener: Kolombo

Slavija: Pavlič, Zorman - Bernard, Čampa, Ilovar, Bohinc, Čuden - Miklavčič, Leben, Ferle, Vidic, Lapornik - Kompolšek, Hoffman, Pušenjak, Trškan, Pogačar - Kisovec, Jeriha, Poklukar. Trener: Augustinčič

"Medvjedi" su završetak drugog kruga Internacionalne lige dočekali na četvrtom mjestu s 29 bodova iz 18 utakmica, dva boda više od Zagreba i Bleda. Pogled prema vrhu jedva je dohvaćao do Crvene zvezde na trećem mjestu koja je odmaknula čak 11 bodova. To je u praksi značilo da Zagrepčani moraju sačuvati trenutni položaj u borbi s "veprovima" i Bleđanima kako bi sačuvali prednost domaćeg leda u prvom krugu kad je malo izgledno da će na raspologanju biti igrače iz prve momčadi. Medveščak je u prosincu odigrao tri utakmice, slavio je početkom mjeseca u Mariboru, potom izgubio u Zalogu da bi pred Badnjak svladao Crvenu zvezdu kod kuće. Nakon 18 odigranih utakmica, prvi strijelac "medvjeda" bio je Vedlin s 24 boda, a slijedili su ga Fičur sa 16 i Mikulić s 14 bodova. Među braničima istaknuli su se Kegalj s 13 bodova i Tadić s 11. Prvi vratar Nikolić skupio je 5 pobjeda uz 86,89% zaustavljenih udaraca.

U dosadašnjem tijeku natjecanja, Medveščak je dvaput igrao protiv Slavije. Na Velesajmu su "medvjedi" odličnom igrom uvjerljivo svladali Ljubljančane sa 7:2, ali su zato u Zalogu pretrpjeli neugodan poraz od 4:3. Za ovu utakmicu trener Kolombo nije mogao računati na pričuvnog vratara Ivana Ružića, braniče Šimunovića, Kopričanca, Babića i Senzela te napadače Paulovića, Miličića ni Luke Ružića. U sastavu nije bilo ni "ebelovaca" Jankovića i Jarčova. Po prvi puta ove sezone zaigrali su branič Premerl i napadač Platužić.

Slavija je u Zagreb doputovala kao sedma momčad u poretku. Ljubljančani su na računu imali 20 bodova, 7 manje od Bleda i Zagreba tako da su više pogledavali prema dolje odakle ih je vrebala Vojvodina s pet bodova manje. Za razliku od Zagrepčana, Slavija je imala intenzivan prosinac s čak šest odigranih utakmica. Razlog je u tome što veći dio momčadi usporedno nastupa i za mladi sastav u EBYSL-u, a u Austriji je puno teže odgađati utakmice nego između Karavanki i Kalemegdana. Ljubljančani su prvo izgubili kod kuće od Bleda s 3:0, da bi nakon toga svladali Medveščaka s 4:3. Uslijedila je pobjeda protiv Mladosti s 4:2 te poraz u Beogradu od 6:1. Slavija je pred Božić kod kuće svladala i treći zagrebački klub, "veprove" sa 6:3 da bi godinu završila pobjedom u Zagrebu u produžetku protiv Mladosti sa 6:5. Najopasniji igrač gostiju bio je Čuden, a valjalo je pripazizi i na braniča Čampu te napadača Ilovara. Vratar je s više od 90% obrana bio jedan od najuspješnijih u ligi. Trener Augustinčič je na Velesajam doveo sve standardne igrače izuzev napadača Snoja i Glavana.

Suparnici su utakmicu započeli otvorenom igrom na obje strane. Akcije su se izmjenjivale jedna za drugom tako da su i Nikolić i Pavlič imali dosta posla. Malo po malo, domaći su preuzeli inicijativu pa se igra preselila na polovicu "crnih". Medveščak je pritiskao goste no nije mu polazilo za rukom probiti obranu Slavije. U osmoj minuti zatresla se mreža domaćih nakon udarca Čampe no sudac je poništio pogodak. Bez obzira što se omjer nije promijenio, Ljubljančani su dobili poticaj pa idućih nekoliko minuta imaju igru u svojim rukama. Nikolić je s nekoliko obrana sačuvao svoju mrežu pa se u drugi dio trećine ušlo netaknutih mreža.

Bekhend Bohinca iz neposredne blizine u 10. minuti zamalo je doveo goste u vodstvo na što su "medvjedi" odgovorili minutu kasnije pokušajem Brenčuna iz blizine. Slavija je nastavila sa svojom ofanzivom pa je vratar "bijelih" ponovo bio najistaknutiji član domaćeg sastava. Naleti Ljubljančana potrajali su sve do 14. minute kad Trškan nesmotreno pravi prekršaj visokom palicom zbog čega je dobio četiri minute kazne. Medveščakje prepoznao odličnu priliku da prelazak u vodstvo. Simšič je udarcem iz sredine dao znak za početak opsade Slavijinog gola. Uslijedila je kanonada prema Pavliču no vratar gostiju sjajnom je izvedbom zaustavio niz udaraca prema svojim vratima. Neposredno pred izjednačenje snaga na ledu, Pavlič brani pokušaj Simšiča s desne strane.

U završnici trećine gledamo ravnopravnu borbu u kojoj su i jedni i drugi nastojali postići pogodak prije odlaska na prvi odmor. Vratari su i dalje bili na visini zadatka pa se u svlačionice pošlo netaknutih mreža. Unatoč tome, gledatelji su mogli biti zadovoljni prikazanom igrom, naročito mladog sastava Slavije koji je ugodno iznenadio. U nastavku susreta se očekivalo da će "medvjedi" ipak podići razinu svoje igre i nadjačati protivnika koji je u Zagreb ipak stigao iz "donjeg doma" prvenstvenog poretka. Ljubljančani su sa svoje strane mogli biti sasvim zadovoljni prikazanim i s optimizmom čekati nastavak susreta.

