Imali sve, a ostali bez ičeg

S Zag Sla 180120Zagreb je u 21. kolu IHL-a izgubio korak sa svojim suparnicima iz sredine ljestvice. "Veprovi" su na Velesajmu dočekali momčad Slavije koja se počela izdizati iz "donjeg doma" lige. Domaći su u prvoj trećini imali više od igre što su okrunili vodećim pogotkom na sredini prvog dijela utakmice. Početkom druge trećine zagrebaši s dva uzastopna zgoditka odlaze na tri gola prednosti. Međutim, mladi Ljubljančani se nisu došli predavati i već do polovice drugog dijela susreta dolaze na minimalni zaostatak. U drugih deset minuta trećine suparnici su naizmjence postigli ukupno četiri pogotka pa se na drugi odmor otišlo s golom razlike u korist domaćih. Jak tempo Slavije u drugoj trećini iscrpio je Zagrepčane koji se u zadnjoj trećini nisu mogli nositi s rasklizanim gostima. U zadnjih sedam minuta momčad iz Zaloga tri j eputa zatresla protivničku mrežu za konačnih 7:5 u svoju korist.

Zagreb - Slavija 5:7 (1:0, 4:4, 0:3)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 20.1.2018.

Slavija 4 min

Zagreb: Filipec - Srketić, Videk, Jačmenjak, Blagus, Čizmadija - Stančić T., Joja, Novotny, Jarčov, Kaleb - Polašek, Selitaj, Novak, Jović, Tadić. Trener: Miljak

Slavija: Pavlič, Zorman - Bernard, Čampa, Ilovar, Bohinc, Čuden - Kompolšek, Hoffman, Pušenjak, Vidic, Ferle - Ščap, Glavan, Sitar, Trškan, Lapornik - Jeriha. Trener: Augustinčič

Par odgoda i raspored trećeg kruga IHL-a odredili su da hokejaši Zagreba odigraju dvije uzastopne utakmice protiv Slavije. "Veprovi" su krajem listopada lako obračunali s Ljubljančanima pregazivši ih na Velesajmu s čak 11:1. Međutim, neposredno pred Badnjak, Slavija je na svom ledu svladala zagrebaše sa 6:3 i pokazala da se vraća u igru. Zagreb je pred treću međusobnu utakmicu bio na šestom mjestu sa šest bodova više od suparnika iz Zaloga i dvije utakmice manje što ga je stavljalo u položaj favorita. Međutim, stanka od gotovo mjesec dana između dvije službene utakmice, morala se odraziti na spremnost "veprova" da se uhvate u koštac s mladom i poletnom momčadi iz Ljubljane. Nakon 17 odigranih utakmica, najučinkovitiji "vepar" je Blagus s 46 bodova, a slijedi ga veteran Jačmenjak s 36. Branič Srketić ostvario je 17 bodova po čemu je izjednačen s napadačem Kalebom. Drugi branič po učinkovitosti je Polašek s 12 bodova. Prvi vratar Filipec, upisao je 7 pobjeda uz 88,51% zaustavljenih udaraca. Od standardnih igrača, nedostajali su branič Patrik Stančić i napadač Crnec.

Ljubljančani su nakon domaće pobjede nad Zagrebom, odnijeli dva boda s gostovanja kod Mladosti između Božića i Nove Godine, da bi u 2018. prvo izgubili u gostima od Medveščaka. U posljednjoj utakmici pred ovaj dvoboj, Slavija je u Zalogu izgubila od Bleda u Zalogu s 2:1 u produžetku. Ako i nisu bili previše uspješni u razdoblju između dvije utakmice protiv "veprova", ljubljanski su hokejaši bili u natjecateljskom ritmu. Slavija je zaostajala za Zagrebom šest bodova, koliko je iznosila i njena prednost nad Crvenom zvezdom na sedmom mjestu. Mladi napadač Čuden, bio je najopasniji igrač gostiju, a po učinku su ga slijedili napadači Bohinc i Snoj te branič Čampa. Vratar Pavlič je s više od 90% obrana također bio značajna karika u sastavu Slavije. Trener Augostinčič nije mogao računati na braniče Miklavčiča i Lebena te napadače Snoja, Kisoveca i Pogačara.

Suparnici su oprezno ušli u svoju treću međusobnu utakmicu. Uvodne minute protekle su u ispitivanju snaga pri čemu ni jedni niti drugi nisu pokazivali previše želje ugroziti protivnička vrata. Kako je vrijeme odmicalo tako je inicijativa prelazila na stranu gostiju pa je Filipec u par navrata morao intervenirati. Najveću prijetnju predstavljao je udarac Ferleta iz sredine u sedmoj minuti. Igra se potom naglo ubrzala pa su se akcije počele nizati na obje strane.

