"Veprovi" nadoknadili izgubljeno

vojvodina zagreb1Zagreb je na gostovanju u Novom Sadu svladao domaćina i djelomično nadoknadio bodove izgubljene na Velesajmu protiv Slavije. "Veprovi" su u prvih dvadeset minuta bili u podređenom položaju. Novosađani su imali više od igre što su okrunili vodećim zgoditkom na sredini prve trećine. U posljednjim sekundama pred prvi odmor, Vojvodina je uspjela postići i drugi pogodak. Zagrebaši su na samom početku drugog dijela susreta smanjili zaostatak. Prvi pogodak dao je dodatni poticaj gostima koji su preuzeli inicijativu. Bolja igra Zagrepčana dovela je i do izjednačenja u drugom dijelu trećine. Zagreb je u prvim minutama zadnje trećine preokrenuo omjer nakon čega je sačuvao stečenu prednost sve do završetka susreta za konačnih 3:2 u svoju korist.

Zagreb 8 min

Vojvodina: Godbout-Parent, Gnip - Dergačjov, Miličević, Laptev, Akimov, Babić M. - Tumbas, Jerković, Hoholev, Radosavljević, Milojković - Mirković, Meseldžić, Čengeri, Ekmeščić, Drozdik - Nikolić, Tomašević. Trener: Ristić

Zagreb: Filipec, Hergešić-Adamović - Srketić, Videk, Novotny, Blagus, Čizmadija - Stančić T., Babić R., Novak, Jarčov, Tadić - Crnec, Jović, Selitaj. Trener: Miljak

Zagrebu je nakon poraza od Slavije u prethodnom kolu došao u položaj da mu ni šesto mjesto više nije bilo sigurno. Ljubljančani su prišli na samo tri boda zaostatka koje su uz pobjedu Novosađana nad "veprovima" mogli nadoknaditi već u susretu 22. kola u Mariboru. Zagrebaši su nakon preduge stanke preko Božića i Nove Godine još hvatali natjecateljski ritam. U prethodne dvije utakmice protiv Vojvodine, Zagrepčani su tijesno izgubili u gostima s 2:1 dok su na Velesajmu slavili s uvjerljivih 10:3.

Nakon 18 odigranih utakmica, najučinkovitiji među "veprovima" i dalje je bio Blagus s čak 48 bodova. Slijedili su ga nesalomljivi Jačmenjak s 39 te nikad bolji branič Srketić s 20 bodova. Među napadačima su se istaknuli i Jarčov sa 17 te Kaleb sa 16 bodova, dok je vrlo dobru sezonu igrao i branič Polašek s 13 bodova. Vratar Filipec skupio je 7 pobjeda uz 88,14% zaustavljenih udaraca. Trener Miljak je u Novom Sadu imao oslabljeni sastav bez napadača Jačmenjaka i Kaleba te braniča Patrika Stančića i Joje.

Vojvodina se na drugoj strani nalazila u neizvjesnoj trci za osmo mjesto s Mladosti. Novosađani su imali tri boda, ali i dvije utakmice više od mladostaša pa su im bodovi protiv Zagreba bili neophodni kako bi sačuvali postojeću prednost. Vojvodina je tijekom siječnja bila zaposlenija od "veprova". Srpski je sastav kod kuće izgubio od Medveščaka s 5:4, nakon čega je ostao kratkih rukava i na gostovanjima u Beogradu i Bledu gdje je gubio s 5:1 i 9:2. Najopasnije "lale" bili su Akimov, Laptev i Babić, a između vratnica je stajao Godbout-Parent sa slabijim učinkom od Filipecovog. Od standardnih igrača u postavi nije bilo braniča Gunnera-Rabbitskina i pričuvnog vratara Belića.

Vojvodina je bolje otvorila utakmicu te je u uvodnim minutama imala više prilika za pogodak od gostiju. Pritisak domaćih doveo je i do prekršaja Videka u osmoj minuti. Zagrepčani su se isprva dobro branili no kad je do povratka njihovog braniča ostalo samo 14 sekundi, "lale" su iskoristile brojčanu prednost. Kombinaciju Akimova i Dergačjova, preciznim je udarcem dovršio Laptev. Vodeći pogodak dao je dodatni poticaj Novosađanima. Samo dvadeset sekundi kasnije, na klupu za kažnjene morao je sjesti Jarčov. Prije nego što su ozbiljnije stigli zaprijetiti vratima "bijelih", domaći su zbog prekršaja ostali bez Hoholeva.

