Ne može se izbjeći Celje

celje mladost2Budući da je vodstvo lige odlučilo zaključiti drugi krug prije prvog vikenda u 2018. kako bi stiglo odrediti raspored trećeg kruga Mladost nije imala vremena nadoknaditi odgođenu utakmicu 18. kola u Celju. Dvoboj je brzopotezno registriran s 5:0 u korist Celjana. Međutim, mladostaši se nisu "izvukli" od puta u Celje jer ih je ždrijeb u 19. kolu poslao ponovo na megdan "grofovima". "Mamuti" su se ponovo jedva skupili, ali su pružili dobar otpor drugoj najjačoj momčadi lige. Domaći su brzo stvorili dva gola prednosti, ali je Mladost ubrzo smanjila zaostatak. Suparnici su naizmjence tresli jedni drugima mrežu sve dok Celjani nisu, u drugom dijelu druge trećine, pobjegli na tri gola razlike. Zagrepčani su s dva zgoditka u trećoj dionici susreta prišli na samo gol manjka no Celje je odgovorilo sa svoja dva pogotka čime je odlučilo pobjednika. Gosti su do kraja stigli samo smanjiti na 8:6.

Celje - Mladost 8:6 (3:2, 3:1, 2:3)

Celje, Dvorana u gradskom parku, 6.1.2018.

Mladost 6 + 10 (Cerovečki R.) min

Celje: Avsenik, Jeram Ti. - Mercina, Grahut Ž., Ogrizek, Kastelic, Ograjenšek - Zupanc M., Klavžar, Leber, Rakanovič, Nemeček - Kolar, Srebot, Jeram F., Knez, Jeram U. Trener: Rojšek

Mladost: Rastovski, Štimac-Rojtinić - Ljubić, Trstenjak N., Čunko, Smerdelj, Cerovečki R. - Seitz, Cerovečki N., Kozina, Martinić, Večerina - Ivšac. Trener: Franjković

Mladost je pred utakmicu u Celju bila u nezavidnom položaju. Zagrepčani su nakon dva kruga lige držali predzadnje mjesto sa samo 12 bodova iz 18 utakmica. Doigravanje je još uvijek bilo na dohvat ruke jer je Vojvodina odmaknula na tri boda, Međutim, već je Slavija s 20 bodova na sedmom mjestu bila praktički neuhvatljiva za "mamute". Prosinac nije Mladosti donio nikakve darove. Zagrepčani su gubili utakmice od izravnih suparnika u borbi za doigravanje. Vojvodina ih je u Novom Sadu svladala s 3:2, a Slavija u Zalogu s 4:2. Već spomenuto gostovanje u Celju se moralo predati, a kod kuće protiv Slavije osvojen je bod u porazu sa 6:5.

Prvi strijelac Mladosti nakon dva kruga bio je Smerdelj s 19 bodova, a slijedili su ga Novak sa 16 i branič Nikša Trstenjak s 11 bodova. Robert Cerovečki je skupio 10 bodova, a među braničima istaknuo se i Ljubić s 4 boda. Prvi vratar Štimac-Rojtinić je u 12 utakmica ostvario dvije pobjede uz 88,83% zaustavljenih udaraca. Treneru Franjkoviću je i na ovom gostovanju bilo lakše prebrojati nazočne nego izostale. Od standardnijih igrača edostajali su braniči Delić, Borić, Matošić i Kramarić kao i napadači Tomo Trstenjak,  Pleština, Šutevski, Novak te Dobrić.

Celje se nalazilo u trci s Triglavom za prvo mjesto. "Grofovi" su imali 45 bodova, dva manje od momčadi iz Kranja dok su Crvenu zvezdu držali na sigurnoj udaljenosti od pet bodova. Tijekom prosinca odigrali su tri utakmice. Iz Beograda su donijeli dva boda nakon pobjede sa 6:5, dok su dan kasnije pregazili Vojvodinu u Novom Sadu s 9:3. Naposljetku su na Bledu do nogu potukli domaćina s čak 10:1. Najveću opasnost za zagrebačka vrata predstavljali su Ogrizek, Ograjenšek i Rakanovič. Vratar Avsenik je s više od 90% obrana trebao biti teško savladiva prepreka za napadače gostiju. Trener Rojšek za ovu utakmicu nije imao na raspolaganju napadača Ribiča.

Malobrojni mladostaši držali su "nulu" samo do četvrte minute. Tada je Ograjenšek pretvorio kombinaciju Ogrizeka i Kastelica u vodeći pogodak domaćih. Nakon malo više od minute, prekršaj Čunka ostavio je "plave" s igračem više. Celjanima je trebalo samo dvadesetak sekundi da iskoriste brojčanu prednost. Akciju Rakanoviča i Grahuta, preciznim je udarcem dovršio Knez. Unatoč lošem ulasku u utakmicu, Zagrepčani nisu odustali od borbe.

U devetoj minuti Čunko asistira Smerdelju za prvi pogodak "žutih". Domaćima se nikako nije svidjelo što im se protivnik približio na gol zaostatka. Dvije minute kasnije Filip Jeram na dodavanje prezimenjaka Urha, vraća razliku na dva gola. Bez obzira na trenutni omjer, Mladost je uspostavila ravnotežu snaga pa su se akcije smjenjivale pred oba gola. Četiri minute prije kraja trećine, na klupu za kažnjene sjeda Leber. "Mamutima" je trebalo nešto više od minute da iskoriste igrača više. Kombinaciju Čunka i Trstenjaka u pogodak je pretvorio Smerdelj.

