Nada još postoji

S Mla Ble 180127Mladost je u 22. kolu IHL-a svladala Bled čime je zadržala izglede u borbi za mjesto u doigravanju. Protivnik "mamuta" u Domu sportova bila je momčad iz sredine ljestvice pa se Zagrepčani nikako nisu mogli osjećati kao favoriti. Domaći su zaskočili "labudove" u prvom dijelu prve trećine, a prije nego što je Bled stigao bilo što uraditi, Mladost je sredinom trećine povećala prednost. Gostima nije pošlo za rukom smanjiti zaostatak prije odlaska na odmor, ali su zato u nastavku susreta zagospodarili ledenom plohom. Bleđani su punih dvadeset minuta opsjedali protivnička vrata, ali nijedan pak nije pronašao put do mreže domaćih. U zadnjoj trećini suparnicima je ponestalo energije pa su se prorijedile i prilike. Međutim, Bled je sredinom trećine za 25 sekundi dvaput zatresao mrežu Mladosti. Premda je zamah prešao na stranu gostiju, "mamuti" su pet minuta kasnije iskoristili igrača više. Zagrepčani su u preostalih pet minuta sačuvali vodstvo čime su zabilježili vrijedna tri boda.

Bled 2 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Delić, Trstenjak N., Čunko, Novak, Smerdelj - Ljubić, Jakovac, Večerina, Grahovar, Cerovečki R. - Dobrić, Cerovečki N., Šutevski, Martinić, Trstenjak T. - Grgurić, Pleština, Kozina, Ivšac. Trener: Franjković

Bled: Vilman, Oblak - Podrekar, Srpčič, Rekar, Mašič, Jeklič - Pančur, Tarman, Burazin Te., Pazlar, Burazin Ta. - Konc, Gavrilov, Pogačnik, Koržilecki. Trener: Jakopič

Zagrepčani su dočekali Bleđane u teškom položaju. Momčad se nakon 19 odigranih utakmica nalazila na pretposljednjem mjestu, sa svega 12 osvojenih bodova. Iza Mladosti smjestio se samo Maribor s četiri boda manje. Jedini preostali cilj "mamuta" bio je stizanje Vojvodine koja je odmaknula za tri boda. Jedini razlog za optimizam davale su posljednje dvije utakmice u kojima je Mladost osvojila bod protiv Slavije i tijesno izgubila u Celju. U prethodna susreta mladostaši su izgubili u Bledu sa 7:3 dok su kod kuće slavili s 4:3.

Najučinkovitiji napadači "mamuta" bili su Smerdelj s 24 boda, Novak sa 16 i Čunko s 12 bodova. U obrambenim redovima istaknuli su se Nikša Trstenjak s 13 i Ljubić s 5 bodova. Vratar Štimac-Rojtinić je skupio dvije pobjede uz 88,97% zaustavljenih udaraca. Od standardnih igrača nedostajali su braniči Borić, Matošić i Kramarić, a u sastavu nije bilo ni pričuvnog vratara Rastovskog. Unatoč izostancima, trener Franjković je na raspolaganju imao gotovo puni zapisnik, čak 21 hokejaša.

Unatoč izjednačenom omjeru u međusobnim susretima, Bled je u Zagreb stigao kao veliki favorit. "Labudovi" su držali peto mjesto u poretku s 32 boda, smješteni između Medveščaka s 35 i Zagreba s 27 bodova. Bleđani su u 2018. odigrali dvije utakmice. U Zalogu su svladali Slaviju s 2:1 u produžetku dok su kod kuće pregazili Vojvodinu s 9:2.

Bled je trebao bodove protiv Mladosti kako bi ostao u trci s "medvjedima" za četvrto mjesto koje donosi prednost domaćeg leda u prvom krugu doigravanja. Najopasniji igrači Bleda bili su Tadej Burazin, Vodnjov i Tevž Burazin. Oba vratara, Vilman i Oblak imali su preko 90% obrana. Treneru Jakopiču od standardnih igrača nedostajali su napadač Vodnjov i branič Aljaž Novak, a u zapisniku nije imao ni tri pune postave.

