Zagrepčani pronašli recept

U16 TZG Jes 180206Zagrebačka selekcija mlađih juniora zabilježila je drugu uzastopnu pobjedu. Nakon uspjeha na Bledu, Team Zagreb je kod kuće svladao još jednu momčad s vrha ljestvice, moćne Jesenice. Domaći su i u ovom susretu prikazali sjajnu igru u obrani ne dopustivši nijednom paku da pronađe put do mreže. Zagrepčani su poveli sredinom prve trećine i održali svoju prednost sve do odlaska na veliki odmor. Jesenice su u drugoj trećini žestoko pritisnule domaći sastav, ali unatoč velikoj premoći, gostima nije pošlo za rukom izjednačiti. Team Zagreb se učinkovito branio i u trećem dijelu susreta. Kad su "železari" pred kraj trećine vratara zamijenili šestim igračem, Zagrepčani su pogotkom u praznu mrežu potvrdili vrijednu pobjedu.

Team Zagreb - Jesenice 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 6.2.2018.

Jesenice 10 min

Team Zagreb: Mikulić, Krasić - Janjatović, Đerek, Lovak, Kramarić, Hanžek - Čavlović, Podboj, Dimitrijević, Bebek, Idžan - Čiček, Mandić, Pejaković, Pavetić, Joureau - Čavić, Ikanović-Šilhan, Groznik. Trener: Sertić

Jesenice: Panjtar, Škrjanc - Mašič, Fartek, Dobravec, Török, Kobal - Dolinar, Gasar, Pazlar, Langus, Bergelj - Škof, Čufer, Rijavec, Potočar, Baloh - Miklič. Trener: Remar

Jeseničani su u Zagreb doputovali kao vodeća momčad u ligi s 50 bodova, tri više od Olimpije i Bleda na drugom mjestu. "Železari" u 2018. nisu znali za poraz. Novu godinu su otvorili visokim pobjedama nad Mariborom i Celjem, a potom su svladali i izravne suparnike u borbi za vrh, Olimpiju i Bled. Veljaču su započeli pobjedom protiv Slavije pa je jasno da su na led Velesajma isklizali kao favorit. Jesenički sastav je u dvije prethodne utakmice nadjačao Zagrepčane. U Zagrebu su "železari" slavili s 8:4, a Pod Mežaklom sa 6:2. Najučinkovitiji napadač gostiju i jedan od najuspjepnijih u ligi bio je Török, a među istaknutijima nalazili su se branič Fartek te napadači Slivnik, Baloh i Kobal. Od standardnih igrača nedostajao je jedino napadač Lesničar dok je Slivnik prešao u redove Bleda.

Team Zagreb se i nakon pobjede protiv "labudova" nalazio na šestom mjestu na ljestvici s 30 bodova, dva manje od Triglava. Zagrepčanima je uspjeh u Bledu vratio samopouzdanje koje je narušio niz poraza. Zagrebački mlađi juniori su od ove sezone očekivali više pa su i ovi kasni uspjesi bili dobrodošli. Domaće strijelce predvodio je Dimitrijević s 32 boda, a slijedili su ga Hanžek s 28 i Idžan s 27 bodova. Najučinkovitiji braniči bili su Đerek s 12 i Mandić s 8 bodova. Vratar Krasić je sa 7 pobjeda i 89,66% obrana bio nešto uspješniji od kolege Mikulića. Treneru Sertiću je od redovitih prvotimaca nedostajao samo napadač Mihalić.

Gosti su opasno zaprijetili već u prvoj minuti udarcem Töröka iz sredine no Mikulić je odličnom obranom pokazao da je u formi. "Plavi" se nisu dali zastrašiti pa su ubrzo uzvratili s par prilika od kojih je izgledniju imao Dimitrijević kad je u drugoj minuti pucao bekhendom iz blizine. Prekršaj Farteka u trećoj minuti dao je priliku Zagrepčanima da prijeđu u vodstvo već u otvaranju utakmice. Jeseničani su aktivnom obranom držali protivnika podalje od svojih vrata tako da je Team Zagreb stvorio samo jednu priliku za pogodak. Udarac Čavlovića s plave linije zaustavila je stativa.

Nakon izjednačenja snaga na ledu nastupilo je zatišje u kojem su samo "bijeli" uspjeli jedanput zaposliti Mikulića. Mašič je tek u osmoj minuti najavio nova uzbuđenja snažnim udarcem s plave linije kojeg je vratar domaćih ukrotio. Minutu kasnije Bergelj puca iz sredine na što su domaći u idućem napadu odgovorili pogotkom. Dimitrijević se našao iza gola odakle je uposlio Idžana pred vratima koji preciznim udarcem dovodi Team Zagreb u vodstvo. Prvi zgoditak na utakmici otvorio je igru pa smo sve češće gledali akcije pred oba gola.

Pazlar je u 11. minuti zaprijetio udarcem iz sredine nakon čega su gosti preuzeli igru u svoje ruke. "Plavi" su se dobro branili, a za sve što je letjelo prema golu, pobrinuo se Mikulić. Vratar domaćih posebno se istaknuo pet minuta prije kraja trećine kod udarca Baloha iskosa s lijeve strane. U nastavku napada Mikulić brani i težak udarac Rijaveca s desnog krila. Zagrepčani su u završnici trećine u par navrata ugrozili jesenička vrata, a prvih dvadeset minuta zaključio je Gasar vrlo dobrim udarcem slijeva. Domaći hokejaši su zadovoljno otklizali u svlačionicu no bilo je jasno da će "železari" u nastavku pojačati tempo.

