Od lošeg ka gorem

U18 Mar TZG 180121Zagrebački juniori nastavljaju s porazima u 2018. Nakon "sedmice" od Olimpije na Velesajmu, Team Zagreb je podbacio na gostovanju kod posljednjeuvrštenog Maribora. Domaći su nakon izjednačene borbe u prvih dvadeset minuta poveli u drugom dijelu trećine. Zagrepčani su u nastavku susreta zaigrali nešto aktivnije no sredinom druge trećine "lisjaki" povećavaju prednost. Gostima je u završnici trećine ipak pošlo za rukom uhvatiti priključak. U zadnjoj trećini Team Zagreb ima nešto više od igre, ali je do izjednačenje došlo tek u završnici trećine. Odluka o pobjedniku pala je već u prvoj minuti produžetka kad su Mariborčani zatresli mrežu gostiju za konačnih 3:2 u svoju korist.

Team Zagreb 10 min

Maribor: Vasić - Salom, Bizjak, Flajs Ž., Mirkov, Racić - Pejović, Miletić, Manojlović, Flajs J., Robar - Rajbenšu, Voh, Jeseničnik, Tomašević, Lokar. Trener: Polončič

Team Zagreb: Slivnjak, Pilipović - Seitz, Cerovečki, Paulović, Grgurić, Rakar - Belina, Matišin, Kramarić, Dobrić, Vragolović - Joja, Belinić, Fernandez Genc, Jakovac, Pleština. Trener: Bregant

Posljednju prvenstvenu pobjedu juniori Teama Zagreb ubilježili su sredinom prosinca, upravo protiv Maribora. Zagrepčani su na Velesajmu pobjedom od 3:2 uzvratili "lisjakima" za poraz istim omjerom u produžetku prve utakmice u Mariboru. U međuvremenu su zagrebački juniori pretrpjeli niz poraza. Redom su gubili od Triglava, Crvene zvezde i Olimpije. Zagrepčani su, slijedom navedenog ostali prikovani na sedmo mjesto sa svega 16 bodova iz 20 utakmica. Gori od zagrebačkih juniora bili su samo Mariborčani koji su ih osvojili 9. Neposredno ispred Teama Zagreb, na šesto se mjesto smjestila Slavija s 23 boda, ali i utakmicom manje.

Paulović i Dobrić su sa po 13 bodova najučinkovitiji igrači zagrebačke selekcije. Slijed ih Burazin s dva boda manje. Belina i Đerek sa po tri boda i dalje predvode braničke redove. Najviše pobjeda među vratarima, ukupno tri, ima Slivnjak koji je upisao 85,78% obrana. Jednu pobjedu ima Goršić koji je zaustavio 85,19 % svih udaraca prema njegovim vratima. Najbolji postotak obrana, 87,76% ima Pilipović koji je branio na samo četiri utakmice. Od standardnih igrača, u postavi nije bilo vratara Goršića, braniča Đereka te napadača Burazina, Hanžeka i Grgurića.

Prvi vratar gostiju, srpski juniorski reprezentativac, Vasić, s malo manje od 90% obrana je nešto uspješniji od svojih zagrebačkih kolega. Najveća opasnost gostujućim vratima prijetila je od braće Flajs. Trener domaćih, Polončič, nije mogao računati na pričuvnog vratara Verdonika, braniče Bugarskog, Markovića i Žuru te napadače Danjija i Greifa. Inače, prvenstvenu povorku predvodile su Jesenice 50 bodova, ispred Triglava s 47 i Olimpije s 43 boda. Slijedila je Crvena zvezda s 31 i Bled s 27 bodova, a potom već spomenuta trojka sa začelja.

Uvodne minute susreta obilježila je obostrano oprezna igra. Ni jedni niti drugi nisu poduzimali bilo kakve akcije iz kojih bi ozbiljnije zaprijetili protivničkim vratima. U pet minuta igre vidjeli smo samo jedan udarac prema golu kojeg je Slivnjak obranio. Prekršaj Fernandeza Genca u petoj minuti susreta dao je priliku domaćima da s igračem više dođu do pogotka. Međutim, obrana gostiju u potpunosti je obavila svoju zadaću ne dopustivši nijedan udarac prema svojim vratima. Jedinu prigodu imali su "bijeli" kad je Paulović iz neposredne blizine pokušao svladati Vasića. Nakon izjednačenja snaga na ledu suparnici su se vratili zatvorenoj igri iz uvodnih minuta. Napadačkih akcija je bilo malo pa su vratari bili uglavnom besposleni.