Uzbuđenjima tu nije bio kraj. Minutu i pol prije odlaska na prvi odmor, Robert Cerovečki pravi oštar prekršaj na što je Nemeček uzvratio fizičkim napadom na igrača Mladosti. Sudac je Nemečeka udaljio iz igre do kraja utakmice, a Cerovečki je dobio dvije minute i disciplinsku kaznu zbog naleta na glavu. Suparnici su nastavili igru sa po četvoricom igrača na ledu, ali već poslije 14 sekundi prekršaj pravi Mercina. Mladostaši su do kraja trećine igrali s četvoricom protiv trojice no nije im pošlo za rukom izjednačiti.

Mladost je poslije dvadesetak sekundi druge trećine imala dvojicu igrača više no to stanje je potrajalo svega 14 sekundi. "Mamuti" su ipak još gotovo tri minute mogli igrati s igračem više. Međutim, umjesto da iskoriste pruženu priliku, Zagrepčani su u 23. minuti sami primili pogodak. Poslije kombinacije Ogrizeka i Grahuta, mrežu Mladosti zatresao je Kastelic. Ovaj pogodak nije izbacio "žute" iz ravnoteže. Premda im nije pošlo za rukom iskoristiti igrača više, samo sedam sekundi po izjednačenju snaga na ledu, Smerdelj asistira Martiniću za treći pogodak gostiju.

Radost Zagrepčana ipak nije bila dugog vijeka. Dvadesetak sekundi kasnije Kastelic je akciju Ogrizeka i Ograjenšeka pretvorio u novi zgoditak Celja. Nakon što se spustila ledena prašina poslije raspucanog uvoda u drugu trećinu, razvila se ravnopravna igra u kojoj su "mamuti" održavali korak s jakim protivnikom i na svaku njegovu akciju uzvraćali svojom. Ravnotežu snaga narušilo je tek isključenje Filipa Jerama u 32. minuti. Obrana domaćih dobro je obavila svoju zadaću pa "mamutima" nije pošlo za rukom smanjiti zaostatak. Tridesetak sekundi po povratku mladog napadača "plavih" u igri, mreža Mladosti ponovo se zatresla.

Nakon kombinacije Lebera i Kolara, Rastovskog je svladao Klavžar. Bio je to ujedno i posljednji pogodak kojeg je mladi vratar Mladosti primio na ovoj utakmici. U 34. minuti u igru je ušao Štimac-Rojtinić. Zagrepčanima nije pošlo za rukom popraviti omjer u preostalih šest minuta druge trećine, ali su zato onemogućili domaće da odluče utakmicu i prije posljednje trećine. Sve do odlaska na drugi odmor gosti su parirali Celjanima održavajući kakvu-takvu nadu u mogući podvig u trećoj dionici susreta.

"Mamuti" su tijekom druge stanke prikupili nešto energije kako bi u zadnjoj trećini krenuli na sve ili ništa. Celje je očekivalo kako će malobrojni protivnik lako pasti no to nije bio slučaj. Unatoč brojnim naletima "plavih", gosti  su se držali u obrani. Pritisak domaćih doveo je i do prekršaja Ljubića u 45. minuti. "Mamuti" su još jednom zbili redove i tijekom iduće dvije minute sačuvali svoja vrata. U međuvremenu, Avsenika je između vratnica zamijenio Timotej Jeram. Minutu i pol po izjednačenju snaga na ledu, prekršaj Kastelica daje možda i posljednju priliku Zagrepčanima da se vrate u utakmicu.

Mladost je trebala više od minute i pol da brojčanu prednost pretvori u pogodak. Nakon kombinacije Čunka i Smerdelja, Ljubić je preciznim udarcem svladao Jerama. Samo pola minute kasnije, Celjani su ponovo ostali s igračem manje. Ovog puta na klupi za kažnjene našao se Klavžar. "Mamuti" su sada bili još učinkovitiji. Četrdesetak sekundi kasnije Trstenjak je asistirao Martiniću za novi pogodak. Zagrepčani su uhvatili priključak, a do kraja trećine je bilo ostalo još devet minuta. Neizvjesnost je potrajala nekoliko minuta s prilikama na obje strane. Bila je velika vjerojatnost da će prvi idući zgoditak odlučiti utakmicu.

Početkom 56. minute, Klavžar je samostalnom akcijom svladao Štimca-Rojtinića i sasvim približio svoju momčad pobjedi. Posljednju nadu mladostašima pružilo je isključenje Zupanca dvadeset sekundi kasnije. "Žuti" su dali sve od sebe no u njima više nije bilo energije za dodatni pritisak. Četrdeset sekundi po izjednačenju snaga na ledu, Grahut je asistirao Knezu za pogodak koji je otklonio svaku dvojbu oko ishoda. Malo kasnije, Ljubić je skrivio kazneni udarac kojeg domaći nisu iskoristili.

Posljednju riječ na utakmici ipak su imali gosti. Smerdelj je u 60. minuti asistirao za hat trick Martinića koji postavlja konačnih 8:6. Celje je ovom pobjedom zadržalo korak s Triglavom koji je pregazio Maribor sa 17:2. Premda se Mladost nije nadala bodovima kod druge najjače momčadi u ligi, "mamutima" ostaje žal za propuštenom prilikom da se ugrabi koji neočekivani bod. Mladostaši su i dalje predzadnji s tri boda manjka u odnosu na Vojvodinu koja ima utakmicu manje. Ne trgnu li se Zagrepčani na vrijeme, ostat će bez doigravanja što bi predstavljalo neuspjeh više za klub, nego za one igrače koji redovito dolaze na treninge i utakmice.