Jesenice su već u prvoj minuti nastavka započele s ofanzivom. Dobravec je opalio iz sredine, Mikulić odbija pak, a potom brani i udarac Kobala s desnog krila. "Bijeli" nastavljaju s kanonadom prema vratima domaćih. Mikulić brani jedan udarac za drugim, a naročito se istaknuo u 24. minuti kad je zaustavio "bombu" Dolinara s plave linije. Malo kasnije, prekršaj pravi prvo Idžan, a potom i Dimitrijević pa su Zagrepčani odjednom ostali bez dvojice igrača.

Uslijedila je prava opsada zagrebačkog gola. Udarci "bijelih" sijevali su sa svih strana no Mikulić je poput hobotnice branio jedan udarac za drugim i održavao minimalnu prednost svoje momčadi. Gosti su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu no prekršaj Pazlara u 27. minuti dao je Teamu Zagreb priliku za predah. Umorni Zagrepčani nisu bili u stanju izvesti bilo kakvu akciju iz koje bi ugrozili protivnička vrata. Jesenice su se vratile u napad odmah po povratku svog napadača u igru, a 20 sekundi kasnije, na klupe za kažnjene zbog uzajamnih prekršaja odlaze Fartek i Dimitrijević.

Đerek je u 31. minuti udarcem s plave zaposlio Panjtara na što su "bijeli" odgovorili svojom prilikom za pogodak. Team Zagreb je aktivnom igrom "ugušio" pokušaje Jeseničana da iskoriste dodatni prostor na ledu. Nakon što su momčadi ponovo zaigrale u punim sastavima, nije prošla ni minuta do prekršaja Gasara. Domaćima ništa nije polazilo za rukom pa su i ove dvije minute prošle bez prijetnji vratima gostiju. U trenutku kad je braniču gostiju istekla kazna, svoj treći prekršaj pravi Fartek. Unatoč igraču manje, Jeseničani su imali inicijativu pa je vratar "plavih" u par navrata morao intervenirati. Kad se branič "bijelih" vratio u igru, Team Zagreb je mogao reći kako se obranio s igračem više.

"Železari" su zadržali inicijativu i u posljednje četiri minute druge trećine. Mikulić je i dalje bio na visini zadatka ne dopuštajući nijednom paku pokraj sebe. Jesenice su bile daleko bolja momčad u drugoj trećini no nisu iskoristile veliku priliku s dvojicom igrača manje. Zagrepčani su jedva izlazili na kraj s goropadnim gostima unatoč čak četiri isključenja "bijelih". Team Zagreb je očekivalo još dvadeset minuta protivničkog pritiska, a utrošak energije u drugoj trećini bio je velik. Pet minuta predaha nije bilo dovoljno domaćima pa ih je u zadnjoj trećini iščekivala teška zadaća.

Uvodne minute treća dionice susreta obilježilo je odsustvo bilo kakvih prilika. Jesenice su imale veći posjed paka, ali nisu uspjele stvoriti prostor za udarac. Na prvu obranu vratara čekalo se do 45. minute kad je Panjtar zaustavio udarac domaćih. Török je uzvratio dvije minute kasnije udarcem slijeva, nakon čega je počela opća ofanziva "bijelih". Jeseničani su zasuli vrata domaćih nizom udaraca no Mikulić je i dalje bio odlično raspoložen pa je skupljao obranu za obranom. Zagrepčani su tek povremeno dolazili u prilike, a najbolju je imao Kramarić u 51. minuti kad je pucao slijeva, a Panjtar obranio drškom palice.

"Železari" su nastavili s naletima i u drugom dijelu trećine. Vrata domaćih su i dalje bila začarana za "bijele", a u 54. minuti Hanžek je s lijevog krila "izbacio" Lovaka samog pred gol no Panjtar je ponovo bio na mjestu. Gosti su držali inicijativu i u završnici trećine tražeći prolaz kroz obranu Teama Zagreb. Mikulić je neumorno branio jedan udarac za drugim, a utakmica je ušla u 60. minuti kad je Janjatović ispucao pak preko ograde. Trener Remar je zatražio pola minute predaha kako bi pripremio posljednji juriš svojih igrača. Do kraja trećine ostalo je 40 sekundi, a Panjtar je ustupio svoje mjesto šestom igraču.

Gosti su držali pak dvadesetak sekundi pri čemu su uputili i jedan udarac prema vratima. Mikulić je potom uposlio Đereka koji sa svoje plave linije puca prema nebranjenim vratima Jesenica i 12 sekundi prije kraja trećine pogađa mrežu. Panjtar se potom vratio u igru no ništa se više nije stiglo dogoditi. Team Zagreb je zahvaljujući odličnoj igri u obrani i raspoloženom vrataru Mikuliću izveo pravi podvig svladavši najjaču momčad prvenstva u praktički najjačem sastavu. Druga uzastopna pobjeda dodatno je podigla raspoloženje u zagrebačkom taboru što je odlična najava za predstojeće doigravanje. Šteta je samo što se ovako nije počelo igrati i ranije pa bi se izbjegli neki porazi bez kojih bi Team Zagreb bio puno bliže vrhu.