Neučinkovitost odnijela bodove

U16 TZG Oli 180127Zagrebački mlađi juniori pretrpjeli su novi neuspjeh u dvobojima s vodećim slovenskim momčadima. Olimpija je na svom drugom gostovanju u Zagrebu ove sezone ponovo odnijela sva tri boda u Tivoli. Ljubljančani su poveli u uvodnim minutama susreta nakon čega su se uspješno odupirali naletima domaćih tijekom prve trećine. Team Zagreb je u nastavku susreta pojačao pritisak tražeći izjednačenje. Međutim, gosti su bili izuzetno učinkoviti u obrani ne dopuštajući nijednom paku u vlastitu mrežu. "Zmajčeki" su u posljednjoj trećini iskoristili bolju fizičku pripremljenost da riješe utakmicu u svoju korist. Uspostavili su ravnotežu u igri, a sredinom trećine s dva pogotka otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Domaći su u završnici napokon zatresli mrežu no kad su pokušali izvesti podvig sa šestoricom igrača na ledu, Olimpija je pogotkom u praznu mrežu postavila konačnih 4:1.

Team Zagreb - Olimpija 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 27.1.2018.

Olimpija 8 min

Team Zagreb: Mikulić, Krasić - Janjatović, Đerek, Lovak, Kramarić, Hanžek - Podboj Maroja, Čavlović, Mihalić, Pavetić, Joureau - Mandić, Čavić, Dimitrijević, Bebek, Idžan - Čiček, Groznik, Ikanović-Šilhan, Pejaković. Trener: Sertić

Olimpija: Kavčič, Purkat - Jan, Ravnikar, Mehle, Sojer M., Stipanič - Sojer T., Galeev, Sopotnik, Pratnekar Hatič, Lesjak - Novak, Kokelj, Žitko, Brodnik, Žeželj - Cvetko, Koncilja, Stanek, Gerkman. Trener: Rahmatuljin

Dvije uzastopne pobjede nad štajerskim klubovima nisu popravile položaj Teama Zagreb u odnosu na "gornji dom" slovenskog prvenstva mlađih juniora. Zagrepčani su i dalje bili na šestom mjestu iza svih ozbiljnijih slovenskih momčadi. Protiv zagrebačke selekcije u 23. kolu bila je momčad Olimpije. U prethodna dva susreta, "zmajčeki" su u Tivoliju bili uspješniji sa 7:3 dok je u Domu sportova bilo tijesnih 2:0 za Ljubljančane. Premda nisu bili favorit protiv Olimpije, hokejaši zagrebačke momčadi su se nadali kako bi mogućom pobjedom zadržali korak s Triglavom koji je imao dva boda više i očekivanu pobjedu protiv Celja.

Najučinkovitiji napadač Zagrepčana poslije 19 odigranih utakmica bio je Dimitrijević s 32 boda. Slijedili su ga Hanžek i Idžan sa po 26 bodova dok su se u obrambenim redovima najviše istaknuli Đerek s 12 bodova i Mandić s 8. Vratar Krasić je sa 6 pobjeda uz 88,33% obrana bio nešto uspješniji od kolege Mikulića. Trener Sertić na raspolaganju je imao sve standardne igrače pa je to svakako mogao biti razlog za optimizam u dvoboju s favoriziranim Ljubljančanima.

Olimpija je na Velesajam stigla kao treće momčad na ljestvici s 44 boda, dva manje od Bleda i tri od Jesenica na čelu. "Zmajčekima" su bodovi trebali kako bi zadržali korak ili možda i prestigli Bleđane koje je čekalo teško gostovanje u Zalogu kod Slavije. Ljubljančani su u novoj godini imali najteži mogući raspored. Prvo su kod kuće izgubili od Bleda s 5:3, pa u gostima kod Jesenica s 5:1. Prije odlaska u Zagreb, svladali su u Tivoliju gradskog suparnika Slaviju s 4:3. Najučinkovitiji "zmajčeki" bili su Mark Sojer, Stipanič i Mehle, a vratar Kavčič je imao nešto manje od 90% obrana. Treneru Rahmatuljinu nedostajali su vrsni branič Ogrinc i napadač Šubic

Mehle je udarcem iskosa s desne strane već u prvoj minuti natjerao Mikulića na odličnu obranu. Ljubljančani su u kratkom razdoblju još par puta zaprijetili vratima domaćih, a onda su do izražaja došli i Zagrepčani. Kavčič je zaustavio oba udarca "plavih" pa su njegovi suigrači ponovo krenuli prema naprijed. U petoj minuti Stipanič s lijevog krila bekhendom ubacuje pak u sredinu odakle Mehle udarcem iz prve pogađa mrežu. Domaći su pokušali odmah izjednačiti no Olimpija je uspješno parirala akcijama "plavih". U osmoj minuti Mikulić odličnom obranom zaustavlja udarac Marka Sojera iz sredine.