Suparnici su dvoboj otvorili ravnopravnom igrom u kojoj su se ne previše česte prilike smjenjivale na obje strane. Igralo se disciplinirano, bez prekršaja s više pažnje posvećene igri u obrani. Mladostaši su poveli u osmoj minuti kad je Ljubić asistirao Martiniću za prvi pogodak na utakmici. "Bijeli" su nastojali što prije izjednačiti pa su otvorili igru. Inicijativa gostiju nije donijela pak u mreži "crnih", ali je zato stvorila dodatni prostor na polovici Bleđana. "Mamuti" su u 12. minuti iskoristili ponuđeno pa je Šutevski na asistenciju Toma Trstenjaka preciznim udarcem povećao prednost domaćih.

"Labudovi" su u drugom dijelu trećine imali više od igre, ali im nikako nije uspijevalo probiti obranu domaćih. Mladost je sa svoje strane koristila svaku priliku za prelazak u napad kako bi držala protivnika na oprezu. Na prvi se odmor pošlo s dva gola razlike u korist "crnih" što je bilo bolje od onog čemu se većina navijača nadala. Bilo je za očekivati kako će Bleđani u nastavku znatno pojačati tempo ne bi li sustigli protivničko vodstvo i usmjerili susret u svoju korist.

Gostujući sastav nije gubio vrijeme u drugoj trećini. "Bijeli" su od prvog bulija žestoko krenuli prema trećini domaćih. Mladost je bila primorana na obranu na koju je trošila najveći dio energije i vremena. Vratar Vilman praktički nije imao nikakvog posla jer "mamuti" gotovo da i nisu zalazili u napadačku trećinu. Domaćima je išlo na ruku što nisu pravili prekršaje pa su se mogli braniti u punom sastavu. Jedini posjetitelj klupe za kažnjene bio je Smerdelj u 31. minuti. Mladostaši su se uspješno obranili od brojčano nadmoćnog protivnika, a na isti su način nastavili igrati sve do završetka druge trećine.

Zagrepčani su u posljednju trećinu ušli s dva gola prednosti što im je davalo određenu sigurnost no glavno je pitanje bilo koliko energije je preostalo vodećim igračima koji su nosili glavni teret protivničkog pritiska. Mladost je zbila redove i nastojala što učinovitije trošiti vrijeme. Neprekidna ofanziva iz prethodne trećine umorila je i "labudove" koji više nisu bili u stanju napadati jednakim tempom. Domaći su uspješno obavljali svoju zadaću no u 50. minuti napori "bijelih" naposljetku su urodili plodom. Tadej Burazin je na asistenciju svog brata Tevža, zatresao mrežu Mladosti pa je Bled uhvatio priključak sa Zagrepčanima.

Trener Jakopič odlučio je ostaviti istu postavu na ledu što se pokazalo dobrim potezom za goste. Prije nego što su "mamuti" stigli bilo što uraditi, Tadej Burazin je svojim drugim zgoditkom izjednačio. Suparnici su se nakon 50 minuta igre našli na početku. Bleđani su bili u zamahu pa se među navijačima domaćih pojavila bojazan da bi se mladostaši mogli "raspasti". Međutim, Zagrepčani su izdržali idućih nekoliko minuta, a onda je u 54. minuti prekršaj napravio Srpčič. Domaći nisu propustili ponuđenu priliku pa je minutu kasnije akciju Smerdelja i Novaka u pogodak pretvorio Čunko.

Bled je u tom trenutku imao nešto više od pet minuta da spasi barem bod. Gosti su pritisnuli iz sve snage no mladostaši su zbili redove i krajnjim naporom izdržali pritisak protivnika. Dvije minute prije kraja trećine Oblak, koji je sredinom utakmice zamijenio Vilmana, ustupa mjesto šestom igraču. "Labudovi" su dali sve od sebe no nije im uspjelo izjednačiti. Neočekivani poraz toliko je pogodio Bleđane da su na kraju utakmice napustili led bez pozdrava s mladostašima što je bilo prilično nesportski s njihove strane. Ako su imali primjedbe na suđenje, mogli su ih izraziti sucima, a ne kriviti suparnika koji je pobjedio u sportskoj borbi. Mladost se ovim uspjehom i zahvaljujući pobjedi Zagreba u Novom Sadu, vratila u trku za osmo mjesto i ponovo ovisi sama o sebi.