Obostrano loša igra potrajala je do 13. minute kad je Jan Flajs udarcem iz sredine zamalo iznenadio vratara "bijelih". Domaći su nastavili s pritiskom, a minutu kasnije prelaze u vodstvo. Racić je poveo protunapad kroz sredinu i tukao prema vratima. Slivnjak odbija pak do Mirkova koji iskosa s desne strane vraća pak poprijeko do Racića koji iz mrtvog kuta pogađa vratara "bijelih" od kojeg se pak odbija u mrežu. Zagrepčanima je trebalo par minuta da se pripreme odgovor. Grgurić je poveo protunapad po lijevom krilu odakle je uposlio Rakara koji tuče iz sredine no Vasić je bio na mjestu. Prekršaj Saloma u 17. minuti dao je priliku Zagrepčanima za izjednačenje. Pokazalo se da su gosti bili jednako slabi s igračem više kao i Mariborčani. Jedinu prigodu imao je Jan Flajs koji je udarcem iz sredine zamalo iznenadio Slivnjaka.

Team Zagreb je u prvih dvadeset minuta odigrao slabo pa nije nikakvo iznenađenje što se našao u zaostatku za "fenjerašem". Zagrepčani su ove sezone već izgubili u Mariboru no nadali smo se da je stručni stožer zagrebačke selekcije nešto radio posljednja tri mjeseca pa da će se budući reprezentativci moći nametnuti najgoroj momčadi u ligi. Druga trećina je donijela sasvim drugačiju igru od one koju smo odtrpjeli u prvih dvadeset minuta. Obje su momčadi ubrzale igru pa su se prilike nizale sad pred jednim, sad pred drugim vratima. Zagrepčani su bili nešto poduzetniji pa je Vasić imao više posla od svog kolege na drugoj strani. Vratar "crnih" istaknuo se obranom Dobrićevog udarca s desne strane u 24. minuti, a minutu kasnije brani i pokušaj Rakara iz neposredne blizine.

Ofanzivu gostiju zaustavio je prekršaj Jakovca u 27. minuti. Mariborčani su samo jednom zaprijetili vratima "bijelih" prije nego što su se snage na ledu izjednačile. Obje su momčadi nastavile s otvorenom igrom u kojoj su prigode stvarali čas na jednoj, čas na drugoj strani. Domaći su se pokazali učinkovitijim u napadu pa su od 30. minute imali dva gola prednosti. Rajbenšu je otklizao iza gola, odakle je uposlio Robara pred vratima koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Zagrepčanima je trebalo nekoliko minuta da se priberu i ponovo krenu u napad. Prekršaj Robara u 33. minuti pomogao je "bijelima" u povratku u napadačku trećinu.

Međutim, gosti su se još jednom pokazali potpuno neučinkovitima s brojčanom prednosti. Spora dodavanja, "carinjenje" paka i nedostatak bilo kakvog plana igre od strane Teama Zagreb, pomogli su Mariborčanima da sačuvaju svoju mrežu. Štoviše, Žan Flajs je u 35. minuti izmaknuo pažnji svojih čuvara i udarcem slijeva pogodio prečku. Zagrepčani su tek poslije izjednačenja snaga na ledu ozbiljnije zaprijetili protivničkim vratima. Poslije nekoliko propuštenih prigoda, "bijeli" su smanjili zaostatak. Dobrić je u 37. minuti iz desnog kuta vratio pak na plavu liniju do Joje, a branič gostiju je neuobičajenom parabolom iznenadio vratara "crnih".

Završnica trećine protekla je na isti način kao i prethodnih 17 minuta. Obje su momčadi stvarale prilike no mreže se više nisu tresle. Zagrepčani su pokazali da mogu igrati brže i učinkovitije nego što je to bio slučaj u prvih dvadeset minuta no i dalje su bili u zaostatku za "lisjakima". Maribor je održavao vodstvo pokazujući kako se i najslabija slovenska momčad koja ne bi ni postojala bez velikog broja srpskih igrača, bez poteškoća nosi s ponajboljim juniorima koji trenutno igraju u Hrvatskoj.

