Još jedan uspjeh na strani

maribor zagreb senioriZagreb je u zaostaloj utakmici 20. kola IHL-a slavio na gostovanju u Mariboru. Domaći su rano došli u vodstvo, ali Zagrepčani su poslije ravnopravne igre poravnali sredinom prve trećine. U drugom dijelu trećine "veprovi" su preokrenuli omjer tako da su na prvi odmor pošli s minimalnim vodstvom. Obostrano otvorena i ravnopravna borba odvijala se i u nastavku. Gosti su bili učinkovitiji u napadu pa su polovicom druge trećine s dva pogotka u dvije minute napravili odlučujući iskorak prema pobjedi. Zgoditak Zagreba na početku posljednje trećine otklonio je svaku dvojbu oko ishoda. "Lisjaki" se nisu predavali no sve što su uspjeli uraditi bio je pogodak u završnici susreta za konačnih 5:2 u korist zagrebaša.

Zagreb 4 min

Maribor: Hribar, Gulič - Kuzman Žan, Kuzman Žiga, Štebih, Drozg, Vinčec - Krajnik, Raušl, Mojzer, Španjević, Filipović - Koren, Jurič, Kadić, Zernko. Trener: Polončič

Zagreb: Filipec, Hergešić-Adamović - Srketić, Videk, Jačmenjak, Blagus, Čizmadija - Stančić T., Polašek, Novotny, Jarčov, Kaleb - Novak, Selitaj. Trener: Miljak

Zagreb je bodove izgubljene protiv Slavije na Velesajmu, nadoknadio pobjedom u Novom Sadu. "Veprove" je potom čekala treća utakmica u novoj godini, gostovanje u Mariboru. Zagrebaši su prvu utakmicu kod "lisjaka" izgubili s 4:3, ali su zato uzvratili Mariborčanima s kamatom pregazivši ih s 11:2. Zagrepčanima su bodovi iz Maribora trebali kako bi odmaknuli od Slavije koja im je prišla na samo tri boda dok su istovremeno nastojali prestići Bleđane koji su s 32 boda imali dva boda prednosti u odnosu na "veprove". Pobjeda bi zagrebaše vratila na peto mjesto što bi predstavljao uspjeh za momčad s Velesajma.

Nenadmašni Blagus je s 50 bodova iz 20 utakmica predvodio Zagrebovu listu strijelaca. Slijedili su ga Jačmenjak s 39 i branič Srketić s 21 bodom. Među napadačima su se istaknuli i Jarčov i Kaleb sa po 17 bodova, a kod braniča Polašek s 13. Vratar Filipec je u 13 nastupa upisao 8 pobjeda uz 88,32% zaustavljenih udaraca. Od standardnih igrača u sastavu nije bilo braniča Patrika Stančića i Joje te napadača Jovića ni Crneca.

Maribor se i dalje nalazaio na začelju ljestvice sa samo 8 boda, sedam manje od Mladosti i Vojvodine. "Lisjaki" su 2018. otvorili teškim porazom od Triglava da bi potom zabilježili dva tijesna poraza, od Celja u gostima i od Slavije kod kuće. Jedini razlog za optimizam davalo im je prisjećanje na pobjedu protiv "veprova" s početka listopada. Najuspješniji Mariborčani bili su Španjević, Zernko, Vinčec i Kadić, a vratar Hribar je dosegnuo nešto više od 86% obrana. Od redovitijih igrača trener Polončič nije mogao računati na vratara Vasića, braniče Mladenova i Bugarskog te napadača Racića.

Utakmica jedva da je i započela, a domaći su bili u vodstvu. Žiga Kuzman je na asistenciju Vinčeca preciznim udarcem zatresao mrežu "bijelih". Zagrebaši se nisu posebno zabrinuli zbog rano primljenog gola pa se razvila ravnopravna igra u kojoj su obje momčadi imale niz prilika za pogotke. Otvorena igra na obje strane dala je naslutiti kako se na novi pogodak neće morati predugo čekati.