Team Zagreb se nakon nekoliko minuta pribrao i krenuo u napad. Vratar "bijelih" u drugom je dijelu trećine imao pune ruke posla. Udarci domaćih sijevali su sa svih strana, ali nijedan pak nije htio ući umrežu. Kramarić je u 16. minuti izveo slalom kroz gostujuću postavu i izbio pred vrata no Kavčič je i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije ponovo je na sceni Mark Sojer. Pucao je bekhendom iz sredine, ali Mikulić je bio na mjestu. Tempo igre je pao u završnici trećine pa prigoda gotovo da i nije bilo. Suparnici su živnuli tek u zadnjoj minuti pred veliki odmor. Bebek je dugim dodavanjem izbacio Dimitrijevića samog pred gol. Napadač "plavih" pokušava obići vratara i bekhendom ubaciti pak u mrežu no Kavčič je ponovo bio na visini zadatka.

Obje su momčadi u kratkom vremenu koje je preostalo izmijenile više udaraca no omjer se nije promijenio. Olimpija je mogla biti zadovoljna minimalnom prednošću, a Zagrepčani su mogli samo žaliti za propuštenim prilikama. Domaći su u nastavak susreta krenuli napadački, ne bi li što prije izjednačili. Kavčič je na brzinu skupio par obrana no opasan je bio i Sopotnik koji je u 22. minuti snažnim udarcem iz sredine omogućio Mikuliću da se istakne. Dvije minute kasnije, Team Zagreb je imao odličnu prigodu za poravnanje. Kokelj je srušio Dimitrijevića u prodoru pa su suci dosudili kazneni udarac. Napadač "plavih" krenuo je odlučno no njegov udarac završio je u rukavici vratara Kavčiča.

Odmah poslije bulija, Čavić tuče s plave linije, ali bez uspjeha. Zagrepčani su nastavili s opsadom protivničkih vrata. U 25. minuti Kavčič je zaustavio niz udaraca iz gužve pred svojim vratima. Olimpija se jedva suprostavljala naletima domaćih. Tek u 28. minuti bilježimo dobar udarac Žeželja iz sredine nakon kojeg su "zmajčeki" u još par navrata mogli povećati prednost. Mikulić je bio siguran, a posebno se istaknuo obranivši udarac Gerkmana iz neposredne blizine. Protuofanzivu Olimpije prekinuo je prekršaj Galeeva u 29. minuti. Team Zagreb je pritisnuo "bijele" s igračem više, ali oba udarca upućena tijekom iduće dvije minute postala su plijenom čuvara mreže gostiju.

Zagrepčani su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Udarci su se nizali, ali većina je samo služila popravljanju statistike vratara "bijelih". Pet minuta prije kraja trećine, prekršaj Kokelja dao je novu priliku "plavima" za izjednačenje. Domaći su krenuli iz sve snage i uskoro se Olimpija našla na mukama. Bebek je u 36. minuti pucao iz neposredne blizine no Kavčič je bio na mjestu. Minutu kasnije Hanžeg gađa iskosa s desne strane , ali također bez uspjeha. Zagrepčani su još neko vrijeme zadržali napadački zamah, a onda je Žeželj u 40. minuti udarcem slijeva pogodio prečku. Mandić je prije završetka trećine zaprijetio udarcem slijeva, a Kavčič je do odlaska na odmor skupio još dvije obrane.

Olimpija je i poslije 40 minuta igre imala prednost s otvaranja susreta. Zagrepčani su unatoč silnom naporu ostali bez ijednog pogotka. Budući da su svi igrači bili na raspolaganju stručnom stožeru, pojavila se nedoumica zašto su, usprkos neučinkovitosti iskazanoj u brojnim susretima s momčadima jačim od Celja ili Maribora, treneri uporno forsirali jedne te iste napadačke postave? Zar je moguće da nijednom od njih ni u jednom trenutku nije palo na pamet, nešto izmijeniti, promiješati linije, iskušati kakve druge kombinacije od onih koje iz utakmice u utakmicu nisu davale rezultata?