Tek što je počela zadnja trećina, prekršaj Seitza ostavlja domaće s igračem više. Mariborčani su žestoko pritisnuli "bijele" koji su se krajnjim naporima odupirali pokušajima "lisjaka" da vrate razliku na dva gola. Slivnjak je skupio nekoliko obrana prije nego što su se snage opet izjednačile. Zagrepčani su uspostavili ravnotežu u igri pa je prigoda bilo i pred vratima domaćih i pred vratima gostiju. Obostrano otvorena igra potrajala je do 49. minute kad su isključeni Belina zbog prekršaja i Miletić zbog uzvraćanja udarca. Unatoč dodatnom prostoru, igra četvorice protiv četvorice nije donijela pregršt prilika za pogotke.

Samo su Mariborčani uspjeli stvoriti prigodu prije nego što su gosti deset minuta prije kraja pogriješili pri letećoj izmjeni pa su zbog viška igrača na ledu ostali s igračem manje. "Lisjaki" su ponovo žestoko navalili pokazujući kako su daleko bolje svladali igru s brojčanom prednosti od svojih zagrebačkih vršnjaka. Slivnjak je imao pune ruke posla, ali ga je uspješno obavljao sve do povratka prve dvojice isključenih igrača. Nekih 15 sekundi prije izjednačenja snaga na ledu, prekršaj Pejovića uklanja pritisak "crnih" prema vratima Teama Zagreb. "Bijeli" su i ovog puta bili potpuno bezopasni u napadačkoj trećini.

Na prvu bi se reklo da je Zagrepčanina nedostajalo treninga na kojima bi uvježbali igrača više, no zapravo se radi o nedostatku discipline i želji za samoisticanjem čemu bi svaki ozbiljni stručni stožer znao stati na kraj. Budući da mjesto trenera i naknada za obavljeni posao nisu u nikakvoj vezi s rezultatima, ništa se ni ne radi na vođenju momčadi. Tek kad su domaći ponovo zaigrali s punom postavom, Team Zagreb je uspio izjednačiti. Dobrić je u 55. minuti krenuo iz desnog kuta prema sredini odakle je prizemnim udarcem svladao Vasića.

Grgurić je u idućoj minuti udarcem iz sredine mogao preokrenuti omjer no Vasić je odličnom obranom sačuvao svoju mrežu. Maribor je stvorio vlastitu priliku za povratak u vodstvo prije nego što je Manojlović isključen u 58. minuti. Klupa gostiju je pozvala pola minute predaha ne bi li pripremila akciju za pobjedu. Zagrepčani su, za promjenu, izveli nekoliko akcija no ni iz jedne nisu uspjeli zatresti mrežu. U zadnjim minutama trećeg dijela susreta, "bijeli" su imali par dobrih prigoda. Joja je tukao u 59. minuti iz sredine, a malo kasnije Paulović pokušava "varaždincem" donijeti pobjedu "bijelima".

Do kraja trećine više nije bilo zgoditaka pa se morao igrati produžetak. Domaći su pokazali daleko bolje snalažanje u igri trojice na trojicu od Zagrepčana. Za samo pola minute sve je bilo gotovo. Salom je uposlio Jana Flajsa koji preciznim udarcem pogađa mrežu i donosi drugu pobjedu "lisjaka" nad Teamom Zagreb. Novi neuspjeh zagrebačkih juniora protiv "fenjeraša" Maribora do kraja je razotkrio nerad za kojeg najveću odgovornost snosi stručni stožer selekcije. Momčad koja je zapravo reprezentacija Hrvatske koju čeka svjetsko prvenstvo divizije IIB u Zagrebu ni nakon četiri mjeseca i dvadeset utakmica nema ni igru niti standardne postave niti prvog vratara. Ovakav nemar može se riješiti samo smjenom po kratkom postupku. Treneri koji neće ili ne mogu ustrojiti momčad sposobnu pobijediti Maribor ne zaslužuju povjerenje Hrvatskog saveza hokeja na ledu.