Dotad mirna i dosadna utakmica pretvorila se u revolveraški obračun u kojem se potezalo sa svih strana. Filipec i Pavlič su imali pune ruke posla, ali su ga odlično obavljali pa su mreže tijekom prvog dijela trećine ostale netaknute. Kad je do sredine prvog dijela susreta ostalo samo dvije sekunde, pak se našao u mreži gostiju. Videk je uposlio Blagusa koji sigurnim udarcem dovodi "bijele" u vodstvo. Prvi pogodak na utakmici nije promijenio način igre ni jednih niti drugih. Suparnici su se i dalje nadmetali tko će postići pogodak više.

U 14. minuti pred vrata Zagreba probio se Sitar no Filipec je bio na mjestu. Minutu kasnije uzvraća Jačmenjak snažnim udarcem iz prve iz sredine kojeg je Pavlič s dosta napora ukrotio. Zagrebaši su u završnici trećine imali više od igre pa su stvorili nekoliko prigoda iz kojih su mogli povećati prednost. Najbolju je u posljednjoj minuti pred odmor imao Kaleb kad je odlično gađao iz sredine no vratar "crnih" je ponovo bio na visini zadatka. "Veprovi" su na prvi odmor otišli s minimalnom prednošću čime su mogli biti zadovoljni no za bilo kakvu sigurnost, razliku je trebalo uvećati.

Slavija je u nastavak susreta ušla riješena da preokrene omjer i uzme bodove potrebne za pomak prema sredini ljestvice. Prve minute druge trećine protekle su u znaku "crnih" čiji su se naleti nizali jedan za drugim. Raspoloženi Filipec je održavao minimalnu prednost domaćih čime je omogućio svojim suigračima da u 24. minuti povećaju razliku. Polašek je uposlio Blagusa koji izvodi slalom kroz postavu Slavije i udarcem sdesna pogađa mrežu. Prije nego što su gosti stigli bilo što poduzeti, Pavlič je ponovo morao vaditi pak iz svog gola.

Srketić je u 25. minuti pronašao Jačmenjaka koji snažnim udarcem iz sredine zakucava pak pod prečku. Ljubljančani su se brzo oporavili od ovog dvostrukog udara. Smjesta su navalili prema vratima "bijelih". Tijekom iduće minute i pol zasuli su Filipeca udarcima sa svih strana. Vratar domaćih u kratkom je razdoblju skupio niz obrana no u 27. minuti u gužvi pred vratima Zagreba najbolje se snašao Čuden i iz neposredne blizine ubacio pak u gol. Osjetivši priliku, gosti su nastavili s napadima. Filipec je zajedno sa svojim suigračima odolijevao protivničkom pritisku.

Kako je utakmica ušla u drugu polovicu, tako su Zagrepčani uspostavljali ravnotežu u igri. Pavlič je u par navrata morao intervenirati kako bi sačuvao svoju mrežu. Kad se "bijelima" učinilo da je opasnost prošla, Ferle je pronašao Sitara pred vratima koji iz neposredne blizine postiže zgoditak. Slavija je za samo šest minuta iz izgubljenog položaja dohvatila priključak. Uzdrmani zagrebaši u potpunosti su prepustili inicijativu gostima. Akcije "crnih" nizale su se jedna za drugom i samo je prisebni Filipec održavao minimalno vodstvo Zagreba.

Pritisak Slavije doveo je i do prekršaja Srketića u 35. minuti. "Veprovi" su sada zbili redove i držali protivnika podalje od svojih vrata. Unatoč naporima, Ljubljančanima nikako nije polazilo za rukom uputiti ma i jedan udarac prema vratima "bijelih". Dvadesetak sekundi prije povratka Zagrebovog braniča u igru, Jačmenjak je presjekao dodavanje gostiju i krenuo sam prema vratima. Obišao je Pavliča i iz neposredne blizine pogurnuo pak u nebranjenu mrežu. Međutim, 14 sekundi kasnije, prekršaj Polašeka ostavlja domaće s dvojicom igrača manje.

Zagreb je bez poteškoća odradio preostalih deset sekundi Srketićeve kazne no gosti su već bili postavili igru u napadačkoj igri. Slaviji je trebalo još samo 16 sekundi da iskoristi brojčanu prednost. Ljubljančani su ponovo stvorili gužvu pred vratima domaćih u kojoj se najbolje snašao Bohinc koji je prebacio pak nadesno za Čudena koji udarcem iskosa ubacuje pak u mrežu. Domaći nikako nisu htjeli otići na odmor samo s golom prednosti. "Bijeli" su u završnici trećine pritisnuli Ljubljančane. Pavlič je zaustavio nekoliko udaraca no bio je nemoćan u 39. minuti kad je Zagreb izveo jednu od svojih ubojitih 1-2-3 kombinacija.