Igrala se deseta minuta kad je Tibor Stančić samostalnom akcijom izjednačio. Sad je došao red na Mariborčane da pokažu mirnoću i nastave igrati kao da su i dalje u prednosti. Tri minute kasnije, prekršaj Juriča dao je priliku "veprovima" da prijeđu u vodstvo. "Lisjaki" su dobro odigrali obranu s igračem manje pa su sačuvali svoju mrežu sve do povratka svog napadača u igru.

Zagreb je zadržao napadački zamah pa je minutu kasnije preokrenuo omjer. Kombinaciju Tibora Stančića i Novaka, u pogodak je pretvorio Jarčov. Domaći su u preostalih nekoliko minuta pokušali poravnati, ali je kraj trećine došao prebrzo. "Veprovi" su na odmor pošli zadovoljni, ali svjesni da se još ima dosta za igrati. Maribor je svoje planove za povratak u utakmicu morao odgoditi za drugu trećinu.

Nastavak susreta nije donio promjene u igri u odnosu na prvi dio utakmice. Suparnici su i dalje igrali otvoreno, nastojeći postići pogodak više. Domaći su u 24. minuti dobili dobru priliku za izjednačenje kad je na klupu za kažnjene sjeo Srketić. "Crni" su pritisnuli Zagrepčane no nije im uspjelo ugurati pak u mrežu. Mariborčane je ubrzo stigla "kazna" za propušteno. U 29. minuti Blagus je uposlio Novaka koji podiže razliku na dva gola.

Prije nego što su domaći stigli bilo što uraditi, Zagreb je još jednom zatresao protivničku mrežu. Blagus je u 30. minuti zatresao mrežu na dodavanje raspoloženog Tibora Stančića. Domaći su se odjednom našli u nezavidnom položaju. Dva primljena pogotka gurnuli su ih iz neizvjesne utakmice u ralje još jednog poraza. Premda su Mariborčani i dalje klizali i pokušavali popraviti omjer, ništa im nije polazilo za rukom.

Prekršaj Korena u 37. minuti omogućio je "bijelima" da mirno privedu trećinu kraju. Zagrepčani nisu iskoristili brojčanu prednost, ali su zato sačuvali uvjerljivo vodstvo. Maribor je u zadnjoj trećini morao krenuti na sve ili ništa, a kako im je dosad išlo u prvenstvu, domaći su imali malo izgleda za napraviti podvig.

Jedina nada "lisjaka" za povratak u utakmicu bio je rani pogodak koji bi im dao vremena da razviju igru i približe se gostima na gol razlike. Međutim, "veprovi" su već u 43. minuti otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Tibor Stančić je asistirao Polašeku za peti pogodak "bijelih". Suočeni s izvjesnim porazom, domaći ipak nisu odustali od nadmetanja sa Zagrepčanima. Prilike su se i dalje nizale pred oba gola no Filipec je bio na visini zadatka.

Prekršaj Kaleba u 51. minuti dao je "lisjakima" priliku da poprave omjer. Domaći su dali sve od sebe no put do mreže "bijelih" više nisu mogli pronaći. Nije prošla ni minuta od izjednačenja snaga na ledu, a na klupi za kažnjene već se našao Koren. Zagrebaši su više puta ove sezone pokazali kako su izuzetno opasni s igračem više no to nisu uspjeli pokazati na ovoj utakmici. Maribor se obranio, a do kraja susreta je ostalo manje od pet minuta.

Tek što su se snage na ledu izjednačile, "crni" su ublažili poraz. Krajnik je uposlio Drozga koji preciznim udarcem postiže pogodak. Do kraja susreta je ostalo još četiri minute no omjer se više nije mijenjao. Zagrepčani su novom pobjedom preklizali Bled i došli na peto mjesto s dva boda manjka u odnosu na Medveščak. Maribor je ostao prikovan za dno i sada je izvjesno da "lisjaka" neće biti u doigravanju, a mi se nadamo da neuspjeh u ovoj sezoni neće negativno utjecati na budućnost seniorske momčadi u Mariboru.