"Medvjedi" su u nastavak susreta krenuli odlučno, ne bi li što prije došli do vodećeg pogotka i usmjerili utakmicu u svoju korist. Domaći su u par navrata zaprijetili Pavliču, a poslije prekršaja Vidic u 22. minuti, Zagrepčani su pojačali pritisak. Prilike su se nizale jedna za drugom. Jazbec je u istoj minuti udarcem slijeva pogodio stativu. Vratar "crnih" je u kratkom razdoblju skupio par obrana, a onda je u 23. minuti zaustavio udarac Čepona. Pak se odbio do Mirića koji iz neposredne blizine postiže vodeći pogodak za "bijele". Prije nego što je Slavija stigla bilo što poduzeti, pločica se po drugi put zakoprcala u mreži gostiju.

Mirić se našao iza gola odakle je pronašao Simšiča pred vratima koji udarcem iz prve zakucava pak u mrežu. Unatoč dvostrukom udaru, Slavija nije odustajala od borbe. Ljubljančani su u par navrata zaposlili Nikolića, a priliku za hvatanje priključka dobili su u 25. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Sertić. Gosti su uputili par udaraca no Nikolić je bio siguran. Neposredno pred završetak kazne, Simšič je udarce iz sredine pogodio prečku. Čim su se snage na ledu izjednačile, Medveščak je preuzeo igru u svoje ruke. Naleti "bijelih" nizali su se jedan za drugim, a Slavija se na jedvite jade odupirala ofanzivi domaćih.

Pritisak "medvjeda" natjerao je Kompolšeka da u 36. minuti ispuca pak preko ograde. Premda se očekivala opsada gostujućih vrata, Zagrepčani su se "ispuhali" u prethodnim minutama tako da Slavija nije imala poteškoća u obrani s igračem manje. Završnica trećine protekla je bez uzbuđenja. I jedni i drugi su čekali odmor kako bi prikupili energiju za obračun u posljednjoj trećini. Medveščak je mogao biti sasvim zadovoljan s drugih dvadeset minuta tijekom kojih je dvaput zatresao mrežu i pogodio dvije prečke. Na drugoj strani, gosti više nisu imali što čekati.

Tek što je posljednja trećine krenula, domaći su povećali prednost. Kombinaciju Čepona i Mirića preciznim je udarcem u pogodak pretvorio Simšič. Uzdrmani Ljubljančani nisu imali spreman odgovor za ovakav ulazak u zadnju trećinu. Dvije minute kasnije pred vratima "crnih" se našao Lazić, ali nije uspio pronaći put do mreže. Malo kasnije, isti igrač pravi prekršaj. Slavija je odlično shvatila da joj se pružila posljednja prilika za povratak u utakmicu. Gosti su navalili prema Medveščakovim vratima no Nikolić je bio na visini zadatka.

Gosti su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Vrata "bijelih" našla su se pod batažnom paljbom Ljubljančana koji su tukli sa svih strana. Nikolić je marljivo skupljao obrane, ali je u 48. minuti ipak morao popustiti. Čuden je opalio s plave linije, vratar "bijelih" odbio pak, a Ilovar ga iz neposredne blizine pospremio u mrežu. Gosti su sada krenuli na sve ili ništa. Međutim, "medvjedi" nisu ustuknuli nego su prihvatili napadačku igru pa idućeih nekoliko minuta gledamo bespoštednu borbu u kojoj se pucalo iz svih oružja.

Akcije su se smjenjivale pred oba gola i sve je ovisilo o tome čija će obrana prva popustiti. U 53. minuti Čepon je tukao s plave linije, Pavlič odbio pak, a Jazbec ga iz blizine poslao u vrata. Ljubljančanima je u tom trenutku preostalo nešto više od sedam minuta za pokušati podvig. Tračak nade im se pojavio kad je u 55. minuti prekršaj napravio Buković. Međutim, obrana "bijelih" je odlično obavljala svoju zadaću, a četrdesetak sekundi kasnije, na klupu za kažnjene morao je poći i Čampa. Igra četvorice protiv četvorice nije donijela nikakvih uzbuđenja, a neposredno pred povratak Bukovića u igru, na klupi za kažnjene pridružio mu se Jazbec.

Slavija je pokušavala nešto napraviti no bilo je to premalo i prekasno. Jedan za drugim, isključeni igrači su se vraćali u igru, a u 58. minuti Kegalj bježi sam pred gol no Pavlič je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Dvije minute prije kraja susreta prekršaj pravi Vidic. Zagrepčani su radije slavili izglednu pobjedu nego naganjali nevažnu gol razliku. Utakmica je završila samo sekundu prije nego što bi se napadač "crnih" vratio u igru.

Medveščak se novom pobjedom zadržao na četvrtom mjestu pri čemu je odmaknuo za još tri boda Bledu i Zagrebu koji nisu odigrali međusobnu utakmicu. Budući da je predah uzela i Crvena zvezda, "medvjedi" su smanjili zaostatak za Beograđanima. Unatoč dobroj igri gostiju, Zagrepčani su se pokazali kao bolja momčad koja nije dopustila nikakvo iznenađenje. Na drugoj strani, Slavija zaslužuje pohvalu ne samo za izvedbu, nego i za brojnost na gostovanju. Uspiju li Ljubljančanu zadržati ovu momčad na okupu, za koju godinu bi se ponovo mogli boriti za vrh u ovom natjecanju.