Prvih par minuta posljednje trećine prošlo je bez uzbuđenja, a onda je Idžan u 43. minuti izmaknuo pažnji svojih čuvara i bekhendom iz neposredne blizine pokušao svladati Kavčiča. Ljubljančani su uzvratili u idućem napadu no Mikulić je s par obrana zadržao svoju momčad u utakmici. Prekršaj Ravnikara u 44. minuti dao je Zagrepčanima novu priliku za izjednačenje. Međutim, domaći su potpuno podbacili s igračem više. Nijedan, jedini pak nije upućen prema vratima Olimpije sve dok se snage na ledu nisu opet izjednačile. Mark Sojer je zaprijetio udarcem iz sredine u 47. minuti kojeg je Mikulić uspio zaustaviti. Minutu kasnije, Olimpija je povećala prednost.

Lesjak je s lijeve strane prebacio pak poprijeko do Sopotnika koji bekhendom iz okreta šalje pak u mrežu. Sada se pokazala cijena svih propuštenih prilika tijekom prve dvije trećine. Primljeni pogodak uzdrmao je "plave" koji nikako nisu mogli povezati svoje redove. Položaj Teama Zagreb dodatno se pogoršao nakon isključenja Hanžeka u 51. minuti. "Zmajčekima" je trebalo samo dvadesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u pogodak. Brodnik je opalio s plave linije, Mikulić odbio pak, a u nastaloj gužvi Ravnikar je pogurnuo pak do Žitka koji iz neposredne blizine ubacuje pločicu u gol.

Devet minuta prije kraja trećine, Olimpija je stvorila nedostižnih tri gola razlike. Sve što su Zagrepčani sada mogli uraditi bilo je ublažiti poraz. Dimitrijević je u 53. minuti tukao s desne strane, a nakon još jedne prigode "plavih", Mikuliću je zaprijetio Mark Sojer. Minutu kasnije pograbili su se Mehle i Dimitrijević pa su obojica sjeli na klupe za kažnjene. Team Zagreb je poslije četrdesetak sekundi igre četvorice protiv četvorice, smanjio zaostatak. Kramarić je presjekao protivničko dodavanje i pohitao u protunapad po lijevom krilu. Hanžek ga je pratio kroz sredinu i kad je dobio pak preciznim je udarcem svladao Kavčiča.

Zagrepčani su dobili dodatni polet no Olimpija im nije dopuštala da ozbiljnije ugroze Kavčiča. Žitko je u 56. minuti tukao iz sredine, a potom stigao prvi do odbijenog paka no Mikulić je zaustavio i njegov drugi udarac. Vrijeme je brzo isticalo "plavima" čija je klupa u 58. minuti pozvala pola minute predaha. Mikulić je ostao na klupi pa su domaći krenuli sa šestoricom igrača. Team Zagreb je stvorio par prilika no nije uspio probiti čvrstu obranu "bijelih". U posljednjoj minuti susreta Brodnik osvaja pak, daje ga za Žitka koji ga prosljeđuje Žeželju koji udarcem iz sredine pogađa nebranjenu mrežu Zagrepčana.

Team Zagreb je zabilježio još jedan poraz od suparnika iz gornjeg dijela ljestvice. Zagrepčani su imali više od igre i nadmašili su goste po broju udaraca s čak 40:27. Iz navedenog se jasno vidi da se zagrebački mlađi juniori mogu nositi sa svojim vršnjacima iz Slovenije. Uzme li se u obzir da selekcija mlađih juniora, kao ni ostale selekcije, uopće ne trenira zajedno, čudo je kako se dečki uopće snalaze protiv momčadi koje imaju najmanje četiri treninga tjedno. Sve to ipak ne skida odgovornost sa stručnog stožera Teama Zagreb koji se i dalje ponaša kao da ga se rezultat kojeg momčad ostvaruje na ledu uopće ne tiče. I dalje se četvrti napad šalje na protivnički prvi i dalje se ne pokušavaju izmiješati napadačke postave kako bi se pronašle trojke koje će "kliknuti" i protiv nekog drugog osim Celja i Maribora. Sve se više nameće zaključak kako je stručni stožer, umjesto dodane vrijednosti, postao uteg koji ograničava ovu momčad da pokaže što može.

Na kraju, valja pohvaliti mladi sudački dvojac, Polašek - Premerl, koji je bez pomoći glavnog suca koji se nije pojavio na utakmici, odlično vodio utakmicu.