Zagreb je u igri četvorice protiv četvorice sačuvao svoja vrata, a onda je tridesetak sekundi imao i igrača više. Mreže su tijekom obaju kazni ostale netaknute pa se u drugi dio trećine ušlo s minimalnom prednosti Vojvodine. "Veprovima" je i dalje bilo teško uspostaviti ravnotežu u igri no u 15. minuti im je pomogla pogreška "crvenih" u letećoj izmjeni. Domaći su zbog viška igrača na ledu ostali s igračem manje. Obrana domaćih uspješno je obavila svoju zadaću pa je Vojvodina ušla u završnicu s golom prednosti. Samo dvije sekunde prije završetka trećine, Radosavljević je uposlio Hoholeva koji postiže drugi pogodak za novosadski sastav. Zagreb se našao u nezavidnom položaju pred nastavak utakmice.

"Veprovi" su na samom početku druge trećine popravili omjer. Blagus je u 22. minuti nakon kombinacije Novotnog i Novaka preciznim udarcem pogodio mrežu domaćih. Ni minutu kasnije, prekršaj Radosavljevića daje priliku "bijelima" za ekspresno izjednačenje. Vojvodina je zbila svoje redove pa se tijekom iduće dvije minute uspješno obranila od pokušaja zagrebaša da po drugi put zatresu protivničku mrežu. Gosti su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Pritisak "bijelih" doveo je u 28. minuti do novog isključenja Radosavljevića. Novosađani su još jednom prionuli poslu i požrtvovnom igrom spriječili Zagreb da izjednači omjer.

Zagreb je i dalje neumorno napadao no Godbout-Parent je marljivo skupljao obranu za obranom. Prekršaj Drozdika u 32. minuti po treći put ostavlja "veprove" s igračem više. Opsada protivničkih vrata trajala je četrdesetak sekundi kad su suci kaznili klupu Vojvodine s dvije minute kazne. Zagrebaši su sada imali više od minute za postići pogodak s dvojicom igrača više. Domaćima je nedostajalo samo 12 sekundi do povratka Drozdika kad je Jarčov uposlio Srketića koji postiže drugi pogodak za "bijele". Vojvodina je morala još izdržati četrdesetak sekundi s igračem manje no "crvenima" je pošlo za rukom spriječiti potpuni preokret u drugoj trećini.

Ofanzivu Zagreba prekinula je pogreška pri letećoj izmjeni četiri minute prije kraja trećine. Novosađani su sada dobili priliku vratiti se u vodstvo. Bez obzira što su gotovo cijelu trećinu proveli u napadu, "veprovi" se nisu zaboravili braniti pa su svoju kaznu uspješno izdržali do kraja. U preostale dvije minute do kraja trećine nije bilo promjene omjera. Na drugi odmor pošlo se u rezultatskoj ravnoteži što je bio uspjeh za goste koji su sa "skraćenom klupom" morali naganjati zaostatak. Posljednja trećina imala je pokazati koja je momčad sačuvala više energije za odluku.

Na pogodak se nije moralo dugo čekati. Blagus je u 45. minuti pronašao Novotnog koji svojim zgoditkom preokreće omjer u korist gostiju. Prije nego što su Novosađani stigli bilo što uraditi, Mirković je zaradio najstrožu hokejašku kaznu, kaznu igre. Domaći ne samo da su ostali bez jednog od braniča do kraja susreta nego su i idućih pet minuta igrali s igračem manje. Malobrojnim "veprovima" to je odlično došlo da mogu uštedjeti energiju, a ako se pruži prilika i povećati netom stečenu prednost. Vojvodina je izdržala svih pet minuta bez ijednog primljenog pogotka čime je zadržala neizvjesnost u utakmici.

Zagrebašima je preostalo nešto manje od osam minuta do kraja trećine. Domaći su preuzeli inicijativu, tražeći izjednačenje. "Veprovi" su održavali minimalno vodstvo no u 57. minuti prekršaj Jarčova ostavlja ih s igračem manje. Novosađani su krenuli na sve ili ništa, ali se ipak nisu usudili izvaditi i vratara pa da pokušaju sa šestoricom protiv četvorice. "Bijeli" se nisu štedjeli pa su uz veliki napor uspjeli sačuvati svoju mrežu. Vojvodina je u preostalih minutu i pol tražila pogodak pa je tridesetak sekundi prije završetka povukla vratara iz igre. Zagrepčani su izdržali i taj posljednji izazov pa su na kraju slavili minimalnu pobjedu.

Zahvaljujući neočekivanom porazu Bleda od Mladosti, "veprovi" su se s nova tri boda približili Bleđanima na samo dva boda manjka. Slavija je po očekivanju odnijela sva tri boda iz Maribora pa i dalje "puše za vrat" zagrebašima. Zagreb se ne mora bojati za mjesto u doigravanju no to ne znači da ne treba pokušati izbjeći neku od momčadi iz vrha za protivnika u prvom kolu doigravanja. Poraz od Zagreba nije bila jedina loša vijest za Novosađane. Pobjeda "mamuta" nad Bledom poništila je prednost "lala" pa je borba za posljednje mjesto u doigravanju opet postala neizvjesna.