Jačmenjak je s desne strane vratio pak na plavu liniju do Srketića koji smjesta prebacuje pak nalijevo odakle Videk "bendijem" iz prve zakucava pak u mrežu. Činilo se kako će "veprovi" trećinu završiti s dva razlike u svoju korist no hokejaši iz Zaloga drugačije su mislili. Čampa je prošao po lijevom krilu i prišao vratima iz mrtvog kuta nakon čega je obišao vratara i iz neposredne blizine ubacio pak u nebranjenu mrežu. Unatoč vodstvu, zagrebaši nikako nisu mogli biti zadovoljni svojom izvedbom u obrani. Ljubljančani su im sva četiri pogotka postigli iz neposredne blizine što odražava nedostatak čvrstine pa i htijenja u obrambenim zadacima. Od gostiju se moglo očekivati da će u posljednjoj trećini krenuti na sve ili ništa.

Slavija je od prve minute zadnje trećine zagospodarila ledenom plohom. Na trenutko je izgledalo je kao da se "veprovi" nisu ni pojavili u igri. Naleti "crnih" nizali su se bez prekida i u pravilu završavali udarcem prema vratima. Filipec se našao pod kanonadom gostiju i sve se više činilo kako je pogodak Slavije samo pitanje vremena. Nakon žestokog uvoda, Ljubljančanima je ipak počelo ponestajati daha pa su domaći nekako uspostavili ravnotežu. "Veprovi" se nisu mogli natjeravati s gostima pa su usporili tempo i povremenim akcijama nastojali vratiti razliku na dva zgoditka. U 50. minuti Čampa ispucava pak preko ograde pa su "bijeli" dobili priliku koju su čekali.

Dvadesetak sekundi kasnije, prekršaj Kompolšeka ostavlja Zagrepčane s dvojicom igrača više. Deset minuta prije kraja susreta Zagreb je imao pogodak prednosti i dvojicu igrača više u trajanju od minute i pol. Bila je to prilika kakvu "veprovi" nisu smjeli propustiti. Međutim, upravo se to dogodilo. Domaći su počeli petljati po napadačkoj trećini i umjesto da s nekoliko brzih dodavanja stvore prigodu za izgledan pogodak i riješe utakmicu, zagrebaši su gubili vrijeme i s par udaraca pomogli Pavliču popraviti statistiku. Jedan za drugim, isključeni Ljubljančani su se vraćali u igru i velika je prilika za Zagreb otišla u nepovrat.

"Kazna" za ovaj propust stigla je brzo. Čuden je već u 53. minuti mogao izjednačiti nakon slaloma kroz postavu "bijelih" no Filipec je nekako uspio obraniti njegov udarac iz sredine. Minutu kasnije, pak se zakoprcao u mreži domaćih. Bernard je opalio s plave linije, vratar Zagreba odbio pak, a Lapornik ga udarcem iskosa s lijeve strane ubacio u mrežu. Nije prošla ni minuta, a Trškan pronalazi Lapornika koji s desnog krila ulazi u sredinu i preciznim udarcem šalje pak pod prečku. Slavija je nastavila s napadima i nakon preokreta no ubrzo se povukla na svoju polovicu leda i počela braniti netom stečenu prednost.

Zagreb je u završnici dvoboja krenuo u očajnički juriš ne bi li spasio barem bod. Domaći su uputili par udaraca prma vratima, a ulaskom u zadnju minutu trener Miljak izvlači vratara. Rizik se nije isplatio. Gosti su osvojili pak pa se iza gola domaćih našao Sitar koji vraća pak za Trškana pred vratima koji udarcem iz prve potvrđuje veliku pobjedu svoje momčadi.

Slavija je s nova tri boda prišla Zagrebu na samo tri boda zaostatka. Ljubljančani su pritom praktički osigurali mjesto u doigravanju jer Vojvodina zaostaje devet, a Mladost čak 12 bodova. Budući da je Bled uvjerljivo svladao Novosađane s 9:2, "labudovi" su odmaknuli zagrebašima na pet bodova pa je Zagreb, od momčadi koja je donedavno bila četvrta došao u položaj boriti se za obranu šestog mjesta. Povoljna vijest za "veprove" je što imaju još osam utakmica za odigrati u kojima još uvijek mogu nadoknaditi bodove izgubljene protiv Slavije na Velesajmu.